Skocz do zawartości

kupno i podzielenie działki pod 2 właścicieli


skorut

Recommended Posts

Witam
Od jakiegoś czasu poszukuję działki budowlanej pod budowę domu, znalazłem gościa który też szuka działki i znalazł fajną działkę tyle, że jest ona dla niego i dla mnie za duża (2500m2), a właściciel chce ją sprzedać tylko w całości. No i dostałem propozycję wspólnego zakupu tej działki i podzielenia jej na 2 równe części....
Teraz rodzi się pytanie jak w praktyce odbywałaby się taka procedura, ile by to trwało i kosztowało, jak to wygląda prawnie, a co najważniejsze jakie jest ryzyko takiego kupna i podziału, co jak np ten drugi kupujący (właściciel)zacznie robić jakieś problemy?

Moje wątpliwości biorą się stąd, że ewentualny przyszły sąsiad jest dla mnie całkowicie obcym człowiekiem.
Link do komentarza
Przede wszystkim trzeba ustalić czy działkę można podzielić i co można na niej wybudować. Konieczna jest więc wizyta w urzędzie gminy/miasta i zapoznanie się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego (MPZP) lub z innymi uchwałami urzędu w sprawie podziału nieruchomości.

Co do wspólnego zakupu najbezpieczniejszą formą będzie podzielenie działki przez obecnego właściciela przy czym jego interes może chronić zawarcie umowy przedwstępnej gwarantującej dokonanie transakcji przez obu potencjalnych
nabywców, jeśli nieruchomość zostanie podzielona. Procedura trochę potrwa (podział przez geodetę, zatwierdzenie przez wójta/burmistrza, założenie nowej księgi wieczystej - przeciętnie 2 - 3 miesiące.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...