Skocz do zawartości

O ile procent droższe jest ogrzewanie podłogowe?


Recommended Posts

Gość mhtyl
Cytat

Hej,

Budujemy domek 132,5m2 i chciałbym oszacować koszty ogrzewania. O ile procent ogrzewanie podłogowe jest droższe od tradycyjnego jeżeli chodzi o instalację oraz eksploatację ?


To zależy z czego podłogówkę będziesz robić. Bo jeżeli z miedzi to fortuna icon_biggrin.gif Jeżeli dasz a,a większość daje alupexa to koszt jest praktycznie taki sam jak przy grzejnikach.Nawet za robociznę nie dolicza sobie hydraulik nic ekstra (przeważnie tak ale nie reguły) . Co do eksploatacji to jest super,tylko problem jak dom wyziębnięty to zanim się podłogówka rozgrzeje to grzejniki grzeją już na dobre jak kawaleria icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Dobrze mięć dwa ogrzewania grzejnikowe i podłogowe. często jesienią, czy wczesną wiosna nie pali się w piecu wieczorem jest juz chłodno. Zawsze można rozpalić i piecu puścić ogrzewanie z grzejników bardzo szybko ogrzeją mieszkanie. Ale jeśli chodzi o podłogówkę to polecam ale na zimne pory roku rewelacja.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Ja na parterze dałem podłogowe, na pietrze grzenijki. Koszt dołu i góry był porównywalny.


Na rynku pojawiły się już rozdzielacze pod które można podpiąć zarówno pętle ogrzewania podłogowego jak i grzejniki. Jedne i drugie obwody są osobno sterowane. Tak ze nie trzeba już rozdzielać systemów ogrzewania na kondygnacje gdyż można zrobić mieszane
Link do komentarza
Cytat

Na rynku pojawiły się już rozdzielacze pod które można podpiąć zarówno pętle ogrzewania podłogowego jak i grzejniki. Jedne i drugie obwody są osobno sterowane. Tak ze nie trzeba już rozdzielać systemów ogrzewania na kondygnacje gdyż można zrobić mieszane



95% ludzi którzy wykonali instalacje mieszaną - podłogówka+grzejniki spytani po jakimś czasie o odczucia piszą, ze drugi raz daliby ogrzewanie podłogowe wszędzie a z kaloryferów by zrezygnowali. A ci co maja ogrzewanie podłogowe po całości, zgodnie twierdzą, że drugi raz zrobiliby tak samo....daje do myślenia?
Link do komentarza
Cytat

95% ludzi którzy wykonali instalacje mieszaną - podłogówka+grzejniki spytani po jakimś czasie o odczucia piszą, ze drugi raz daliby ogrzewanie podłogowe wszędzie a z kaloryferów by zrezygnowali. A ci co maja ogrzewanie podłogowe po całości, zgodnie twierdzą, że drugi raz zrobiliby tak samo....daje do myślenia?


Masz rację że to tak wygląda icon_biggrin.gif , gdyż raz że trudniej jest sterować takim mieszanym układem a dwa sprawy ekonomiczne ,ogrzewanie podłogowe pracuje zazwyczaj na dużo niższej temperaturze niż grzejniki. Szybciej i ekonomiczniej podgrzewać w instalacji wodę do np 4o st niż do 60 st . Podam Tobie przykład mam w całym domu ogrzewanie podłogowe / w sypialniach też/ i jak zaobserwowałem to temperatura wody grzewczej na kotle zazwyczaj utrzymuje się w okolicach 40 st to jakie musiałyby być wymiary grzejników icon_eek.gif i czy starczyłoby miejsca na ścianach by je zamontować
Link do komentarza
Cytat

ja ostatnio coś słyszałam o kolejnej innowacji w tym zakresie mianowicie o ogrzewaniu nadmuchowym, ale cen jeszcze nie sprawdzałam, choć chyba warto wziąć taka opcję też pod uwagę, o podłogowym to już się dużo złego tez naczytałam


Podaj mi namiary gdzie tak źle piszą o ogrzewaniu podłogowym . Chętnie skonfrontuję z własnymi doświadczeniami / od czterech lat użytkuję takie ogrzewanie /. Czytałem kilka Twoich wpisów i mam wrażenie że po prostu chcesz sobie w jakimś celu licznik nabić.
Link do komentarza
Ogrzewanie podłogowe ma same zalety, poza jedną rzeczą- nie nadaje sie dla ludzi kt maja kłopoty z krążeniem, z nogami - żylaki.
Ale i tak polecam, tylko nie dawajcie w takim wariancie gresu w salonie [co jest nagminne w Polsce]. Na świecie robi sie drewniane podłogi mimo podłogówki - odpowiednio dobrane okładziny podłogowe zatrzymują tylko kilka procent ciepła z ogrzewania podłogowego.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Polecam dać podłogówkę w całym domu a kaloryfery najlepiej wyrzucić icon_smile.gif
Jak dom dobrze ocieplony to wystarczy.



A co z sypialnią ? Słyszałem że niekoniecznie to dobry wybór ze względu na unoszący sie kusz... ( coś to do mnie nie przemawia) jednak z drugiej strony daje do myslenia ... spanie w kurzu wyobraźnia zaczyna mi działać i pojawiają sie wątpliwości...
Link do komentarza
Cytat

A co z sypialnią ? Słyszałem że niekoniecznie to dobry wybór ze względu na unoszący sie kusz... ( coś to do mnie nie przemawia) jednak z drugiej strony daje do myslenia ... spanie w kurzu wyobraźnia zaczyna mi działać i pojawiają sie wątpliwości...



Z tym kurzem to trochę tak jak z roztoczami na pokazach pościeli icon_smile.gif My mamy ogrzewanie podłogowe w całym domu i zapewniam, że kurz w sypialni nie zakłóca nam snu. Spece z Nickel Design rozwiali nasze wszelkie wątpliwości, bo też do końca nie wiedzieliśmy czy ogrzewanie podłogowe jest dobre. Ale teraz polecam wszystkim.
Link do komentarza
Cytat

Z tym kurzem to trochę tak jak z roztoczami na pokazach pościeli icon_smile.gif My mamy ogrzewanie podłogowe w całym domu i zapewniam, że kurz w sypialni nie zakłóca nam snu. Spece z Nickel Design rozwiali nasze wszelkie wątpliwości, bo też do końca nie wiedzieliśmy czy ogrzewanie podłogowe jest dobre. Ale teraz polecam wszystkim.




Dzięki icon_smile.gif
Czy ktoś jeszcze ma podobne doświadczenia ?
Dlaczego trudniejsze jest sterowanie ogrzewaniem podłogówka + kaloryfery ?
Link do komentarza
Cytat

A co z sypialnią ? Słyszałem że niekoniecznie to dobry wybór ze względu na unoszący sie kusz... ( coś to do mnie nie przemawia) jednak z drugiej strony daje do myslenia ... spanie w kurzu wyobraźnia zaczyna mi działać i pojawiają sie wątpliwości...



słyszałeś mity nt podłogówki....

Cytat

Dzięki icon_smile.gif
Czy ktoś jeszcze ma podobne doświadczenia ?
Dlaczego trudniejsze jest sterowanie ogrzewaniem podłogówka + kaloryfery ?



widzę że już bajbaga odpowiedział...
ja bym do tego jeszcze dodał, że jakbyś w przyszłości chciał mieć pompe ciepła, to ogrzewanie niskotemperaturowe (podłogowe,ścienne,sufitowe) najlepiej się sprawdza - z tego względu, że sprawność PC bardzo mocno zależy od temperatur do których się grzeje, (im wyższa temperatura tym mniejsza sprawność) Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
A to ja mam takie pytanie: Widziałem raz w życiu jak ktoś rozbijał podłogę bo podłogowka trzasła…. Przez to, że na własne oczy widziałem nie bardzo chcę dawać podłogówkę wszędzie ale po lekturze m.in. tego forum zaczynam się przekonywać do tego sposobu ogrzewania domu. Pytanie jest takie jak serwisować podłogówkę? Mam na myśli czy zdarzają się takie awarie o jakiej napisałem, czy to był odosobniony przypadek? I kolejne – jeśli się już zdarzy to co w tedy?

P.S. Nie będę ukrywał, że wolę grzejniki ale ta powierzchnia ścian którą muszę zasłonić blachą mnie troszkę rozwala. Edytowano przez Qubacen (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
bajbaga , adigg dzieki za odpowiedź i obalenie mitów które mocno krążą po sieci i nie tylko ...
Jednocześnie Oubacen ubiegł mnie z kolejnym pytaniem...
Jaka jest gwarancja podłogówki jaka żywotność i jakie ewentualne trudności z konserwacją żeby nie zdarzyła sie sytuacja o jakiej pisze kolega ?
Link do komentarza
sporadyczne przypadki......
nie dawać najtańszych, niewiadomego pochodzenia (chińskich?!?) rurek, nie wykonywać łączeń (cała pętla musi być w jednym kawałku), podczas wykonywania wylewki rurki muszą być zalane wodą, wtedy jak gdzieś panowie uszkodą, to od razu widać.....znam naprawdę sporo ludzi, a nikt nie musiał kuć podłogi....
Link do komentarza
Cytat

sporadyczne przypadki......
nie dawać najtańszych, niewiadomego pochodzenia (chińskich?!?) rurek, nie wykonywać łączeń (cała pętla musi być w jednym kawałku), podczas wykonywania wylewki rurki muszą być zalane wodą, wtedy jak gdzieś panowie uszkodą, to od razu widać.....znam naprawdę sporo ludzi, a nikt nie musiał kuć podłogi....


No dobra - ja nie znam osobiście ludzi z podłogówkami. Więc zadam pytanie jeszcze raz: "jeśli się już zdarzy to co wtedy?", i dodam: Jaka jest realna szansa uszkodzenia (rozszczelnienia) podczas normalnej eksploatacji?

P.S. W moim przypadku ciepła woda będzie z pieca na ekogroch albo - jak kasy braknie - z pieca na cowpadniewłapy. Edytowano przez Qubacen (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
dodam, jeśli woda w wodociągu jest kiepska (dużo związków wytrącających po czasie osady) warto zalać podłogówkę wodą kotłową (zdemineralizowaną) a jeszcze lepiej dodać do układu z bańkę (20l) Ergolidu (glikol)
zapobiegnie to powstanie ewentualnych zatorów, przewężeń na skutek odkładania się osadów w newralgicznych miejscach

pozdrawiam
TINEK
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Cytat

95% ludzi którzy wykonali instalacje mieszaną - podłogówka+grzejniki spytani po jakimś czasie o odczucia piszą, ze drugi raz daliby ogrzewanie podłogowe wszędzie a z kaloryferów by zrezygnowali. A ci co maja ogrzewanie podłogowe po całości, zgodnie twierdzą, że drugi raz zrobiliby tak samo....daje do myślenia?




Święta prawda! Ja mam podłogówkę w kuchni i łazience i baardzo żałuję że nie na całym domu. A koszt nie jest wcale większy.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Święta prawda! Ja mam podłogówkę w kuchni i łazience i baardzo żałuję że nie na całym domu. A koszt nie jest wcale większy.



zaineteresował mnie ten temat i miałbym pytanie (od razu mówię, że nie znam się na tym temacie, ale muszę się z nim zmierzyć icon_smile.gif ) - w następnym roku będę chciał rozprowadzić instalację ogrzewania (teraz ogrzewam tylko kominkiem), a ponieważ na dole jest beton a na piętrze deski na podlodze, dlatego rozważalbym podlogówkęna dole a kaloryfery na piętrze. Czy można jakoś tak zrobić żeby obie te instalacje działały niezależnie? Tzn. jeśli chcę podłogówkę to ją włączam, a jak chce przez kaloryfery to tylko je. I co zrobić jeśli chciałbym aby dzialaly równocześnie? (bo piszecie, że do kaloryferów jest konieczna wyższa temperatura) Są jakieś sposoby, żeby to rozdzielić?
Link do komentarza
Cytat

Święta prawda! Ja mam podłogówkę w kuchni i łazience i baardzo żałuję że nie na całym domu. A koszt nie jest wcale większy.



Też mnie się wydaje, że jak robić podłogówkę, to już całkowicie, bo po to się je zakłada, by m.in. nie było kaloryferów.
Sam się zastanawiam nad tym ogrzewaniem w budowanym domu. Widziałem, że jest ogrzewanie podłogowe wodne i elektryczne. W tym za pomocą folii grzewczej, to widziałem np. w firmie Enekosystem. Orientujecie się jakie są różnice w kosztach między ogrzewaniem wodnym, a tym za pomocą folii grzewczej? Słyszałem, że to drugie jest łatwiejsze w montażu.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

@tavish - muszą być skoro część osób ma i to, i tamto. Natomiast, jeśli decyduje się na podłogowe, to czy ma sens ogrzewanie tradycyjne? Ja sam gdyby miał przeprowadzać generalny remont to decydowałbym się na podłogówkę.



No też wolalbym podłogówkę, no ale jest kwestia tego, ze na piętrze są deski (nie ma betonowego stropu), a na nich nie położę przecież chyba podłogowki? Dlatego pomyślałem o ogrzewaniu tradycyjnym na piętrze. No bo chyba nie wystarczy tylko podłogowe na parterze, zeby ogrzać cały dom? Ma ktoś jakieś doświadczenia w tej kwestii?
Link do komentarza
Cytat

To w niczym nie przeszkadza.
Zawsze możesz zastosować zabudowę suchą pod ogrzewanie płaszczyznowe. tkz. TBS.
System sprawdza się idealnie właśnie przy stropach drewnianych.



racja, dzięki za wskazówkę. icon_smile.gif trafilem też przed chwilą na info o ogrzewaniu płaszczyznowym w zabudowie G-K ... hmmm, to też jest jakieś rozwiązanie ...
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

racja, dzięki za wskazówkę. icon_smile.gif trafilem też przed chwilą na info o ogrzewaniu płaszczyznowym w zabudowie G-K ... hmmm, to też jest jakieś rozwiązanie ...


układy automatyki pozwalają na jednoczesną pracę podłogówki i kaloryferów. Potrzebny tylko dobry specjalista do zaprojektowania i założenia
Link do komentarza
Cytat

Tylko niech ten specjalista pamięta, że niektóre źródła ciepła zdecydowanie gorzej znoszą taki układ mieszany.



najważniejsze, że jest trochę możliwości i pewnie rozejrzę się też w temacie łączenia tych 2, bo obawiam się, że to płaszczyznowe w zabudowie G-K wyjdzie zbyt drogo. A co do tego rozdzielenia - o ile dobrze rozumiem konieczne byłoby te 2 systemy podpiąć niezależnie pod kocioł? Tylko pewnie na podłogówkę musialaby iść inna temperatura?
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Witam zwolenników podłogówki i nie tylko;
A może ktoś mi poradzi w kwestii;
mam podłogówkę na rozdzielaczu f. Tece, który wg instrukcji wymaga na zasilaniu temp. >55oC !!! inaczej nie działa mieszacz prawidłowo, oczywiście na podłogę idzie dużo mniej, woda zasilająca miesza się z wodą w powrotu podłogi i idzie z powrotem do podłogi o temp. ok 40oC,
dodam że ogrzewanie jest z kotła gazowego kondens. czyli przy utrzymywaniu temp. 55oC spada mocno sprawność,
W rezultacie na kotle temp. utrzymywana jest ok 45-50 oC, ale podłoga ledwo ledwo danej radę, dopiero przy tym 55oC jest OK.
Może macie taki rozdzielacz TeCe (nie pamiętam modelu) - z pompą, mieszaczem , rotametry itp.
Dodatkowo jest rozdzielacz z obiegiem grzejnikowym i sterowanie regulatorem pokojowym, grzejniki tylko przy rozruchu zimnej instalacji jak trzeba szybko nagrzać.
Link do komentarza
Masz coś zepsute w rozdzielaczu a dokładnie termostat, że nie przepuszcza wody o mniejszej temperaturze, albo mieszacz jest źle ustawiony.A z tego co mi wiadomo to na podłogówkę woda nie powinna mieć więcej jak 50 stopni bo aparatura na więcej nie pozwoli.
Link do komentarza
powtarzam się ale napiszę - w dobrze dobranej i zrobionej podłogówce nie puszcza się podłogę wody o temperaturze większej jak 35C (w największe mrozy!)
i rozdzielacz nie ma tym nic wspólnego
ja jestem zwolennikiem rozdzielaczy jak najprostszych, bez żadnego dodatkowego sterowania siłownikami - bo to tylko podraża koszty instalacji,a przy samej podłogówce nie jest konieczne (i czasami może powodować też problemy - taktowanie, przy zbyt dużej mocy)

nie wierze, żeby w instrukcji pisało, że musi być temperatura >55C
pierwszy link z brzegu

http://www.tece.pl/pl/ogrzewanie+pod%C5%82...wym/Rozdzielacz
Cytat

Rozdzielacz TECEfloor zintegrowany z termostatycznym zaworem trójdrogowym i pompą firmy TECE to kompaktowe urządzenie pozwalające zasilać ogrzewanie podłogowe. Ze względu na wymaganą niską ∆T =10 K pomiędzy źródłem ciepła a zasilaniem OP, najlepiej współpracuje z kotłami kondensacyjnymi.

Zastosowany trójdrogowy zawór termostatyczny daje możliwość wykorzystania tego rozwiązania przy współpracy również z kotłami niskotemperaturowymi – kondensacyjnymi bez utraty ich wysokiej sprawności.

Link do komentarza
Cytat

powtarzam się ale napiszę - w dobrze dobranej i zrobionej podłogówce nie puszcza się podłogę wody o temperaturze większej jak 35C (w największe mrozy!)
i rozdzielacz nie ma tym nic wspólnego
ja jestem zwolennikiem rozdzielaczy jak najprostszych, bez żadnego dodatkowego sterowania siłownikami - bo to tylko podraża koszty instalacji,a przy samej podłogówce nie jest konieczne (i czasami może powodować też problemy - taktowanie, przy zbyt dużej mocy)

nie wierze, żeby w instrukcji pisało, że musi być temperatura >55C
pierwszy link z brzegu

http://www.tece.pl/pl/ogrzewanie+pod%C5%82...wym/Rozdzielacz


Adrian coś ten link nie działa co go podałeś, bynajmniej u mnie.
Zgadza się ,że te 30-35 stopni starczy ale głowica z kapilarą nie puści więcej jak 50 stopni.
Link do komentarza
Cytat

Działa icon_biggrin.gif
Pozwolę sobie zacytować
"
Działanie
Na głowicy termostatycznej na górnej belce ustawiamy żądaną temperaturę wody dla ogrzewania podłogowego np. 40°C – cyfra 4. Woda z kotła o temperaturze o min 20°C wyższej czyli 60°C lub więcej dopływa do dolnej belki do której wraca schłodzona woda z pętli ogrzewania podłogowego."
Ja u siebie mam ustawione na 4 na głowicy przy mrozach ,a ogólnie to głowica ustawiona na 3 i hula sobie podłogówka aż miło icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Działa icon_biggrin.gif
Pozwolę sobie zacytować
"
Działanie
Na głowicy termostatycznej na górnej belce ustawiamy żądaną temperaturę wody dla ogrzewania podłogowego np. 40°C – cyfra 4. Woda z kotła o temperaturze o min 20°C wyższej czyli 60°C lub więcej dopływa do dolnej belki do której wraca schłodzona woda z pętli ogrzewania podłogowego."
Ja u siebie mam ustawione na 4 na głowicy przy mrozach ,a ogólnie to głowica ustawiona na 3 i hula sobie podłogówka aż miło icon_biggrin.gif



OK, działa u mnie jest to samo, ale mi chodzi o co innego; temp. na kotłe (w zasadzie na zasilaniu rozdzielacza) musi być o 20oC większa niż wyjście na podłogę, czyli przy temp. wyjścia na podłoge np. 35oC to zasilanie z kotła 55oC, przy 40oC powinno być 60oC.
I jak to ma się przy kondensacie na gaz? To nie lepiej tego nie mieszać i puścić na podłoge od razu z kotła 35-40 oC? Tylko z tym rozdzielaczem nie za bardzo można;
Link do komentarza
Cytat

OK, działa u mnie jest to samo, ale mi chodzi o co innego; temp. na kotłe (w zasadzie na zasilaniu rozdzielacza) musi być o 20oC większa niż wyjście na podłogę, czyli przy temp. wyjścia na podłoge np. 35oC to zasilanie z kotła 55oC, przy 40oC powinno być 60oC.
I jak to ma się przy kondensacie na gaz? To nie lepiej tego nie mieszać i puścić na podłoge od razu z kotła 35-40 oC? Tylko z tym rozdzielaczem nie za bardzo można;



widzisz, problem w tym, ze masz zły rozdzielacz - ten o którym piszesz, to nadaje się do instalacji z piecem na paliwa stałe

Do kotła kondensacyjnego powinien być ten z drugiego linka
http://www.tece.pl/pl/ogrzewanie+pod%C5%82...ym_289_597.html

pozdrów hydraulika co ci montował - chyba że na etapie wykonywania instalacji podłogówej, nie było jeszcze wiadomo, że będzie piec gazowy kondensacyjny

Cytat

widzisz, problem w tym, ze masz zły rozdzielacz - ten o którym piszesz, to nadaje się do instalacji z piecem na paliwa stałe

Do kotła kondensacyjnego powinien być ten z drugiego linka
http://www.tece.pl/pl/ogrzewanie+pod%C5%82...ym_289_597.html

pozdrów hydraulika co ci montował - chyba że na etapie wykonywania instalacji podłogówej, nie było jeszcze wiadomo, że będzie piec gazowy kondensacyjny


Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

widzisz, problem w tym, ze masz zły rozdzielacz - ten o którym piszesz, to nadaje się do instalacji z piecem na paliwa stałe

Do kotła kondensacyjnego powinien być ten z drugiego linka
http://www.tece.pl/pl/ogrzewanie+pod%C5%82...ym_289_597.html

pozdrów hydraulika co ci montował - chyba że na etapie wykonywania instalacji podłogówej, nie było jeszcze wiadomo, że będzie piec gazowy kondensacyjny



Witam - Oczywiście że było wiadomo że będzie kondens,
a hydraulik jak hydraulik, mało który wie takie szczegóły, i montuje co mu dają, a sklep instalacyjny (znany z tego że sprzedawcy się znają) zawalił - i mi taki sprzedał;
Mój to Teceflex (montaż 2011) a te dostępne teraz to modele TeCefloor, tak czy inaczej wymienić to się nie opłaca bo trochę przeróbek podejścia z innej strony itp. nie wspominając o zakupie nowego;
... szkoda że uczymy się na błędach
Link do komentarza
Cytat

Witam - Oczywiście że było wiadomo że będzie kondens,
a hydraulik jak hydraulik, mało który wie takie szczegóły, i montuje co mu dają, a sklep instalacyjny (znany z tego że sprzedawcy się znają) zawalił - i mi taki sprzedał;
Mój to Teceflex (montaż 2011) a te dostępne teraz to modele TeCefloor, tak czy inaczej wymienić to się nie opłaca bo trochę przeróbek podejścia z innej strony itp. nie wspominając o zakupie nowego;
... szkoda że uczymy się na błędach


To nie są szczegóły taki rozdzielacz , szczegół to jest że powinien być np termometr z go nie ma.
Sklep sprzeda to co zamówi hydraulik (a niby skąd w sklepie maja wiedzieć pod co robisz instalację),a że hydraulik do odstrzału to inna inszość.
Z tego co masz coś powinno udać się odzyskać do przeróbki, a resztę wywalić albo odsprzedać.

Wydaje mi się ,że coś takiego sprawę by załatwiło u Ciebie,proste,tanie rozwiązanie.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...