Skocz do zawartości

wełna a styropian - różnice


Gość

Recommended Posts

Cytat

Przypominam tylko nieśmiało skąd się w ogóle wzięła ta dyskusja.



Ale refleksja nad sobą, zweryfikowanie swoich poglądów/wiedzy (przynajmniej częściowe) to dobra oznaka.
Tyle że daj se już spokój z wyjaśnianiem/objaśnianiem budowy podlinkowanej przez Ciebie izolacji refleksyjnej i dorabianiem do niej własnych teorii.

Tak - to działa.
Tak - w określonych warunkach/środowisku.
Tak - zostały nawet przeprowadzone testy organoleptyczne... bodajże przez Francuzów.
Tak - są na rynku tych materiałów produkty znacznie bardziej zaawansowane technologicznie , czyt. - lepsze (ale czyt. też droższe) icon_biggrin.gif .
Tak - efektywność takiej izolacji zależy unieruchomienia warstwy gazowej w bezpośrednim kontakcie z izolacją ("poduszka" powietrzna - o takim środowisku dyskutujemy).

Nie - zamienniki grubości izolacji refleksyjnej względem izolacji termicznej (najczęściej jest tu przytaczana wełna mineralna) nie są adekwatne do rzeczywistości - nie uwzględniają (przynajmniej we wszelkiej maści materiałach reklamowych) grubości "poduszki" powietrznej.


Z jednej strony potwierdzasz z innej negujesz i masz do tego pełne prawo.
Do przyzwoitości należy wytłumaczyć bardziej rzeczowo funkcjonowanie tego typu izolacji, jeżeli uznajesz, że moje wyjaśnienie czy teoria, jak to nazwałeś, jest błędna.
P.S. Myślę, że nie do końca się rozumiemy. W tej konstrukcji izolacji środowisko gazowe jest unieruchomione, zamknięte w pęcherzyku, czy półpęcherzyku.
Jani, jeśli znasz bardziej zaawansowane rozwiązania w tym względzie, to podziel się swoją wiedzą, przekazując ją w prosty, zrozumiały dla przeciętnego budowlańca sposób.
Będę wdzięczny i pozdrawiam.
Link do komentarza
1. Patent, to nie wynalazek, tylko zastrzeżenie do rozwiązania technicznego (w omawianej dziedzinie, czyli technice), akurat ten dotyczy rynku amerykańskiego.

Równie dobrze ktoś może sobie opatentować sposób na tłumienie hałasu np, za pomocą słuchawek nagłownych z wykorzystaniem odwróconej osmozy fali akustycznej.

Nikogo (w UP) nie obchodzi ani porawność pod względem fizyki, ani pod względem technicznym, ani pod względem uzyskanych efektów - sprawdza się tylko i wyłącznie, czy na danym obszarze działania urzędu patentowego, ktoś inny czegoś takiego nie opatentował, lub czy to rozwiązanie nie narusza innego patentu.

2. W Europie sam znam podobne opatentowane rozwiązania w Polsce i Czechach.

3. Wiedza oparta na założeniach patentu, może spłatać figla, bo często są to pobożne życzenia twórców danego rozwiązania.

4. Zanim zaczniesz znów nauczać - zweryfikuj swoją wiedzę.

5. Jani ma rację i żadne patenty z USA, czy Bangladeszczu nie są dla twierdzeń Janiego alternatywą.



Cytat

Tu jest trochę wiedzy o produkcie.



Gratuluję wiedzy z takiego źródła - a nawet czytania ze zrozumieniem co tam napisano. :scratching:

Cytat

P.S. Myślę, że nie do końca się rozumiemy. W tej konstrukcji izolacji środowisko gazowe jest unieruchomione, zamknięte w pęcherzyku, czy półpęcherzyku.



A w opisie, na który się powołujesz, jest między dwoma warstwami folii refleksyjnej. icon_mrgreen.gif
+ to co napisał Jani, czyli co ze "środowiskiem" na zewnątrz tek "przegrody.
Link do komentarza
Cytat

Tu jest trochę wiedzy o produkcie.
http://www.ravago.pl/index.php/polyon
Pozdrawiam.


Nie wiedzy tylko marketingu.
Przykład na szybko pierwszy z brzegu - obliczenie równoważnika grubości izolacji (o czym już wcześniej wspominałem)

Cytat

R=d/l
2,98=d/0,045
d=134,1mm



I teraz moje pytanie: - możesz wskazać palcem kogoś kto do ocieplenia dachu użył wełny o takiej lambdzie?
Bo ja nie!


PS
Wzór oczywiście też jest tak zapisany, że przeciętny Kowalski ma z niego tylko zrozumieć/odczytać "cm"
Link do komentarza
Cytat

Nie wiedzy tylko marketingu.
Przykład na szybko pierwszy z brzegu - obliczenie równoważnika grubości izolacji (o czym już wcześniej wspominałem)



I teraz moje pytanie: - możesz wskazać palcem kogoś kto do ocieplenia dachu użył wełny o takiej lambdzie?
Bo ja nie!


PS
Wzór oczywiście też jest tak zapisany, że przeciętny Kowalski ma z niego tylko zrozumieć/odczytać "cm"



Marketing to był przy folii metalizowanej płaskiej, którą na ścisło, wciskano między przegrody.
Piszecie dużo i nie na temat, ja o żadnej lambdzie wełny nie pisałem???
Obliczenia zawarte w linku też interpretujesz tak jak Ci pasuje.

Widzę totalny opór przed czymś nowym i niezrozumiałym.

Kto będzie chciał to się zagłębi w temat i na swój sposób zrozumie.
Pozdrawiam. Edytowano przez Parkiet Komplex (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Piszecie dużo i nie na temat, ja o żadnej lambdzie wełny nie pisałem???


Ty nie... ale w materiałach na które się już powołujesz TAK!

I nie opór tu idzie, a tym bardziej przed czymś co wcale nie jest takie nowe jak Ci się wydaje. icon_biggrin.gif
Pomyśl od ilu lat ludzie w kosmos latają, a cofniesz się do korzeni zamysłu izolowania promieniowania cieplnego.

Masz, jak piszesz prawo w nie wierzyć, ale wybacz - kaganka oświaty w oparciu o takie opracowania to Ty nie poniesiesz.

Na marginesie - dalej odnoszę wrażenie że nic z tego nie zrozumiałeś o której warstwie powietrza My tu piszemy.
Ale promieniowania nie widać, to też ciężko zrozumieć o czym mowa jak o nim mowa icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Ty nie... ale w materiałach na które się już powołujesz TAK!

I nie opór tu idzie, a tym bardziej przed czymś co wcale nie jest takie nowe jak Ci się wydaje. icon_biggrin.gif
Pomyśl od ilu lat ludzie w kosmos latają, a cofniesz się do korzeni zamysłu izolowania promieniowania cieplnego.

Masz, jak piszesz prawo w nie wierzyć, ale wybacz - kaganka oświaty w oparciu o takie opracowania to Ty nie poniesiesz.

Na marginesie - dalej odnoszę wrażenie że nic z tego nie zrozumiałeś o której warstwie powietrza My tu piszemy.
Ale promieniowania nie widać, to też ciężko zrozumieć o czym mowa jak o nim mowa icon_biggrin.gif


To nie jest nic nowego i dziwi mnie to, że dla wielu, jest to nowość i trzeba było kilkudziesięciu postów aby "zaiskrzyło".
To Tobie Jani wydaje się, że jak czegoś nie widać, to to nie istnieje.
Jakby wełna była najlepszym rozwiązaniem, to by ją zabierali w kosmos i nie wymyślali innych rzeczy.
Pozdrawiam Edytowano przez Parkiet Komplex (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

+ to co napisał Jani, czyli co ze "środowiskiem" na zewnątrz tej "przegrody.



Dla lepszego zrozumienia obrazki:



A dla jeszcze lepszego i obalenia ewentualnego zarzutu, że mowa o ociepleniu ściany od wewnątrz - z opisem:



1 Folia paroprzepuszczalna
2 Listwa dla szczeliny powietrznej
3 xxxxxx (folia refleksyjna ocieplająca)
4 Listwa uszczelniająca xxxxx do krokwi
5 Listwa końcowa

Do 4 i 5 mocuje się płyty g/k

Każde inne "zastosowanie" spowoduje zbadziewienie wyniku końcowego.

dopisałem:

Ps. A nie jest w powszechnym użyciu, nie dlatego, że Jani nie widzi, tylko dlatego, że to rozwiązanie jest drozsze o około 5 do 10 razy w porównaniu do adekwatnego zrównoważenia z wełną Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Dla lepszego zrozumienia obrazki:



A dla jeszcze lepszego i obalenia ewentualnego zarzutu, że mowa o ociepleniu ściany od wewnątrz - z opisem:



1 Folia paroprzepuszczalna
2 Listwa dla szczeliny powietrznej
3 xxxxxx (folia refleksyjna ocieplająca)
4 Listwa uszczelniająca xxxxx do krokwi
5 Listwa końcowa

Do 4 i 5 mocuje się płyty g/k

Każde inne "zastosowanie" spowoduje zbadziewienie wyniku końcowego.

dopisałem:

Ps. A nie jest w powszechnym użyciu, nie dlatego, że Jani nie widzi, tylko dlatego, że to rozwiązanie jest drozsze o około 5 do 10 razy w porównaniu do adekwatnego zrównoważenia z wełną



Na zdjęciach są rozwiązania ze zwykłą folią refleksyjną i to też działa.

Przy czym jest jeszcze coś lepszego.

Przy folii refleksyjnej bąbelkowej istnieje jedna lub kilka warstw refleksyjnych rozdzielonych przy pomocy odpowiednio ukształtowanej folii bąbelkowej, która zamyka środowisko gazowe i ogranicza promieniowanie cieplne w środku takiej izolacji.

Tego nie widać a to działa.

W linku poniżej jest rzeczowy rysunek i opis jak to działa.

http://folnet.pl/towar/folterm-multi

Jak kosztuje - można porównać. Edytowano przez Parkiet Komplex (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
szanowny panie - zanim się coś napisze należy dokładnie sprawdzić.

Zapodane zdjęcia dotyczą sposobu układania "folii" z 5 warstwami refleksyjnymi i 2 warstwami "bąbelków".

Ps. Jaka ta folia refleksyjna by nie była, aby prawidłowo działała (fizyka) z obu stron musi mieć środowisko gazowe, a nie tylko między warstwami - choć większa ilość warstw partactwo niweluje.
Oczywiście partacz zrobi po swojemu.



Cytat

Na zdjęciach są rozwiązania ze zwykłą folią refleksyjną i to też działa.

Przy czym jest jeszcze coś lepszego.

Przy folii refleksyjnej bąbelkowej istnieje jedna lub kilka warstw refleksyjnych rozdzielonych przy pomocy odpowiednio ukształtowanej folii bąbelkowej, która zamyka środowisko gazowe i ogranicza promieniowanie cieplne w środku takiej izolacji.

Tego nie widać a to działa.

W linku poniżej jest rzeczowy rysunek i opis jak to działa.

http://folnet.pl/towar/folterm-multi

Jak kosztuje - można porównać.



Wklejam, bo szanowny pan ma brzydki zwyczaj zmieniania zapisów. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Dla lepszego zrozumienia obrazki:



A dla jeszcze lepszego i obalenia ewentualnego zarzutu, że mowa o ociepleniu ściany od wewnątrz - z opisem:



1 Folia paroprzepuszczalna
2 Listwa dla szczeliny powietrznej
3 xxxxxx (folia refleksyjna ocieplająca)
4 Listwa uszczelniająca xxxxx do krokwi
5 Listwa końcowa

Do 4 i 5 mocuje się płyty g/k

Każde inne "zastosowanie" spowoduje zbadziewienie wyniku końcowego.

dopisałem:

Ps. A nie jest w powszechnym użyciu, nie dlatego, że Jani nie widzi, tylko dlatego, że to rozwiązanie jest drozsze o około 5 do 10 razy w porównaniu do adekwatnego zrównoważenia z wełną


Nie widzę tu zapisu dotyczącego foli bąbelkowej, ilości warstw itd.

Nieładnie tak kombinować aby pasowało do własnej wizji.

Wielowarstwowa izolacja z metalizowanej folii bąbelkowej może funkcjonować bez ekranu zewnętrznego.

To działa w środku i to jej zaleta.

PS. Oczywiście, że wrzuciłem linki na początek tematu, kto załapie o co chodzi, to skorzysta i nie będzie musiał brnąć przez kilkusiędziesiecio postową paplaninę. To wszystko.

Edytowano przez Parkiet Komplex (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
I na potwierdzenie tego, że należy czytać ze zrozumieniem, czyli dążyć do stanu aby komórka myślowa znalazła właściwy synaps i po zrozumieniu (czyli odnalezieniu się komórki myślowej i jej kontabilności synaptycznej) pisać - wklejam z rzeczonej strony, wklejonej przez spw (http://folnet.pl/towar/folterm-multi - z "działu" Montaż ) :

Cytat

W celu uzyskania optymalnego oporu cieplnego przegrody należy zachować zamknięte pustki powietrzne z każdej strony maty. Zalecana minimalna grubość pustki powietrznej wynosi 20 mm.



Cytat

Nie widzę tu zapisu dotyczącego foli bąbelkowej, ilości warstw itd.

Nieładnie tak kombinować aby pasowało do własnej wizji.



szanowny pan raczy mierzyć innych swoją miarą - bardzo nieładnie.
szanowny pan szuka i nie znajduje - może teraz:
http://www.lupotherm.eu/images/fasada2.JPG

Poprawiłem babola icon_redface.gif Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

I na potwierdzenie tego, że należy czytać ze zrozumieniem, czyli dążyć do stanu aby komórka myślowa znalazła właściwy synaps i po zrozumieniu (czyli odnalezieniu się komórki myślowej i jej kontabilności synaptycznej) pisać - wklejam z rzeczonej strony:





szanowny pan raczy mierzyć innych swoją miarą - bardzo nieładnie.
szanowny pan szuka i nie znajduje - morze teraz:
http://www.lupotherm.eu/images/fasada2.JPG


Szanowny Panie, kombinuje Pan jak "koń pod górkę". Ja wysiadam. Szerokiej drogi życzę.
Link do komentarza
Jeszcze gwoli wyjaśnienia (ogółowi czytających, nie tylko Tobie), bo już teraz po wklejeniu obrazków przez bajbagę chyba zrozumiałeś? o jakiej "poduszce" powietrznej była mowa.
Wczoraj się tu trochę napisałem, ale Redakcja wycięła wszystko jak pijany rzeźnik - wyrostek z nerką i kawałkiem wątroby,
... a o ten kawałek wątroby mi właśnie idzie icon_biggrin.gif

Tego typu izolacje legitymują się (w/g producentów) współczynnikiem refleksyjności powyżej 90%.
I właśnie na ten parametr powołują się wszystkie materiały marketingowe.
Ale trzeba sobie zdać sprawę że strumień ciepła ukierunkowany (prostopadle) w kierunku danej przegrody ma trzy składowe, znaczy się jest przekazywany na trzy sposoby (równolegle), a my cały czas rozmawiamy tylko o jednym - promieniowaniu.
Pozostałe dwa, czyli konwekcja i kondukcja są we wszystkich materiałach (marketingowych) pomijane.
O ile kundukcja ma mniej więcej wartość stałą (wyrażoną w procentach) bez względu na ukierunkowanie wektora przepływu,
to wartość procentowa udziału konwekcji w przekazywaniu ciepła się zmienia w zależności od zmiany kierunku (wektora).
Tym samym zmianom ulega wartość procentowa promieniowania.
I tu ciekawostka (być może), jest ona największa w kierunku pionowym do dołu, a więc na płaszczyźnie gdzie tego typu izolacja nie ma praktycznie żadnego stosowania w budownictwie.
Żeby było całkiem śmiesznie, to udział promieniowania w przekazywaniu ciepła jest najmniejszy na kierunku pionowym skierowanym ku górze (dachy).
Kierując się więc tymi danymi, najsensowniejszym miejsce dla zastosowania izolacji refleksyjnej są przegrody pionowe (ściany).

Wracając do meritum - współczynnik refleksyjności osiąga swoją "sprawność" tylko z części strumienia ciepła.
Udział promieniowania w przekazywaniu ciepła dla/do ścian może wynieść maksymalnie około 80%,
ale dla stropów jest to przedział 50-75% max.

Dopiero z tych wartości można wyciągnąć/obliczyć, ile ciepła ten typ izolacji jest wstanie zatrzymać, cały czas pamiętając że bez izolatora w postaci "poduszki" powietrznej cały misterny plan może pójść w p......



Teraz doczytałem (musiałem zrobić przerwę) i stwierdzam z całą stanowczością - jednak nie zrozumiałeś! :wallbash: zalamka.jpg

A tu kolejny cytat ze strony z której czerpiesz swoją "wiedzę i nieomylność". :hahaha2:

Cytat

Zastosowanie
Ekran termoizolacyjny Fxxxxxxxx multi przeznaczony jest do stosowania jako izolacja cieplna w termoizolacyjnych szczelinach powietrznych, w przegrodach budynków.






Cytat

Tia, tak się działo, że dziś spw poprawił i spowodował nowe brzmienie swojego wczorajszego wpisu w #30 icon_evil.gif


icon_eek.gif :yellowcard1:
Oj! nieładnie, nieładnie... manipulant. :bandit:
Link do komentarza
Tylko dodam do tego co napisałeś.

Możliwe jest, że tego rodzaju ocieplenia zastąpić może warstwę wełny, tak jak podaje producent.
Możliwe bo potwierdzone w rzeczywistości: http://www.lupotherm.eu/images/in_situ.pdf

I nie podważał bym tych wyników, ale - zapomina się o jednej sprawie.
Tego rodzaju izolacja termiczna, prawidłowo położona, z założenia uszczelnia budynek icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Przy wysokiej kulturze aplikacji (prawidłowym położeniu/ułożeniu) tego typu izolacji, plus w postaci uszczelnienia budynku (zjawisko "termosu") może się przełożyć na wymierne korzyści w jego (budynku) bilansie energetycznym... pełna zgoda. icon_wink.gif


PS.
Nie mam zamiaru niczego podważać - pisałem wcześniej o przeprowadzonych testach.
Tym bardziej że Lu...........m jest prawdopodobnie najbardziej awansowanym technologicznie tego typu produktem dostępnym na rynku.
Chciałem tylko nakreślić pełniejszy (bo nie pełny icon_biggrin.gif) obraz jak to działa i jak powinno być postrzegane/liczone.
Link do komentarza
Cytat

Jeszcze gwoli wyjaśnienia (ogółowi czytających, nie tylko Tobie), bo już teraz po wklejeniu obrazków przez bajbagę chyba zrozumiałeś? o jakiej "poduszce" powietrznej była mowa.
Wczoraj się tu trochę napisałem, ale Redakcja wycięła wszystko jak pijany rzeźnik - wyrostek z nerką i kawałkiem wątroby,
... a o ten kawałek wątroby mi właśnie idzie icon_biggrin.gif

Tego typu izolacje legitymują się (w/g producentów) współczynnikiem refleksyjności powyżej 90%.
I właśnie na ten parametr powołują się wszystkie materiały marketingowe.
Ale trzeba sobie zdać sprawę że strumień ciepła ukierunkowany (prostopadle) w kierunku danej przegrody ma trzy składowe, znaczy się jest przekazywany na trzy sposoby (równolegle), a my cały czas rozmawiamy tylko o jednym - promieniowaniu.
Pozostałe dwa, czyli konwekcja i kondukcja są we wszystkich materiałach (marketingowych) pomijane.
O ile kundukcja ma mniej więcej wartość stałą (wyrażoną w procentach) bez względu na ukierunkowanie wektora przepływu,
to wartość procentowa udziału konwekcji w przekazywaniu ciepła się zmienia w zależności od zmiany kierunku (wektora).
Tym samym zmianom ulega wartość procentowa promieniowania.
I tu ciekawostka (być może), jest ona największa w kierunku pionowym do dołu, a więc na płaszczyźnie gdzie tego typu izolacja nie ma praktycznie żadnego stosowania w budownictwie.
Żeby było całkiem śmiesznie, to udział promieniowania w przekazywaniu ciepła jest najmniejszy na kierunku pionowym skierowanym ku górze (dachy).
Kierując się więc tymi danymi, najsensowniejszym miejsce dla zastosowania izolacji refleksyjnej są przegrody pionowe (ściany).

Wracając do meritum - współczynnik refleksyjności osiąga swoją "sprawność" tylko z części strumienia ciepła.
Udział promieniowania w przekazywaniu ciepła dla/do ścian może wynieść maksymalnie około 80%,
ale dla stropów jest to przedział 50-75% max.

Dopiero z tych wartości można wyciągnąć/obliczyć, ile ciepła ten typ izolacji jest wstanie zatrzymać, cały czas pamiętając że bez izolatora w postaci "poduszki" powietrznej cały misterny plan może pójść w p......



Teraz doczytałem (musiałem zrobić przerwę) i stwierdzam z całą stanowczością - jednak nie zrozumiałeś! :wallbash: zalamka.jpg

A tu kolejny cytat ze strony z której czerpiesz swoją "wiedzę i nieomylność". :hahaha2:







icon_eek.gif :yellowcard1:
Oj! nieładnie, nieładnie... manipulant. :bandit:



W poście #30 nie zmieniałem treści a jedynie wrzuciłem kilka linków z istotnymi fragmentami ich treści, że wskazaniem aby przeczytać całość.
A wszystko po to, żeby zainteresowany poznał temat bez tej, Waszej paplaniny.


Jani 63 czy Ty też jak Bajbaga i inni nie rozróżniasz rodzajów izolacji refleksyjnych i wrzucasz wszystko do jednego "worka"

Izolacje tego typu mogą być różne i każda może działać w inny sposób:
- jednostronnie refleksyjne
- dwustronnie refleksyjne
- powyższe z wkładką termoizolacyjną w postaci eps lub zwykłą folią bąbelkową
- jednostronnie refleksyjne z jednowarstwową wkładką refleksyjną
- dwustronnie refleksyjna z jednowarstwową wkładką refleksyjną
- podobnie jak wyżej z wielowarstwowymi wkładkami refleksyjnymi
- z jedną warstwą refleksyjną, ale z jedną lub wieloma warstwami refleksyjnymi wewnątrz.
- bez zewnętrznych warstw refleksyjnych ale z jedną lub wieloma wewnętrznymi warstwami refleksyjnymi.

W ostatnim rodzaju ograniczanie przenikania ciepła wynika z ograniczenia promieniowania wewnątrz izolacji.

Popatrz ile jest zastrzeżeń patentowych w podanych wcześniej linku.

Jani Twoje obliczenia zostaw dla siebie, sądzę że są trochę mądrzejsi od Ciebie.

Trochę wyobrażni, " nie jednemu psu Burek na imię"

Jak się nie ma argumentów to można nawet pokazać język.

Każdy według swoich możliwości.

Pozdrawiam. Edytowano przez Parkiet Komplex (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
szanowny panie w, poniższe cytaty pochodzą ze stron, które zapodał pan uprzednio nieprzeczytawczy lub niezrozumiawszy (obstawiam to drugie):

Cytat

Zastosowanie
Ekran termoizolacyjny Fxxxxxxxx multi przeznaczony jest do stosowania jako izolacja cieplna w termoizolacyjnych szczelinach powietrznych, w przegrodach budynków.



Cytat

Montaż
W celu uzyskania optymalnego oporu cieplnego przegrody należy zachować zamknięte pustki powietrzne z każdej strony maty. Zalecana minimalna grubość pustki powietrznej wynosi 20 mm.



+ kilka innych.

Jasno i dobitnie wynika z nich, że jaka to nie byłaby "refleksyjność", aby wykozystać maksymalnie ich zalety, to musi mieć ze wszystkich stron środowisko gazowe - ze wszystkich.
I to jest jeden worek.

Link do komentarza
Cytat

W poście #30 nie zmieniałem treści a jedynie wrzuciłem kilka linków z istotnymi fragmentami ich treści, że wskazaniem aby przeczytać całość.
A wszystko po to, żeby zainteresowany poznał temat bez tej, Waszej paplaniny.


Taa, problem tylko w tym, że ta cała nasza "paplanina" dopiero Cię nakierowała? na "wiedzę" zawartą w tych linkach.
W momencie pisania tego posta byleś zielony jak trawa na wiosnę.
Myślenie o sobie że jesteś omnibusem jeszcze Cię nim nie czyni.


Cytat

Jani 63 czy Ty też jak Bajbaga i inni nie rozróżniasz rodzajów izolacji refleksyjnych i wrzucasz wszystko do jednego "worka"

Izolacje tego typu mogą być różne i każda może działać w inny sposób:
- jednostronnie refleksyjne
- dwustronnie refleksyjne
- powyższe z wkładką termoizolacyjną w postaci eps lub zwykłą folią bąbelkową
- jednostronnie refleksyjne z jednowarstwową wkładką refleksyjną
- dwustronnie refleksyjna z jednowarstwową wkładką refleksyjną
- podobnie jak wyżej z wielowarstwowymi wkładkami refleksyjnymi
- z jedną warstwą refleksyjną, ale z jedną lub wieloma warstwami refleksyjnymi wewnątrz.
- bez zewnętrznych warstw refleksyjnych ale z jedną lub wieloma wewnętrznymi warstwami refleksyjnymi.

W ostatnim rodzaju ograniczanie przenikanie wynika z ograniczenia promieniowania wewnątrz izolacji.


Konfabulujesz.
Nie rozmawiamy tu o ekranach za grzejnikowych.


Cytat

Jani Twoje obliczenia zostaw dla siebie, sądzę że są trochę mądrzejsi od Ciebie.


Z tym się zgadzam w 110%. Tyle że z Twoich ust to brzmi jak... Edytowano przez Jani_63 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
I gwóźdź ze strony zapodanej przez spw:
Cytat

Parametry mat FOLTERM
Dane techniczne FOLTERM uno FOLTERM duo FOLTERM multi
Materiał Folia metalizowana 2x + folia pęcherzykowa Folia aluminiowa 2x + pianka PE Folia aluminiowa 2x + folia pęcherzykowa 2x
Wymiary [m] 12,5 x 1,2 = 15m2 25 x 1,2 = 30m2 20 x 1,2 = 24m2
Ciężar powierzchniowy [g/m2] 190 170 330
Grubość [mm] 3 5 7
Opór cieplny* [m2K/W] ≥ 0,6 ≥ 1,1 ≥ 1,1
Wytrzymałość na rozciąganie
[N/50mm] wzdłuż/w poprzek ≥ 230 / ≥ 200 ≥ 80 / ≥ 60 ≥ 195 / ≥ 170
Wydłużenie przy maksymalnej sile
[%] wzdłuż/w poprzek ≥ 33 / ≥ 15 ≥ 35 / ≥ 9 ≥ 130 / ≥ 10
Odporność złącza na ścinanie
[N/50mm] wzdłuż/w poprzek ≥ 55 / ≥ 59 ≥ 50 / ≥ 55 ≥ 58 / ≥ 53
Reakcja na ogień NPD NPD NPD

*Opór cieplny według klasycznych pomiarów oraz z uwzględnieniem procesów konwekcji i promieniowania w układzie: szczelina powietrzna min. 20mm - Folterm - szczelina powietrzna min. 20mm

Link do komentarza
Cytat

Tia, tak się działo, że dziś spw poprawił i spowodował nowe brzmienie swojego wczorajszego wpisu w #30 icon_evil.gif


Z kąt to znam to edytowanie tekstów, zmieniających postać rzeczy icon_biggrin.gif już to kiedyś było przerabiane tu na forum icon_smile.gif

Cytat

Jani Twoje obliczenia zostaw dla siebie, sądzę że są trochę mądrzejsi od Ciebie.

Trochę wyobrażni, " nie jednemu psu Burek na imię"


Mam nie odparte wrażenie jakbyś o sobie pisał, szczególnie o tej wyobraźni icon_lol.gif
Link do komentarza
Cytat

Taa, problem tylko w tym, że ta cała nasza "paplanina" dopiero Cię nakierowała? na "wiedzę" zawartą w tych linkach.
W momencie pisania tego posta byleś zielony jak trawa na wiosnę.
Myślenie o sobie że jesteś omnibusem jeszcze Cię nim nie czyni.



Konfabulujesz.
Nie rozmawiamy tu o ekranach za grzejnikowych.



Z tym się zgadzam w 110%. Tyle że z Twoich ust to brzmi jak...


Ja tu nie konfabuluje. Nie przypisuj mi tego, bo to nie ładnie.
To Bajbaga wyskoczył z folią refleksyjną. Póżniej, po mojej uwadze "kapnął się", że to może być też refleksyjna bąbelkowa i zaczął to
udowadniać.
Stąd moje odniesienie do tego typu izolacji.

Jani, co ja wiem to moja sprawa, Ty jesteś na tych samych prawach.
Gdybym nie wiedział, co to jest metalizowana folia bąbelkowa, to bym o niej nie wspominał i nie uzasadniał jej działania.
Odnoszę wrażenie, że To ty dojrzewałeś do istoty tematu i wiesz o co chodzi, ale na przeszkodzie stoi Twoje EGO.
Stworzyliście sobie Towarzystwo Wzajemnej Adoracji na odpowiednim poziomie poniżania.
i ja nie bardzo się w nim widzę.
Owocnych obrad Wam życzę i pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytat

To Bajbaga wyskoczył z folią refleksyjną. Póżniej, po mojej uwadze "kapnął się", że to może być też refleksyjna bąbelkowa i zaczął to
udowadniać.



icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif

Jeszcze raz bo może szanownej istocie w, umknęło.

Taką "folię" (warstwową) jak na pokazanych zdjęciach "instalowałem" (a w zasadzie doradzałem zastosowanie) około 10 lat temu, a opisywałem pierwszy raz (chyba) w 2006r. - dokładnie w takim wykonaniu w myjni samochodowej:

Link do komentarza
Cytat

Stworzyliście sobie Towarzystwo Wzajemnej Adoracji na odpowiednim poziomie poniżania.
i ja nie bardzo się w nim widzę.
Owocnych obrad Wam życzę i pozdrawiam.


Akurat w tej dyskusji obrażać to Ty zacząłeś pierwszy.
Widzę, że masz pamięć dobrą ale krótką.
Chyba zaproponuje Redakcji aby zrobiła Ciebie Experta Profesjonalistę, tylko nie odchodź z forum tak jak już to jeden Expert zrobił, obraził się i se poszedł icon_lol.gif
Link do komentarza
A moją reakcję spowodowało stwierdzenie:

Cytat

Ocieplenie od wewnątrz z wykorzystaniem wełny mineralnej, jest jak najbardziej poprawnym rozwiązaniem.
W tym rodzaju ocieplenia bardzo ważna jest izolacja paroszczelna w postaci folii np. PE, umieszczonej pod płytą gipsową.
W ocieplenie można wkomponować bąbelkową folię metalizowaną, odbijającą promienie cieplne, co poprawi izolacyjność ocieplenia.



dopisałem:

Po wielu mętnych zeznaniach rzeczonego w - napisałem:
Cytat

A ta "pęcherzykowa folia metalizowana" to nie coś takiego jak Alufox?

Aby zadziałała musiałaby być położona "luźno" w pustce powietrznej ....



I tyle z obowiązku kronikarskiego. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

A moją reakcję spowodowało stwierdzenie:


I nic dziwnego icon_wink.gif ...bo to ewidentnie pierwsza gafa (bzdura) która popełnił, a na którą ja osobiście zareagowałem wpisem:
Cytat

Izolację refleksyjną możesz sobie darować. Przy standardowym układzie warstw nic ona nie da, a tylko znacznie podroży koszty wykonania.



Ale zaraz dołożył i drugą:
Cytat

Płaska folia metalizowana, przy wełnie na ścianie nie wiele pomoże, ale bąbelkowa - pęcherzykowa folia metalizowana już już zwiększy opór cieplny całego ocieplenia.
Myślę, że na tym forum, nie trzeba tego uzasadniać.
Pozdrawiam.


i trzecią:
Cytat

Różnica między zwykła folią bąbelkową a metalizowaną folią bąbelkową wynika z tego, że emisyjność cieplna z powierzchni polerowanego aluminium jest znaczne niższa niż z powierzchni zwykłej folii.
Bąbelki dają możliwość promieniowania a jednocześnie uniemożliwiają zanieczyszczenie powierzchni, co wpływa na jej trwałość w zakresie niskiej emisyjności.



No i zaczęła się jazda


... bo tych bzdur bronił icon_lol.gif z poświeceniem godnym znacznie większej sprawy.


To też z obowiązku kronikarskiego, gdyby znowu jakieś zamysł edytowania treści miał się zrodzić icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

I nic dziwnego icon_wink.gif ...bo to ewidentnie pierwsza gafa (bzdura) która popełnił, a na którą ja osobiście zareagowałem wpisem:


Ale zaraz dołożył i drugą:

i trzecią:


No i zaczęła się jazda


... bo tych bzdur bronił icon_lol.gif z poświeceniem godnym znacznie większej sprawy.


To też z obowiązku kronikarskiego, gdyby znowu jakieś zamysł edytowania treści miał się zrodzić icon_biggrin.gif



Ocieplenia z folią refleksyjną oraz z folią bąbelkową z wewnętrznymi warstwami
metalizowanymi-refleksyjnymi

Załącznik : Obraz1

1- przekrój układu docieplenia z zastosowaniem jednej warstwy - ekranu folii refleksyjnej.
W tym przypadku efektywność działania zależy od staranności wykonania. Istotnym jest zachowanie szczeliny powietrznej. Każdy styk wełny z folią zmniejsza efektywność folii refleksyjnej. Z biegiem czasu powierzchnia metalizowana ulega utlenieniu przez co spada skuteczność ocieplenia,
2- przekrój układu docieplenia z zastosowaniem dwóch warstw - ekranów folii refleksyjnych
Można mówić o podwojeniu skuteczności działania, dzięki zastosowaniu dwóch ekranów niskoemisyjnych.
Pozostałe właściwości jak w pierwszym przypadku.
3 - Przekrój układu docieplenia z zastosowaniem metalizowanej folii bąbelkowej.
Podobna jak w drugim przypadku skuteczność działania, lecz bez obaw o staranność wykonania i utlenianie powłoki metalizowanej = spadek skuteczności izolacji.
Powyższe wynika z tego że dwie warstwy – ekrany folii refleksyjnej, zostały odpowiednio wyprofilowane i połączone, z pozostawieniem wewnętrznej, zamkniętej pustki powietrznej,
w stronę której skierowane są powierzchnie nisko emisyjne.
Tego typu folia bąbelkowa nie wymaga zewnętrznej pustki powietrznej, ponieważ zawiera ją w środku, między warstwami niskoemisyjnymi.
4 – obraz folii bąbelkowej metalizowanej.
Taka jest istota działania foli bąbelkowej.
Podsumowanie.
W porównaniu do ocieplenia samą wełną, każdy rodzaj prezentowanego ocieplenia poprawi skuteczność izolacji.
Inne rozwiązania:
Dodatkowe metalizowanie powierzchni zewnętrznych poprawia skuteczność izolacji, ale wymaga przestrzeni zewnętrznych, co pogrubia cały układ ocieplenia.
Warstwy można odpowiednio konfigurować uzyskując zakładane efekty izolacyjne

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Są też tacy wytwórcy tych refleksyjnych mat izolacyjnych, którzy proponują coś takiego:



takiego



a nawet takiego:



Wszystko można - ale efekty .................
przypominam o tym, że producent deklaruje określony współczynnik oporu cieplnego R tylko w przypadku:

Cytat

*Opór cieplny według klasycznych pomiarów oraz z uwzględnieniem procesów konwekcji i promieniowania w układzie: szczelina powietrzna min. 20mm - Folterm - szczelina powietrzna min 20mm



W związku z tym pytanie zasadnicze - o ile zmieni się opór cieplny przegrody z takim zastosowanym tych mat refleksyjnych?

Pytanie istotne, bo koszt 1m2 niemały ( najtańsze około 10zł/m2, ale dobre kosztują nie mniej jak 80zł/m2).
Producenci na ten temat milczą (i doskonale wiedza dlaczego. icon_evil.gif

Jani to wyliczył, ale spw stwierdził, że to głupota.

Ps. Kiedyś na płocie był napis "doopa" - pogłaskać chciałem i weszła mi w rękę drzazga. icon_cool.gif


Link do komentarza
Cytat

Taka jest istota działania foli bąbelkowej.


Kolejny przykład opisu zasady działania dokonany przez marketingowca, chcącego udowodnić wyższość swojego produktu nad innymi.
Po pierwsze - to jego pobożne życzenie że to działa tak jak napisał.
Refleksyjność występuje w środowisku gazowym, a nie w momencie osłonięcia ekranu folią bąbelkową, która sama w sobie jest i izolatorem, i jakimś tam przewodniem ciepła.

Po drugie - rysunek to czysta manipulacja wynikająca z faktu niechlujności ułożenia produktu konkrecji i niesamowitej dbałości w wykonaniu przy użyciu własnego produktu.
A jeden obraz podobno przemawia bardziej do wyobraźnie niż 1000 słów icon_biggrin.gif
(to odnośnie też przykładów które wkleił bajbaga, a którymi raczą nas różni producenci).

Po trzecie (to dotyczy wszystkich powłok tego typu), - niskoemisyjność polerowanego aluminium legitymuje się współczynnikiem emisji - 0,027,
ale utlenione aluminium, a do utlenienia dojdzie wcześniej czy później bo żadna folia bąbelkowa nie nie opakuje hermetycznie tej folii aluminiowej, ma już współczynnik emisji na poziomie - 0,765.
Następuje więc postępująca degradacja (aż 28-krotna) refleksyjności takiego izolatora.
O tym jaka jest sprawność takiej powłoki użytkowanej po upływie 10-20 lat wszyscy producenci zgodnie milczą.


Osobiście mnie daje to do myślenia, bo może się okazać że po upływie jakiegoś czasu sprawność takiej izolacji spadnie drastycznie i będzie konieczna jej wymiana.
Wiem, wiem... wełna mineralna też może opaść, styropian skruszeć lub zostać zeżarty przez myszy, a piana zamkniętokomórkowa doprowadzić do degradacji więźby icon_lol.gif


PS.
Taka myśl mi przyszła na koniec do głowy, że folia bąbelkowa jawi nam się tu jako antidotum na wszelkie zło tego świat związane z izolacją termiczną icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
A ja stawiam swoją reputację (jak ją jeszcze mam), wiedzę i (ewentualnie) doświadczenie, że ściana wykonana tak jak na rysunkach, będzie miała takie same właściwości "cieplne", jak dokładnie taka sama ściana, ale tylko z folią np. z koca medycznego.
Różnica jest inna. Koszt 1m2 takiej folii (z koca medycznego) to mniej jak 1zł.

Cytat

PS.
Taka myśl mi przyszła na koniec do głowy, że folia bąbelkowa jawi nam się tu jako antidotum na wszelkie zło tego świat związane z izolacją termiczną icon_mrgreen.gif



Nie jest to głupi pomysł. minimum 5 warstw folii bąbelkowej, dobrze położonej (szczelność połączeń) może dać lepszy końcowy efekt izolacji termicznej, niż 10cm wełny - i to wszystko bez udziału folii refleksyjnej. icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
5 warstw (7mm grubości warstwa) to może jeszcze nie, ale zważywszy lambdę nieruchomego powietrza zysk na grubości izolacji powinien być mniej więcej 1,5-krotny w stosunku do w miarę standardowej wełny (lambda=0,038). No koszt takiej izolacji - <5zł/m2


I teraz albo rozłożyliśmy producentów wełny mineralnej na łopatki,
albo przyczyniliśmy się walnie do kilkudziesięciokrotnego wzrostu ceny folii bąbelkowej na rynku.
Jak nic będziemy wisieć... piszę w liczbie mnogiej, bo w grupie zawsze raźniej icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Cytat

Kolejny przykład opisu zasady działania dokonany przez marketingowca, chcącego udowodnić wyższość swojego produktu nad innymi.
Jani 63, jeżeli brakuje Ci argumentów to możesz się nie odzywać, ale nie powinieneś posądzać czy kłamać.
Nie jestem żadnym markietingowcem ani handlowcem, generalnie zajmuję się podłogami i po trosze rzeczoznawstwem.

Po pierwsze - to jego pobożne życzenie że to działa tak jak napisał.
Refleksyjność występuje w środowisku gazowym, a nie w momencie osłonięcia ekranu folią bąbelkową, która sama w sobie jest i izolatorem, i jakimś tam przewodniem ciepła.
Nie pisz rzeczy, które zmieniają obraz działania. Na 4 rysunku w opisie wyrażnie jest zaznaczone, że folie stroną metaliczną - refleksyjną, skierowane są do środka, czyli do środowiska gazowego.

Po drugie - rysunek to czysta manipulacja wynikająca z faktu niechlujności ułożenia produktu konkrecji i niesamowitej dbałości w wykonaniu przy użyciu własnego produktu.
A jeden obraz podobno przemawia bardziej do wyobraźnie niż 1000 słów icon_biggrin.gif
(to odnośnie też przykładów które wkleił bajbaga, a którymi raczą nas różni producenci).
Nie wiem jak często bywasz na budowach? Optymalna szczelina między foliami refleksyjnymi lub folią a wełną to dwa cm. Wyobraż sobie jak dokładnie można ułożyć wełnę a jak dokładnie ułożyć folię.

Po trzecie (to dotyczy wszystkich powłok tego typu), - niskoemisyjność polerowanego aluminium legitymuje się współczynnikiem emisji - 0,027,
ale utlenione aluminium, a do utlenienia dojdzie wcześniej czy później bo żadna folia bąbelkowa nie nie opakuje hermetycznie tej folii aluminiowej, ma już współczynnik emisji na poziomie - 0,765.
Następuje więc postępująca degradacja (aż 28-krotna) refleksyjności takiego izolatora.
O tym jaka jest sprawność takiej powłoki użytkowanej po upływie 10-20 lat wszyscy producenci zgodnie milczą.
Jeżeli nie ma konkretnych ocen co do trwałości powłoki to wszelkie wypowiedzi są względne. Kiedyś słuszałem o ginący styropianie, rakotwórczej wełnie itd, itp.


Osobiście mnie daje to do myślenia, bo może się okazać że po upływie jakiegoś czasu sprawność takiej izolacji spadnie drastycznie i będzie konieczna jej wymiana.
Wiem, wiem... wełna mineralna też może opaść, styropian skruszeć lub zostać zeżarty przez myszy, a piana zamkniętokomórkowa doprowadzić do degradacji więźby icon_lol.gif

to żadne antidotum, to tylko jedno z rozwiązań.
W jednym z pierwszych postówn w tym temacie napisałem, że zastosowanie metalizowanej folii bąbelkowej wpłynie na poprawę izolacji.
To wszystko

Edytowano przez Parkiet Komplex (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

icon_eek.gif I wszystko jasne. Proponuje coś, o czym nie ma zielonego pojęcia.

Ładnie tak naciągać inwestorów na znaczne koszty, bez dostatecznej i istotnej wiedzy w temacie ewentualnych oszczędności. icon_evil.gif


Obojętnie jak bym napisał to byłoby żle.
Podałbym jakąś wartość, to byś mnie posądził o udział w interesach.
Bajbaga chwaliłeś się że robiłeś doradzałeś przy ekranach refleksyjnych, to sobie wydedukuj z sytuacji kiedy wykorzystujesz dwa ekrany.
Ewentualnie poczytaj co inni o tym piszą. Edytowano przez Parkiet Komplex (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Jeszcze raz:

Cytat

A ja stawiam swoją reputację (jak ją jeszcze mam), wiedzę i (ewentualnie) doświadczenie, że ściana wykonana tak jak na rysunkach, będzie miała takie same właściwości "cieplne", jak dokładnie taka sama ściana, ale tylko z folią np. z koca medycznego.
Różnica jest inna. Koszt 1m2 takiej folii (z koca medycznego) to mniej jak 1zł.



I nigdy przenigdy nie proponowałbym i nie proponuję, a wręcz ostrzegam, przed takimi jak na rysunku i zdjęciach, kładzeniem tego rodzaju izolacji termicznych.

Jedyny i ewentualny zysk z takiego podejścia do tematu jest szczelność domu - ale to można osiągnąć bez tej maty i za ułamek jej ceny.

Ten rodzaj izolacji jest tak jak pompa ciepła - nie dla idiotów (bezosobowo).

Ps. A skoro szanowny pan jest tak bezkrytycznie nastawiony do tych mat, to może zastosuje je (a może stosuje :scratching: ) w swojej praktyce. Wszak producent (producenci) pokazał, że może być podkładem pod panele, jak i pod posadzkę z ogrzewaniem podłogowym.
dopisałem:
Oczywiście należy inwestorowi uświadomić że (60 m2/ 15 kg / 0,3 m3) zastępuje 6 m3 wełny lub styropianu - niech go ta wiedza grzeje. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
@Parkiet Komplex
Cytat

Jani 63, jeżeli brakuje Ci argumentów to możesz się nie odzywać, ale nie powinieneś posądzać czy kłamać.
Nie jestem żadnym markietingowcem ani handlowcem, generalnie zajmuję się podłogami i po trosze rzeczoznawstwem.


Uraziłem - przepraszam.
Myślałem że ten opis to "wklejka" a nie Twoje własne słowa. W takim razie wycofuję się z twierdzenia że to dzieło marketingowca. To Twoje dzieło.
Ale rzeczoznawstwo w dziedzinie izolacji termicznych sobie daruj.
Co się tyczy Twoich kompetencji w dziedzinie podłóg... w tym wątku nikt przecież ich nie podważa.

@Parkiet Komplex
Cytat

Nie pisz rzeczy, które zmieniają obraz działania. Na 4 rysunku w opisie wyrażnie jest zaznaczone, że folie stroną metaliczną - refleksyjną, skierowane są do środka, czyli do środowiska gazowego.


Patrz pan... nie przyjrzałem się dokładnie.
Ale to jeszcze gorzej, chyba że możesz w tej zamkniętej przestrzeni (rys.4) wskazać źródło promieniowania cieplnego.
Bo żeby odbijać, to trzeba mieć co, a ten przykład pokazuje że ekrany się tylko wzajemnie przeglądają.

@Parkiet Komplex
Cytat

Nie wiem jak często bywasz na budowach? Optymalna szczelina między foliami refleksyjnymi lub folią a wełną to dwa cm. Wyobraż sobie jak dokładnie można ułożyć wełnę a jak dokładnie ułożyć folię.


No właśnie - jak?
Nigdy jeszcze nie widziałem tak obwiśniętej wełny.
Przy płaszczyznach pionowych problem ten praktycznie nie występuje,
a przy różnych od pionu (skosy, dachy) folia będzie zawsze bardziej obwiśnięta niż wełna dobrze spasowana i zabezpieczona sznurkiem/drutem.

@Parkiet Komplex
Cytat

Jeżeli nie ma konkretnych ocen co do trwałości powłoki to wszelkie wypowiedzi są względne. Kiedyś słuszałem o ginący styropianie, rakotwórczej wełnie itd, itp.


Współczynniki emisyjności, podobnie jak inne współczynniki materiałowe (gęstość, przewodność cieplna) nie są względne.
Względny jest tylko czas w jakim proces "starzenia" może zachodzić.

@Parkiet Komplex
Cytat

W jednym z pierwszych postówn w tym temacie napisałem, że zastosowanie metalizowanej folii bąbelkowej wpłynie na poprawę izolacji.


Wiem. A ja Ci odpisałem"
Cytat

W jaki sposób?
Zadziała dokładnie tak jak zwykła folia bąbelkowa tyle że będzie 100 razy droższa.


I o takim antidotum w ostatnich postach była mowa... włącznie z wyliczeniem równoważnika grubości względem wełny mineralnej o określonej lambdzie.
Link do komentarza
[quote name='Jani_63' date='28.10.2014, 15:54 ' post='444531']


Patrz pan... nie przyjrzałem się dokładnie.
Ale to jeszcze gorzej, chyba że możesz w tej zamkniętej przestrzeni (rys.4) wskazać źródło promieniowania cieplnego.
Bo żeby odbijać, to trzeba mieć co, a ten przykład pokazuje że ekrany się tylko wzajemnie przeglądają.

Moja odpowież

Z tymi ekranami to jest najprościej jak być może.
Jeden ekran niewiele emituje,a z tej niewielkiej ilości drugi ekran niewiele przyjmie, oczywiście w zakresie promieniowania.
A w sumie o to chodzi.
Pozdrawiam.


PS. Przepraszam ale coś mi się wali w komputerze. Edytowano przez Parkiet Komplex (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...