Skocz do zawartości

gaz ze zbiornika czy olej? co lepsze?


Recommended Posts

Witajcie,

Mam dylemat.
Przegladając fora są odp na moje pytanie ale pochodzące z późnych lat jak jeszcze maluch był jedynym środkiem komunikacji w przeciętnej Kowalskiej rodzinie.
Postanowiłem wiec odświeżyć temat.

Planuję budowę domu 135m2 + 35m2 garaż ale też ogrzewany w jakimś stopniu. W okolicy nie ma gazu ziemnego i chyba długo nie bedzie.

Zagłebiając sie w temat postanowiłem wydzierżawić zbiornik w jakiej firmie i mieć w swoim gniazdku gaz ale pozniej stwierdzilem, ze chyba sie to nie oplaca i lepiej jest kupic zbiornik na gaz, postawić go kolo domu i samemu zamawiać propan. Czy takie rozwiązanie jest tańsze? moze ktos ma jakies doświadczenia w takiej sytuacji to by dradzil.

Zastanawiąc sie nad gazem nie odrzucam tez pomysłu wstawienia kotła olejowego.

Mogłby ktoś doradzić co bedzie tańsze w eksploatacji jak tez w montażu?

Przeglądając różne fora jestem juz skołowany i chyba najlepszym rozwiązaniem byłoby zamieszkać w jaskini i palić ognisko icon_smile.gif

Dziękuję z góry za pomoc.
Link do komentarza
Inwestycja we własny zbiornik powinna sie zwrócić po 2 - 3 latach eksploatacji.
Obecnia cena propanu w koncernie oscyluje na poziomie 3,4 - 3,6 zł/litr brutto. Taka cena obowiązuje przez cały rok.
Na wolnym rynku cena latem 2012r wynosiła 1,8 - 1,85 zł/litr brutto. Dzisiaj 2,2 zł/litr brutto.
Zbiornik przydomowy tankujesz latem kiedy propan jest najtańszy. Jeśli masz większe zużycie niż 2 200 litrów, wiosną dotankujesz 1 000 litrów w cenie jak wyżej. W ten sposób średnia cena w roku oscyluje pomiędzy 1,8 - 2,0 zł/litr.
Łatwo policzyć oszczędności przy zużyciu 2 - 2 500 litrów.
Obserwując rynek paliw na przestrzeni ostatnich kilku lat ogrzewanie olejem jest droższe w eksploalacji od propanu. Co będzie dalej z cenami nośników energii niezależnie od rodzaju, nawet w najbliższej przyszłości, nie wie nikt i jest to loteria.
Za zbiornikiem na propan przemawia instalacja przystosowana do zasilania gazem ziemnym w razie jego podciągnięcia w przyszłości. Zbiornik można wówczas sprzedać odzyskując ok. 30% całości inwestycji.
Inwestycja z ogrzewanie propanem lub olejem opałowym sa porównywalne cenowo.
Link do komentarza
1. Można bez problemu na jednej działce. Przy domach na działkach obok zależy od warunków lokalnych i... decyzji starostwa. Powstaje problem z rozliczeniem zużycia /konieczne sa wówczas liczniki gazowe/. Przy dwóch domach jeden zbiornik 2700l może się okazać za mały, wówczas warto rozważyć zakup większego, np. 4 850 litrów.
2. Proszę o namiary na priv.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Zainteresowanych porównaniem kosztów eksploatacji zbiornika dzierżawionego w koncernie z własnym zbiornikiem na propan polecam arkusz kalkulacyjny, który można ściagnąć stąd


https://docs.google.com/file/d/0ByRRnW3USVT...XlFczJrSkE/edit

W pola do edycji należy wstawić własne dane.


1. Klienci koncernów dzierżawiący zbiornik wstawiają obecne ceny propanu, które płacą dzierżawcy oraz koszty miesięczne/kwartalne dzierżawy zbiornika. Ewentualnie kwoty kar za zerwanie umowy.

2. Zainteresowani ogrzewaniem na propan, a stojący przed dylematem - własny zbiornik czy dzierżawa - wstawiają dane z oferty niezależnego dostawcy instalacji oraz dane uzyskane najlepiej od sąsiada, użytkującego zbiornik dzierżawiony dłużej niż rok.
Uwaga: Nie należy wstawiać ceny propanu z oferty koncernu. Wszystkie stosują promocyjną cenę w pierwszym roku obowiązywania umowy, która to cena ma niewiele współnego z ceną po zakończeniu promocji. Edytowano przez Centrumgaz (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Andrzeju
Wybór odpowiadającemu naszym oczekiwaniom systemu grzewczego nie jest łatwą sprawą. Warto wspomnieć iż koszty ogrzewania stanową ok 70 % kosztów utrzymania domu więc warto tą kwestię dobrze przemyśleć. Oczywiście najtaniej będzie ogrzewać paliwem stałym ale jest to metoda tzw obsługowa. (oczywiście polecam jeśli kotłownia na paliwo stałe jest w osobnym budynku gospodarczym) Jeśli zależy Ci na komforcie i bezobsługowej pracy instalacji to w grę wchodzi: olej, prąd oraz gaz. Najdrożej wypada energia elektryczna, olej opałowy najtaniej gaz płynny. za gazem przemawia wszechstronność oprócz kotła możliwość podłączenia również kuchenki gazowej. Dla kotła olejowego i zbiornika oleju opałowego (zbiornik min 1000 litrów) należy przewidzieć pomieszczenie. W przypadku instalacji gazowej zasilanej ze zbiornika na gaz zbiornik jest instalowany na działce zgodnie z przepisami a kocioł można zainstalować np w łazience, kuchni lub w małym pomieszczeniu gospodarczym (kubatura pomieszczenia min. 6,5m3)



JEŚLI JESTEŚCIE PAŃSTWO ZAINTERESOWANI WŁASNYM ZBIORNIKIEM LUB DZIERŻAWĄ A MOŻE NURTUJĄ PAŃSTWA INNE PYTANIA W TEMATYCE GAZU PŁYNNEGO PROSIMY O KONTAKT. TO NIC NIE KOSZTUJE A ZAOSZCZĘDZI PAŃSTWA CZAS
biuro@danseb.pl [w mailu proszę podać podstawowe dane i powiat w celu przygotowania oferty]
TEL. 506181283
www.danseb.pl
RAZEM ROZWIĄŻEMY PROBLEMY I DORADZIMY NAJLEPSZĄ DLA PAŃSTWA WARIANT, PRZEDSTAWIMY OFERTĘ

Nasza firma świadczy swoje usługi dla wszystkich ceniących wygodę i profesjonalizm. Współpracujemy tylko z najlepszymi i sprawdzonymi partnerami. Dzięki temu mamy pewność iż Państwo jako nasi klienci otrzymacie sprawdzone, cenione i bezpieczne rozwiązania, które zaowocują dalszą współpracą z naszą firmą.
Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...
Cytat

Mnie najbardziej ciekawi jakie są koszty takiego zakupu i też ogrzewania gazem,bo tutaj opinie są podzielone i na samą kwotę składa się cały szereg czynników,ale mimo wszystko tak czysto orientacyjnie.



Porównanie gaz ziemny vs. propan z własnego zbiornika
Gaz ziemny
1 m>3 gazu ziemnego = 9,4 kWh
1 m>3 = 2,3 - 2,4 zł
1 kWh kosztuje ok. 0,25 zł

Propan
1 litr - 6,6 kWh
1 litr = 1,7 - 1,74 zł /cena lipiec, sierpień 2013/
1 kWh kosztuje ok. ok. 0,26 zł
Link do komentarza
Cytat

Porównanie gaz ziemny vs. propan z własnego zbiornika
Gaz ziemny
1 m>3 gazu ziemnego = 9,4 kWh
1 m>3 = 2,3 - 2,4 zł
1 kWh kosztuje ok. 0,25 zł

Propan
1 litr - 6,6 kWh
1 litr = 1,7 - 1,74 zł /cena lipiec, sierpień 2013/
1 kWh kosztuje ok. ok. 0,26 zł



jakie są koszta takiej standardowej instalacji? tzn interesuje mnie konkretnie piec+instalacja ze zbiornika - pytam z czystej ciekawości....bo ja na pytanie zadane w tytule odpowiedziałbym: pompa ciepła - ale pod warunkiem jak jest ogrzewanie podłogowe/ścienne w całym domu....
a pytam o ceny, bo chciałbym porównać całokształt kosztów - tak poniesionych na instalację jak i na eksploatację. Mój dom ma zapotrzebowanie około 13000kwh na CO/rok i około 5000kwh na CWU/rok
Link do komentarza
Cytat

Kompletna instalacja zbiornikowa z projektami "pod klucz": 10 - 11 000 zł.
Kotły kondensacyjne od 6 000 zł w górę.



więc w uproszczeniu:
instalacja zbiornikowa z kotłem=17000
zakładam że średnia cena propanu (bo trochę brakło) wyszła 1,9zl/l
18000kwh to 2727l, czyli zaokrąglając 5000-5100zł/rok
nie uwzględniam kosztu komina bo ja takowy posiadam

moja instalacja PC 7,6kw z DZ poziomym przewymiarowanym kosztowała mnie około 37000(z zasobnikiem CWU dwupłaszczowym 300/150 z nierdzewki)
rocznie zużywam niecałe 5000kwh w 2 taryfach, koszt około 1900zł/rok
Czyli w moim przypadku wydatek wyższy o 20tys zwróci się po 6,25 latach. Zdaję sobie oczywiście sprawę, że za gruntówkę można zapłacić dużo więcej....ale znam też przypadki że można mniej(chociażby ze względu na zasobnik!)
są też PC p-w które wyjdą taniej w zakupie i drożej w eksploatacji niż moja gruntówka.
Link do komentarza
Cytat

Proporcja 5 000 : 18 000 kWh wynika ze SCOP pompy?

Ale nie o to chodzi. Najważniejsze jest zadowolenie z dokonanego wyboru i komfortu cieplnego /nie doszukuj się ironii/.

PS. Gratuluję samozaparcia w budowie, tempa i osiągniętego efektu. Tak trzymać icon_biggrin.gif.



mniej więcej - tzn 5000kwh zużywam, obliczeniowo wg OZC papotrzebowanie to w okolicy 13000kwh a 5000 na CWU przyjmuje, bo mam zużycie CWU większe niż przeciętne (a przeciętne przyjmuje się 4000kwh/4 osoby)

swoją drogą, nie zdawałem sobie sprawy, że gaz z butli może być cenowo porównywalny do gazu sieciowego - oczywiście przy spełnieniu warunku swojej butli i tankowania latem - tego we wszystkich zestawieniach cen nośników energii nie piszą icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

swoją drogą, nie zdawałem sobie sprawy, że gaz z butli może być cenowo porównywalny do gazu sieciowego - oczywiście przy spełnieniu warunku swojej butli i tankowania latem - tego we wszystkich zestawieniach cen nośników energii nie piszą icon_biggrin.gif



Do porównań cen różnych nośników przyjmowana jest cena propanu do zbiornika dzierżawionego - z reguły ok. 2 x wyższa.
Stąd króluje opinia, iż ogrzewanie propanem jest drogie.
Inwestorzy "łapani" są na instalację za 1 zł, cenę promocyjną na gaz na pierwsze tankowanie, a po roku narzekają, że drogo.
Są i wady, jak zresztą przy wyborze każdego rodzaju nośnika /każdy ma jakieś wady icon_cry.gif /. Początkowo dość znaczna inwestycja oraz magazynowanie paliwa - jednorazowy wydatek - chcąc ogrzewać w rozsądnej cenie.
Coś za coś.

PS. U siebie do PC powinieneś doliczyć uzysk z kominka z DGP.

Link do komentarza
Cytat

PS. U siebie do PC powinieneś doliczyć uzysk z kominka z DGP.



nawet paląc 2-3 razy w roku po 4 brykiety? icon_smile.gif
kominek traktuję jako awaryjne źródło ogrzewania, bo cena 1kwh uzyskanej z kominka jest wyższa niż z PC(brykiety kupione na stacji benzynowej)
Link do komentarza
Jeśli zainwestowałeś w awaryjne źródło to powinieneś doliczyć do kosztu inwestycji w PC icon_biggrin.gif .
Oczywiście żartuję.
Wielu tak liczy, nie mogąc zrozumieć, że od życia też się coś należy.
Zimowy wieczór, dzieci poszły spać, otworzona szyba kominka, trzaskające polana, butelka dobrego wina, skóra niedźwiedzia na podłodze, ciepełko w plecy, nastrój i ..... . icon_question.gif



Cytat

Rozumiem, że podajesz cenę brutto, razem z transportem i innymi (ewentualnymi) opłatami.


Ma się rozumieć.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...