Skocz do zawartości

Jak prawidłowo wyprowadzic wentylację ponad dach???


Recommended Posts

Witam!
Mam mały problem, oto problem:
W domu są dwa piony wentylacyjne ( z pustaków wentylacyjnych ), pierwszy z kuchni, drugi z łazienki na parterze. Oba piony sięgają do jętek na poddaszu, lecz nie wychodzą poza dach. Dekarze chcą zamontowac mi " kominki wentylacyjne " w odległościach jednego metra od rzeczywistych pionów wentylacyjnych, czy jest to dopuszczalne???
Twierdzą, że można połączyc pion wentylacyjny z kominkiem wentylacyjnym rurą pod kątem, lub rurą elastyczną!!!
Dodam, że nie ma możliwości wyprowadzenia tych pionów idealnie w pionie, gdyż został zmieniony kąt nachylenia dachu facjatki.
Z góry dziękuję za odpowiedzi, mile widziane wszystkie komentarze
Link do komentarza
Cytat

Aha, czyli na każdy mb pionu wychodzi ok. 65 cm odchylenia, jeśli dobrze rozumiem!



icon_eek.gif

Ps. Odstępstwo jest od zatwierdzonego projektu. Zmianę powinien "klepnąć" projektant, teoretycznie, a praktycznie też, bo masz kłopot z kominem wentylacyjnym.

Obowiązująca norma w tym zakresie:

Cytat

3.3.3. Kierunek prowadzenia przewodów
powinien być pionowy. Dopuszcza się odchylenie przewodów od kierunku pionowego nie więcej niż 30° (rys.
5). Za zgodą terenowego organu administracji państwowej, właściwego w sprawach pozwoleń na budowę,
dopuszcza się odchylenie przewodów od kierunku pionowego do 45°, pod warunkiem umieszczenia na
załamaniach przewodów otworów rewizyjnych zamkniętych szczelnymi drzwiczkami (rys. 6).
Długość przewodu biegnącego w kierunku odchylonym od pionu nie powinna przekraczać 2,0 m. Odchylenie
przewodu od pionu wynikające z niedokładności wykonania nie powinno być większe niŜ dla spoinowanych
powierzchni muru

Link do komentarza
Cytat

Witam!
Mam mały problem, oto problem:
W domu są dwa piony wentylacyjne ( z pustaków wentylacyjnych ), pierwszy z kuchni, drugi z łazienki na parterze. Oba piony sięgają do jętek na poddaszu, lecz nie wychodzą poza dach. Dekarze chcą zamontowac mi" kominki wentylacyjne " w odległościach jednego metra od rzeczywistych pionów wentylacyjnych, czy jest to dopuszczalne???
Twierdzą, że można połączyc pion wentylacyjny z kominkiem wentylacyjnym rurą pod kątem, lub rurą elastyczną!!!
Dodam, że nie ma możliwości wyprowadzenia tych pionów idealnie w pionie, gdyż został zmieniony kąt nachylenia dachu facjatki.
Z góry dziękuję za odpowiedzi, mile widziane wszystkie komentarze


Kominki wentylacyjne te wraz z dachówką (bo i zapewne je masz na myśli) są dobre ale do odpowietrzenia pionu kanalizacyjnego ale nie wentylacji grawitacyjnej. Jeszcze,jeżeli nie ma już innego wyjścia to zdadzą egzamin jeżeli są te kominki umieszczone jak najwyżej na dachu w pobliżu kalenicy.
Jeszcze jedno,został zmieniony kąt dachu mieszczący się w decyzji WZ ale nie w projekcie pozwolenie dostałeś na konkretny projekt i tego będą się trzymać przy odbiorze budynku.No i jeszcze ta lukarna ,przecież ona zmieniła Ci cały projekt dachu. Jeżeli nie masz na to papierków to życzę Ci wszystkiego najlepszego przy odbiorze.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...