Skocz do zawartości

Płyta fundamentowa - kilka podstawowych pytań


Recommended Posts

Pytanie moje jest następujące, jestem na etapie projektowania i interesuje mnie płyta fundamentowa zamiast ław. Ale rodzi się we mnie pytanie, jak to jest z odkurzaczem centralnym w takim wypadku, jak jest z ogrzewaniem (bo chcę mieć wszędzie rurki do pompy ciepła), chodzi mi o to , że na etapie wylewania betonu z gruszki już wszystkie instalacje muszą być pociągnięte?(kanalizacja, szambo, elektryczne,odprowadzenia na ogród, ... , zasilanie bramy, odkurzacz centralny -jest zwykle układany w styropianie, a jak w tym wypadku?) Jak tak, to ogrzewać będę całą płytę? Czy stosuje się jeszcze jakieś wylewki ponad płytą? Czy jak betoniarka wyleje beton to na to idzie już glazura bez dodatkowej wylewki? Zna może ktoś odpowiedzi na moje pytania? Na te pytania nie znam odpowiedzi, więc pytam, proszę o odpowiedz, bez sarkazmu czy złośliwości. Pozdrawiam.
Link do komentarza
Płytowy fundament izolowany może pełnić wyłącznie rolę konstrukcyjną lub też grzewczą.

W pierwszym przypadku wszelkie instalacje umieszczane są nad płytą konstrukcyjna w tradycyjny sposób - np. styropian i wylewka podłogowa.

W fundamencie grzewczym rury c.o. prowadzi się w warstwie konstrukcyjnej, jak również i inne instalacje których nie można będzie ukryć w cienkiej warstwie jastrychu układanego na płycie konstrukcyjnej.

Oczywiście w takim przypadku konieczne jest precyzyjne rozmieszczenie wszelkich podłączeń instalacji prowadzonej w płycie fundamentowej.
Link do komentarza
Płyta konstrukcyjna zastępuje ławy fundamentowe i jest układana na warstwie izolacji cieplnej (fundament "na powierzchni"), co chroni przed skutkami zjawiska wysadzin mrozowych. Oczywiście grunt na którym budowany
jest taki fundament wymaga przygotowania poprzez rozłożenie warstwy żwiru o grubości dostosowanej do warunków gruntowych.
Link do komentarza
Cytat

To w taki wypadku jest możliwe niewykonanie płyty konstrukcyjnej (pod nią 10cm styropianu), postawienie ścian a potem na owej płycie niekładzenia styropianu i układanie rurek wszystkich i instalacji?



Izolacja cielna może być wyłącznie pod płytą fundamentową ,nad płytą fundamentową ,może też występować na raz w obu miejscach,ściany budynku opierają się bezpośrednio na płycie fundamentowej lub za pośrednictwem przekładki termicznej.
isomur-plus.jpg Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Witam.

Zanim zacząłem budować domy w Polsce parę lat budowałem w Skandynawii i w Londynie. Płyta fundamentowa to jedyny rodzaj fundamentu z jakim sie tam spotkałem. Pod płytę układa się 20 cm warstwę kruszywa np. kliniec i zagęszcza. Póżniej idzie warstwa styropianu bądź styroduru. Dobór odpowiedniej grubości i jakości jest jedną z najistotniejszych rzeczy na tym etapie zwłaszcza jeśli planuje Pan wykorzystać pompę ciepła. W Norwegii wszystkie instalacje elektryczne, kanalizacja, woda i ogrzewanie podłogowe wykonuje się przed zalaniem betonu. Beton jest układany i wygładzany jako ostateczna posadzka. Wszystkie izolacje mamy już wykonane pod płytą i dodatkowy styropian plus dotatkowy beton to tak jakby wurzucić do śmietnika 10 000PLN.

Pozdrawiam i życzę powodzenia. Paweł Durski z
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 3 miesiące temu...
Cytat

Oczywiście grunt na którym budowany
jest taki fundament wymaga przygotowania poprzez rozłożenie warstwy żwiru o grubości dostosowanej do warunków gruntowych.



Jakie są najczęściej grubości ? Ile trzeba zdjąc powierzchniowej warstwy ziemi ?
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Cytat

Płyta konstrukcyjna zastępuje ławy fundamentowe i jest układana na warstwie izolacji cieplnej (fundament "na powierzchni"), co chroni przed skutkami zjawiska wysadzin mrozowych. Oczywiście grunt na którym budowany
jest taki fundament wymaga przygotowania poprzez rozłożenie warstwy żwiru o grubości dostosowanej do warunków gruntowych.




A więc nie ma możliwości zrobienia płyty fundamentowej bez ocieplenia jej od spodu?
Szkoda myślałem że po sciągnięciu humusu i utwardzeniu podłoża tłuczniem do wysokości 60 cm bedzie można wylac płytę grubości 25 cm i na niej stawiać sciany a podłogi na tej płycie ocieplic 10 cm styro i wylewka.
Link do komentarza
Cytat

A więc nie ma możliwości zrobienia płyty fundamentowej bez ocieplenia jej od spodu?


Jeśli cierpisz na nadmiar środków płatniczych możesz więcej
Możliwość jest , bogaty może więcej... płacić za grzanie gruntu pod płytą fundamentową, atmosfery przez mostki cieplne, nieprawdaż ....
Link do komentarza
Co chce uzyskac przez takie rozwiązanie? Myślałem że oszczędze. Zamiast drogiego styropianu pod płytę, można by zastosowac tanszy pod wylewke na tej płycie.Z zewnatrz pionowo był by styro na płycie który w połowie zachodził by na sciane,gdyż płyta miałaby grubość 25 cm a arkusz styro 50 cm.,i zostało by to zasypane ziemią.
Link do komentarza
Jak żeś tak ładnie wykombinował, to teraz policz sobie powierzchnię mostka liniowego przy wszystkich ścianach nośnych.
Jak już będziesz znał wynik w metrach kwadratowych, policz straty ciepła do gruntu w sezonie grzewczym.
Zapewniam, że wynik będzie podobny do tego jaki uzyskałbyś nie zamykając jednego okna przez całą zimę icon_biggrin.gif

Oszczędności uzyskane na różnicy w cenie m3 styropianu wydasz z nawiązką na ogrzewanie. I to szybko wydasz.
Nie wiem w jakim wieku jesteś, ale zakładam że planujesz mieszkać w tym domu kilkanaście lat... drogo mieszkać.
W tym przypadku dwie rzeczy są pewne jak podatki i śmierć - fundamentu nie poprawisz,
i energia potrzebna do ogrzania obojętnie z jakiego źródło by nie pochodziła tanieć nie będzie.
Link do komentarza
No to ok,przekonałeś mnie.Nie ma co kombinować.
Czy mogę zastosować taki styropian pod płyte oczywiscie o grubosci 2x5 cm?
http://allegro.pl/styropian-xps-styrodur-s...4710924108.html



Grubość płyty określi konstruktor i projektant,tak ogólnie napisałem 25cm.Odnosnie tego styropianu pod płytą to projektant też by mi odpowiedział,ale chciałem już coś wiedzieć dokładniej na ten temat choćby i po to aby nie być zdziwionym przy rozmowie z projektantem i tak wogóle. Edytowano przez Renix (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Rozumiem - tak krawiec kraje jak mu materii staje.
Wykonaj badania geotechniczne i gruntu i niech konstruktor określi na ich podstawie i obliczeń czy warunki warunki gruntowe pozwolą i konstrukcja budynku pozwoli zastąpić XPS np. EPS 200 hydrofobowym.
Ewentualne oszczędności przeznacz na pogrubienie izolacji z nieuwzględnianiem końcowego współczynnika przewodzenia ciepła płyty.
10cm grubości izolacji to absolutne minimum, a w przypadku gdyby Ci się zamarzyła podłogówka to zdecydowanie za mało.
Inaczej będziesz grzał za własne pieniądze grunt. Fakt że swój, ale całkowicie niepotrzebnie.
Link do komentarza
Cytat

Inaczej to wróżenie z fusów.



Rozmawiałem wstępnie z projektantem płyty i odnośnie badania gruntu mówił że nie trzeba robić gdyż do domów na płycie zmieniły sie prawne warunki i nie potrzebuje tego badania.Wystarczy jemu to że projektant budynku który robił adaptacje,grunt zaliczył grunt jako I kategoria geotechniczna z dnia 25,04,2012r.Fakt trochę mnie to zdziwiło gdyż w lutym tego roku jak zaczynałem myśleć o budowie(nie miałem jeszcze planów ani projektu) też dzwoniłem do tego samego konstruktora płyty i wtedy własnie mówił że konieczne jest badanie gruntu a dziś tego badania nie chce i mówi że to za sprawą zmiany tych że przepisów.Chyba że faktycznie mam jakieś torfy ale nie ma czegoś takiego na mojej działce.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Jestem po badaniu gruntu-czekam na opracowanie i bedzie plyta.Ale cały czas zastanawia mnie ten XPS pod płytą.Jak dostane opracowanie odnosnie gruntu to wtedy do projektanta plyty którego znalazłem bodajże tu na forum.Ale jak to jest z tym XPS-em pod płytą.Chce rozwazyc za i przeciw.Gdybym dał pod płytę powiedzmy juz ze 16cm XPS to czy wtedy mozna juz te plyte traktowac jako stan zero czyli bez wylewki koncowej?Gdyby tak to chcialbym podlogowke na parterze niby sie naczytałem ze mozna w plycie od razu topic rurki do podlogowki ale szczerze to troche mnie to przeraza.Wytrzymałosc rurek w betonie napewno nie wystarczy na 30 lat moim zdaniem biorac pod uwage najtansze marketowe rurki.Jesli trza by doplacac do materialu na podlogowke i do grubszego XPS-a to nie wiem ale pewnie to nieoplacalne.Nie wylicze sobie strat ciepla bo sie nie znam,a plyte chce bo szybciej i tylko dlatego,bardzo ograniczony budzet.Po prostu musze sie zmiescic z kosztami budowy a utrzymanie budynku to drugi plan.Troche pewnie chaotycznie pisze ale prosze was o jakąś alternatywe,jakis kompromis pomiedzy ciepłą płytą(duzo XPS) a mniej ocieplona z podłogówką(podlogowka moze byc w drugiej wylewce na tej płycie)Jakie rozwiązanie polecilibyscie gdyz robiąc zwykle lawe to mostek termiczny i tak bedzie wiec plyta niech odpowiada takim wartosciom U jak na ławach z tym ze bez takich głebokich wykopow czyli troche mniej roboty?
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
  • 3 lata temu...
  • 1 rok temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Liczyć na "niezniszczalność" paneli winylowych mógł tylko ktoś, kto nigdy nie miał gramofonu i nie słuchał płyt. Winylowych przecież. Byle czym się przecież rysują, nie tylko szafirową (bardzo twardy materiał) igłą.   Natomiast zupełnie innym materiałem jest laminat. I swoją opinie napisałem znając ten materiał. Kiedyś kuchenne meble były wykończane laminatem. Można też było kupować płyty laminowane, bez podkładu. Czyli tę wierzchnią strukturę, z której niektórzy robili nawet boazerię. Kawałki takiej płyty mam do dzisiaj, przydają się w domowym warsztacie. Jeśli nie będziesz sypał piasku pod nogi, to niełatwo je zarysować na podłodze.     To oczywiste, bo ich powierzchnia wody nie przepuści nawet przez tydzień, ale diabeł leży w szczegółach, czyli krawędziach, jak wcześniej wspominałem. Niby są zabezpieczane, ale nigdy nie wiemy czy nie ma tam jakichś nieciągłości i/lub mikrouszkodzeń Lepiej więc nie przekonywać się, że jednak są.  A woda wejdzie w najmniejszą mikro dziurkę, ale wyjść nią później nie chce. Takie wychodzenie pod postacią pary trwa później miesiące i lata. 
    • Tak tak wodę zbierać od razu bo jak będzie stała to wiadomo że żaden panel nie wytrzyma. Ja się jednak decyduje na panele.  
    • Prawda jest taka, że natychmiast po zalaniu trzeba brać za ścierki, ręczniki, czy też odkurzacz przemysłowy i zbierać wodę i maksymalnie wysuszać...
    • Wiem że jest opis ale co innego opis a co innego praktyka. Znajomy położył winyle w przedpokoju i się zdarły po niecalych 2 latach i też pisało że są niezniszczalne :-)   
    • No to masz przecież charakterystykę techniczną.   Panele podłogowe Dąb Wolta o klasie ścieralności AC5 wyróżniają się odpornością na stojącą wodę przez 24 godziny. Wygląd o strukturze synchronicznej, charakteryzuje się wyczuwalnym i widocznym układem słojów jak w prawdziwej desce. Zastosowanie v-fugi sprawia wrażenie osobnych desek i znakomicie odzwierciedla naturalną drewnianą podłogę. Dodatkową zaletą są krawędzie zaimpregnowane wodoodpornym lakierem chroniącym przed wnikaniem wody i zapobiegającym ich pęcznieniu. Do wykończenia górnej warstwy paneli została użyta technologia LLT anti scratch zapewniająca niezwykłą odporność na zużycie i mikrozarysowania, dzięki czemu stopień połysku lub matu, w zależności wykończenia pozostaje taki sam przez cały okres. Panele zostały pokryte specjalną warstwą antystatyczną zapobiegającą powstawaniu ładunków elektrycznych, odpowiedzialnych za elektryzowanie podłóg i tym samym gromadzenie kurzu. Podłogę z paneli Dąb Wolta można układać na powierzchni z wodnym ogrzewaniem podłogowym. Gwarancja wodoodporności przez 24 godziny   3 Myślę, że spokojnie spełnią Twoje potrzeby.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...