Skocz do zawartości

pompa ciepla dla CWU


Recommended Posts

Porównaj koszty instalacji obu systemów.
Porównaj czasookres działania w skali roku (dostęp do źródła ciepła).
Porównaj przewidywany czas pracy obu urządzeń do wyeksploatowania.
Porównaj koszty eksploatacji (zużycia prądu, ewentualnych przeglądów).
Porównaj dostępność i sprawność serwisu.

Na koniec powinno Ci wyjść że pompa ciepła do CWU wygrywa icon_smile.gif

*Chyba że Twoja gmina dokłada konkretną dotację do solarów, wtedy wynik może być inny.
Link do komentarza
1. Koszty instalacji wiadomo co i jak
2. jeśli chodzi o czas działania w skali roku, jeśli chodzi o pompę ciepła powietrze/woda to można założyć cały rok, ponieważ powietrze pobierane jest z pomieszczeń? (do CWU chyba jedyną słuszną opcją jest pompa ciepła powietrze/woda?)
3. czas pracy do wyeksploatowania, akurat w tych wyliczeniach mogę odstawić
4. Co do zużycia prądu, właśnie tutaj największy problem się mi pojawił, a mianowicie biorąc na przykład tę pompę (http://www.viessmann.pl/pl/dom-jednorodzinny/Ogrzewanie/pompy-ciepla/Vitocal-160-A-powietrzna-cwu.html), gdzie wskaźnik COP jest równy 3,5 czyli mogę założyć, że jeśli potrzebuję na ogrzanie wody bodajże około 9,3 kWh na dobę to pompa będzie pobierać "z kontaktu" ok. 2,65 kWh dziennie? Następnie sobie to oczywiście wymnożyć wg. kosztów za 1kWh i będę miał koszty eksploatacji, wyłączając oczywiście serwis
5. To też mogę sobie pominąć w tych rozważaniach
Link do komentarza
Proste (tanie) PCi do CWU, z założenia nie gwarantują samodzielnego grzania w ciągu całego roku.

Czerpanie powietrza z budynku w czasie sezonu grzewczego jest iluzją opłacalności takiego rozwiązania, bo to co uzyskamy do ogrzania CWU, musi oddać (z nawiązką) system grzewczy.
Dość powiedzieć, że pobór ogrzanego powietrza z domu to więcej niż 300m3/h (im prostsza, tańsza PCi, tym więcej powietrza potrzebuje - nawet do 500m3/h).

"Opłacalność" - tylko szacunkowo:
- 200l CWU dziennie, to zużycie w ciągu rok około 2.100kWh

Średnioroczna sprawność PCi, z uwzględnieniem pracy grzałek, to COP od 2 do 3, czyli PCi zużyje od około 700 do 1.000kWh.
Kolektory w dobrych układach mają od 50 do 60% (realną) sprawność śródroczną, czyli zużyją od około 800 do 1.100kWh + energia (nieduża) zużyta przez pompę obiegową.

Niewątpliwą różnicą między tymi rozwiązaniami jest to, że PCi działa tylko wtedy kiedy jest taka potrzeba, a kolektory są bardzo zależne od nasłonecznienia i mogą mieć niedobór lub nadmiar wyprodukowanego ciepła. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 lata temu...
Cytat

Mam pytanie
Co państwo myślą o zainstalowaniu pompy powietrze/woda /np.:VITOCAL 300-A i do tego prosty piec kondensacyjny, by wspomagał w zimie.?
Mam gaz zimny z sieci i dom z ogrzewaniem podłogowym we wszystkich pomieszczeniach?



Witam!
Pomysł bardzo dobry i polecam takie rozwiązanie. Co do vitocala 300A to pompa zarówno no ogrzewania i chłodzenia.
Nie wiem czy chcecie chłodzić w lecie swój budynek. Jeśli masz gaz to można też rozwiązać to tak, że w lecie ciepłą woda z pompy ciepła tylko do cwu: np vitocal 060A, a w zimie na rzecz ogrzewania i ciepłej wody pracuje kocioł, a pompa ta może być tylko zasobnikiem na cwu.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 5 tygodnie temu...
Cytat

Jeżeli chodzi o konkretne wyliczenia,to możesz też skorzystać ze specjalnego kalkulatora,za pomocą którego obliczysz ile energii potrzebujesz na ogrzanie danej powierzchni domu,jest on dostępny u nas.




Kalkulatory są przydatne - nawet do orientacyjnego podejścia do tematu - ja zachęcam do skorzystania z konfiguratora Viessmann! Nasz konfigurator to łatwe w obsłudze narzędzie, za pomocą którego można samodzielnie dobrać urządzenia firmy Viessmann, dla nowych i modernizowanych budynków. Wynik doboru, to propozycje konkretnych rozwiązań, z ich cenami i podstawowymi danymi technicznymi. Za pomocą konfiguratora można również negocjować cenę zakupu wybranego urządzenia, przez wysłanie zapytania ofertowego.
Podaje link: TUTAJ

W razie pytań - jestem do dyspozycji!
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...