Skocz do zawartości

Czyszczenie kominka


Recommended Posts

Witam.
W sieci można znaleźć bardzo wiele zapytań odnośnie czyszczenia kominów w naszych domach.
W związku z tym chciałbym, oczywiście za zgodą redakcji, zaprezentować krótki poradnik jak się do tego zabrać.


Jedną z metod jest stosowanie preparatów chemicznych zawierających węglan wapnia, chlorek amonu czy siarczan miedzi. Przykładem tego typu środków dostępnych na naszym rynku są:
  • Spalsadz
  • Sadpal 1
  • Sadpal2
  • Sdiavolina
  • Kalnit
  • Ant-suie
  • Geb


Brak obrazka

Produkty te są dodatkami do paliw stałych, działają jako katalizatory poprawiające spalanie sadzy i substancji smolistych w palenisku, skutecznie redukując ich osadzanie.Ilość wydzielanych osadów podczas spalania w kominku zależy od kilku czynników: wilgotności i rodzaju drewna oraz temperatury spalania.


Czyszcząc szybę kominkową, po jej wystudzeniu usuwamy z niej cząstki stałe. Używamy do tego pędzla lub miękkiej szczotki by podczas mycia nie zarysować lub zmatowić czyszczonej powierzchni. Nie polecam czyszczenia popiołem z paleniska! Tego typu porady często pojawiają się na forach internetowych lecz po takim zabiegu możemy być niemile zaskoczeni. Po wstępnym oczyszczeniu, przemywamy szklaną powierzchnię środkami na bazie wodorotlenku potasu, efekt powinien być natychmiastowy, jeśli tak nie jest i pozostaną resztki zanieczyszczeń, nanosimy ponownie preparat za pomocą gąbki lub miękkiej szczotki. Czynność powtarzamy kilkakrotnie tak aby nie doprowadzić do wyschnięcia a następnie przemywamy szybę czystą wodą.

Ważne aby nie stosować atomizerów, które rozpylają środek czyszczący w powietrzu, ponieważ preparaty tego typu są substancjami żrącymi!

Pamiętajmy także o rękawiczkach ochronnych.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Witam.
W sieci można znaleźć bardzo wiele zapytań odnośnie czyszczenia kominów w naszych domach.
W związku z tym chciałbym, oczywiście za zgodą redakcji, zaprezentować krótki poradnik jak się do tego zabrać.


Jedną z metod jest stosowanie preparatów chemicznych zawierających węglan wapnia, chlorek amonu czy siarczan miedzi. Przykładem tego typu środków dostępnych na naszym rynku są:

  • Spalsadz
  • Sadpal 1
  • Sadpal2
  • Sdiavolina
  • Kalnit
  • Ant-suie
  • Geb




Produkty te są dodatkami do paliw stałych, działają jako katalizatory poprawiające spalanie sadzy i substancji smolistych w palenisku, skutecznie redukując ich osadzanie.Ilość wydzielanych osadów podczas spalania w kominku zależy od kilku czynników: wilgotności i rodzaju drewna oraz temperatury spalania.


Czyszcząc szybę kominkową, po jej wystudzeniu usuwamy z niej cząstki stałe. Używamy do tego pędzla lub miękkiej szczotki by podczas mycia nie zarysować lub zmatowić czyszczonej powierzchni. Nie polecam czyszczenia popiołem z paleniska! Tego typu porady często pojawiają się na forach internetowych lecz po takim zabiegu możemy być niemile zaskoczeni. Po wstępnym oczyszczeniu, przemywamy szklaną powierzchnię środkami na bazie wodorotlenku potasu, efekt powinien być natychmiastowy, jeśli tak nie jest i pozostaną resztki zanieczyszczeń, nanosimy ponownie preparat za pomocą gąbki lub miękkiej szczotki. Czynność powtarzamy kilkakrotnie tak aby nie doprowadzić do wyschnięcia a następnie przemywamy szybę czystą wodą.

Ważne aby nie stosować atomizerów, które rozpylają środek czyszczący w powietrzu, ponieważ preparaty tego typu są substancjami żrącymi!

Pamiętajmy także o rękawiczkach ochronnych.



Ja mam jakiś środek do czyszczenia szyb ale nie pamiętam jaki więc nie będę reklamował. Stosuję go po sezonie grzewczym. Wyciągam drzwiczki kominkowe (5 sek) wynoszę na zewnątrz, spryskuję środkiem rzeczonym odczekuję 5 minut po czym wycieram całość gazetami. Na koniec dokładnie spłukuję i pozostawiam na zewnątrz do wyschnięcia. Szybka czysta jak nie powiem co, ale trochę metalowa obudowa dostaje po zaworach bo środek rzeczywiście żrący.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie temu...
A ja znam super metodę i to ZA DARMO. icon_mrgreen.gif

Tylko w ten sposób czyszczę szybę swojego kominka w domu.

Opis:
1. Bierzemy stare gazety makulaturowe (te szare - nie kolorowe).
2. Gazety zwijamy w kulkę i moczymy w wodzie.
3. Umoczoną gazetę przykładamy do popiołu (żeby się przyczepił do niej)
4. Czyścimy szybę komika

Efekt był dla mnie oszałamiający po pierwszym użyciu.
Bez chemii, bez pieniędzy, bez problemów

Gorąco polecam
Ania
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...