Skocz do zawartości

Zestaw Solary +Piec gazowy +Kominek z PW


artpm

Recommended Posts

Witam wszystkich

Jestem na etapie wyboru systemu CO. Pomysł zestawu solar+piec gazowy+kominek zrodził się w mojej głowie z kilku powodów. Przede wszystkim zależy mi na zminimalizowaniu kosztów ogrzewania. Ponadto, skoro już muszę mieć kominek, ( muszę i już- to nie moja decyzja) to niech on będzie z PW. Solary są dla mnie oczywistym wyborem.
Proszę o Wasze opinie n/t w.w. zestawu. Jako zupełny laik, chętnie przeczytam konkretne sugestie dotyczące wyboru konkretnych produktów.
Dodam, że jest to dom w zabudowie szeregowej (segment środkowy) o pow 110m2 plus garaż ze ścianami gr. 25cm/30cm (POROTHERM) oraz dociepleniem 15cm styropian.
Z góry dziękuję za wszelkie rady i sugestie.
Link do komentarza
ten najbardziej oczywisty - jest dla mnie najmniej oczywisty...
kominek tez jest dla mnie mało oczywisty...
kominek mam - bo musiałem mieć - brzmi znajomo? No i po początkowym zachwycie, palimy w nim 3 razy w roku(mamy z DGP)..bo nikomu się nie chce....
Uważam taki zestaw gaz+kominek PW+solary za pewne nieporozumienie, bo taki zestaw to duży koszt - moja PC inwestycyjnie wyszła pewnie taniej, a koszty eksploatacyjne mam niższe, bez konieczności palenia w kominku.

Jeśli naprawdę musisz mieć kominek i dodatkowo z PW, to zrezygnowałbym chociaż z solarów.
Link do komentarza
Cytat

Witam wszystkich

Jestem na etapie wyboru systemu CO. Pomysł zestawu solar+piec gazowy+kominek zrodził się w mojej głowie z kilku powodów. Przede wszystkim zależy mi na zminimalizowaniu kosztów ogrzewania. Ponadto, skoro już muszę mieć kominek, ( muszę i już- to nie moja decyzja) to niech on będzie z PW. Solary są dla mnie oczywistym wyborem.
Proszę o Wasze opinie n/t w.w. zestawu. Jako zupełny laik, chętnie przeczytam konkretne sugestie dotyczące wyboru konkretnych produktów.
Dodam, że jest to dom w zabudowie szeregowej (segment środkowy) o pow 110m2 plus garaż ze ścianami gr. 25cm/30cm (POROTHERM) oraz dociepleniem 15cm styropian.
Z góry dziękuję za wszelkie rady i sugestie.


Jako że jesteś zupełny laik, to posłuchaj jak Ci mądrzejsi i bardziej doświadczeni doradzają.
Bardzo dobrą odpowiedź a zarazem radę uzyskałeś od adiqq,ja dodam tylko że zamiast solarów w to miejsce kupisz PC do uzyskania cwu za te same pieniądze albo i mniej w porównaniu ze solarami .
Ale jako ,że się uparłeś na to co chcesz to ja Ci nie zabronię kasy wywalać na coś na czym możesz zaoszczędzić i przede wszystkim być zadowolonym z użytkowania.
Link do komentarza
Cytat

Jestem na etapie wyboru systemu CO. Pomysł zestawu solar+piec gazowy+kominek zrodził się w mojej głowie z kilku powodów.



Raczej jestem techniczny, a mimo to jakoś nie ogarniam stopnia skomplikowania takiej instalacji.
Instrukcja obsługi takiego systemu - kilka stron. Procedury jak w promie kosmicznym.
Jeśli pełna automatyka, to jeszcze bardziej skomplikowane.

Jeśli kominek "musi być" - to najprostszy, tylko rekreacyjny, i (lub) jako awaryjne ogrzewanie jak wszystko inne zawiedzie.

Jeśli ogrzewanie gazowe, to kocioł dwufunkcyjny bez zasobników z przepływowym grzaniem CWU.

Jeśli zużywasz dużo CWU, to za 3.000 do 5.000zł kup powietrzną pompę ciepła do CWU.
Jeśli zużywasz bardzo dużo CWU, to solary mogą być uzasadnione.

Jeśli chcesz oszczędzać energię potrzebną do ogrzania pomieszczeń, wybuduj ciepły dom, bo to jest największe źródło oszczędności.
Link do komentarza
Cytat

Witam wszystkich

Jestem na etapie wyboru systemu CO. Pomysł zestawu solar+piec gazowy+kominek zrodził się w mojej głowie z kilku powodów. Przede wszystkim zależy mi na zminimalizowaniu kosztów ogrzewania. Ponadto, skoro już muszę mieć kominek, ( muszę i już- to nie moja decyzja) to niech on będzie z PW. Solary są dla mnie oczywistym wyborem.
Proszę o Wasze opinie n/t w.w. zestawu. Jako zupełny laik, chętnie przeczytam konkretne sugestie dotyczące wyboru konkretnych produktów.
Dodam, że jest to dom w zabudowie szeregowej (segment środkowy) o pow 110m2 plus garaż ze ścianami gr. 25cm/30cm (POROTHERM) oraz dociepleniem 15cm styropian.
Z góry dziękuję za wszelkie rady i sugestie.


O solarach zapomnij ,o pompie ciepła zapomnij to nie ten klimat ,kocioł gazowy kondensacyjny to jest dobry trop w połączeniu z ogrzewanie podłogowym będzie dobrze kondensował czyli przynosił oszczędności i sterowanie pogodowe .Do salonu kominek elektryczny na pilota i masz system prawie bezobsługowy a trzymając oba piloty w rękach możliwe wszelkie nastawy siedząc wygodnie w fotelu.
Link do komentarza
Cytat

O solarach zapomnij ,o pompie ciepła zapomnij to nie ten klimat ,kocioł gazowy kondensacyjny to jest dobry trop w połączeniu z ogrzewanie podłogowym będzie dobrze kondensował czyli przynosił oszczędności i sterowanie pogodowe .Do salonu kominek elektryczny na pilota i masz system prawie bezobsługowy a trzymając oba piloty w rękach możliwe wszelkie nastawy siedząc wygodnie w fotelu.



Przegiąłeś .

Link do komentarza
Cytat

Nie obraź się, ale ja wolę zwyczajną kobitkę - a nie dmuchaną piękność.



a zwyczajna kobitka, woli prawdziwego chlopa, a nie dmuchanego przystojniaka icon_wink.gif

okropne te elektryczne cosie; nie nazwalabym tego kominkiem... no jednak o gustach sie nie dyskutuje, jak kto lubi.

aaaaaaa przypomnialam sobie; my w telewizorze mamy opcje "kominka", plomienie jak zywe i nawet trzaski drewek slychac icon_lol.gif
Link do komentarza
Cytat

icon_smile.gif
To bardzo wygodny w obsłudze kominek elektryczny na pilota i może jeszcze grzać pomieszczenie .




Robisz se jaja ?

...sztuczny kominek w obudowie ze sztucznego drewna mdf , na nim sztuczne świece led na baterie obok fotel ze sztucznej skóry na podłodze ze sztucznego parkietu mdf ...swąd palonego drewna w spreyu ...ja pierdacze blink.gif
Link do komentarza
Cytat

Nie obraź się, ale ja wolę zwyczajną kobitkę - a nie dmuchaną piękność.


Co do kobiet to oczywiście masz rację , ale jak chcesz być więźniem i robotnikiem we własnym domu to kupując tradycyjny kominek będziesz mógł się wykazać .

Mogę też tak podejść do tematu po ci Kolego zmywarka i pralka automatyczna jeżeli można zrobić to tradycyjnie .


Link do komentarza
Cytat

Co do kobiet to oczywiście masz rację , ale jak chcesz być więźniem i robotnikiem we własnym domu to kupując tradycyjny kominek będziesz mógł się wykazać .

Mogę też tak podejść do tematu po ci Kolego zmywarka i pralka automatyczna jeżeli można zrobić to tradycyjnie .



Porównanie z pralką czy zmywarka do mnie nie przemówi.
...Masz może auto ? ...po co jeżeli można poruszać się tradycyjnie - pieszo.
Link do komentarza
Cytat

a zwyczajna kobitka, woli prawdziwego chlopa, a nie dmuchanego przystojniaka

okropne te elektryczne cosie; nie nazwalabym tego kominkiem... no jednak o gustach sie nie dyskutuje, jak kto lubi.

aaaaaaa przypomnialam sobie; my w telewizorze mamy opcje "kominka", plomienie jak zywe i nawet trzaski drewek slychac



Co do obudowy wkładu, to może pozostać ten co macie w domu ten który tak się wam podoba ,można w niego wmontować elektryczny wkład i po kłopocie . Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Robisz se jaja ?

...sztuczny kominek w obudowie ze sztucznego drewna mdf , na nim sztuczne świece led na baterie obok fotel ze sztucznej skóry na podłodze ze sztucznego parkietu mdf ...swąd palonego drewna w spreyu ...ja pierdacze


Jak dobrze się rozejrzysz to na tobie jest sporo jeszcze sztucznych materiałów w które się odziewasz.Na szczęście swądu spalenizny nie musisz aplikować ,przy kominkach tradycyjnych jest tego aż nadto.

Cytat

...Masz może auto ? ...po co jeżeli można poruszać się tradycyjnie - pieszo.


Wiedzę ze zaczynasz myśleć . icon_smile.gif Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

nooo i wyszlo szydlo z worka, a tak sie broniles rekami i nogami

skoro te elektryczne badziewia, maja prawo zwac sie kominkami, to i nasze telewizory (wszak tez elektryczne) rowniez.



Kominek tradycyjny palony w domu jest namiastką tradycyjnego ogniska palonego przez naszych przodków, mogę więc śmiało wyśmiać kominek bo niema jak ognisko na środku pokoju a w suficie dziura do odprowadzania dymu, ja z moją laską siedzę odziany w skóry z bizona i dłubię kostką w zębach po obiedzie z udźca antylopy pieczonego w ogniu , to jest dopiero atrakcja

Cytat

Ok - niech będzie substytut - pasi ?

Miałem jakieś 30 lat temu takie cóś, dostałem w prezencie - no może w mniej finezyjnej obudowie.



30 lat temu to szmat czasu miałem fiata 125p a technika idzie na przód . Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Co do kobiet to oczywiście masz rację , ale jak chcesz być więźniem i robotnikiem we własnym domu to kupując tradycyjny kominek będziesz mógł się wykazać .



równie dobrze możesz to samo powiedzieć wszystkim tym, którzy palą w piecach....jakichkolwiek, bo każdy piec wymaga jakiejś tam obsługi....



Cytat

o pompie ciepła zapomnij to nie ten klimat ,



a tutaj to mnie rozbawiłeś do łez...
też czekam na rozwinięcie...

powiedz Szwedom, oni w 90% nowych domów montują PC, że są wszyscy idiotami, bo jak mogą PC montować, skoro to nie ten klimat :takaemotka:
Link do komentarza
Cytat

równie dobrze możesz to samo powiedzieć wszystkim tym, którzy palą w piecach....jakichkolwiek, bo każdy piec wymaga jakiejś tam obsługi....



I tu mnie Adiqqu złapałeś ale zasada jest jedna dla wszystkich trzeba ograniczać prace ręczne do minimum bo życie krótkie jest itd .......
Cytat

a tutaj to mnie rozbawiłeś do łez...
też czekam na rozwinięcie...

powiedz Szwedom, oni w 90% nowych domów montują PC, że są wszyscy idiotami, bo jak mogą PC montować, skoro to nie ten klimat .



Nie lubię jak ktoś kończy swoją myśl w pół zdania
"W Szwecji instaluje się te urządzenia w 90 proc. nowych domów. W Polsce działa ich ledwie około 20 tysięcy. Pomp przybywa bardzo powoli, głównie z powodu braku wsparcia od państwa.W polskich warunkach klimatycznych są one dużo bardziej efektywne niż kolektory słoneczne" Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Nie lubię jak ktoś kończy swoją myśl w pół zdania
"W Szwecji instaluje się te urządzenia w 90 proc. nowych domów. W Polsce działa ich ledwie około 20 tysięcy. Pomp przybywa bardzo powoli, głównie z powodu braku wsparcia od państwa.W polskich warunkach klimatycznych są one dużo bardziej efektywne niż kolektory słoneczne"


a wytłumacz mi to prostemu chłopowi, ja się ma to co zacytowałeś do stwierdzenia:

Cytat

o pompie ciepła zapomnij to nie ten klimat


Link do komentarza
Cytat

a wytłumacz mi to prostemu chłopowi, ja się ma to co zacytowałeś do stwierdzenia:



Stwierdzenie to nie ten klimat tyczyło się bardziej solarów a ty wyrwałeś to pół zdania ,jednak koszty związane z możliwością zastosowania tego typu ogrzewania w naszym klimacie są duże samej instalacji i do tego dożo większe budując dom pasywny , na koniec schody zaczynają się ogrzewając CWU zimą pompą PC ,takie kwoty są poza zasięgiem naszego społeczeństwa bez udziału Państwa . Trzeba czekać jeszcze na bardziej udoskonaloną wersję tych urządzeń która będzie jeszcze pewnie droższa od starszych modeli.

Cytat

Mnie nie rajcują sztuczne kuciapki, nawet wspomagane hydraulicznie i sterowane pilotem.
Nie umiem z uwielbieniem wpatrywać się w sztuczne płomienie, uruchamiane i sterowane pilotem i szukać w nich romantyzmu.
Ale szanuję wybór innych.


Mnie również ,ale trzeba spojrzeć na to inaczej wciskając guzik pilota "jaka praca takie owoce".
Link do komentarza
Cytat

.....na koniec schody zaczynają się ogrzewając CWU zimą pompą PC ,takie kwoty są poza zasięgiem naszego społeczeństwa bez udziału Państwa . Trzeba czekać jeszcze na bardziej udoskonaloną wersję tych urządzeń która będzie jeszcze pewnie droższa od starszych modeli.



Dom w górach, 130m2 po podłogach, 3 osoby (4 w drodze icon_biggrin.gif ), ogrzewanie w całości podłogowe. Dom parterowy zamieszkały 2 sezon grzewczy. Dom z ytonga energo 36,5cm + 7cm wełny.

Jedynym źródłem ciepła do CO i CWU jest powietrzna pompa ciepła LG THERMA V 12kW (celowo przewymiarowana).

Koszt w 2011r całej instalacji kotłowni zawarł się w kwocie brutto 27.500zl.

PCi na oddzielnym podliczniku. Od stycznia 2012r do stycznia 2013r. podlicznik wskazał zużycie 3.300kWh. W tym PCi pokazała, że 87h było dogrzewane grzałką (w lutym 2012 temperatura spadała do -30 stopni)

Dom nie ma innego ogrzewania - nie ma żadnych kominów. WM na bazie rekuperatora MISTRAL MINI (miała być ECO V, ale mają zbyt dużą wydajność).

W moim klimacie (Sudety) powietrzna PCi, średniej "jakości" (taka za około 4.000zł) będzie (ogrzewa) "samodzielnie" grzała CWU przez ponad 300 dni w roku, z średnioroczną sprawnością nie niższą niż 2,8.
Link do komentarza
Cytat

O solarach zapomnij ,o pompie ciepła zapomnij to nie ten klimat ,kocioł gazowy kondensacyjny to jest dobry trop w połączeniu z ogrzewanie podłogowym będzie dobrze kondensował czyli przynosił oszczędności i sterowanie pogodowe .Do salonu kominek elektryczny na pilota i masz system prawie bezobsługowy a trzymając oba piloty w rękach możliwe wszelkie nastawy siedząc wygodnie w fotelu.



teraz lepszy cytat?
jak dla mnie to jest jednoznaczne....




Cytat

Stwierdzenie to nie ten klimat tyczyło się bardziej solarów a ty wyrwałeś to pół zdania ,jednak koszty związane z możliwością zastosowania tego typu ogrzewania w naszym klimacie są duże samej instalacji i do tego dożo większe budując dom pasywny , na koniec schody zaczynają się ogrzewając CWU zimą pompą PC ,takie kwoty są poza zasięgiem naszego społeczeństwa bez udziału Państwa . Trzeba czekać jeszcze na bardziej udoskonaloną wersję tych urządzeń która będzie jeszcze pewnie droższa od starszych modeli.



wiesz, nie wiem co poeta miał na myśli, ale napisał to co napisał....

proponuję mimo wszystko poczytać trochę na ten temat, potem dopiero ferować wyroki w stylu - to nie ten klimat, zapomnij....
Link do komentarza
OJJJJJJ. Się narobiło. Dom nie jest mój.

Jest pewnego młodego człowieka, który z racji wykonywanego zawodu (muzyk, w znanym kabarecie) jest w większości czasu poza domem. Chodziło o bezobsługowe ogrzewanie. Brak gazu, a dom w sumie stoi na skale granitowej + skarpa, to i wykonanie kolektorów gruntowych było niemożliwe. Również dojazd ciężkiego auta (cysterna z gazem lub olejem) mocno problematyczny - stąd powietrzna PCi.
Link do komentarza
Cytat

proponuję mimo wszystko poczytać trochę na ten temat, potem dopiero ferować wyroki


To poczytaj wątek wtedy optymizm twój trochę osłabnie .
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?...ze-woda/page344

Cytat

Dom w górach, 130m2 po podłogach, 3 osoby (4 w drodze Array="" style="vertical-align:middle" Array border="0" alt="icon_biggrin.gif"> ), ogrzewanie w całości podłogowe. Dom parterowy zamieszkały 2 sezon grzewczy. Dom z ytonga energo 36,5cm + 7cm wełny.

Jedynym źródłem ciepła do CO i CWU jest powietrzna pompa ciepła LG THERMA V 12kW (celowo przewymiarowana).

Koszt w 2011r całej instalacji kotłowni zawarł się w kwocie brutto 27.500zl.

PCi na oddzielnym podliczniku. Od stycznia 2012r do stycznia 2013r. podlicznik wskazał zużycie 3.300kWh. W tym PCi pokazała, że 87h było dogrzewane grzałką (w lutym 2012 temperatura spadała do -30 stopni)

Dom nie ma innego ogrzewania - nie ma żadnych kominów. WM na bazie rekuperatora MISTRAL MINI (miała być ECO V, ale mają zbyt dużą wydajność).

W moim klimacie (Sudety) powietrzna PCi, średniej "jakości" (taka za około 4.000zł) będzie (ogrzewa) "samodzielnie" grzała CWU przez ponad 300 dni w roku, z średnioroczną sprawnością nie niższą niż 2,8.


No ja tam nie mieszkałem przez ten rok ,niektórym wystarcza 18*C i siedzenie w jednym pokoju reszta przykręcona na maxa . Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

To poczytaj wątek wtedy optymizm twój trochę osłabnie .
http://forum.muratordom.pl/showthread.php?...ze-woda/page344


No ja tam nie mieszkałem przez ten rok ,niektórym wystarcza 18*C i siedzenie w jednym pokoju reszta przykręcona na maxa .



wątek znam, pewnie lepiej niż ty, optymizm nie osłabł. Dowodzi tylko, to (o czym bajbaga pisał już wielokrotnie) że PC są bardzo dobrym rozwiązaniem, ale dla świadomych inwestorów. (on to trochę inaczej ujmuje, ale sens ogólny jest taki)

a ten argument z 18C to typowe dla palących węglem...nie wiem, macie jakieś kompleksy temperaturowe?!?
piszę w liczbie mnogiej, bo zetknąłem się z nim wielokrotnie, co ciekawe zawsze ze strony palących węglem
uważacie że tylko za pomocą palenia węglem można osiągnąć wysoką temperaturę?
Link do komentarza
A może jednak sprawdzają się w naszym klimacie ? Nie wpadłeś na to ?

Tam jak dla mnie jest zbyt duża temperatura, bo 22 stopnie i nie ma pomieszczeń "izolowanych".




Cytat

..(o czym bajbaga pisał już wielokrotnie) że PC są bardzo dobrym rozwiązaniem, ale dla świadomych inwestorów. (on to trochę inaczej ujmuje, ale sens ogólny jest taki)




Ależ chętnie przypomnę - pompy ciepła nie dla idiotów, ale powietrzne pompy ciepła wymagają czegoś więcej niż spełnienia tego ogólnego stwierdzenia.
Opisywana wyżej instalacja, przy takim samym domu, ale na wybrzeżu, zadowoliłaby się mocą około 6kW. Ta opisywana LG celowo została przewymiarowana, bo pracuje w cięższym klimacie (góry) i nie ma innego źródła ciepła.
Link do komentarza
Cytat

a ten argument z 18C to typowe dla palących węglem...nie wiem, macie jakieś kompleksy temperaturowe?!?
piszę w liczbie mnogiej, bo zetknąłem się z nim wielokrotnie, co ciekawe zawsze ze strony palących węglem
uważacie że tylko za pomocą palenia węglem można osiągnąć wysoką temperaturę?


Większość mojej rodziny ogrzewa swoje domy gazem + kominek dodatkowo i jakoś u nich za ciepło nigdy mi nie jest.
Zawsze jak przyjeżdżają do mnie w odwiedziny, mówią, że u mnie cieplutko. icon_biggrin.gif
Jasne, że można wysoką temperaturę osiągnąć prądem, gazem, itp., tylko "przeciętnego" Kowalskiego w Polsce na to nie stać.
P.S. Żeby nie było wątpliwości ogrzewamy u siebie węglem (konkretnie miałem) icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif Edytowano przez małymiki (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Większość mojej rodziny ogrzewa swoje domy gazem + kominek dodatkowo i jakoś u nich za ciepło nigdy mi nie jest.
Zawsze jak przyjeżdżają do mnie w odwiedziny, mówią, że u mnie cieplutko. icon_biggrin.gif
Jasne, że można wysoką temperaturę osiągnąć prądem, gazem, itp., tylko "przeciętnego" Kowalskiego w Polsce na to nie stać.
P.S. Żeby nie było wątpliwości ogrzewamy u siebie węglem (konkretnie miałem) icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif



ależ ja nie mam nic przeciwko palącym węglem.....
ale nie lubię jak padają takie "stwierdzenia temperaturowe", sugerujące - że ten ktoś innym na pewno w domu ma zimno(bo "pali" drogim nosnikiem energii), w domyśle - ja mam ciepło bo palę węglem(czyli tanim nośnikiem) icon_cool.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Dziękuję za wszelkie rady i wywody.
No więc oto co w tzw międzyczasie zrodziło się w mojej głowie. Popytałem, poczytałem i: kominek z PW wybiłem sobie z głowy. Solary cóż, fakt faktem, w naszym klimacie korzyści występują tylko przez kilka miesięcy w roku. Znajomy ma i sobie chwali ale mimo to poważnie zacząłem brać pod uwagę powietrzną PC. Przemawia do mnie koszt podobny do solarów oraz fakt, iż w lecie może schładzać pomieszczenia.Pytanie tylko, czy do takiego ustrojstwa potrzebna jest wentylacja mechaniczna? Jeśli tak, to czy ktoś jest w stanie napisać przybliżony koszt takiej instalacji. Dom (w zabudowie szeregowej) jest w stanie surowym zamkniętym więc jakieś większe przeróbki chyba odpadają.
Jeszcze raz dziękuję za wszelkie rady.
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Pytanie tylko, czy do takiego ustrojstwa potrzebna jest wentylacja mechaniczna? Jeśli tak, to czy ktoś jest w stanie napisać przybliżony koszt takiej instalacji. Dom (w zabudowie szeregowej) jest w stanie surowym zamkniętym więc jakieś większe przeróbki chyba odpadają.
Jeszcze raz dziękuję za wszelkie rady.


Do powietrznej pompy ciepła nie jest konieczna wentylacja mechaniczna z rekuperatorem aczkolwiek wentylacja mechaniczna,jako znacznie skuteczniejsza od grawitacyjnej jest zasadna w nowym,szczelnym domu.Nie musi być z rekuperatorem lecz nie jest to o wiele niższy koszt.
Koszt rekuperacji zależnie od domu i od materiałów użytych do instalacji mieści się w przedziale 8-16tys.zł.
Koszt pompy ciepła powietrze-woda zależy głównie od zapotrzebowania domu na ciepło i mieści się w przedziale 22-28tys.zł za komplet instalacji z cwu.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...