Skocz do zawartości

Styropian podłogowy


Recommended Posts

Witam

Chciałbym zaciągnąć porady odnośnie styropianu. Jesteśmy na etapie przygotowań do ogrzewania podłogowego. Na dole wychodzi Nam (niestety) tylko 9cm izolacji (6cm styropian+3cm mata izolacyjna QIK) i tutaj moje pytanie: Czy lepiej styropian dać na zakładkę (2x3cm+3cm mata) czy 6cm+3cm mata, ponieważ mam dwie "szkoły" kładzenia takiego styropianu i każda mówi co innego.

Pozdrawiam
Jarek
Link do komentarza
Cytat

Ja dałbym polistyren ekstrudowany, skoro masz i tak mało miejsca - zawsze lepsze właściwości izolacyjne. Dodatkowo bywa frezowany, a więc masz zakładkę w jednej warstwie. Rozumiem, że izolację przeciwwilgociową poziomą masz już pod spodem?!



Tak chodzi o sam styropian (lub jakiś zamiennik). Sprawdzę polistyren ekstrudowany.

Dzięki za szybką odpowiedź
Link do komentarza
Cytat

Jaki byś nie dał styropian to daj go w dwóch warstwach,lepiej będzie.
A czemu dajesz ta matę? Wystarczy ekran i spinki ,masz taniej a efekt taki sam.




No właśnie instalator polecił mi tą mate - faktycznie wychodzi drożej, ale twierdził że przy Naszych ograniczonych możliwościach z grubością styropianu będzie to idealne rozwiązanie (3+3+3mata) ... a jeżeli chodzi o styropian to miałem takie przemyślenia czy dawać na zakładkę czy nie, bo jakby była ta wersja z 6 cm+mata to też byłoby na zakładkę. Co do tego styropianu XPS - to faktycznie byłoby to dobre rozwiązanie - jednak bardzo kosztowne ;) więc raczej odpada...
Link do komentarza
Cytat

No właśnie instalator polecił mi tą mate - faktycznie wychodzi drożej, ale twierdził że przy Naszych ograniczonych możliwościach z grubością styropianu będzie to idealne rozwiązanie (3+3+3mata) ... a jeżeli chodzi o styropian to miałem takie przemyślenia czy dawać na zakładkę czy nie, bo jakby była ta wersja z 6 cm+mata to też byłoby na zakładkę. Co do tego styropianu XPS - to faktycznie byłoby to dobre rozwiązanie - jednak bardzo kosztowne ;) więc raczej odpada...



Takero taka mata w porównaniu do styro+folia to będzie oszczędność...
w czasie potrzebnym do układania jej przez instalatora. icon_biggrin.gif
Opór cieplny R 30mm maty (0,75m2K/W) jest taki sam jak 3 cm zwykłego styro

Wygodniej się toto układa i klipsy super trzymają
Link do komentarza
Cytat

Takero taka mata w porównaniu do styro+folia to będzie oszczędność...
w czasie potrzebnym do układania jej przez instalatora. icon_biggrin.gif
Opór cieplny R 30mm maty (0,75m2K/W) jest taki sam jak 3 cm zwykłego styro

Wygodniej się toto układa i klipsy super trzymają



No i w sumie takiej odpowiedzi oczekiwałem...potwierdziły się moje przypuszczenia... czyli reasumując - lepiej zrobić tak
styropian 6cm+styro 3cm+folia itd

Chyba że jakieś alternatywne rozwiązania możecie podrzucić (porównywalne cenowo)
Link do komentarza
Cytat

Jaki byś nie dał styropian to daj go w dwóch warstwach,lepiej będzie.



A będę się spierał icon_wink.gif
Przy układaniu polistyrenu ekstrudowanego jego sztywność plus frez na obrzeżach zapewniają idealne przyleganie.
Ale sam kładłem frezowany 5+10 z 5-tką od spodu i radzę cieńszą warstwę dać od dołu - łatwiej będzie układać.

Mówisz, że ekstrud drogi, ale płacisz raz. Pomyśl o kosztach ogrzewania...
Link do komentarza
Cytat

A będę się spierał icon_wink.gif
Przy układaniu polistyrenu ekstrudowanego jego sztywność plus frez na obrzeżach zapewniają idealne przyleganie.
Ale sam kładłem frezowany 5+10 z 5-tką od spodu i radzę cieńszą warstwę dać od dołu - łatwiej będzie układać.

Mówisz, że ekstrud drogi, ale płacisz raz. Pomyśl o kosztach ogrzewania...



No dobra ... czy są jakieś porównania oszczędności (szacunkowe oczywiście) bo z tego co wyliczyłem (mogłem się mylić) to EPS jest tanszy od XPS o ponad 100% w grubym zaokrągleniu.
Link do komentarza
Cytat

A będę się spierał icon_wink.gif
Przy układaniu polistyrenu ekstrudowanego jego sztywność plus frez na obrzeżach zapewniają idealne przyleganie.
Ale sam kładłem frezowany 5+10 z 5-tką od spodu i radzę cieńszą warstwę dać od dołu - łatwiej będzie układać.

Mówisz, że ekstrud drogi, ale płacisz raz. Pomyśl o kosztach ogrzewania...


Zgadza się w 100% icon_biggrin.gif
XPS jest bardzo dobry zarówno jak przy układaniu i przycinaniu jak i chodzi o ciepłochronność,jedyny minus to cena ale to robisz raz na całe życie. Jak teraz go nie położysz to potem już tego nie zrobisz ,ze względów technicznych icon_biggrin.gif tym bardziej że chodzi tu o tak cienką warstwę,korzyści na pewno będą w postaci cieplutkiej podłogi icon_smile.gif

Cytat

No i w sumie takiej odpowiedzi oczekiwałem...potwierdziły się moje przypuszczenia... czyli reasumując - lepiej zrobić tak
styropian 6cm+styro 3cm+folia itd


Tak dla jasności to nie folia tylko ekran aluminiowo-foliowy z kratką i spinki + rurki icon_razz.gif
Jakie rurki dajesz na podłogówkę? I jak możesz to napisz czemu więcej nie możesz podnieść poziomu podłogi. Może tu się Twój problem rozwiąże.
Link do komentarza
Cytat

Takero taka mata w porównaniu do styro+folia to będzie oszczędność...
w czasie potrzebnym do układania jej przez instalatora. icon_biggrin.gif
Opór cieplny R 30mm maty (0,75m2K/W) jest taki sam jak 3 cm zwykłego styro

Wygodniej się toto układa i klipsy super trzymają


Masz rację trzymają dobrze nie daj Bóg je wyciągać - przerąbane icon_evil.gif
Link do komentarza
Cytat

Zgadza się w 100% icon_biggrin.gif
XPS jest bardzo dobry zarówno jak przy układaniu i przycinaniu jak i chodzi o ciepłochronność,jedyny minus to cena ale to robisz raz na całe życie. Jak teraz go nie położysz to potem już tego nie zrobisz ,ze względów technicznych icon_biggrin.gif tym bardziej że chodzi tu o tak cienką warstwę,korzyści na pewno będą w postaci cieplutkiej podłogi icon_smile.gif


Tak dla jasności to nie folia tylko ekran aluminiowo-foliowy z kratką i spinki + rurki icon_razz.gif
Jakie rurki dajesz na podłogówkę? I jak możesz to napisz czemu więcej nie możesz podnieść poziomu podłogi. Może tu się Twój problem rozwiąże.



Rurki MultiFit-Flex 16x2...a styropianu nie może być więcej bo schody nie wyjdą równe, będzie za mały otwór drzwiowy i w sumie...okna juz na 18cm od stanu obecnego policzone ... i zamówione
Link do komentarza
Cytat

Rurki MultiFit-Flex 16x2...a styropianu nie może być więcej bo schody nie wyjdą równe, będzie za mały otwór drzwiowy i w sumie...okna juz na 18cm od stanu obecnego policzone ... i zamówione


Czyli ktoś się pomylił a raczej przeleciał wymiar icon_biggrin.gif
Pomimo dużych kosztów związanych z XPS dałbym go,jest to jedna z rzeczy do których po zakończeniu prac nie wrócisz aby to poprawić.
A te rurki to nie przypadkiem jakaś chińszczyzna? bo nie słyszałem o firmie, cena zapewne też niska.
Link do komentarza
Cytat

Czyli ktoś się pomylił a raczej przeleciał wymiar icon_biggrin.gif
Pomimo dużych kosztów związanych z XPS dałbym go,jest to jedna z rzeczy do których po zakończeniu prac nie wrócisz aby to poprawić.
A te rurki to nie przypadkiem jakaś chińszczyzna? bo nie słyszałem o firmie, cena zapewne też niska.



Wiesz co są to rurki firmy Sanha (o ile dobrze pamiętam) ... a z tymi wysokościami to kupiłem dom w stanie surowym otwartym gdzie w fazie projektu nie było przewidziane ogrzewanie podłogowe... Edytowano przez Takero (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Witam

Trochę czasu minęło ale prace na budowie poszły o wiele szybciej niż się spodziewałem i doszedłem do ostatecznego wyboru materiałów...i przeglądając internet w poszukiwaniu XPS-a (na którego się prawie zdecydowałem, po Waszych komentarzach) natrafiłem na metariał zwany Styrohart firmy Marbet. Ktoś coś więcej może na ten temat powiedzieć? Ocenić itp
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Też właśnie zastanawiam się między Termonium (0,031) a Swisspor (0,031). Możesz coś więcej na temat tego styropianu powiedzieć - cena(może być PW), wady itp? Myślałem długo o tym XPS-ie ale ta Termoorganika to chyba dobra alternatywa jeżeli chodzi o jakość/cena/lambda?

I czy przy 9 cm grubości styropianu lepiej na zakładkę czy frezowany?


Pozdrawiam
Jarek Edytowano przez Takero (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Hej a więc tak za termonium dach podłoga płaciłem 235zł m3 transport gratis czas oczekiwania od złożenia zamówienia do przywiezienia na budowę 5dni.Odnośnie wad to nie stwierdziłem ,plusy to na pewno jakość wykonania(używałem kiedyś styro firmy styrmann niektóre płyty nie miały kątów) , bardzo dobre właściwości izolacyjne potwierdzone certyfikatami, no i w moim przypadku to że mieszkam niedaleko fabryki i zamawiając niewielką ilość mam transport gratis.U mnie na posadzce jest 10cm w dwóch warstwach po 5cm.Wybrałem dwie warstwy dlatego że według mnie łatwiej je ułożyć zwłaszcza jeśli mamy sporo rur i kanałów na posadzce , wtedy tylko tniemy w pierwszej warstwie a drugą dajemy w całości.Po ułożeniu pierwszej warstwy drugą przyklejałem na piankę niskoprężną żeby było sztywniej i płyty nie ruszały się.Teraz czekam na mixokrecika.
Link do komentarza
Cytat

Hej a więc tak za termonium dach podłoga płaciłem 235zł m3 transport gratis czas oczekiwania od złożenia zamówienia do przywiezienia na budowę 5dni.Odnośnie wad to nie stwierdziłem ,plusy to na pewno jakość wykonania(używałem kiedyś styro firmy styrmann niektóre płyty nie miały kątów) , bardzo dobre właściwości izolacyjne potwierdzone certyfikatami, no i w moim przypadku to że mieszkam niedaleko fabryki i zamawiając niewielką ilość mam transport gratis.U mnie na posadzce jest 10cm w dwóch warstwach po 5cm.Wybrałem dwie warstwy dlatego że według mnie łatwiej je ułożyć zwłaszcza jeśli mamy sporo rur i kanałów na posadzce , wtedy tylko tniemy w pierwszej warstwie a drugą dajemy w całości.Po ułożeniu pierwszej warstwy drugą przyklejałem na piankę niskoprężną żeby było sztywniej i płyty nie ruszały się.Teraz czekam na mixokrecika.



No właśnie też mam możliwość kupienia w dobrej cenie (dodatkowo chce kupić wełne i styro fasada) więc też powinien być gratis transport ... tylko w dalszym ciągu nie wiem czy w jednej grubości (czyt 9cm) czy na zakładkę ... ale cenna uwaga z tym "zakryciem" rur icon_smile.gif)

Dzięki za odpowiedź
Link do komentarza
Cytat

A będę się spierał Array="" style="vertical-align:middle" Array alt="icon_wink.gif" border="0">
Przy układaniu polistyrenu ekstrudowanego jego sztywność plus frez na obrzeżach zapewniają idealne przyleganie.
Ale sam kładłem frezowany 5+10 z 5-tką od spodu i radzę cieńszą warstwę dać od dołu - łatwiej będzie układać.

Mówisz, że ekstrud drogi, ale płacisz raz. Pomyśl o kosztach ogrzewania...


ja bym się też upierał. Dałbym EPS i tyle. XPS jest zbyt drogi, aby go pchać gdzie popadnie...
Link do komentarza
Cytat

ja bym się też upierał. Dałbym EPS i tyle. XPS jest zbyt drogi, aby go pchać gdzie popadnie...



XPS drogi i w sumie o połowę tańszy mam w/w Terminium z lambdą 0,031. Więc...jeżeli mam to samo za niższą cenę to po co przepłacać( chyba że coś istotnego pominąłem ) ;))
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...