Skocz do zawartości

Działka budowlana


Lobes

Recommended Posts

Witam serdecznie

Od pewnego czasu z żoną rozglądamy się za działka budowlaną. Nadarzyła się możliwość kupna działki. W zasadzie w jednej lokalizacji są aż 3 działki. Działki zostały wydzielone z gospodarstwa rolnego (przydomowa stajnia).Jest to teren wiejski \ podmiejski. Poniżej załączyłem edytowany szkic wyniesienia projektu podziału z zeszłego roku jaki został przeprowadzony dla tego terenu. Na działce numer 2 znajduje się nie dokończony\ nie zamieszkały dom dwukondygnacyjny (budowa z lat 90).
Zaznaczyłem również szacunkowe granice podziału na zrzucie ekranu z gogle maps .Granice naniesione na podstawie szkicu wyniesienia. Nie jest to dokładne odwzorowanie ,a jedynie ma zobrazować sytuacje. Media: prąd , woda, kanalizacja bezodpływowa (kanalizacja miejska prawdopodobnie po drugiej stronie ulicy gminnej asfaltowej). Droga utwardzona w niedługim czasie ma zostać "wyasfaltowana \ wyremontowana". Natężenie ruchu na jednej i drugiej drodze jest raczej nieduże. Za granica działki numer 2 znajduje się przystanek autobusowy (kursy autobusów miejskich są znikome). Cały teren jest delikatnie pochylony w kierunku zachodnim.

Docelowo na działce miałby stanąć w przyszłości dom 130-160m2. Mamy pewne swoje przemyślenia na temat wyboru działki jednakże chciałem skorzystać ze świeżej opinii, rady , może pojawia się jakieś cenne uwagi których nie wzięliśmy pod uwagę. Generalne pytanie która z działek wybrać mowa o działkach 1 , 3, 4.

szkic.jpg

szkic2.jpg

Z gory dziekujemy za wskazówki.

Link do komentarza
Dziękuje za wasze wskazówki. Również typujemy 3 i 4. Przemyślenia widzę mamy podobne icon_smile.gif. Na dnach dowiem się czy istnieje plan zagospodarowania terenu dla tego miejsca.
Mam takie pytanie, doczytalem że w momencie gdy nie bedzie planu zagospodarowania terenu powinienem złożyć wniosek o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Celem pozysknia informacji o charakterystyce zabudowy na tej działce. Na stronie gminy znalazłem taki wniosek. Jednak jest wiele pytań szczegółowych np. odnośnie samego projektu domu czy informacji na temat zużycia mediów... Dodatkowo proszą o dołączenie do wniosku załączników w postaci mapy zasadniczej, umowy lub promesy na media itp. a przecież chcę sie dowiedziec czy i jaki rodzaj budynku mogę na tej działce postawic jeszcze przed jej zakupem. Albo ja cos ominełem albo brak w tym logiki.. Moglibyście wspomoc rada? icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Dziękuje za wasze wskazówki. Również typujemy 3 i 4. Przemyślenia widzę mamy podobne icon_smile.gif. Na dnach dowiem się czy istnieje plan zagospodarowania terenu dla tego miejsca.
Mam takie pytanie, doczytalem że w momencie gdy nie bedzie planu zagospodarowania terenu powinienem złożyć wniosek o ustalenie warunków zabudowy i zagospodarowania terenu. Celem pozysknia informacji o charakterystyce zabudowy na tej działce. Na stronie gminy znalazłem taki wniosek. Jednak jest wiele pytań szczegółowych np. odnośnie samego projektu domu czy informacji na temat zużycia mediów... Dodatkowo proszą o dołączenie do wniosku załączników w postaci mapy zasadniczej, umowy lub promesy na media itp. a przecież chcę sie dowiedziec czy i jaki rodzaj budynku mogę na tej działce postawic jeszcze przed jej zakupem. Albo ja cos ominełem albo brak w tym logiki.. Moglibyście wspomoc rada? icon_smile.gif


Ja bym proponował działkę nr 2 ,jest prawie w kształcie prostokąta więc dobrze ustawna a w dodatku stoi ten niedokończony dom który w czasie budowy będzie Ci służył za magazyn a po budowie to garaż,gospodarczy ,skład opału a musisz wiedzieć,że takie zaplecze gospodarcze jest niezbędne a wręcz nieodzowne bym powiedział icon_biggrin.gif . Kwestia teraz to cena tej działki w porównaniu z pozostałymi. Druga wersja to nr 3 i pomimo to o czym pisali przedmówcy to najważniejsze ,że jest z dala od ulicy,nikt nie będzie Ci zaglądał jak grilla sobie będziesz robił icon_biggrin.gif
A co do tych uwarunkowań o czym piszesz ,to znaczy o media,projekt domu itd to wydaje mi się ,że gmina nie ma MPZT i wystawia WZ na podstawie wytycznych inwestora.To taki pic na wodę ,nie musisz podawać dokładnie co i jak wystarczy w przybliżeniu podac dane abyś uzyskał potrzebne informacje.
Link do komentarza
Cytat

dla mnie najlepsza jest 4. 1 ma dziwny ksztalt, 3 odpada ze wzgledu na podjazd (odsniezanie zima) i klopoty z dlugoscia przylaczenia mediow. skoro drogi sa malo uczeszczane, to przy odpowiednio zaprojektowanym domu, z "intymnoscia" na dzialce nr 4, nie powinno byc problemu.



też wziąłbym 4 - z tych samych powodów
Link do komentarza
Dziś z żoną oglądaliśmy działki. Działka numer 1 ma najlepszy dostęp do mediów najbliżej do prądu, gazu i wody. Takie drobne pytanie , jeśli gaz jest w drodze utwardzonej to w tej głównej asfaltowej gminnej na bank powinna być nitka główna? W takim wypadku doprowadzają od najbliższego zaworu gazowego?
Do działki numer 4 trzeba by było podciągnąć prąd około 100 metrów. Ewentualnie jest opcja podciągnięcia od sąsiada poniżej działki numer 4. Ostatnio został zrobiony zawór wody blisko wjazdu do działki numer 3. Wiec jeśli brać pod uwagę działkę numer 4 to pozostaje kwestia kosztów , możliwości podciągnięcia gazu z drogi głównej. Ile taka operacja mogłaby kosztować szacunkowo? Prąd do 100m dowiedziałem się że ok 2-3 tyś zł. Kanalizacja jest na drugiej stronie drogi w miejscu skrzyżowania dróg asfaltowej z utwardzoną. Dlatego też droga utwardzona nie została wyasfaltowana ponieważ ciągle czekają aż wykonana zostanie kanaliza ale kiedy to będzie niewiadomo.
No i chyba najważniejsze dla tego terenu jest wykonany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

No i chyba najważniejsze dla tego terenu jest wykonany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. icon_smile.gif


Jeżeli jest plan to nie rozumiem czemu w gminie pytają o media,jaki dom itd.

Cytat

Prąd do 100m dowiedziałem się że ok 2-3 tyś zł.


Prąd do 200 m i płacisz za ilość zamówionych kW ,ponad 200 m jest dopłata do przyłącza ale teraz nie pamiętam ile ona wynosi.

Cytat

Dziś z żoną oglądaliśmy działki. Działka numer 1 ma najlepszy dostęp do mediów najbliżej do prądu, gazu i wody. Takie drobne pytanie , jeśli gaz jest w drodze utwardzonej to w tej głównej asfaltowej gminnej na bank powinna być nitka główna? W takim wypadku doprowadzają od najbliższego zaworu gazowego?


U mnie jak kładli gaz to nie w drodze tylko obok. Nie wiem czy gaz może iść w drodze. Wydaje mi się ,że ze względów na łatwość podłączenia jak również i w razie jakieś awarii logiczne jest aby nie był kładziony rurociąg w drodze.
Link do komentarza
Prostuje cała sytuacje, to wczesniejsze odniesienie tyczylo sie wniosku jaki znalazlem na stronie gminy. Z ciekawosci Was zapytalem. Po nowym roku postaram sie o plan zagospodarowania przestrzennego.

mhtyl masz racje z umiejscowieniem gazu , przyznaje się że nie mam kompletnie pojecia w tym temacie. Teraz zasadnicza kwestia po której stronie drogi , no nic licze że MPZP dużo wyjaśni. Dziekuje serdecznie za pomoc. Edytowano przez Lobes (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Polskie prawo budowlane nie definiuje terminu działki budowlanej, ale określa czym jest teren budowlany oraz definiuje pojęcie nieruchomości na cele budowlane. Według artykułu 3 pkt 10 terenem budowlanym określa się przestrzeń, na jakiej odbywają się roboty budowlane włączając teren, który zajmują urządzenia stanowiące zaplecze budowy. Działka budowlana ma również swoją potoczną definicję – powszechnie określana jest jako teren, na którym właściciel ma prawo wybudować np. dom jednorodzinny, po otrzymaniu zgody odpowiednich urzędów.

Definicję działki budowlanej zawiera:

Ustawa o gospodarce nieruchomościami, według której za działkę budowlana należy rozumieć zabudowaną działkę gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej umożliwiają prawidłowe i racjonalne korzystanie z budynków i urządzeń położonych na tej działce[1].
Ustawa o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, gdzie pojęcie to oznacza: nieruchomość gruntową lub działkę gruntu, której wielkość, cechy geometryczne, dostęp do drogi publicznej oraz wyposażenie w urządzenia infrastruktury technicznej spełniają wymogi realizacji obiektów budowlanych wynikające z odrębnych przepisów i aktów prawa miejscowego
Link do komentarza
teren wytyczony pod budowę lub powstały po wyburzeniu budynku/ów. Przeznaczony na zabudowę różnego rodzaju – od domów jednorodzinnych, po osiedla mieszkaniowe, obiekty handlowe lub użyteczności publicznej. Działkę budowlaną nabywa – w zależności od przeznaczenia działki – osoba prywatna, deweloper (zwykle nabywa kompleks działek, pod zabudowę jedno- i wielorodzinną), firma prywatna, instytucja publiczna lub gmina.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...