Skocz do zawartości

Dom w żurawkach TERMO (archon)


DJMazi

Recommended Posts

A rozdzielnicę umieszcza się za drzwiami wejściowymi do domu, a nie w jakiejś zagraconej piwnicy. W mieszkaniu w bloku, w ściance działowej z pustaków gipsowych mam rozdzielnicę dwurzędową Hagera, do której dochodzi ponad trzydzieści trójżyłowych przewodów a zmieściłoby się bez problemów dwa razy więcej.
Pomysły z rozdzielnicą ukrytą za regałami z wekami, to średnio mądry pomysł.

Cytat

Zawsze na starość można wybudować drugi dom:)



Tia... jak się ma dwadzieścia lat, to jest zawsze możliwe... tak, tak...
Link do komentarza
Cytat

A rozdzielnicę umieszcza się za drzwiami wejściowymi do domu, a nie w jakiejś zagraconej piwnicy. W mieszkaniu w bloku, w ściance działowej z pustaków gipsowych mam rozdzielnicę dwurzędową Hagera, do której dochodzi ponad trzydzieści trójżyłowych przewodów a zmieściłoby się bez problemów dwa razy więcej.
Pomysły z rozdzielnicą ukrytą za regałami z wekami, to średnio mądry pomysł.



Tia... jak się ma dwadzieścia lat, to jest zawsze możliwe... tak, tak...



icon_smile.gif A Ty w ogóle wiesz jaki dom my budujemy? Przedpokój jest taki malutki że jak rozdzielnie umieści się za drzwiami wejściowymi to już moim zdaniem trzeba w salonie wstawić wieszak na kurtki i szafkę na buty;p bo inaczej trzeba będzie wszystko przesuwać żeby się do niej dostaćicon_smile.gif

U nas z tego co wiem to ma być pod schodami w piwnicy, a na weki jest osobne pomieszczenie:) "Tylko na weki":) więc o to nie musisz się martwićicon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Ja ogrzewam piecem na ekogroszek i jestem zadowolony

Czy ja wiem czy drogi w budowie zapewne zależy w jakim rejonie polski się buduję, ja dom w stanie deweloperskim wybudowałem nie wiele drożej niż kosztowało mieszkanie trzy pokojowe w nowo powstających blokach a jak bym chciał dokupić garaż to wyszło by drożej



Wiesz co tak, jeżeli mówimy o samym budynku....
U nas też wychodzi podobnie jak nowe mieszkanie 60metrowe. Ale do tego dochodzi jeszcze koszt działki, kostki, ogrodzenia itd. Więc jak pracownia projektowa reklamuje, że dom w cenie mieszkania to jest bzdura, bo za ziemię na której stoi dom trzeba zapłacić niemało a do tego dochodzi ogrodzenie, zagospodarowanie działki - to wszystko są dodatkowe koszty.

Ja się spodziewałam że ten dom będzie tańszy, ale myślę że to trzeba by wziąć domek jeszcze mniejszy, bez garażu w bryle budynku, ze standardowymi oknami bez tych przeszkleń i dachowych itd. może parterówka by wyszła taniej.
Link do komentarza
Cytat

Plan to jest z tym, że nie wiem czy dobry. Jeśli kolega ma lepszy to proszę się podzielić. Krytykować do akurat każdy potrafi. Większość znanych mi rozwiązań ma więcej wad niż zalet.
Fakt, ale do tego jeszcze, przy piecu na eko i solarach, trzeba znaleźć miejsce na bojler lub bojlery do CWU i "wungel" żeby mieć w czym grzebać. Poza tym rozdzielnicę chcę umieścić w piwnicy i szafkę 19" na rejestrator, TV i alarm. Zamierzam z systemu alarmowego sterować obwodami elektrycznymi. Oprzewodowania będzie sporo.
Dla czterech osób, chyba optymalnie.

Zgadzam się że większość znanych Ci rozwiązań ma więcej wad niż zalet.
Dlatego pchasz się w ekogroch i solary ,myśląc że to super standard ,tanio!
Prawda jest taka w XXI wieku nie uda Ci się wybudować ani tanio ani prawidłowo domu. icon_smile.gif
Do tego całego badziewia trzeba wybudować dużo miejsca i na wory z ekogrochem też .
Piwnica - klatka schodowa zabierze kawałek parteru ,poddasze też więc robią się 3 kondygnacje .
Kominy również zabierają przestrzeń mieszkalną i kosztują (kocioł ,piec) na paliwa stale (węgiel drewno) w nowo budowanych domach powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.
Proponuję poczytać o budowaniu domów w XXI wieku i nie dać się wciągnąć
w te wszystkie koszty i zostać "Frankowiczem ".
Zbudować pierwszy dom od razu dla siebie a nie dla teściowej . icon_lol.gif Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

A rozdzielnicę umieszcza się za drzwiami wejściowymi do domu, a nie w jakiejś zagraconej piwnicy. W mieszkaniu w bloku, w ściance działowej z pustaków gipsowych mam rozdzielnicę dwurzędową Hagera, do której dochodzi ponad trzydzieści trójżyłowych przewodów a zmieściłoby się bez problemów dwa razy więcej.
Pomysły z rozdzielnicą ukrytą za regałami z wekami, to średnio mądry pomysł.


Piwnica nie będzie wyglądała jak ziemianka, poza tym przy wyłączeniu jednego obwodu pozostałe powinny działać. W przypadku kiedy nastanie ciemność, włączą się ledy w pirach i oświetlą drogę do rozdzielnicy. Używam ich również do oświetlania ciągów komunikacyjnych. Jak w nocy wstaje to nie muszę zapalać światła.

Cytat

Zgadzam się że większość znanych Ci rozwiązań ma więcej wad niż zalet.
Dlatego pchasz się w ekogroch i solary ,myśląc że to super standard ,tanio!
Prawda jest taka w XXI wieku nie uda Ci się wybudować ani tanio ani prawidłowo domu. icon_smile.gif
Do tego całego badziewia trzeba wybudować dużo miejsca i na wory z ekogrochem też .
Piwnica - klatka schodowa zabierze kawałek parteru ,poddasze też więc robią się 3 kondygnacje .
Kominy również zabierają przestrzeń mieszkalną i kosztują (kocioł ,piec) na paliwa stale (węgiel drewno) w nowo budowanych domach powinno się kalkulować razem z kominem i każdym dodatkowym m2 kotłowni potrzebnej do obsługi takiego kotła.
Proponuję poczytać o budowaniu domów w XXI wieku i nie dać się wciągnąć
w te wszystkie koszty i zostać "Frankowiczem ".
Zbudować pierwszy dom od razu dla siebie a nie dla teściowej . icon_lol.gif


To są dla mnie argumenty, w ten sposób tego nie rozważałem. Właśnie dlatego jest potrzebna taka wymiana doświadczeń. Można przeczytać cały internet, a i tak nie jest się mądrzejszym. Czekam jeszcze na propozycje ogrzania domu bez pieca na ekogroch, gazu ziemnego, itd. Dodam, że znajomi mają PC ziemia - powietrze i przy takiej srogiej zimie jaka była w tym sezonie to mają jakieś 19 st.C, a żeby wysuszyć pranie uruchamiają grzejnik olejowy - ot XXI wiek.

Link do komentarza
Cytat

Piwnica nie będzie wyglądała jak ziemianka, poza tym przy wyłączeniu jednego obwodu pozostałe powinny działać. W przypadku kiedy nastanie ciemność, włączą się ledy w pirach i oświetlą drogę do rozdzielnicy. Używam ich również do oświetlania ciągów komunikacyjnych. Jak w nocy wstaje to nie muszę zapalać światła.



Nic Ci się włączy tak jak i mnie się nie włączyło, bo zadziałało zabezpieczenie przedlicznikowe. Chyba, że zamontujesz oświetlenie awaryjne. Ale życzę powodzenia, widzę, że wszystko masz dawno przemyslane, a to przecież Twój cyrk.
Link do komentarza
Cytat

Nic Ci się włączy tak jak i mnie się nie włączyło, bo zadziałało zabezpieczenie przedlicznikowe. Chyba, że zamontujesz oświetlenie awaryjne. Ale życzę powodzenia, widzę, że wszystko masz dawno przemyslane, a to przecież Twój cyrk.


Nie samą elektryką człowiek żyje. Doświetlenia realizowane są za pomocą czujników ruchu PIR czyli jak w każdej instalacji alarmowej musi być zasilanie awaryjne. Czujniki mają wbudowane ledy, białe, zimne i włączają się przy braku zasilania i/lub po wykryciu ruchu do wyboru. Edytowano przez pakulak (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Wiesz co tak, jeżeli mówimy o samym budynku....
U nas też wychodzi podobnie jak nowe mieszkanie 60metrowe. Ale do tego dochodzi jeszcze koszt działki, kostki, ogrodzenia itd. Więc jak pracownia projektowa reklamuje, że dom w cenie mieszkania to jest bzdura, bo za ziemię na której stoi dom trzeba zapłacić niemało a do tego dochodzi ogrodzenie, zagospodarowanie działki - to wszystko są dodatkowe koszty.

Ja się spodziewałam że ten dom będzie tańszy, ale myślę że to trzeba by wziąć domek jeszcze mniejszy, bez garażu w bryle budynku, ze standardowymi oknami bez tych przeszkleń i dachowych itd. może parterówka by wyszła taniej.


Też prawda ale jest gdzie dzieci wypuścić masz garaż i święty spokój a tego nijak przeliczyć na pieniądze, mój kolega kupił teraz w Malborku mieszkanie 110metrów w nowym bloku za prawie 400tyś do tego za miejsce parkingowe dał 22tyś i trzeba to jeszcze wykończyć a dalej mieszka w bloku, ale to jego wybór i jego pieniądze. Mnie jak na razie działka plus budowa przyłącza i wykończenie domu wyszło 330tyś fakt jeszcze nie mam wszystkiego zrobionego w środku ale pomału się zrobi.
Link do komentarza
Cytat

To są dla mnie argumenty, w ten sposób tego nie rozważałem. Właśnie dlatego jest potrzebna taka wymiana doświadczeń. Można przeczytać cały internet, a i tak nie jest się mądrzejszym. Czekam jeszcze na propozycje ogrzania domu bez pieca na ekogroch, gazu ziemnego, itd. Dodam, że znajomi mają PC ziemia - powietrze i przy takiej srogiej zimie jaka była w tym sezonie to mają jakieś 19 st.C, a żeby wysuszyć pranie uruchamiają grzejnik olejowy - ot XXI wiek.


Widzisz tu wszystko stoi na głowie,Twoi znajomi wybudowali dom podobnie jak Ty chcesz robić czyli pod ekogroch,ale uparli się na pompę ciepła ziemia-woda ,chcieli żyć wygodniej ,w takiej sytuacji wyciągnąłeś mylne wnioski i skazałeś się na palenie węglem.
Każdy dom nawet najbardziej sknocony nadaje się na ekogroch ,dom do pompy ciepła trzeba budować inaczej.
Problem jest w tym że Pracownie projektowe w większości w swoich zasobach posiadają projekty domów typowych jeszcze z tamtej epoki ,domy prawidłowo zaprojektowane zużywające małe ilości energii trudniej znaleźć a inwestor ,który nie ma pojęcia o budowaniu takiego projektu nie znajdzie ,patrząc razem z żoną na elewację ,kolor dachu ,ilość pokoi itd....
Link do komentarza
Cytat

Widzisz tu wszystko stoi na głowie,Twoi znajomi wybudowali dom podobnie jak Ty chcesz robić czyli pod ekogroch,ale uparli się na pompę ciepła ziemia-woda ,chcieli żyć wygodniej ,w takiej sytuacji wyciągnąłeś mylne wnioski i skazałeś się na palenie węglem.
Każdy dom nawet najbardziej sknocony nadaje się na ekogroch ,dom do pompy ciepła trzeba budować inaczej.
Problem jest w tym że Pracownie projektowe w większości w swoich zasobach posiadają projekty domów typowych jeszcze z tamtej epoki ,domy prawidłowo zaprojektowane zużywające małe ilości energii trudniej znaleźć a inwestor ,który nie ma pojęcia o budowaniu takiego projektu nie znajdzie ,patrząc razem z żoną na elewację ,kolor dachu ,ilość pokoi itd....


Napisz proszę jakiego projektu szukać i czy pompa ciepła wystarczy do ogrzania domu, a nie do utrzymania temperatury na poziomie 20 st.C. Może do tego kominek z rozprowadzeniem ogrzanego powietrza, w razie wojny. Czy solary mają jakikolwiek sens, oczywiście do podgrzewania CWU.
Link do komentarza
Cytat

Napisz proszę jakiego projektu szukać i czy pompa ciepła wystarczy do ogrzania domu, a nie do utrzymania temperatury na poziomie 20 st.C. Może do tego kominek z rozprowadzeniem ogrzanego powietrza, w razie wojny. Czy solary mają jakikolwiek sens, oczywiście do podgrzewania CWU.


Obecnie budynki dzieli się na: 7-, 5-, 3-litrowe oraz pasywne (1,5-litrowe).

-budynek energooszczędny to taki, który zużywa 30 kWh/(m2/rok) na ogrzewanie, czyli 3 litry oleju opałowego na m2 na rok lub 3 m3 gazu ziemnego.

-budynek pasywny potrzebuje maksymalnie 1,5 l oleju opałowego na m2 na rok (a więc można go nazywać budynkiem 1,5 litrowym). Czyli mieszkanie o powierzchni 100 m2 można ogrzać 150 l oleju opałowego w ciągu roku.
Koszty przygotowania ciepłej wody użytkowej nie wlicza się . Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Obecnie budynki dzieli się na: 7-, 5-, 3-litrowe oraz pasywne (1,5-litrowe).

-budynek energooszczędny to taki, który zużywa 30 kWh/(m2/rok) na ogrzewanie, czyli 3 litry oleju opałowego na m2 na rok lub 3 m3 gazu ziemnego.

-budynek pasywny potrzebuje maksymalnie 1,5 l oleju opałowego na m2 na rok (a więc można go nazywać budynkiem 1,5 litrowym). Czyli mieszkanie o powierzchni 100 m2 można ogrzać 150 l oleju opałowego w ciągu roku.
Koszty przygotowania ciepłej wody użytkowej nie wlicza się .


Dziękuję.
Znalazłem projekty NF40. Moje horyzonty odnośnie budowy znacznie się zmieniają i teraz nowy plan.
Dom i tak, chyba tutaj się jeszcze waham, będzie z piwnicą. Nie będę musiał robić i tak kosztownych dociepleń ław fundamentowych i czy płyty. Ogrzewanie gazem z butli, rekuperacja, solary i kominek z rozprowadzeniem ciepła. Nie ufam Putinowi, a gazoport w powijakach.
Jest może jakiś wskaźnik o ile droższy jest dom NF40 i NF15 od tradycyjnego w budowie. Chodzi mi ostan surowy zamknięty
Link do komentarza
Cytat

[...] Ogrzewanie gazem z butli, rekuperacja, solary i kominek z rozprowadzeniem ciepła. Nie ufam Putinowi, a gazoport w powijakach.



A gaz z butli sam produkujesz ? Skąd on się bierze?
Link do komentarza
Cytat

A gaz z butli sam produkujesz ? Skąd on się bierze?


Tak, z biomasy.

Chodzi chyba o to żeby jak najmniej produkować dwutlenku węgla i nie babrać się z ekogroszkiem. Nie mam gazu ziemnego, ale za kilka lub kilkanaście lat ma być i dlatego gaz. Pompa ciepła według mnie jest nie efektywna, a nakłady ogromne.

Link do komentarza

Witam wszystkich żurawkowiczów.
Wraz z nadchodzącą wiosną zaczynamy wykończeniówke naszego domku i oczywiście szukamy inspiracji. Bardzo proszę tych z was którzy już mieszkaja o wrzucenie fotek kuchni oraz górnej łazienki może tym samym pomożecie w podejmowaniu przemyślanych decyzji.
I jeszcze jedna sprawa, może ktoś ma doświadczenia z dachówkami betonowymi Braasa ?
Link do komentarza
Cytat

Dziękuję.
Znalazłem projekty NF40. Moje horyzonty odnośnie budowy znacznie się zmieniają i teraz nowy plan.
Dom i tak, chyba tutaj się jeszcze waham, będzie z piwnicą. Nie będę musiał robić i tak kosztownych dociepleń ław fundamentowych i czy płyty. Ogrzewanie gazem z butli, rekuperacja, solary i kominek z rozprowadzeniem ciepła. Nie ufam Putinowi, a gazoport w powijakach.
Jest może jakiś wskaźnik o ile droższy jest dom NF40 i NF15 od tradycyjnego w budowie. Chodzi mi ostan surowy zamknięty

Mamy dom 100m2 i fundamenty,

jeżeli zrobisz piwnicę ogrzewaną ,to musisz ;
-wybudować ściany na 2,20m
-obłożyć ściany styropianem 10-15cm
-posadzka i chudziak
-pod posadzką piwnicy styropian 15-20cm
-posadzka parteru
-pod posadzką parteru styropian 5cm
-dodatkowy strop,
-instalacje el.hydr itd
-drzwi
-okna ,
-tynki
wychodzi 38m3 styropianu, policz ile potrzebujesz,cały materiał i robocizna .

jeżeli zrobisz piwnicę nieogrzewaną to musisz ;
-wybudować ściany na 2,20m
-obłożyć ściany styropianem 10cm
-posadzka i chudziak
-pod posadzką piwnicy styropian 0cm
-posadzka parteru
-pod posadzką parteru styropian 15cm
-dodatkowy strop,
-przekładka termiczna ścian
-instalacje el.itd
-drzwi
-okna ,
-tynki
wychodzi 23,8m3 styropianu, policz ile potrzebujesz,cały materiał i robocizna .

jeżeli zrobisz bez piwnicy "ciepłe przyziemie" to musisz :
wybudować 1/3 tych ścian
-obłożyć styropianem 10cm 1/3 tych ścian od zewnątrz i 5cm wewnątrz
-posadzka i chudziak
-pod posadzką parteru styropian 15-20cm
wychodzi 24,35m3 styropianu, policz ile potrzebujesz,cały materiał i robocizna .

jeżeli zrobisz bez piwnicy "zimne przyziemie z przekładką t." to musisz :
wybudować 1/3 tych ścian
-obłożyć styropianem 0cm 1/3 tych ścian zewnątrz/wewnątrz
-posadzka i chudziak
-pod posadzką parteru styropian 15-20cm
-przekładka termiczna
wychodzi 20m3 styropianu, policz ile potrzebujesz,cały materiał i robocizna .

A ile potrzeba na płytę ?
mamy płytę ,
-posadzka
-pod posadzką parteru styropian 15-20cm
-przekładka termiczna ścian
wychodzi 20m3 styropianu, policz ile potrzebujesz,cały materiał i robocizna . Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Witam wszystkich żurawkowiczów.
Wraz z nadchodzącą wiosną zaczynamy wykończeniówke naszego domku i oczywiście szukamy inspiracji. Bardzo proszę tych z was którzy już mieszkaja o wrzucenie fotek kuchni oraz górnej łazienki może tym samym pomożecie w podejmowaniu przemyślanych decyzji.
I jeszcze jedna sprawa, może ktoś ma doświadczenia z dachówkami betonowymi Braasa ?




Brass Tegalit Protegon antracyt - pokrycie jeszcze nie skończone, obróbka kominów również, czekam na blachę rąbek stojący


DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Mamy dom 100m2 i fundamenty ...


Wybrałem poniższy projekt, bez piwnicy, ale zapytałem pracownicę czy mogą zmienić na NF40 z rekuperacją. Reszta to odpowiednie wykonanie. Widziałem np. ciekawy przykład warstwowego ocieplenia poddasza złożonego z trzech warstw wełny.

http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom.../m51a5bee7db1e9

Nie mam do końca przemyślanej kwestii ogrzewania, ale solary będą na pewno, chociaż wiem, że dopłaty to fikcja po zbilansowaniu zysków i strat.
Dziękuję za wyliczenia.

Link do komentarza
Cytat

Wybrałem poniższy projekt, bez piwnicy, ale zapytałem pracownicę czy mogą zmienić na NF40 z rekuperacją. Reszta to odpowiednie wykonanie. Widziałem np. ciekawy przykład warstwowego ocieplenia poddasza złożonego z trzech warstw wełny.

http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom.../m51a5bee7db1e9

Nie mam do końca przemyślanej kwestii ogrzewania, ale solary będą na pewno, chociaż wiem, że dopłaty to fikcja po zbilansowaniu zysków i strat.
Dziękuję za wyliczenia.





My właśnie taki budujemy...
Link do komentarza
Cytat

Wybrałem poniższy projekt, bez piwnicy, ale zapytałem pracownicę czy mogą zmienić na NF40 z rekuperacją. Reszta to odpowiednie wykonanie. Widziałem np. ciekawy przykład warstwowego ocieplenia poddasza złożonego z trzech warstw wełny.

http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom.../m51a5bee7db1e9

Nie mam do końca przemyślanej kwestii ogrzewania, ale solary będą na pewno, chociaż wiem, że dopłaty to fikcja po zbilansowaniu zysków i strat.
Dziękuję za wyliczenia.


Budynek ładny ale drogi w utrzymaniu .

Szukaj takiego co ma oddzielony garaż od budynku styropianem .

Chyba nie masz zamiaru ogrzewać garażu icon_lol.gif
Niech to robią siły natury, po co za to płacić . Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Budynek ładny ale drogi w utrzymaniu .

Szukaj takiego co ma oddzielony garaż od budynku styropianem .

Chyba nie masz zamiaru ogrzewać garażu icon_lol.gif
Niech to robią siły natury, po co za to płacić .




Mamy projekt w wersji termo. Garaż wg projektu powinien być ocieplony od środka styropianem 5 cm, ale my będziemy dawać raczej 8 lub 10 cm.
Ogrzewanie gazowe + kominek z rozprowadzeniem ciepłego powietrza na wszystkie pokoje. (bez turbiny).
Narazie jesteśmy na etapie jak na zdjęciu. Na pewno w garażu będzie 1 grzejnik. Za 3 tygodnie ruszamy dalej.
Koszty na dzień dzisiejszy za materiały i robociznę to 18,5 tyś.

DSC01446.jpg

Edytowano przez Marecki666 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cześć, mam pytanie. Chcę powiększyć żurawkę z obu stron o 0,5 metra. Bez zmian ścian działowych Czy taka zmiana kwalifikuje się na projekt indywidualny czy da radę to zrobić w ramach gotowego projektu ?

Zastanawiam się nad płytą fundamentową, co o tym sądzicie?
Link do komentarza
Cytat

Cześć, mam pytanie. Chcę powiększyć żurawkę z obu stron o 0,5 metra. Bez zmian ścian działowych Czy taka zmiana kwalifikuje się na projekt indywidualny czy da radę to zrobić w ramach gotowego projektu ?

Zastanawiam się nad płytą fundamentową, co o tym sądzicie?


Zadzwoń lub napisz do Biura Projektów .
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Cześć, mam pytanie. Chcę powiększyć żurawkę z obu stron o 0,5 metra. Bez zmian ścian działowych Czy taka zmiana kwalifikuje się na projekt indywidualny czy da radę to zrobić w ramach gotowego projektu ?


To już projekt indywidualny. Powiększając, poszerzając dom zmienia się wszystko,fundamenty, strop, dach itd.
Link do komentarza
Cytat

Cześć, mam pytanie. Chcę powiększyć żurawkę z obu stron o 0,5 metra. Bez zmian ścian działowych Czy taka zmiana kwalifikuje się na projekt indywidualny czy da radę to zrobić w ramach gotowego projektu ?

Zastanawiam się nad płytą fundamentową, co o tym sądzicie?



Da się, chociaż kosztować i tak bedzie. Przecież projektant musi zmienić konstrukcję, wykonać nowe rysunki i nowy opis techniczny.
Link do komentarza
Cytat

Cześć, mam pytanie. Chcę powiększyć żurawkę z obu stron o 0,5 metra. Bez zmian ścian działowych Czy taka zmiana kwalifikuje się na projekt indywidualny czy da radę to zrobić w ramach gotowego projektu ?

Zastanawiam się nad płytą fundamentową, co o tym sądzicie?


Zmiana na pewno kwalifikuje się na zlecenie "nowego" projektu. Ja poszerzałem z jednej strony o 1 metr po stronie garażu. Ale pomysł po 0,5 m z każdej strony też bardzo dobry. Nie wiem, czy jakbym jeszcze raz podejmował decyzję, to czy nie poszerzyłbym tak jak ty. Oczywiście dotyczy to żurawki 1.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Adaptację każdego projektu i tak trzeba zlecać, więc kwestia tylko, czy dany projektant zechce się tego zakresu podjąć, gdyż roboty przy takich zmianach jest niemało.


Ale cenowo wychodzi o wiele drożej. Więc jak już takie zmiany to tak jak wspomniałem wyżej, projekt indywidualny.
Link do komentarza
Cytat

Adaptację każdego projektu i tak trzeba zlecać, więc kwestia tylko, czy dany projektant zechce się tego zakresu podjąć, gdyż roboty przy takich zmianach jest niemało.


U mnie adaptacja polegała na tym, że projektant adaptujący dorysował parę kresek i wziął za to niezłą kasę. Dopiero mój kierownik (też projektant) nakazał zrobić odpowiednie wyliczenia (strop monolityczny). Okazało się, że wszystko ok (projekty archonu są jak hitlerowskie bunkry, chyba dlatego, że biuro ze śląska).
Abstrahując. Moim zdaniem lepiej - na podobę gotowego projektu, z uwzględnieniem swoich zachcianek - zlecić zrobienie nowego. Oczywiście razem z adaptacją, z uwzględnieniem warunków geotechnicznych (żeby nie przepłacać za zbrojenie,itp). Myślę, że w sumie wyjdzie taniej i oczywiście, tak jak to sobie wymyśliliśmy, bez żadnych ograniczeń. Ale to jest tylko moje zdanie, a nie mam w tych sprawach doświadczenia, choć wycenę nowego projektu na podobę żurawki miałem. Wówczas myślałem, że to drogo. Z perspektywy czasu, myślę, że drogo nie było.
Pozdrawiam i życzę powodzenia w wyborze.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Nieprawda, że drożej. Nie mówiąc już o "wiele". Wręcz przeciwnie, w większości przypadków bedzie to taniej.


Stasiu, drożej miałem na myśli kupić gotowca i go adaptując.
Taniej będzie wykonać indywidualny (a pierwowzór zaczerpnąć z oryginału).

Cytat

Wówczas myślałem, że to drogo. Z perspektywy czasu, myślę, że drogo nie było.
Pozdrawiam i życzę powodzenia w wyborze.


To podaj cenę jak była za to. Bo my tak piszemy "tanio", "drogo" ale to nie jest miarodajne, konkretna kwota by pokazała jak to wygląda w rzeczywistości.
Link do komentarza
Cytat

Stasiu, drożej miałem na myśli kupić gotowca i go adaptując.
Taniej będzie wykonać indywidualny (a pierwowzór zaczerpnąć z oryginału).


To podaj cenę jak była za to. Bo my tak piszemy "tanio", "drogo" ale to nie jest miarodajne, konkretna kwota by pokazała jak to wygląda w rzeczywistości.



Czerpać z oryginału nie kupujac gotowca to się nie da, bo odpowiednie instytucje stoją na strazy praw autorskich. Poza tym, gotowce zawierają szereg standardowych dodatków, np. projekty branżowe, wystarczajace do uzyskania PnB, lecz bardzo upierdliwe przy wykonywaniu projektu indywidualnego, a projekty instalacji trzeba podzlecać. W sumie kompletny projekt indywidualny to koszt ok. dwukrotnie przewyższający rozwiązanie z adaptacją projektu typowego.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Czerpać z oryginału nie kupujac gotowca to się nie da, bo odpowiednie instytucje stoją na strazy praw autorskich. Poza tym, gotowce zawierają szereg standardowych dodatków, np. projekty branżowe, wystarczajace do uzyskania PnB, lecz bardzo upierdliwe przy wykonywaniu projektu indywidualnego, a projekty instalacji trzeba podzlecać. W sumie kompletny projekt indywidualny to koszt ok. dwukrotnie przewyższający rozwiązanie z adaptacją projektu typowego.


Nie mam na myśli zżynać z gotowca, ale aby gotowiec był jakby pierwowzorem. icon_evil.gif
Ja tak robiłem, wybrałem sobie gotowy projekt(z katalogu projektów domów ), ale że parę rzeczy mi się nie podobało i chciałem je zmienić (zresztą tak jak większość) to przy moich zmianach zapłaciłbym za projekt z trzy razy drożej (pytałem w biurze projektowym), wtedy ten projekt kosztował około 1800 zł. Zleciłem wykonanie indywidualnego i zapłaciłem (możesz wierzyć lub nie) w 2007 roku 3000 zł za projekt domu, projekt budynku garażowo-gospodarczego (50m2 pu), projekt szamba i wszystko gotowe pod PnB. Edytowano przez mhtyl (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

To rzeczywiście bardzo tanio. U nas nie ma szansy zejścia ponizej 5 tysięcy.

Oczywiście, za kompletny projekt indywidualny.


Zwróć uwagę, że cena była z 2007 roku. icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

To podaj cenę jak była za to. Bo my tak piszemy "tanio", "drogo" ale to nie jest miarodajne, konkretna kwota by pokazała jak to wygląda w rzeczywistości.


Nie mogę znaleźć maila z wyceną, ale o ile sobie przypominam, to projekt z adaptacją i przyłączami w granicach 6000,00 zł, a projekt typowy z adaptacją i przyłączami 4800,00 zł. Także różnica niewielka.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Nie mogę znaleźć maila z wyceną, ale o ile sobie przypominam, to projekt z adaptacją i przyłączami w granicach 6000,00 zł, a projekt typowy z adaptacją i przyłączami 4800,00 zł. Także różnica niewielka.


Fajnie napisałeś icon_biggrin.gif a który to indywidualny a który gotowy?
Link do komentarza
Widzę, że to forum to skarbnica wiedzy o budowaniu domu....
Mam dom poszerzony ok. 1m od strony kuchni/ salonu. Samo poszerzenie domu, bez innych zmian oznacza przepisanie wymiarów na projekcie - czerwonym kolorem projektant adaptujący budynek przekreśla dotychczasowe wymiary i wpisuje nowe tam gdzie trzeba. Tyle. Nie przerysowuje żadnych rysunków. U mnie kosztowało to ok. 1000zł dodatkowo. Jest drożej niż gotowy projekt ale na pewno taniej niż indywidualny.
Link do komentarza
Zdecydowałem się na projekt indywidualny.

5500zł brutto
w tym Cała fatyga z załatwianiem formalności, pełen projekt z przyłączami i adaptacją budynku + badanie geologiczne "gratis"

Więc myślę że to dobra cena. Z uwagi na to że badanie geo ok 800-1000zł. Zastanawiam się czy robić płytę fundamentową czy normalnie ławy... co proponujecie?
Link do komentarza
Cytat

Cześć, mam pytanie. Chcę powiększyć żurawkę z obu stron o 0,5 metra. Bez zmian ścian działowych Czy taka zmiana kwalifikuje się na projekt indywidualny czy da radę to zrobić w ramach gotowego projektu ?

Zastanawiam się nad płytą fundamentową, co o tym sądzicie?



Powiększyłem Żurawkę o 1m w obydwie strony rysunek znajdziesz na stronie 18 tego forum. W biurze Archona chcieli za adaptacje 1400 zł, mi udało się znaleźć za połowę tej ceny. Faktycznie zmiany są głównie w wymiarach, tylko rzuty elewacji zostały przerysowane. Więc doliczając koszty samego projektu to i tak wychodzi dużo taniej niż projekt indywidualny. Poza tym wg wielu opinii projekty indywidualne mogą posiadać wiele błędów, które później utrudniają realizację, przy projektach gotowych tego problemu nie ma.

Pozostaje jeszcze kwestia czasu realizacji projektu indywidualnego w porównaniu z gotowy + adaptacja.
Link do komentarza
  • Redakcja pinned i unpinned this W temacie

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...