Skocz do zawartości

Materiał konstrukcyjny


Recommended Posts

Cytat

Witam,

Pytanie, zastanawiam się nad materiałem Beton komórkowy Ytong lub SOlbet.
Chce dać 24cm i na to założyć styropian 15cm.

Jaką gęstość proponujecie 500 czy 600??

Nie chciałbym, aby był problem z wieszaniem kołków etc.


A co chcesz stawiać z tego bk?
A jakie kołki chcesz wieszać icon_question.gif icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Radzieckie to najlepsze - spokojnie wytrzymają -40'c a za urala nawet -60'c - np taka sosna syberyjska - powinna już być energooszczędna - odpowiednia grubość słoi- ale ytonga to tam nie mają - nie kupuj z kalingradu - wot eta takie sowjskie - chyba że wódkę do ogrzania icon_smile.gif
Cytat

I chciałbym żeby było energooszczednie


Co mi radzieckie??


No nie mogłem się powstrzymać icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Cytat

gęstość proponuje projektant, a kołki sobie dobierzesz


Krótko i zwięźle, ja może trochę wyjaśnię.
Gęstość ( bo liczby "500" i "600" to właśnie opisują w przypadku betonu komórkowego) im mniejsza wpływa korzystnie na właściwości cieplne, a odwrotnie na wytrzymałość, na przykładzie bloczków Solbet:
kolejno: odmiana - lambda - wytrzymałość na ściskanie
"500" - 0,135 W/mK - 2,5 MPa
"600" - 0,160 W/mK - 3,0 MPa


Z punku widzenia oszczędności energii odmiana "500" jest lepsza, ale różnica na wytrzymałości jest tak duża, że nie może zostać pominięta. Głosom, które mogą się pojawić, że dla domku jednorodzinnego to nie ma znaczenia, radzę sprawdzić jakikolwiek filarek międzyokienny (bo one są wymiarujące).
Co do kołków - są na rynku kołki, które gwarantują nośność w betonie komórkowym (nie będę reklamował, ale łatwo znaleźć w internecie icon_redface.gif ).
Reasumując - patrz projekt.
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
Przedmówcy słusznie odsyłają Cię do projektu/projektanta.
Zweryfikuj na jakie wartości projektowa jest ściana i zastosuj odpowiedni materiał do otrzymanych wartości - pamiętając by być po stronie wartości bezpiecznych, jednak nie dodawaj już sam sobie zapasu bo metodologia obliczania wartości krytycznych w budownictwie już uwzględnia taki "margines błędu".
Zweryfikuj innych producentów, Ytong jest szeroko promowany i stał się nawet trochę synonimem BK, jednak można dostać bloczki w cenie Ytonga ale np 5cm wyższe co da na 1m 20% oszczędności, oczywiście z zachowaniem współczynników przewodzenia ciepła.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...