Skocz do zawartości

Prawo a Dwa Liczniki Energii


Recommended Posts

Proszę o poradę,

Czy jeśli mam dwa liczniki energii w jednym gospodarstwie domowym zapisane na tego samego abonenta, to czy jest jakieś prawo bądź też zapis w umowie zabraniający mi przełączania odbiornika w obwód który jest bardziej opłacalny?

Chodzi mi o taryfy G11 (jedna taryfa na całą dobę) oraz G12 (dzień - noc)

Byłoby to opłacalne, opłaty stałe nie są duże a różnica w cenie G12 strefy dziennej oraz G11 jest na tyle duża, że znacznie przewyższa opłaty stałe.

Nie jestem pewien tylko aspektu prawnego - jeśli ktoś ma informacje na ten temat to proszę o konkretne zapisy w umowie, bądź też art. z ustaw.

Czy jeśli przełączanie odbywałoby się automatycznie za pomocą styczników i zegara to czy to zmienia coś w kwestii prawa?

Dziekuje. Edytowano przez gerg (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Proszę o poradę,

Czy jeśli mam dwa liczniki energii w jednym gospodarstwie domowym zapisane na tego samego abonenta, to czy jest jakieś prawo bądź też zapis w umowie zabraniający mi przełączania odbiornika w obwód który jest bardziej opłacalny?

Chodzi mi o taryfy G11 (jedna taryfa na całą dobę) oraz G12 (dzień - noc)

Byłoby to opłacalne, opłaty stałe nie są duże a różnica w cenie G12 strefy dziennej oraz G11 jest na tyle duża, że znacznie przewyższa opłaty stałe.

Nie jestem pewien tylko aspektu prawnego - jeśli ktoś ma informacje na ten temat to proszę o konkretne zapisy w umowie, bądź też art. z ustaw.

Czy jeśli przełączanie odbywałoby się automatycznie za pomocą styczników i zegara to czy to zmienia coś w kwestii prawa?

Dziekuje.



Ciekawy sposób na oszczędzanie energii elektrycznej .


Jest to niezgodne z prawem energetycznym ,ponieważ używanie taryfy G12 naprzemiennie z G11 na tych samych obwodach ,urządzeniach , będzie traktowane jak zmiana grupy taryfowej bez zgodyz z dostawcą energii elektrycznej .



Link do komentarza
Cytat

Co co piszesz nie może mieć miejsca ,abyś sam sobie mógł przełączać . Musieli Panowie z ZE zrobić jakiego babola u Ciebie. Masz może gospodarstwo rolne?



Jakiego babola sam mam 3 liczniki jeden na działalność drugi G11 i trzeci G12 wystarczy przedłużacz podłączyć prąd płynie w każdą stronę byle po drutach. Wszystko przecież odbywa się już za zaplombowanym licznikiem elektrycznym .
Link do komentarza
Cytat

Właśnie a tak n ie powinno być.Moi rodzice mieli gospodarstwo rolne i mieli dwa liczniki ale o przełączaniu mowy nie było.



Nawet nie wolno wsadzić przedłużacza i na chwilę użyczyć komuś prądu ,a co dopiero samowolnie zmieniać taryfy ,to tak jakbyś przekładał liczniki elektryczne ,kary w energetyce wysokie jak kiedyś złapią to dokładnie wyliczą mają na to sposoby przyjdzie domiar i kara a kary maja wysokie icon_smile.gif
Link do komentarza
Pod względem formalnym decydujące znaczenie mają warunki zawarte w umowie o dostawę energii. Z jakichś powodów zamontowano dwa liczniki o różnych taryfach, zatem w umowie powinno znaleźć się ustalenia, co do sposobu korzystania z energii w zasilanych z nich obwodach (konkretnych odbiorników czy obiektów). Zatem wykorzystanie prądu w inny sposób niż określony w umowie narazi odbiorcę na konsekwencje przewidziane w Taryfie Energetycznej.
Link do komentarza
Panowie, jesli by miala byc kara to musi byc oparta na ustawie badz tez na zapisie w umowie, nie potrafie nic takiego odnalesc, prosze wlasnie o pomoc czy sa jakies przeciwwskazania co do takiego rozwiazania z podstawa prawna.

Jezeli mam 2 rozne abonamenty telefoniczne nikt mi nie zabrania dzwonic z tego co jest tanszy czy posiadac centralke telefoniczna ktora sama wybiera najoplacalniejszego operatora w danym czasie...
Link do komentarza
Cytat

Jeżeli masz dwa liczniki to jakiś powód był aby je ZE założyło. Nic nie piszesz czy masz jakiś zakład czy gospodarkę.


Nie mam zakładu, powód był taki, że kiedyś w tym domu mieszkały 2 rodziny, a ja zamiast zrezygnować z jednego licznika przepisałem oba na siebie.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Nie mam zakładu, powód był taki, że kiedyś w tym domu mieszkały 2 rodziny, a ja zamiast zrezygnować z jednego licznika przepisałem oba na siebie.


Więc używaj ,póki możesz icon_biggrin.gif
Wszytko zgodnie z prawem więc w czym problem jak masz to załatwione legalnie :bezradny:
A jak jest problem to zrzeknij się jednego licznika i będzie git.
Link do komentarza
Cytat

Więc używaj ,póki możesz icon_biggrin.gif
Wszytko zgodnie z prawem więc w czym problem jak masz to załatwione legalnie :bezradny:
A jak jest problem to zrzeknij się jednego licznika i będzie git.


Zrzekac sie nie oplaca, zastanawiam sie, biorac pod uwage nasze pokretne prawo stojace po stronie przeciwnej niz ogol ludnosci czy moga sie przyczepic do tego - w sumie to jesli bym to zrobil na stycznikach i prostym timerze jako sterowanie moznaby zrobic, ze ten dwutaryfowy w taryfie dziennej by wcale nie byl obciazony ;)
Patrzac na to logicznie - jak bym mial 2 numery tel. stacjonarne to nikt nie moze mnie zmusic zeby uzywac drozszego.
Niestety mam obawy czy z zakladami energetycznymi dziala to wedlug zasad logiki ;)
Link do komentarza
Gość mhtyl
Ale w czym problem? Masz dwa liczniki legalnie zamontowane więc używaj którego chcesz i ile chcesz ,przecież prądu nie kradniesz. Jak dla mnie to temat zakończony. Sam sobie odpowiedziałeś porównując z telefonem.
Link do komentarza
Cytat

Zrzekac sie nie oplaca, zastanawiam sie, biorac pod uwage nasze pokretne prawo stojace po stronie przeciwnej niz ogol ludnosci czy moga sie przyczepic do tego - w sumie to jesli bym to zrobil na stycznikach i prostym timerze jako sterowanie moznaby zrobic, ze ten dwutaryfowy w taryfie dziennej by wcale nie byl obciazony ;)
Patrzac na to logicznie - jak bym mial 2 numery tel. stacjonarne to nikt nie moze mnie zmusic zeby uzywac drozszego.
Niestety mam obawy czy z zakladami energetycznymi dziala to wedlug zasad logiki ;)


Nie wolno Ci przenosić prądu poza obręb każdego mieszkania, czyli łączyć obu obwodów razem i naprzemiennie .

Jeżeli chcesz "oszczędzać prąd" korzystać zgodnie z prawem musisz mieszkać i używać urządzeń w mieszkaniu z licznikiem i taryfą G11 w godzinach od 6:00 do 13:30 i od 15:30 do 22:00 a w pozostałych godzinach mieszkać i używać uradzeń w mieszkaniu z licznikiem i taryfą G12 . Najgorzej targać lodówkę bo przez pól dnia może się rozmrozić icon_lol.gif Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Nie wolno Ci przenosić prądu poza obręb każdego mieszkania, czyli łączyć obu obwodów razem i naprzemiennie .
...



Tutaj pojawia sie pytanie, co w sytuacji kiedy dwa mieszkania zostaly polaczone w jedno (tablica rozdzielcza zawsze byla wspolna). Oczywiscie zakladam, ze cala prace wykonalby czlowiek z odpowiednimi uprawnieniami. Formalnie jest to jedno mieszkanie, zreszta zawsze bylo to jedno mieszkanie, drugi licznik byl zalozony dodatkowo. Adres jest jeden na rachunku, instalacja wstepnie byla podlaczona pod jeden licznik, po czym zostala rozdzielona na dwa na tablicy.
Link do komentarza
załatwiaj sprawę szybko - dla Siebie skutecznie bezproblemowo.
Znam dogłębnie - przez dwa lata udowadnianie dostarczycielowi energii w sądzie że to ja jestem niewinny a on nie ma racji.
Zrób szybko tak - żeby było dobrze, zanim odezwą się do Ciebie z powództwa i skutecznie złożonym pozwem.
Szkoda zdrowia i czasu.....
Wierz mi.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Ciekawy sposób na oszczędzanie energii elektrycznej .


Jest to niezgodne z prawem energetycznym ,ponieważ używanie taryfy G12 naprzemiennie z G11 na tych samych obwodach ,urządzeniach , będzie traktowane jak zmiana grupy taryfowej bez zgodyz z dostawcą energii elektrycznej .




Co jest niezgodnego z prawem w tym, że korzystasz z różnych taryf? Instalacja elektryczna wewnątrz domu jest moją własnością, własność dostarczyciela energii kończy się na liczniku. To, że przez określony okres w ciągu dnia korzystam tylko z jednego licznika to moja sprawa.

Moim zdaniem jest to jak najbardziej zgodne z prawem
Link do komentarza
Cytat

Co jest niezgodnego z prawem w tym, że korzystasz z różnych taryf? Instalacja elektryczna wewnątrz domu jest moją własnością, własność dostarczyciela energii kończy się na liczniku. To, że przez określony okres w ciągu dnia korzystam tylko z jednego licznika to moja sprawa.

Moim zdaniem jest to jak najbardziej zgodne z prawem



Problem w tym, że np. użyczenie energii elektrycznej sąsiadowi, który buduje dom na sąsiedniej działce, jest złamaniem warunków umowy dostawy energii. Bo to nie to przeznaczenie wg taryfy.
Jak w tym przypadku postanowi sąd - nie nam wyrokować.
Link do komentarza
Cytat

Problem w tym, że np. użyczenie energii elektrycznej sąsiadowi, który buduje dom na sąsiedniej działce, jest złamaniem warunków umowy dostawy energii. Bo to nie to przeznaczenie wg taryfy.
Jak w tym przypadku postanowi sąd - nie nam wyrokować.



Ale to inny przypadek, w tym, który rozważamy to TY cały czas użytkujesz energię... Są na rynku są urządzenia w formie zegarów, które samodzielnie przełączają Cię z jednego licznika na drugi o określonych godzinach. Rodzice mają coś takiego w domu i od ponad 10 lat sprawdza się znakomicie. Zresztą w swoim domku też planuję coś takiego zamontować...
Link do komentarza
Cytat

Co jest niezgodnego z prawem w tym, że korzystasz z różnych taryf? Instalacja elektryczna wewnątrz domu jest moją własnością, własność dostarczyciela energii kończy się na liczniku. To, że przez określony okres w ciągu dnia korzystam tylko z jednego licznika to moja sprawa.

Moim zdaniem jest to jak najbardziej zgodne z prawem



Jak podpiszesz umowę z operatorem , w której będzie napisane że na tych samych obwodach ,możesz używać trzech taryf lub więcej naprzemiennie ,używając dwóch lub więcej liczników energii wtedy można spać spokojnie i nie kręcić się w łóżku.W tej chwili to jest kradzież ,łatwa do wykrycia i kiedyś wpadniesz w kłopoty,wtedy bardzo łatwo operator obliczy ile w rzeczywistości powinieneś zapłacić za energię i przyjdzie korygująca faktura z sumą i dodatkowo ekstra kwotą np.5000 zł .
Link do komentarza
Nie ma rzeczy niemożliwych - w zasadzie wszystko można.

Można na kilka sposobów dokonać takiego podłączenia - teoretycznie legalnie.

Tylko po co ?
Jakich oszczędności się spodziewasz ? No chyba że ogrzewasz mieszkania prądem.

Ale trzeba mieć na uwadze, że do 2020r wprowadzona zostanie "rewolucja" w sieci energetycznej pt. inteligentne liczniki.
Policz koszty "modernizacji" swojej "sieci" (domowej) teraz i ponownie przed wprowadzeniem liczników - warto ?
Link do komentarza
Cytat

Jak podpiszesz umowę z operatorem , w której będzie napisane że na tych samych obwodach ,możesz używać trzech taryf lub więcej naprzemiennie ,używając dwóch lub więcej liczników energii wtedy można spać spokojnie i nie kręcić się w łóżku.W tej chwili to jest kradzież ,łatwa do wykrycia i kiedyś wpadniesz w kłopoty,wtedy bardzo łatwo operator obliczy ile w rzeczywistości powinieneś zapłacić za energię i przyjdzie korygująca faktura z sumą i dodatkowo ekstra kwotą np.5000 zł .



W umowie z operatorem nie ma informacji, że mam obowiązek używać jednej taryfy przez cały czas. Na szczęście jeszcze panuje zasada, że to co nie jest zabronione, jest dozwolone, a nie na odwrót icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

W umowie z operatorem nie ma informacji, że mam obowiązek używać jednej taryfy przez cały czas. Na szczęście jeszcze panuje zasada, że to co nie jest zabronione, jest dozwolone, a nie na odwrót


Ostatni raz, bo się powtarzasz z braku argumentów, w umowie w ciągu doby - napisane ,masz możliwość do woli używać dwie taryfy, a nie trzy naprzemiennie. Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Każdy licznik to osobna umowa i taryfy są zgodnie z nią użytkowane. Mieszasz sytuacje...



Rozumiem, ze doradzasz, aby postąpił tak jak pisze - bo jest to dozwolone.
Czyli bierzesz pełną odpowiedzialność za ewentualne skutki - skoro tak, podaj swoje namiary autorowi pytania, aby ewentualnie pokryć koszty takiej "porady".
Link do komentarza
Cytat

Proszę o poradę,

Czy jeśli mam dwa liczniki energii w jednym gospodarstwie domowym zapisane na tego samego abonenta, to czy jest jakieś prawo bądź też zapis w umowie zabraniający mi przełączania odbiornika w obwód który jest bardziej opłacalny?

Chodzi mi o taryfy G11 (jedna taryfa na całą dobę) oraz G12 (dzień - noc)

Byłoby to opłacalne, opłaty stałe nie są duże a różnica w cenie G12 strefy dziennej oraz G11 jest na tyle duża, że znacznie przewyższa opłaty stałe.

Nie jestem pewien tylko aspektu prawnego - jeśli ktoś ma informacje na ten temat to proszę o konkretne zapisy w umowie, bądź też art. z ustaw.

Czy jeśli przełączanie odbywałoby się automatycznie za pomocą styczników i zegara to czy to zmienia coś w kwestii prawa?

Dziekuje.



Z opisu sytuacji wynika, że pierwotnie zasilanie było prowadzone niezależnie dla dwóch odbiorców i dwóch lokali w różnych taryfach. Fakt przejścia drugiego lokalu nie oznacza, że można dowolnie przełączać zasilanie - formalnie są to dwie niezależne umowy tyle, że zawarte z tą samą osobą. Nie zmienia to faktu rozdzielności instalacji, i niczym nie różni się od np. podłączenia się do sąsiada. W razie wykrycia ZE bez problemu wykaże, że takie działanie spowodowało poniesienie wymiernych strat w wyniku "użyczenia" tańszego prądu.
Link do komentarza
Cytat

Rozumiem, ze doradzasz, aby postąpił tak jak pisze - bo jest to dozwolone.
Czyli bierzesz pełną odpowiedzialność za ewentualne skutki - skoro tak, podaj swoje namiary autorowi pytania, aby ewentualnie pokryć koszty takiej "porady".


Przedstawiam swój punkt widzenia, odpowiedzialność za skutki bierze prawnik, który podpisuje Ci ekspertyzę jedną ręką drugą wręczając Ci fakturę na kwotę z wieloma zerami przed przecinkiem
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...