Skocz do zawartości

Szambo w odległości 15 m


Recommended Posts

Witam icon_smile.gif
Proszę o poradę, będę robił łazienkę w domku z bali drewnianych, szambo planuję najkorzystniej dla zagospodarowania terenu umieścić ok 15 metrów w lini prostej od łazienki. Czytałem rożne rozwiązania poprowadzenia rury kanalizacyjnej od domu do szamba. Ja planuję zrobić to tuż pod gruntem ok 25 cm przy wyjściu z domu(może głębiej) i dać spadek 2 cm na metr rury co daje ok 30 cm na końcu wyjścia rury do szamba to jest ok 50- 60 cm pod ziemią. Tak wiem że powinno być jak najlepiej nisko ale kopanie tak głębokiego szamba myślę że spowoduje dokopanie się do wód gruntowych na ok 2, 5 m poniżej gruntu. Proszę o opinie, poradę, może jakieś inne rozwiązanie
dziękuje pozdrawiam
Link do komentarza
Szamba nie można lokalizować w dowolnym miejscu według własnego uznania - jego budowę należy zgłosić w starostwie i dołączyć mapkę z miejscem, gdzie będzie budowane.

Zbyt płytkie umieszczenie rur kanalizacyjnych może spowodować zamarzanie ścieków natomiast na głębokość posadowienia zbiornika nie wpływa poziom wód gruntowych - zbiornik musi być szczelny.

Cytat

Zgodnie z przepisami szambo powinno być oddalone o minimum 5 m od okien i drzwi budynku mieszkalnego, 15 m od studni oraz 7,5 m od granicy działki, drogi czy chodnika. Odległości te można zmniejszać do 5 i 2 m, ale tylko na terenie zabudowy jednorodzinnej, za zgodą urzędu gminy – wydaną w porozumieniu z wojewódzkim inspektoratem sanitarnym.

https://budujemydom.pl/instalacje/woda-i-kanalizacja/a/7303-oczyszczalnia-czy-szambo

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Jeśli chodzi o legalizację z tego co wiem trzeba to zgłosić do urzędu w moim przypadku gminy, czy projekt takiego umiejscowienia szamba mogę wykonać sam czy jest potrzebny do tego architekt lub ktoś z urzędu? jeśli mogę sam to proszę o poradę, pytałem kiedyś w tym urzędzie o zgłoszenie postawienia budynku do 35 m gospodarczego i myślę że to jest na tych samych zasadach o ile pamiętam chodziło o dołączenie mapki z wydziału kartografii i naniesieniu budynku na nią ,czy mogę sam wykonać to naniesienie ? dziękuje za pomoc icon_smile.gif
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Jeśli chodzi o legalizację z tego co wiem trzeba to zgłosić do urzędu w moim przypadku gminy, czy projekt takiego umiejscowienia szamba mogę wykonać sam czy jest potrzebny do tego architekt lub ktoś z urzędu? jeśli mogę sam to proszę o poradę, pytałem kiedyś w tym urzędzie o zgłoszenie postawienia budynku do 35 m gospodarczego i myślę że to jest na tych samych zasadach o ile pamiętam chodziło o dołączenie mapki z wydziału kartografii i naniesieniu budynku na nią ,czy mogę sam wykonać to naniesienie ? dziękuje za pomoc icon_smile.gif


To powinien zrobić projektant, nanieś ja na mapę wraz z projektem szamba. I wydaje mi się,że nie tyle gmina co powiat o tym decyduje.
Co do postawienia budynku tego co o nim wspominasz to czy masz gospodarstwo rolne?Bo dla zwykłych szarych ludzi to jedynie 25 m2 jest na zgłoszenie.
Chodzi konkretnie o mapkę do celów projektowych a taką mapkę wystawi jedynie geodeta.
Sam tego raczej nie możesz zrobić,ale co kraj to obyczaj,może w Twojej gminie pozwalają.
Link do komentarza
Cytat

Witam icon_smile.gif
Proszę o poradę, będę robił łazienkę w domku z bali drewnianych, szambo planuję najkorzystniej dla zagospodarowania terenu umieścić ok 15 metrów w lini prostej od łazienki. Czytałem rożne rozwiązania poprowadzenia rury kanalizacyjnej od domu do szamba. Ja planuję zrobić to tuż pod gruntem ok 25 cm przy wyjściu z domu(może głębiej) i dać spadek 2 cm na metr rury co daje ok 30 cm na końcu wyjścia rury do szamba to jest ok 50- 60 cm pod ziemią. Tak wiem że powinno być jak najlepiej nisko ale kopanie tak głębokiego szamba myślę że spowoduje dokopanie się do wód gruntowych na ok 2, 5 m poniżej gruntu. Proszę o opinie, poradę, może jakieś inne rozwiązanie
dziękuje pozdrawiam




Nie wierzę .

...15 metrów i tak płytko :scratching: obawiam się , że zimą Twoje ścieki nie dotrą do szamba .

Bo albo Dasz kabel grzejny icon_biggrin.gif albo Piszesz z Cypru.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Nie wierzę .

...15 metrów i tak płytko :scratching: obawiam się , że zimą Twoje ścieki nie dotrą do szamba .

Bo albo Dasz kabel grzejny icon_biggrin.gif albo Piszesz z Cypru.


Bo jakby dał normalnie to na takiej odległości szambo miał by blisko Chin icon_biggrin.gif
Szambo powinno być jak to tylko możliwe najbliżej budynku z przyczyn oczywistych.
Link do komentarza
Tak to jest działka w gminie i tak było to kiedyś gospodarstwo rolne , czytałem trochę wczoraj o tych budowach domków i wiem że do 35 m mogę postawić i pytałem kiedyś właśnie o tą mapkę i sprawy związane z tym i urzędnik powiedział ze za ok 300 zł zrobi to wszystko wraz ze ewidencją bo no się tym zajmuje. Z kolei czytałem na forach że ludzie sami dołączają takie mapki opisane fachowo gdzieś na necie jest opis wraz ze zdjęciem nie mogę go znaleźć ale dlatego tu pytam.
Link do komentarza
Gość mhtyl
Cytat

Tak to jest działka w gminie i tak było to kiedyś gospodarstwo rolne , czytałem trochę wczoraj o tych budowach domków i wiem że do 35 m mogę postawić i pytałem kiedyś właśnie o tą mapkę i sprawy związane z tym i urzędnik powiedział ze za ok 300 zł zrobi to wszystko wraz ze ewidencją bo no się tym zajmuje. Z kolei czytałem na forach że ludzie sami dołączają takie mapki opisane fachowo gdzieś na necie jest opis wraz ze zdjęciem nie mogę go znaleźć ale dlatego tu pytam.


To,ze kiedyś było to gospodarstwo rolne nie świadczy ,że Ty masz takie same prawa jak rolnik. Ty musisz być rolnikiem czy raczej posiadać ponad 1 ha ziemi aby zdobyć status rolnika,wtedy masz prawa takie jak rolnik.
Co do szamba to mi projektant robił projekt,wpisał szambo w mapkę i jeszcze czeka mnie inwentaryzacja po wykonawcza geodety. Jak jest u Ciebie to jak już pisałem wyżej z tym pytanie do starostwa albo do gminy. I dobrze by było gdybyś zadzwonił i zapytał ,bo po co maja mieć Cię na widelcu a tak przez telefon jesteś anonimowy - no chyba że się przedstawisz icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Szamba nie można lokalizować w dowolnym miejscu według własnego uznania - jego budowę należy zgłosić w starostwie i dołączyć mapkę z miejscem, gdzie będzie budowane.

Zbyt płytkie umieszczenie rur kanalizacyjnych może spowodować zamarzanie ścieków natomiast na głębokość posadowienia zbiornika nie wpływa poziom wód gruntowych - zbiornik musi być szczelny.



I WŁAŚNIE DLATEGO LUDZIE MAJĄ PÓŹNIEJ PROBLEM Z ODBIORAMI lub EWENTUALNĄ SAMOWOLĄ BUDOWLANĄ!!!

Zgłoszenie dotyczy tylko oczyszczalni, na szambo niezbędnym jest uzyskanie pozwolenia na budowę!!! Polecam lekturę gunb.gov.pl i http://orzeczenia.nsa.gov.pl/cbo/query
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

I WŁAŚNIE DLATEGO LUDZIE MAJĄ PÓŹNIEJ PROBLEM Z ODBIORAMI lub EWENTUALNĄ SAMOWOLĄ BUDOWLANĄ!!!

Zgłoszenie dotyczy tylko oczyszczalni, na szambo niezbędnym jest uzyskanie pozwolenia na budowę!!! Polecam lekturę gunb.gov.pl i http://orzeczenia.nsa.gov.pl/cbo/query



Co, jeżeli plan zagospodarowania nei przewiduje budowy szamba??? Obecnie gminy przechodzą na podłączenie gospodarstw do kanalizacji, o ile oczywiście jest oczyszczalnia ścieków.

Wracajac do oczyszczalni.
"Podstawowym dokumentem umożliwiającym rozpoczęcie budowy oczyszczalni stanowi pozwolenie na budowę. Zgodnie z Ustawą Prawo Budowlane z dn. 7 lipca 1994 r (Dz. U. Nr 89, poz. 414 z późn. zm) pozwolenia na budowę nie wymaga budowa indywidualnych przydomowych oczyszczalni ścieków o wydajności do 7,50 m3 na dobę."

Lokalizacja oczyszczalni

Instalacja przydomowej oczyszczalni ścieków wymaga zachowania właściwych odległości od innych obiektów infrastruktury, zarówno na terenie właściciela, jak i działkach sąsiednich.

Kwestie powyższe reguluje Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie (Dz.U. 2002 nr 75 poz. 690 z późn. zm.)."
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Mój architekt zaprojektował szambo 29 m od domu. Teraz robię istalację wod-kan i patrze że cho.era daleko trochę. Co musiałbym zrobić żeby dać go trochę bliżej, np 15m . Czy konieczna jest zmiana w projekcie i jej przedłożenie do starostwa celem zatwierdzenia czy już za późni na to ?
Pozdrawiam
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...