Skocz do zawartości

Pytanie o powierzchnie uzytkową


Recommended Posts

Cytat

Witam,

Ważne pytanie przed spotkaniem z architektem - Czy garaz wliacz się do pow użytkowej??
Iczy w zwiazku z tym architekt moze wliczać do swojej kalkulacji??

czytalem że są dwie nory i sam już nie wiem.

DOtyczy to nowo budowanego domu

Czekam na szybką pomoc


No nory na pewno nie wlicza się do p.u. icon_biggrin.gif
Ale po co Ci to wiedzieć,architekt czy projektant wie co się wlicza a co nie i jaka jest p.u. np na poddaszu .
Jeżeli chcesz już tak bardzo wiedzieć to wystarczy przejrzeć kilka gotowych projektów z garażami i policzyć sobie powierzchnie a samo wyjdzie.
Link do komentarza
Cytat

No nory na pewno nie wlicza się do p.u. icon_biggrin.gif
Ale po co Ci to wiedzieć,architekt czy projektant wie co się wlicza a co nie i jaka jest p.u. np na poddaszu .
Jeżeli chcesz już tak bardzo wiedzieć to wystarczy przejrzeć kilka gotowych projektów z garażami i policzyć sobie powierzchnie a samo wyjdzie.




tak literówka, chodziło o normy

pytam ponizewaz architekt ma stawke za m pow uzytkowej, stad chciałbym byc swiadomym

Link do komentarza
Cytat

tak literówka, chodziło o normy

pytam ponizewaz architekt ma stawke za m pow uzytkowej, stad chciałbym byc swiadomym


To fajnego masz architekta ,że bierze tylko za p.u.
Garaż nie wlicza się do p.u.
Link do komentarza
To jest szukanie dziury w całym, garaż został zaprojektowany? Jeżeli tak to trzeba za to zapłacić.
Oczywiście, że w takim przypadku należy wliczyć - przeznaczeniem garażu tj. sposobem użytkowania jest "garażowanie" więc powierzchnia garażu jest jego powierzchnią użytkową.
Z praktyki wiem, że w takich przypadkach będzie miał rację projektant.
Chyba, że podpisując umowę z architektem ktoś jest cwany i zawiera umowę ściśle określającą, która powierzchnia będzie służyła do rozliczenia.
Link do komentarza
Cytat

Garaż nie wlicza się do p.u.



Niekoniecznie - zależy do jakich celów jest liczona.
Jeśli jest w bryle budynku, to przecież płacisz za niego podatek, tak jak za p.u, a nie za "gospodarczy". Jeśli jest wolnostojący, to nie jest to p.u. i opłata jest jak za gospodarczy.
A jest tak, albowiem taki jest zapis w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych

Normy są dobrowolne i w zasadzie obowiązuje (jeśli już) ta która jest "gdzieś tam" przywołana - np. w umowie, czy wyszczególniona w projekcie.

Jeśli nie ma, to zwyczajowo powołuje się na interpretacje - w tym przypadku na taką:

Cytat

Ustalona linia interpretacji w tej materii (przez Departament Strategii i Rozwoju Mieszkalnictwa Ministerstwa Budownictwa) stanowi, o możliwości odwołania się do definicji powierzchni użytkowej określonej w art. 2 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gmin i o zmianie Kodeksu cywilnego (tekst jednolity: Dz.U. z 2005 r., Nr 31, poz. 266), zgodnie z którą:

„powierzchni użytkowej lokalu - należy przez to rozumieć powierzchnię wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu, a w szczególności pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, alków, holi, korytarzy, łazienek oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora, bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania; za powierzchnię użytkową lokalu nie uważa się powierzchni balkonów, tarasów i loggii, antresoli, szaf i schowków w ścianach, pralni, suszarni, wózkowni, strychów, piwnic i komórek przeznaczonych do przechowywania opału;”

Nie wymieniony w definicji garaż można zakwalifikować przez analogię do strychów, piwnic i komórek jako pomieszczenie przynależne, stąd jego powierzchnia nie jest wliczana do powierzchni użytkowej lokalu bądź domu jednorodzinnego.



To interpretacja dla sposobu obliczania p.u. dla potrzeb "rodzina na swoim".

Już widać sprzeczność, bo mimo, że garaż nie jest p.u, to dla celów podatkowych (lokalnych) już może być.

Czyli dla celów "zapłaty" za usługę projektową powierzchnia garażu jest p.u. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Ale przeglądając gotowe projekty jest napisane ,że p.u. wynosi tyli i tyle m2 + garaż tyle i tyle m2.
Dla przykładu o co mi chodzi w katalogach nie piszą ,że p.u. wynosi a tyle m2 + np salon ma tyle m2.
Jeszcze dorzucę do dyskusji ,że garaż może być (i w niektórych projektach jest) w piwnicy i teraz, piwnica nie wchodzi w p.u. a garaż ? icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Ale przeglądając gotowe projekty jest napisane ,że p.u. wynosi tyli i tyle m2 + garaż tyle i tyle m2.
Dla przykładu o co mi chodzi w katalogach nie piszą ,że p.u. wynosi a tyle m2 + np salon ma tyle m2.
Jeszcze dorzucę do dyskusji ,że garaż może być (i w niektórych projektach jest) w piwnicy i teraz, piwnica nie wchodzi w p.u. a garaż ? icon_smile.gif


no to panowie jak to jest??
architekt ma prawo zainkasować za garaż w bryle jako powierzchnia użytkowa??

a pozniej jak załątwić aby nie płacić podatku??
Link do komentarza
To jest masło maślane icon_smile.gif
U nas w kochanej Polsce nie ma rzeczy prostych,przejrzystych i jednoznacznych ,zresztą na pewno to zauważyłeś po postach w tym temacie.
Ja jestem zdania ,że pow. garażu nie zalicza się do p.u. o podatkach nie będę się rozpisywał bo tu padło pytanie o p.u.
Link do komentarza
Cytat

@jwojtasin
Może podzielisz się informacją o finale rozmów z Twoim architektem oraz czy, i które porady tego tematu były Ci pomocne?


Finalnie architekt liczy od powierzchni użytkowej a więc kwota bedzie wyższa bo obejmie garaż.
Wielkie dzieki za inforamcje.
No cóż chciało mieć sie projekt indywidualny trzeba płacić :-(
Link do komentarza
Cytat

Finalnie architekt liczy od powierzchni użytkowej a więc kwota bedzie wyższa bo obejmie garaż.
Wielkie dzieki za inforamcje.
No cóż chciało mieć sie projekt indywidualny trzeba płacić :-(



swoja droga, to dziwnie sie dogadales z architektem. ja wysylajac zapytania, do biur na wstepie odrzucalam oferty, w ktorych liczyli sobie od metrazu (nieistotne jak liczonego). ja mam cene za cala usluge i zmieniam sobie, co mi sie podoba (metraz tez zmniejszalam), nie doplacajac ani zlotowki.
Link do komentarza
Cytat

... ja mam cene za cala usluge i zmieniam sobie, co mi sie podoba ...


Pewnie odpowiednio za to płacisz !!! (to taka drobna uszczypliwość, w żadnym razie złośliwość).
Myślę, że obie formy współpracy z projektantem mają swoje wady i zalety. Dorzucę jeszcze trzecią możliwość - jakiś procent wartości zaprojektowanego budynku.
Nie twierdzę, że lepsza od Waszych icon_redface.gif.
Powodzenia w dalszych negocjacjach cenowych. Edytowano przez adam_50 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...