Skocz do zawartości

strop - płyta kanałowa - bruzdy


Recommended Posts

Witam,

Mam pytanie do speców odnośnie robienia bruzd w stropie z płyty kanałowej.

W nowo budowanym domku mam strop z płyty kanałowej. Mam już położone instalacje (poza ogrzewaniem podł.). Rura od wentylacji mech. ma 7.5 cm średnicy i leży na stropie z płyty. Problem jest taki, że mam na całym poddaszu zaplanowane ogrzewanie podłogowe i muszę mieć co najmniej 6 cm wylewki, a na całą posadzkę jest zaplanowane max. 12.5 cm (nie bardzo jest to zwiększyć bo są już okna wstawione). I chodzi o to, żeby zrobić bruzdę w stropie na 1.5 - 2 cm, żeby tą rurę lekko obniżyć (tak, żeby wystawała ok. 5.5 cm ponad płytę).

Pytanie czy mogę taką bruzdę zrobić w płycie ? Czy nie osłabi to konstrukcji na tyle mocno, żeby działo się coś niepokojącego ? itd. itp.
Dodam, że w przyszłym tyg. mam spotkanie z kier. bud. i zamierzam z nim o tym pogadać, ale dobrze by też było poznać opinie ekspertów z forum icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Nie jestem konstruktorem, ale z dużą dozą prawdopodobieństwa mogę powiedzieć - Zapomnij



Właśnie miałem spotkanie z kierbudem.
Wzdłuż nie ma problemu - nie ma większego znaczenia dla wytrzymałości taka mała bruzda.
W poprzek oczywiście problem, ale do zrobienia. Trzeba dodatkowo wzmocnić te miejsca gdzie będzie bruzda i powinno być git.
Link do komentarza
Cytat

Właśnie miałem spotkanie z kierbudem.
Wzdłuż nie ma problemu - nie ma większego znaczenia dla wytrzymałości taka mała bruzda.
W poprzek oczywiście problem, ale do zrobienia. Trzeba dodatkowo wzmocnić te miejsca gdzie będzie bruzda i powinno być git.




Zapytaj swojego kierbuda, czy jego uprawnienia dotyczą specjalności konstrukcyjnej, czy tylko ogólnobudowlanej. Bez posiadania tych pierwszych, nie ma prawa wprowadzania i akceptacji takich poprawek.
Link do komentarza
Cytat

Właśnie miałem spotkanie z kierbudem.
Wzdłuż nie ma problemu - nie ma większego znaczenia dla wytrzymałości taka mała bruzda.
W poprzek oczywiście problem, ale do zrobienia. Trzeba dodatkowo wzmocnić te miejsca gdzie będzie bruzda i powinno być git.


Coś mi się wydaje ,że Twój kierbut nie wie o czym mówi. Ja mam strop z płyty kanałowej. Tam gdzie jest otwór ścianka ma około 2 cm grubości a wzdłuż jak zrobi bruzdy to jak to chce wzmocnić bo ja jakoś nie mogę sobie tego wyobrazić,co rzuci siatkę zbrojona i zaleje betonem? Przecież płyta jest gładka i do czego niby to zbrojenie by się przykleić aby wzmocnić całość.
bajbaga i Jani bardzo dobrze radą ,płaskie kanały i po sprawie będzie.
Link do komentarza
Cytat

Coś mi się wydaje ,że Twój kierbut nie wie o czym mówi. Ja mam strop z płyty kanałowej. Tam gdzie jest otwór ścianka ma około 2 cm grubości




Kierbud raczej wie o czym mówi. Ale mniejsza o to.
O kanałach płaskich słyszeli i widzieli, ale nie chcą dawać. Też mniejsza o to.
Nie każdy strop z płyty żerańskiej jest taki sam... u mnie nad kanałem w najcieńszym miejscu jest ok. 3.5 cm. Bruzda będzie mieć 1.5.

Co do bruzd w poprzek...jednak nie będziemy kombinować i pociągniemy rury tak, że nie będzie trzeba tego robić.
Będą dwie bruzdy 1.3 m wzdłuż płyty.
Aaaa...no i wylewka będzie anhydrytowa zamiast betonowej.

Ale spoko..dzięki za rady
Link do komentarza
Cytat

Tobie podpowiadają wykonawcy, fachowcy od WM, czy to Twoje przemyślenia od początku do końca?



Nie, nie moje rzecz jasna. Nie odważyłbym się. Zwłaszcza na mieszaniu w konstrukcji, itd. itp. Nie znam się na tym za bardzo..nie moja branża icon_smile.gif
Podpowiadają wszyscy po troche. Wykonawca, kierbud, spece od posadzek i inni fachowcy (też od WM) w stałym kontakcie są.
Link do komentarza
Cytat

A czemu nie dali, no czemu?
Bo im się lepiej kalkuluje sprzedać Ci kanały typu TuboFlex i mniej się narobić.
Swoją wygodę przerzucają na zmiany konstrukcyjne i Twoją kieszeń.
Powiedzieli Ci o ile więcej będzie kosztować anhydryt w stosunku do jastrychu cementowego?
Szczerze wątpię.



Być może lepiej się kalkuluje...nie wiem.
aczkolwiek miałem pare ofert od innych instalatorów WM, którzy proponowali inne systemy i niestety nie było jakichś znaczących różnic w kosztach. Czy mniej się narobili to też nie wiem, bo nie wiem ile trwa zrobienie wentylacji w innym systemie. Wiem jedynie ile czasu robili u mnie.

Co do wylewek..to nie jest rada speców od WM absolutnie, tylko posadzkarzy.
I tak wiem ile drożej...15 zł więcej za m2. (40 zł/m2 za 5 cm wylewki). Podobno przy podłogówce anhydryt lepiej się sprawdza. Mniejsza bezwładność, lepsze sterowanie, i takie tam.

Być może kanały płaskie są równie dobre, ale teraz troche za późno na poważne zmiany niestety.
No nic, człowiek się uczy na błędach...może jak bede budował drugi dom, to się zdecyduje ;)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...