Skocz do zawartości

Jaki kocioł gazowy na moje potrzeby?


Recommended Posts

Witajcie.
Kupiłem dom (pół bliźniaka) do kapitalnego remontu.
Jestem na etapie wyboru kotła, a że nie znam się na tym zwracam się do Was o pomoc.
Budowa domu zakończona w 1980r (na półtora pustaka). Trzy kondygnacje - piwnica, parter, piętro. Powierzchnia 110m2 + piwnica ok 55m2.
Budynek na dzień dzisiejszy nieocieplony, natomiast przewidziana jest izolacja styropianem 10-15cm.
Okna będą zamontowane 6-o komorowe z potrójnym szkleniem.

Ogrzewanie:
Parter - podłogowe + grzejniki (jakby co mogę podłogówkę zakręcić i będą grzały tylko grzejniki, bądź na odwrót)
Piętro - grzejniki
Piwnica - 3 grzejniczki by było trochę cieplej

CWU:
4 osoby (dwie dorosłe + 2 dzieci), dwie łazienki - w jednej prysznic i umywalka, w drugiej wanna narożnikowa 100x150cm i umywalka.
Jedna kuchnia.

Układ musi posiadać cyrkulację c.w.u.

Rozważam zakup kotła kondensacyjnego z zasobnikiem.
Tylko pojęcia nie mam jakiej mocy, jakiej wielkości zasobnik...
Czy jesli w zasobniku wody juz zabraknie, to czy ten kocioł nadąży grzać wodę na bieżąco, jak niekondensacyjny dwufunkcyjny przepływowy?
Czy taki piec lepiej wziąć o np większej mocy niż wymagana, czy też lepiej nie przewymiarowywać go...

Bardzo proszę Was o poradę...

Z góry dziękuję
Marcin
Link do komentarza
Cytat

Witajcie.
Kupiłem dom (pół bliźniaka) do kapitalnego remontu.
Jestem na etapie wyboru kotła, a że nie znam się na tym zwracam się do Was o pomoc.
Budowa domu zakończona w 1980r (na półtora pustaka). Trzy kondygnacje - piwnica, parter, piętro. Powierzchnia 110m2 + piwnica ok 55m2.
Budynek na dzień dzisiejszy nieocieplony, natomiast przewidziana jest izolacja styropianem 10-15cm.
Okna będą zamontowane 6-o komorowe z potrójnym szkleniem.

Ogrzewanie:
Parter - podłogowe + grzejniki (jakby co mogę podłogówkę zakręcić i będą grzały tylko grzejniki, bądź na odwrót)
Piętro - grzejniki
Piwnica - 3 grzejniczki by było trochę cieplej

CWU:
4 osoby (dwie dorosłe + 2 dzieci), dwie łazienki - w jednej prysznic i umywalka, w drugiej wanna narożnikowa 100x150cm i umywalka.
Jedna kuchnia.

Układ musi posiadać cyrkulację c.w.u.

Rozważam zakup kotła kondensacyjnego z zasobnikiem.
Tylko pojęcia nie mam jakiej mocy, jakiej wielkości zasobnik...
Czy jesli w zasobniku wody juz zabraknie, to czy ten kocioł nadąży grzać wodę na bieżąco, jak niekondensacyjny dwufunkcyjny przepływowy?
Czy taki piec lepiej wziąć o np większej mocy niż wymagana, czy też lepiej nie przewymiarowywać go...

Bardzo proszę Was o poradę...

Z góry dziękuję
Marcin




Nie ma potrzeby przewymiarowywać - trzeba wziąć pod uwagę zużycie energii niezbędnej do ogrzania powierzchni/kubatury - to zależy od ocieplenia budynku, umieszczenia na działce etc.
Zapotrzebowanie na wodę - ilość wylewek, wanien, prysznic, pralka - i maksymalne zużycie w danej chwili. To powinno być w projekcie. Moze być kocioł z zasobnikiem lub oddzielnie kocioł do c.o. i przepływka do c.w.u.

To są opcje ale proponuję zdecydować się na jakąś MARKĘ i przedstawiciel dobierze kocioł. Inna sprawa, że warto wysłuchac kilku opinii uzytkowników - rozwiązania z autopsji najlepiej się chyba sprawdzają.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...