Skocz do zawartości

Podlaczenie 2 lamp 2lacznika i kontaktu


aronus

Recommended Posts

Witam. Zbyt wielkiego doświadczenia w tym temacie nie mam więc postanowiłem napisać tutaj. Zamierzam podłączyć sobie w garazu oswietlenie i kontakt. Moje pytanie jak do zrobic dobrze? Idzie glowny kabel zasilajacy, dochodzi do puszki z tamtad idzie na lampy i na wlacznik. Wlacznik bedzie 2 biegunowy (1 przycisk zapala pierwsza lampe a 2 druga).

1. Czy na kablu ktory bedzie szedl do wlacznika mozna rownież zalozyc kontakt (np. poniezej wlacznika)?

2. Ile żył ma miec kabel idacy do lamp (2 czy 3).

2a. Czy mozna poprowadzic 1 kabel od puszki do lamp ( tak zeby obydwie byly na 1 kablu)?

3. Jak podlaczyc kable w puszce?
Link do komentarza

Spokojnie wyłączę. Prąd będę brał z mieszkania które ma nową instalację, więc tam wyłączę bezpieczniki, no ale sprawdzić sprawdzę czy aby na pewno jest wyłączony. No postaraj się narysować. Lampy nie musza być na jednym kablu ale tak pytałem, 1 będzie zarazy przy puszce a 2 z cztery metry dalej więc spokojnie mogą iść inne kable.


Aha, coś takiego i giazdko tylko z L i N bo nie ma bolca. Dzięki bardzo.
Link do komentarza
Gość elpapiotr
Cytat

Ale przewód puść 3x1,5 na przyszłość.
Reasumując:

Z puszki do wyłącznika potrzebujesz przewód 3x1,5 mm2 (faza do rozłącznika i dwie fazy powrotne do lamp)
Z puszki do lampy I przewód 2x1,5 lub 3x1,5 (wg. potrzeb)
Z puszki do lampy II przewód 2x1,5 lub 3x1,5 (wg. potrzeb)
Z puszki do gniazdka przewód 2x1,5 lub 3x1,5 (wg. potrzeb)

Wszystko ładnie połączyć. Zero i PE wspólne.
Fazowy (do lamp) przez rozłącznik


Witam.
Co to znaczy 2x1,5 lub 3x1,5 - porada szkodliwa
Zdecyduj się, czy tam jest zero, PE - porada szkodliwa
W poprzednim poście również porady szkodliwe, wprowadzające w błąd.
Link do komentarza
Cytat

Z puszki do wyłącznika potrzebujesz przewód 3x1,5 mm2 (faza do rozłącznika i dwie fazy powrotne do lamp)
Z puszki do lampy I przewód 2x1,5 lub 3x1,5 (wg. potrzeb)
Z puszki do lampy II przewód 2x1,5 lub 3x1,5 (wg. potrzeb)
Z puszki do gniazdka przewód 2x1,5 lub 3x1,5 (wg. potrzeb)



Nie pieprz głupot.
Link do komentarza
Cytat

Nie pieprz głupot.


Możesz jaśniej?

Cytat

Witam.
Co to znaczy 2x1,5 lub 3x1,5 - porada szkodliwa
Zdecyduj się, czy tam jest zero, PE - porada szkodliwa
W poprzednim poście również porady szkodliwe, wprowadzające w błąd.



To niby ja mam się zdecydować? To nie moja instalacja.
Napisałem wyraźnie:
"Do lampy jak i do gniazdka musisz doprowadzić trzy przewody L,N,PE. Jeśli nie wykorzystasz przewodu PE, bo lampa ma obudowę np. z drewna to inna sprawa."

Ale jeśli lampa ma wyprowadzenie na przewody L i N albo nie ma tam w puszce uziemienia, to nie widzę powodu,
dla którego nie można zamiast przewodu 3x1,5 dać przewód 2x1,5.
Nie jestem jasnowidzem. Poradziłem najbardziej uniwersalnie jak umiałem.

Link do komentarza
Cytat

Możesz jaśniej?
...
Nie jestem jasnowidzem. Poradziłem najbardziej uniwersalnie jak umiałem.



Właśnie dlatego, że nie jesteś jasnowidzem, napisałem cobyś nie pieprzył głupot. Wykonywanie instalacji to nie smarowanie chleba masłem. Jak kromka wyleci z rąk, to najwyżej masło się zapiaszczy. A jak się spieprzy instalację, to możesz mieć zasługi w znajomym pogrzebie. Czy widzisz różnicę?
Więc jeśli nie jesteś jasnowidzem, to nie zabieraj głosu w sprawach o których masz mizerne pojęcie, bo możesz przyczynić się do czyjegoś nieszczęścia.
Link do komentarza
Otóż widzisz ja uważam, że lepiej udzielić człowiekowi wskazówek, niż czekać aż weźmie się za to sam i dopiero będzie.
Jeśli według ciebie coś w tym co napisałem jest sprzeczne z zasadami to napisz co, może czegoś się dowiem.
Bo ja wykonałbym to podłączenie tak jak napisałem.
Link do komentarza
Cytat

Otóż widzisz ja uważam, że lepiej udzielić człowiekowi wskazówek, niż czekać aż weźmie się za to sam i dopiero będzie.
Jeśli według ciebie coś w tym co napisałem jest sprzeczne z zasadami to napisz co, może czegoś się dowiem.
Bo ja wykonałbym to podłączenie tak jak napisałem.



Ty się najpierw dowiedz JAK NALEŻY wykonać takie połączenie, bo nie słyszałem o tym, zeby niewidomy był pilotem kierowcy rajdowego. Jak się chce być nauczycielem, to najpierw wypadałoby się nauczyć samemu, lub nie zabierać głosu.

Zapoznaj się z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690
http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1663277.html

Przypominam, że to jest prawo OBOWIĄZUJĄCE w tym kraju.
Link do komentarza
Cytat

To jest właśnie efekt słuchania "fahofcuf" w rodzaju MrTomo. Cóż, każdy jest kowalem własnego losu.


W pełni się z Tobą zgadzam. A tak na marginesie to czy autorów takich wątków nie należało by ignorować. Prąd , gaz ,wentylacja, odprowadzenie spalin to są niestety prace tylko dla ludzi którzy po pierwsze na tym się znają a poza tym posiadają odpowiednie kwalifikacje.
Link do komentarza
Słusznie prawisz że to robota dla ludzi znających się na tym , ale jeżeli koniecznie już musisz i chcesz aronus sam wykonać tę instalację to raczej nie pytaj na tym akurat forum , bo nadelektryk retrofood i tak Ci nie odpowie , a sam będzie tępił wszystkich podpowiadaczy . icon_biggrin.gif
Lepiej wpisz do wyszukiwarki słowa kluczowe i Ci wyskoczy co trzeba np. takie cuś :
http://monteredi.mojeforum.net/temat-vt112.html
Uprzedzam że nie czytałem tego więc nie wiem czy o to chodzi ,to tylko po słowach " dwie lampy jeden wyłącznik ".
Może mnie retro nie zruga , czy jakoś tak . icon_idea.gif icon_razz.gif Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...