Skocz do zawartości

LMP42a / M&L Lipińscy


ewa7506

Recommended Posts

Witam!!
Jestem zainteresowana zakupem projektu LMP42a z Lipińskich. Domek ten spełnia moje oczekiwania co do wielkości i rozplanowania pomieszczeń... no może kilka drobnych zmian. Niepokoją mnie nieco te lukarny ale niestety nie jestem ekspertem. Może jakiś dobry człowiek rzuci kilka krytycznych uwag...?? icon_confused.gif??:
Link do komentarza
Witaj Ewo! icon_smile.gif
Cieszę się, że też tak jak nas zainteresował Cię projekt z Pracowni M&L Lipińscy. To naprawdę urokliwe domy i mam nadzieję, że również ekonomiczne. Domek, który wybrałaś również nas zainteresował, ale odpadł z dwóch względów: 1. Był z piętrem, a nas interesował parterowy-tańszy w budowie i eksploatacji(ogrzewanie, instalacje itp).
2. Zbyt mały salon dzienny z kominkiem (teraz w blokach mamy pokój ok.20m2 i wydaje się nam, że jak do tego dołożyć część jadalną, kominek i kpl.wypoczynkowy-to zrobi się ciasno, a to przecież dom!).
Jeżeli chodzi o te okna dachowe, to są bardzo ładne i nie ma się co tego bać!Coś ładnego nam się należy i domek też wygląda lepiej. Moim zdaniem należy Ci się duży+ za dach dwuspadowy!
My już kupiliśmy projekt LMB 25A i na wiosnę ruszamy z fundamentem. Jesteśmy też w Klanie i witamy Cię cieplutko icon_smile.gif
Pozdrawiamy - Aga i Piotr.
Link do komentarza
Witajcie!!!
To ci dopiero numer. Ja wybrałam ten projekt a nie inny parterowy z tego powodu, że podobno to parterówki są droższe w budowie i potem w eksploatacji (duża powierzchnia dachu przez który ucieka więcej ciepła). Ja mam obecnie salon 31,5m i takie leciutkie pomniejszenie nie spowoduje mam nadzieję ciasnoty. Ja także ruszam na wiosnę z budową i mam wielką nadzieję zakończyć do zimy. Zobaczymy....
Pozdrawiam gorąco
Ewa
P.S.
No i może jeszcze rzucę okiem na te parterówki
Link do komentarza
  • 8 miesiące temu...
  • 7 miesiące temu...
  • 4 tygodnie temu...
Po tygodniach spędzonych na oglądaniu projektów z wielu pracowni wybrałem lmp 42a. Ma on dobre ustawienie w środku, sensowne rozmiary, technologicznie wygląda na tani i jest ładny.
Też myślę o rezygnacji z lukarn i o podniesieniu ścianki kolankowej na strychu- tanim kosztem będzie więcej miejsca.

zastanawiam się jeszcze nad energooszczędną wersją tego domu, ale boje się kosztów no i tego, że wybiorę ten projekt a potem kilku rzeczy i tak nie będę chciał (lub mógł z powodów finansowych) do niego wprowadzać.

zastanawia mnie tez zastosowanie rekuperatora.

czy ktoś buduje ten domek albo może już mieszka?

podzielcie się doświadczeniami icon_smile.gif)

pozdrawiam
roman
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
witam,
wybralam ten projekt, od trzech tygodni domek jest juz w budowie.

Jak narazie jestesmy z mezem bardzo zadowoleni icon_biggrin.gif

Moge odpowiedziec na pytania- jesli tylko bede potrafila.
Domek jest nieduzy, prosty- na pewno trudno znalezc bardziej funkcjonalny i tanszy.

Z lukarn bym nigdy nie zrezygnowala- to one nadaja ksztalt, bryle i klimat icon_smile.gif Same veluksy o gory to z pewnoscia nie to samo co takie trojkatne okna icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Jestem początkującym budowniczym. Mamy zamiar zacząć budowe LMP 42a. Mam pytanie- czy zmienialiście coś w projekcie? Byłabym wdzięczna za fotki domu, bo szczerze mówiąc nie widziałam go w rzeczywistości. A moze ktoś buduje lub wybudał na pomorzu byłabym również bardzo wdzięczna za możliwość obejrzenia go.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
:DWitam
Buduję LMP 42 ale bez garażu w bryle budynku. Wybrałam projekt po przejrzeniu setek innych, ponieważ najbardziej odpowiada moim potrzebom, będzie tani w eksploatacji i odpowiada warunkom zabudowy. Jestem na etapie stanu 0. Planuję kilka zmian: podniesienie ściany kolankowej o 50 cm aby zlikwidować ślepe ściany na poddaszu - 2 pokoje będą miały 20 m2. Lukarny to cały urok tego projektu ale wykonanie trójkątnych okien będzie chyba bardzo trudne. Poza tym planuję schody betonowe ze spocznikiem a nie zabiegowe, więc mam ogromny dylemat jak rozwiązać sprawę okien na klatce. Wiem, że jeśli jest garaż to nie ma tego problemu. Buduję w podkarpackim.
pozdrawiam
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 5 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Próbuję ożywić ten wątek.

Mój dom już ma więźbę. Wkleiłam nowe zdjęcie do albumu. Jeżeli ktoś jest zainteresowany tym projektem chętnie odpowiem na pytania.

Pozdrawiam budujących. icon_biggrin.gif




Witam

Mieszkam w LMP42a już 3 lata. Wprowadziłem kilka zmian do projektu (m.in podniesienie scian kolankowych), przez co dom zmienił wygląd (wg mnie na gorsze)
Generalnie jestem bardzo zadowolony z funkcjonalności domu (wyraźny podział na strefę dzienną i nocną)
Jedyna rzecz jaką bym zmienił, to umiejscowienie kotłowni. Aby ograniczyć koszty i wyeliminować potrzebę budowy dodatkowego komina, pozostawiłem ją tam, gdzie w planie jest łazienka z kotłem gazowym. Jako, że mam piec na eko-groszek, to trochę kłopotu sprawia noszenie węgla i opróżnianie pieca z popiołu.
Poza tym nie mam żadnych zastrzeżeń.

Album z budowy domu (od początku do końca) Budowa domu

Pozdrawiam!
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
oj, fajnie, nareszcie coś piszecie.
Ja też zmieniłam trochę projekt. Mój dom jest w stanie surowym, właśnie kupiłam okna, bardzo drogie wyszło okno w salonie, te balkonowe: poszerzyłam je i zamówiłam typu patio. Poza tym trójkątne okna też wyszły masakrycznie cenowo. No ale cóż, takie życie:)
Link do komentarza
Odnośnie okien to mnie dwie firmy wyceniły okna trójkątne na ok. 1500 zł, a jedna nawet na 1100. Bardziej jednak skłaniam się ku tym droższym ponieważ są ładniejsze i chyba jakościowo lepsze.

Nie muszę się śpieszyć, ponieważ mam założone stare drewniane okna. Poczekam do wiosny gdy ceny jeszcze spadną i wtedy będę zamawiać.
Link do komentarza
cyma2704 skąd ta pewność że ceny spadną? tendencja zazwyczaj na początku roku jest zazwyczaj zwyżkowa a nie spadkowa, poza tym dużo zależy od kursu euro (komponenty do produkcji okien sprowadzane są z zagranicy) a nie sądzę aby euro poszło w dół. No chyba że masz "wtyki" u dostawcy okien icon_biggrin.gif
Oglądałam Twoje zdjęcia, wylałaś drugi stop nad poddaszem użytkowym? w projekcie był drewniany. Masz jakby całą spodnią część dachu zbrojoną i zalaną betonem.

pozdrawiam

Link do komentarza
Mam znajomego montera okien, który pracuje w dobrej firmie robiącej okna. To on mi kazał wstrzymać się do wczesnej wiosny z zakupem, ponieważ wtedy mają bardzo mało zamówień i można wynegocjować dobrą cenę.

Betonowy strop nad poddaszem zaplanowałam od początku. Mam już jeden strop z KG i jego wady absolutnie wykluczyły budowę kolejnego. Strop jest zbrojony i ma grubość na skosach 8cm, na prostej 10 cm. Całość zaizolowana 20cm styropianu.

Swoje przemyślenia na temat tego rozwiązania umieściłam w wątku:
https://forum.budujemydom.pl/index.php?showtopic=3529&hl=
Link do komentarza
Witam.
Jesetm nowy na forum ale widzę, że dobrze trafiłem. Jestem na etapie budowy domku wg projektu LMP 42a. Obecnie mam zalany strop i lada dzień przyjdzie ekipa do ścian poddasza i dachu. I tu moje pytanie o ile podnośiliście ściankę kolankową bo to obecnie mój najwiekszy ból. Ideał był by taki żeby uyskać maksimum powierzchni ale jednocześnie nie zepsuć wyglądu zewnetrzenego domu. Z góry dziekuje za wszelkie podpowiedzi.
Link do komentarza
Witam.
Przed chwilą dodałem swój pierwszy post na forum to teraz czas na drugi troche bardziej sprecyzowany. W sumie to chodzi mi odpowiedź na kilka pytań. i głównie je kieruje do cyma2704 bo załączył ciekawe zdjęcia i gdybym zdobył odpowedź na poniższe pytania to łatwiej byłoby mi podjąć decyzję.
1. O ile została podniesiona ścianka kolankowa?
2. Jaki strop został wykonany: czy zgodnie z projektem terriva czy tradycyjny żelbetowy,
3. Czy zostały przedłużone krokwie aby częściowo zamaskować podniesienie scianek kolankowych - jeżeli tak to o ile. To samo dotyczy przedłużenia zadaszenia wejścia do domu i na taras.
4. Czy na poddaszu wprowadzono jakies inne zmiany, może coś się wykorzysta.
Z góry dzięki.
Link do komentarza
Nie da się uzyskać maximum powierzchni i nie zepsuć wyglądu budynku.

Ja podniosłam ścianę kolankową o 50cm i jednocześnie wydłużyłam krokwie, aby to choć trochę zniwelować. Te zmiany projektowałam na etapie adaptacji projektu, ponieważ zmienia się wysokość budynku i jako zmiana istotna wymaga zmiany pozwolenia na budowę. Moim zdaniem jest w miarę poprawnie. Zdjęcia są w mojej galerii.

Dwie sypialnie sąsiadujące mają po 20m po podłodze i dla mnie są teraz do przyjęcia. Bez podniesienia ściany kolankowej, ze ślepą ścianą jak w projekcie, byłyby mniejsze i wyglądałyby inaczej.
Link do komentarza
Rafa 30, ja tez podniosłam ściankę kolankową i w sumie moja ma z 80 cm. Faktycznie, podnosząc ściankę kolankową trzeba liczyć się z tym że dach trochę "siada" wizualnie i aby nie popsuć efektu to trzeba przedłużyć okap wystający poza lico budynku (u mnie przedłużyliśmy o 1 dachówkę, dodatkowy koszt 1000 zł). Podniesienie ściany kolankowej i wydłużenie okapu zrobiłam już na etapie projektu.
Poza tym zaadoptowałam pomieszczenie nad garażem (który poszerzyłam bo był zbyt mały ten z oryginalnego projektu) na sypialnię, wyszło bardzo ładne:)
Ja buduję w Szczecinie, a Ty gdzie?
Link do komentarza
Ja buduje dom pod Kielcami. W swoim projekcie poszerzyłem garaż o metr bo trzeba gdzies trzymac cały przydomowy śmietnik. Pomieszczenia nad garażem bedzie zadaptowane na sypialnie. Bedzie do niego wejście z pokoju na górze i te dwa pomieszcenia bedą stanowił część prywatną moją i mojej żony. W pomieszczeniu nad garażem damy podwójne okno dachowe. Oprócz tego zmieniłem sposób ogrzewania w zwiazku z czym pomieszczenie gospodarcze stanie się miejscem gdzie umieścimy piec. W związku z tym są zrobione drzwi z tego pomieszcenia do garażu aby ewentualnego opału, bo nie wiem do końca czym bedzie dom ogrzewany, nie nosić przez wiatroałap. Dodatkowo w tym pomieszczeniu został doprojektowany komin do pieca.
generalnie na tym etapie budowy na którym jestem obecnie to stwierdzam, że gdyby salon był o metr szerszy to projekt dla mnie byłby idealny. Ale nie można mieć wszystkiego. Zawsze to lepsze niż duży pokój w bloku. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Rafa 30, dokonałeś identycznych zmian co ja icon_biggrin.gif z tymże ze do sypialni nad garażem będę wchodzić korytarzem a nie przez inny pokój. Też dałam tam jedno duże podwójne okno, garaż poszerzyłam tak jak ty o 1 m. Mogę ci przesłać parę fotek na priva jesli chcesz. U mnie piec również stanie w pomieszczeniu gospodarczym, ale ja nie będę budować tam osobnego komina. Już wiem że piec będę miała kondensacyjny na gaz a te można do 21 Kw wyprowadzać przewodem koncentrycznym przez ścianę budynku: jest to duża oszczędność kosztów, po prostu nie trzeba budować komina. Schody zrobiłam wylewane i trzeba było dobrze pogłówkować aby stopnie wyszły prawidłowo. Acha dla mnie taras z oryginału był zbyt mały (ci co już zbudowali nasze domy narzekali na to bardzo), więc u mnie nie będzie tarasu wylewanego tylko typu drewnianego lub na gruncie o wygodnej powierzchni. Okno balkonowe trójdzielne w salonie zamieniłam na duże rozsuwane typu patio: drogie, ale warte efektu bo przeszklenie będzie imponujące.

Link do komentarza
O zdjęcia bardzo proszę bo to bardzo pomaga. Natomiast co do innych zmian to komin zrobiłem bo kosztował 3 tyś. i przy całej inwestycji nie jest to juz jakaś tragedia, a jak juz pisałem niewiem czym będę ogrzewał. Później coś dobudowac już by było gorzej. Co do wielkości tarasu to jeszcze nawet nad tym nie myślałem. Schody mam także wylewane. Zostały wykonane razem ze stropem bo ten zmieniłem z terrivy na tradycyjny. Wyszły całkiem przyzwoicie. Pierwszy stopień jest przesuniety trochę w głąb korytarza i dzieki temu na zakręcie są tylko cztery duże wygodne stopnie. U mnie zmiana funkcji pomieszcenia nad garażem wyszła w trakcie i juz było za póżno żeby kombinować z wejściem z korytarza chociaz to napewno wygodniejsze.
Link do komentarza
Cytat

Dzieki za szybką odpowiedź. W sumie to jeszcze dwa pytania. Ile ma teraz wysokości ścianka kolankowa mierząc od poziomu podłogi który jest na zdjęciach do wysokości gdzie kończą się pustaki, a zaczyna betonowy skos. A drugie to gdzie powstaje dom i jakie są szanse żeby zobaczyć go na żywo.



Mam trzy pustaki to 75 cm+ wieniec 15cm i na tym zaczynają się skosy. Dom jest bez garażu, schody betonowe. Oba stropy żelbetowe. Na poddaszu żadnych zmian nie wprowadzałam. Wszystkie krokwie przedłużone ok.30cm
Buduję koło Rzeszowa.
Link do komentarza
Dzięki za zdjęcia. Rzeczywiście dom po wprowadzeniu tych zmian w ściance kolankowej oraz w długości dachu wyglada dobrze. Natomiast sam projekt sie minimalnie różni, masz dłuższy garaż i troche inaczej ścianki działowe na górze ale generalnie jest to samo. Ja po namyśle ścianke kolankową zrobie chyba około 70 cm i myśle, że w moim przypadku to będzie optymalne.
Link do komentarza
Cytat

Mam trzy pustaki to 75 cm+ wieniec 15cm i na tym zaczynają się skosy. Dom jest bez garażu, schody betonowe. Oba stropy żelbetowe. Na poddaszu żadnych zmian nie wprowadzałam. Wszystkie krokwie przedłużone ok.30cm
Buduję koło Rzeszowa.



Z Kielc do Rzeszowa niedaleko. Mam prośbę o kontakt na priva jak możemy się dogadać.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Poza nawiezieniem ziemi na działkę nie planuję żadnych prac. Może rodzinny elektryk coś popracuje, ale na razie brak mu czasu i chęci.

Zajmuję się przyłączem gazowym i trwa rodzinna burza mózgów nad dalszym finansowaniem budowy.

Na okolicznych budowach praca wre, ponieważ aura sprzyja.

Pozdrawiam budujących.
Link do komentarza
U mnie na szczęscie prace powoli idą do przodu. Obecnie majster walczy z więźbą dachową. Co do zdjęć to zamieszcze ale dopiero może w niedzielę. Obecnie na budowie jestem tylko po pracy a wtedy już robi się ciemno i nie ma jak zrobic zdjęć. Co do zmian to ostatecznie wymurowałem dawie warstwy porothermu i wylałem 25 cm wieńca. Na to przyszła murłata i skosy wyjdą na około 85 cm co mnie w zupełności satysfakcjonuje. Dodatkowo wydłużyłem krokwie. Co do pracy na budowie to spędziłem tam prawie dwa tygodnie urlopu. Kto mówił, że murowanie jest proste?
Link do komentarza
Cytat

Widzę że ucichliście, Rafal 30 może byś załaaczył zdjęcia ze swojej budowy



Miałem chwilowe problemy z internetem ale już je zwalczyłem i udało mi się załączyć kilka zdjęć z budowy. Obecnie jestem na etapie deskowania dachu. Póki co pogoda jest łaskawa i prace idą do przodu.
Proszę nie komentować porządku na budowie bo ten będzie robiony po zakończeniu frontu robót na ten rok icon_biggrin.gif .
Link do komentarza
Cytat

Rafal pooglądałam sobie Twoje zdjęcia, widzę że komin w salonie wsunąłeś w ścianę, czy tak?
Acha, dlaczego masz dwa kominy? drugi obsługuje górną łazienkę?



Rzeczywiście komin w salonie jest w ścianie. Natomiast drugi znajduje się w pomieszczeniu gospodarczym na dole. Jako że u mnie będzie piec na eko groszek to pomieszczenie to będzie służyło jako kotłownia. W tym celu mam dodatkowe przejście z garażu do tego pomieszczenia, żeby nie nosić opału przez dom.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Witam.
No i sie udało. Jeszcze przed pierwszym śniegiem dach był wydeskowany i obity papą. Obecnie czekam na jakąś rozsądną pogodę i będę robił coś dalej. W tym roku chcę ogrodzić działkę, skończyć dach tzn. blach i podbitki oraz zrobić elewacje ale jeszcze bez ostatecznego koloru. Jeżeli w między czasie sprzeda się mieszkanie to działam dalej. W innym wypadku trzba będzie czekać.
Co do elektryki to do tej pory rozmawiałem dopiero z jednym elektrykiem. Nie liczył punktów ale bardzo wstępnie określił, że koszt wykonania instalacji wraz z materiałami to około 6 tyś. zł. W tym położy instalacje pod alarm oraz TV i internet. W sumie nie wiem czy to jest dużo czy mało czy wogóle jest to wykonalne w tych pieniądzach. Może za trochę postaram sie o konkretna wycenę to dam znać.
Link do komentarza
Gratuluję postępów. Podziwiam samozaparcie w pracach w czasie zimy.

Ja nawiozłam trochę urodzajnej ziemi oraz załatwiłam rozbudowę sieci i przyłącze gazowe. Instalacja elektryczna nie ruszona, ponieważ nie mamy sumienia naszego rodzinnego elektryka męczyć w czasie takiej zimy.

Pozdrawiam i życzę dalszych postępów w budowie
Link do komentarza
Cytat

Witam.
No i sie udało. Jeszcze przed pierwszym śniegiem dach był wydeskowany i obity papą. Obecnie czekam na jakąś rozsądną pogodę i będę robił coś dalej. W tym roku chcę ogrodzić działkę, skończyć dach tzn. blach i podbitki oraz zrobić elewacje ale jeszcze bez ostatecznego koloru. Jeżeli w między czasie sprzeda się mieszkanie to działam dalej. W innym wypadku trzba będzie czekać.
Co do elektryki to do tej pory rozmawiałem dopiero z jednym elektrykiem. Nie liczył punktów ale bardzo wstępnie określił, że koszt wykonania instalacji wraz z materiałami to około 6 tyś. zł. W tym położy instalacje pod alarm oraz TV i internet. W sumie nie wiem czy to jest dużo czy mało czy wogóle jest to wykonalne w tych pieniądzach. Może za trochę postaram sie o konkretna wycenę to dam znać.


te 6 tyś za elektryka wydaje mi się tanio, ja za jakiś czas też będę miała wycenę to dam znać ale jak mi powie 6 tyś to będę się cieszyć icon_smile.gif a macie może już porobione inne wyceny?
Link do komentarza
Cytat

te 6 tyś za elektryka wydaje mi się tanio, ja za jakiś czas też będę miała wycenę to dam znać ale jak mi powie 6 tyś to będę się cieszyć icon_smile.gif a macie może już porobione inne wyceny?



Ja mam wycenę okien. Wyceniali mi to w kieleckiej firmie ale wtedy jak sprawdzałem to okucia mieli jakieś markowe, teraz nie pamietam co to była za firma i profile tez były jakies rozsądne. W moim przypadku chodzi o okna z dwóch stron w kolorze, z szybami antywłamaniowymi chyba P 4 i okuciami WK 2, chyba tak sie to nazywa. Klamki z kluczykami ale to juz szczegół. Nie pamietam jaki miały współczynnik przenikalnośći. U mnie takie okna kosztują około 22 tyś. zł icon_sad.gif Jeżeli te okna były by normalne tzn. z dwóch stron kolor i podwójna szyba o przenikalności chyba 0.8 lub 1.1, nie pamietam musze to sparwdzic to koszt około 11 tyś. plus montaż.
Dowiadywałem sie jeszcze o elewacje to koszt robocizny za położenie styropianu, na to siatka i klej bez ostatecznego koloru to okolo 30 zł/m2.
Link do komentarza
Cytat

Ja mam wycenę okien. Wyceniali mi to w kieleckiej firmie ale wtedy jak sprawdzałem to okucia mieli jakieś markowe, teraz nie pamietam co to była za firma i profile tez były jakies rozsądne. W moim przypadku chodzi o okna z dwóch stron w kolorze, z szybami antywłamaniowymi chyba P 4 i okuciami WK 2, chyba tak sie to nazywa. Klamki z kluczykami ale to juz szczegół. Nie pamietam jaki miały współczynnik przenikalnośći. U mnie takie okna kosztują około 22 tyś. zł icon_sad.gif Jeżeli te okna były by normalne tzn. z dwóch stron kolor i podwójna szyba o przenikalności chyba 0.8 lub 1.1, nie pamietam musze to sparwdzic to koszt około 11 tyś. plus montaż.
Dowiadywałem sie jeszcze o elewacje to koszt robocizny za położenie styropianu, na to siatka i klej bez ostatecznego koloru to okolo 30 zł/m2.


U mnie okna z montażem są na poziomie 20 tyś, szyba 3 komorowa, U dla całego okna 0.9, bardzo dobre okucia i profile, kolor, typ Wk1
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
Witam

Wszyscy budują i kompletna cisza.

U mnie kończy się tynkowanie i zamówione okna. Zgodnie z przewidywaniami znajomego okniarza udało mi się uzyskać doskonałą cenę na okna ok. 12 tys. z montażem. Będą montowane jak tynki wyschną. Już nie mogę się doczekać wyglądu budynku z trójkątnymi oknami.

Pozdrawiam wytrwale budujących


Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Witam.

Bardzo długo nie dodawałem nic nowego ale wreszcie nadszedł czas, że można przynajmniej trochę nadrobić zaległości. W nowym domku mieszkam już od dwóch miesięcy i szczerze gdyby miał teraz wrócić do bloku to by była jakaś masakra. Do wykończenia ostatecznego jeszcze trochę brakuje ale jak to bywa pod koniec inwestycji źródło finansowania wyschło i trzeba się trochę odkuć. Ale powoli na pewno się skończy.

Z perspektywy czasu uważam, że projekt domu który wybraliśmy jest naprawdę bardzo fajny. Większość osób która nas odwiedza jest zaskoczona jak dom jest przestronny w środku w stosunku do jego wyglądu zewnętrznego i gabarytów.
Inne uwagi i zdjęcia będę dodawał na bieżąco. W sumie ja z tego forum skorzystałem wiele razy w związku z tym uważam, że można parę uwag napisać.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...