Skocz do zawartości

Pompa ciepła do CWU na ciepłe dni - jaki producent?


Recommended Posts

Witam wszystkich. Otóż ostatnio znajomy polecił mi, żebym zainteresował się powietrzną pompą ciepła. Wcześniej chciałem solary, jednak koszt instalacji dla mnie to jakieś 15 tysięcy, a z dopłatą i tak wychodzi dobre 10 tysięcy.

Trochę o tym poczytałem, jednak producentów jest tylu że zgłupieć można. Może ktoś coś doradzi.
Oto co będę grzał:
1.woda dla 4-5 osób
2. grzanie wyłącznie w ciepłych miesiącach, powietrze pobierane z dworu
3. w zimę grzanie mnie nie interesuje, bo mam piec miałowy
4, chciałbym, żeby miało to dużą sprawność, żeby jakoś nie żarło prądu nie wiadomo ile. Wodę będę grzał w nocy

Oto co znalazłem tak na szybko
1. Buderus Logatherm 270 - cena 7500
2. Galmet z zasobnikiem 200 litrów - cena 5900

Może ktoś coś innego doradzi z własnego używania? Edytowano przez przemx (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 miesiące temu...
Witam, polecam Panu pompę ciepła marki Buderus Logatherm WPT. Pompy ciepła Logatherm WPT 270 efektywnie wykorzystują bezpłatną energię z powietrza do przygotowania ciepłej wody użytkowej. Urządzenia mogą współpracować z innymi systemami grzewczymi a ich montaż jest niezwykle prosty. Oprócz tego, mają dodatkową zaletę – mogą zapewnić przyjemny chłód w upalne dni. Mają wysoki współczynnik efektywności COP, sięgajacy wartości 4,2, który gwarantuje niskie koszty eksploatacji - z 1 kWh energii elektrycznej można wytworzyć aż ponad 4 kWh energii cieplnej, podgrzewanie wody nawet do 60°C, bez grzałki. Warstwowe podgrzewanie wody w zbiorniku powoduje równomierny rozkład temperatury w całej objętości pozwaląjący na połączenie z innymi źródłami ciepła np. instalacja solarna, kotłem na gaz,olej lub paliwo stałe.

Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.
Pozdrawiam,

Maciej Budzyński
________________________________
Konsultant Buderus
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Cytat

Witam wszystkich. Otóż ostatnio znajomy polecił mi, żebym zainteresował się powietrzną pompą ciepła. Wcześniej chciałem solary, jednak koszt instalacji dla mnie to jakieś 15 tysięcy, a z dopłatą i tak wychodzi dobre 10 tysięcy.

Trochę o tym poczytałem, jednak producentów jest tylu że zgłupieć można. Może ktoś coś doradzi.
Oto co będę grzał:
1.woda dla 4-5 osób
2. grzanie wyłącznie w ciepłych miesiącach, powietrze pobierane z dworu
3. w zimę grzanie mnie nie interesuje, bo mam piec miałowy
4, chciałbym, żeby miało to dużą sprawność, żeby jakoś nie żarło prądu nie wiadomo ile. Wodę będę grzał w nocy

Oto co znalazłem tak na szybko
1. Buderus Logatherm 270 - cena 7500
2. Galmet z zasobnikiem 200 litrów - cena 5900

Może ktoś coś innego doradzi z własnego używania?



Witaj,
mam trochę inną sytuację, bo kupilem cały system grzewczy Galmet w komplecie z pompą EasyAir 2 GT basic (więc to chyba ta, o której piszesz) w zestawie z wymiennikiem SGW(S) 200 i dwoma kolektorami KSG20 premium) - wszystko funkcjonuje niecałe 1,5 roku, ale kłopotów żadnych nie było (odpukać :-)
Wszystko jest OK, wygląda to na porządną konstrukcję. Mądrze pomyślane i bez specjalnych komplikacji funkcjonuje (no, kilka wieczorów musiałem poświęcić na opanowanie programowania). Instalacja w nowym ocieplonym domu 150m2 dla trzech osób.
Najpierw elementy instalacji chciałem kupić oddzielnie , ale objeździłem okoliczne sklepy i hurtownie (tam jest taniej - łatwiej wywalczyć rabat) i często sprzedawcy polecali mi różne wyroby Galmetu. Instalator potwierdził, że marka jest w porządku i zdecydowałem sie kupic cały system jednej firmy z dłuższa gwarancją i dużym rabatem. Poza tym firma polska (w razie czego serwis na miejscu) - całośc z zestawami montażowymi i instalacją przez autoryzowanego instalatora wyszła poniżej 20 tys. (w tym pompa czyba 4500zł)
Pompa i cały system jest OK - nie mam zastrzeżeń. Wszystko działa. Pompa nie jest jakoś szczególnie prądożerna, rachunki za prąd sa trochę wyższe, ale za grzanie gazem zapłaciłbym znacznie więcej (o węglu nie wspominając).
Link do komentarza
Galmet powiadasz.

Mam do nich uraz. Kilka lat temu produkowali bardzo fajne (konstrukcyjnie) zasobniki CWU przepływowe, zasilane przez PCi bezpośredniego skraplania i parowania (na zlecenie polskiego przedstawiciela firmy skandynawskiej).
Byli tacy "dobrzy", że produkcje przeniesiono do producenta PCi.

A tak na marginesie nie wiem skąd takie dobre samopoczucie - wszak firma naciągnęła na kolektory - nie ma to żadnego uzasadnienia, no może poza strzyżeniem jelenia.
Link do komentarza
  • 5 tygodnie temu...
Witam,

Ja z kolei polecam pompy ciepła firmy Atlantic, np. Extensa. Produkowane we Francji. Serwis mają w Warszawie, więc nie muszą dojeżdzać z Francji, jak wspominał Jani_63 icon_biggrin.gif


Pozdrawiam

Paweł

--------------------------------------------------------------------
Doradca Sun Age Odnawialne Źródła Energii

Największym źródłem darmowej, czystej i ekologicznej energii jest słońce!

www.sunage.pl Edytowano przez Redakcja (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Witam wszystkich. Otóż ostatnio znajomy polecił mi, żebym zainteresował się powietrzną pompą ciepła. Wcześniej chciałem solary, jednak koszt instalacji dla mnie to jakieś 15 tysięcy, a z dopłatą i tak wychodzi dobre 10 tysięcy.

Trochę o tym poczytałem, jednak producentów jest tylu że zgłupieć można. Może ktoś coś doradzi.
Oto co będę grzał:
1.woda dla 4-5 osób
2. grzanie wyłącznie w ciepłych miesiącach, powietrze pobierane z dworu
3. w zimę grzanie mnie nie interesuje, bo mam piec miałowy
4, chciałbym, żeby miało to dużą sprawność, żeby jakoś nie żarło prądu nie wiadomo ile. Wodę będę grzał w nocy

Oto co znalazłem tak na szybko
1. Buderus Logatherm 270 - cena 7500
2. Galmet z zasobnikiem 200 litrów - cena 5900

Może ktoś coś innego doradzi z własnego używania?



Polecam kupno firmowego sprzętu od NTS Energy z Wrocławia. Sam używam takowej już 3 lata. Dostałęm wysoki rabat (coś przy 3000zł). Liczyłem co prawda na zwrot inwestycji, ale po przeczytaniu wielu opinii internautów teraz wiem że kompletny zwrot pieniędzy nie jest możliwy. Natomiast jest napewno ekonomiczniej, a kupując z zaufanego źródła zawsze możemy liczyć na pomoc przy awariach. Tutaj macie ich stronę: www.nts-energy.pl
Link do komentarza
Rzeczywiście, serwisowanie pomp ciepła Sofath nie odbywa się we Francji. Posiadamy wyspecjalizowaną sieć Autoryzowanych Koncesjonerów w każdym województwie i to właśnie oni opiekują się klientem od wyboru urządzenia, instalację aż po jego serwisowanie. Bezpośredni kontakt do wybranego Autoryzowanego Koncesjonera dostępny jest na www.sofath.pl/kontakt_sofath/

Nawiązując do wątku głównego – Sofath posiada w swojej ofercie kilka odmiennych rozwiązań do c.w.u dla różnych potrzeb domowników. Urządzenia mogą występować zarówno samodzielnie, w postaci niezależnych pomp do c.w.u. (np. BECT czy MI 134), jak i pomp ogrzewających mieszkanie posiadające c.w.u. jako funkcję dodatkową (Caliane, Lizea, Termeo, Natea). Większość urządzeń marki Sofath można wyposażyć dodatkowo w klimatyzację czy podgrzewanie wody w basenie. Więcej informacji udzielą Państwu Autoryzowani Koncesjonerzy Sofath, którzy służą bezpłatnym, indywidualnym doradztwem. Edytowano przez Sofath (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Problem leży w tym, że nie są porządni, obiecują mgliste gruszki na wierzbie, bo konkret łatwo sprawdzić i złożyć reklamację.

Jako przykład piszą że PWPCi pracują np. do - 20 stopni, bo pracują - tyle że z COP około 1 (czego nie piszą).

Ale jest też druga strona medalu - "pozytywny" marketing ma taką siłę przebicia, że potencjalny inwestor woli wierzyć w półprawdy niż realne dane.
Link do komentarza
Cytat

Np: http://www.hewalex.pl/oferta/pompy-ciepla/...00k-23kw-1.html / instrukcja obsługi (na dole strony) / strona 34.

Ps. Kto szuka ten znajdzie (mnie to zajęło 4 min.) icon_biggrin.gif



z ciekawości zajrzałem do linka którego podaleś - i usmiechnąłem sie od razu szeroko.
model jest opisywany jako 2,3kw - ok. Tyle ze to jest PC dedykowana do grzania CWU, a te 2,3kw to jest dla 0/35
dla 0/55 jest już oczywiście sporo mniej. Niby wszystko jest ok i się zgadza, ale odczuwam pewien niesmak....w końcu to PC dedykowania do grzania CWU, tutaj temperatura jest wyższa niż te 35C Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Tu akurat wszystko gra, bo "ustawowa" moc (każdej) PCi jest obliczana i podawana dla parametrów 0/35 (standard).
W zasadzie moc tej PCi to od 1 do około 4kW - w zależności od temp. DZ i GZ
Zresztą dokładnie widać to na wykresach.


Ps. Należy też mieć to na uwadze, że ta PCi jest tylko "uzupełnieniem" systemu grzania CO i CWU, poza sezonem grzewczym (CO), czyli realnie grzeje wodę przy temperaturach zewnętrznych dobrze ponad 0 stopni - np. COP jest podany dla 15/45
Link do komentarza
I jest to zabieg marketingowy, bo realnie powinien być? podany dla A7/W45 jeśli urządzenie korzysta z powietrza zewnętrznego.
Wartość COP A15/W45 można przyjąć jako realny/użytkowy przy wykorzystaniu powietrza wewnętrznego.

Co dalej nie zmienia faktu że dalej jest on na poziomie "3", ale dla marketingu już tak korzystnie nie wygląda icon_biggrin.gif
Tyle że producent jest uczciwy i udostępnia pełną tabelę COP i kto chce potrafi to sobie sam odczytać.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...