Skocz do zawartości

Remont domu a projekty


Recommended Posts

Witam,

Remontuje mały domek, chciałbym zamontować piec dwufunkcyjny zamkniętą komorą spalania z rurą koncentryczną, czy w pomieszczenie w którym znajduje się taki piec musi jeszcze być dodatkowo wentylacja? (w budynku będzie mechaniczna z odzyskiem ciepła) czy wystarcza ta podwójna rura koncetryczna?. Budynek jest w rogi działki (tak kiedyś wybudowali) czerwona linia to granicą sąsiada. Czy mogę tam tą rurę wywalić przez ścianę ?, mam jeszcze kawałeczek działki widoczny w prawym górnym rogu (2.5x1.5). Sąsiad ma tam wielką pustą działkę za domem. Kolejna sprawa to kominiarz, na innym forum doczytałem się że takie piece nie wymagają zgody kominiarza (niby nie mają uprawnień).

mp413_Bez-nazwy-1.jpg

Link do komentarza
Formalnie rozbudowa instalacji gazowej wymaga opracowania projektu i uzyskania pozwolenia na budowę. Kotły z zamkniętą komorą spalania mogą być montowane w pomieszczeniach o kubaturze co najmniej 6,5 m3 i wysokości 2,2
m. W pomieszczeniu takim nie musi być zapewniony dopływ powietrza zewnętrznego do spalania, ale ze względu na zainstalowanie urządzenia gazowego wymagana jest wentylacja grawitacyjna, mechaniczna lub pomieszczenie niemieszkalne musi posiadać przynajmniej okno.

Inną sprawą jest wyprowadzenie rury powietrzno-spalinowej przez ścianę w granicy działki - można tak zrobić jeśli sąsiad nie będzie zgłaszał zastrzeżeń.
Link do komentarza
Cytat

Inną sprawą jest wyprowadzenie rury powietrzno-spalinowej przez ścianę w granicy działki - można tak zrobić jeśli sąsiad nie będzie zgłaszał zastrzeżeń.


Nie jest to nigdzie umocowane prawnie, żeby sąsiad miał coś na ten temat do powiedzenia. To (wyprowadzenie rury spalinowej za ścianę) akurat precyzują inne przepisy. Nigdy zgoda sąsiada icon_smile.gif Edytowano przez mirrzo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Tylko, żeby ją poprawnie zamontować i jakoś normalnie obrobić to będziesz musiał wejść na jego teren:)
Znam przypadek gdzie znajmy ma dom na granicy-dom z lat 60.
Z ścian odpada tynk itd.
Znajomy chciał to wyremontować tj. otynkować i ładnie pomalować, ale sąsiad się nie zgodził bo mu zadepcze trawnik-jeśli to w ogóle tak można nazwać (chwasto-trawa przy szosie lepiej wygląda).

Ps tak dla rozweselenia:
Przyszło mi na myśl, że jak moje drzewo stoi na granicy to owoce po stronie sąsiada są jego, a w tym przypadku końcówka komina icon_eek.gif Edytowano przez Michał12 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Dziękuje za odpowiedzi, na działkę sąsiada nie muszę wchodzić, na zdjęciu widać mam taki kawałek w prawym górnym rogu icon_smile.gif (pomieszczenie ma okno, było jeszcze wstawione jak przepisy nie regulowały odległości). Zgłosiłem już wszystko do projektanta, zobaczę co mi zaproponuje, najlepiej gdybym mógł wstawić okno jedynie z nawiewnikiem higrostatycznym, lepsze to niż dwie dziury w ścianie (na rurę koncetryczną i kratkę).
Link do komentarza
Cytat

(pomieszczenie ma okno, było jeszcze wstawione jak przepisy nie regulowały odległości).



Problem widzę - problem !
Przepisy "od zawsze" regulowały odległość ściany z oknem od granicy i praktycznie "od zawsze" było to 4m.

I najważniejsze - przez ścianę wolno wyprowadzić tylko w przypadku, kiedy moc nominalna kotła jest mniejsza niż 21kW !
Link do komentarza
Cytat

Problem widzę - problem !
Przepisy "od zawsze" regulowały odległość ściany z oknem od granicy i praktycznie "od zawsze" było to 4m.

I najważniejsze - przez ścianę wolno wyprowadzić tylko w przypadku, kiedy moc nominalna kotła jest mniejsza niż 21kW !



Budynek budowali w latach 60 wtedy wystarczyła zgoda sąsiada, dzisiaj nawet za zgodą nie można (są odstępstwa), tutaj problemu nie widzę. Piec będzie do cwu i podgłogówki, dom 70m2 z poddaszem.
Link do komentarza
Wszczynasz pewien proces administracyjny, najprawdopodobniej związany z uzyskaniem PnB.

Cytat

Mieszkam w budynku mieszkalnym wybudowanym na początku lat 60, w odległości ok. 1,5 m od granicy działki, która dotychczas była gruntem rolnym. W ścianie domu znajduje się okno. Kilka lat temu sąsiad odrolnił część swojej działki i rozpoczął na niej budowę. Teraz złożył wniosek do stosownej instytucji o wydanie nakazu likwidacji okna od strony jego posesji w naszym domu.



Różnie może być. Jak masz odpowiednie kwity (wcześniejszą zgodę sąsiada), to raczej wystarczy, ale jeśli gdzieś się zawieruszyła, to może być zmartwienie.
Także jeśli projekt budowlany miał wyrysowane tam okna - jest OK, ale jeśli nie miał ..........

Moc kotła jest istotna - sprawdź jakie są typowe, bo przewyższają te 21kW.

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Formalnie rozbudowa instalacji gazowej wymaga opracowania projektu i uzyskania pozwolenia na budowę. Kotły z zamkniętą komorą spalania mogą być montowane w pomieszczeniach o kubaturze co najmniej 6,5 m3 i wysokości 2,2
m. W pomieszczeniu takim nie musi być zapewniony dopływ powietrza zewnętrznego do spalania, ale ze względu na zainstalowanie urządzenia gazowego wymagana jest wentylacja grawitacyjna, mechaniczna lub pomieszczenie niemieszkalne musi posiadać przynajmniej okno.

Inną sprawą jest wyprowadzenie rury powietrzno-spalinowej przez ścianę w granicy działki - można tak zrobić jeśli sąsiad nie będzie zgłaszał zastrzeżeń.



W pomieszczeniu jest okno, jeszcze nie zostało wymienione na PCV, ale będzie i chciałbym zamontować okno z nawiewnikiem higrostatycznym. na innym forum wyczytałem że nie powinno się wentylacji mechanicznej montować w takim pomieszczeniu (rozszczelnienie gazu).
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...