Skocz do zawartości

Pozwolenie na budowę


Recommended Posts

Witam

Mam pytanie odnośnie pozwolenia na budowę ? Co zrobić żeby przyspieszyć uprawomocnienie pozwolenia na budowę ?
Wystarczy napisać w starostwie, że nie będę się odwoływał od (mam nadzieję) wydanego PnB na piśmie ? Bo nie mam już czasu na czekanie bo rok się kończy a ja chciałbym załapać się jeszcze na dopłatę Rodziny na swoim szkoda tych paru złotych... Projektant mój powiedział, że coś takiego się robi, ale czy to prawda ? Jest jakaś podstawa faktyczna i prawna ? HELP
Link do komentarza
Cytat

Witam

Mam pytanie odnośnie pozwolenia na budowę ? Co zrobić żeby przyspieszyć uprawomocnienie pozwolenia na budowę ?
Wystarczy napisać w starostwie, że nie będę się odwoływał od (mam nadzieję) wydanego PnB na piśmie ? Bo nie mam już czasu na czekanie bo rok się kończy a ja chciałbym załapać się jeszcze na dopłatę Rodziny na swoim szkoda tych paru złotych... Projektant mój powiedział, że coś takiego się robi, ale czy to prawda ? Jest jakaś podstawa faktyczna i prawna ? HELP


Podstawy prawnej nie znam ale osobiście coś takiego podpisałam w starostwie w 2010 r i od razu było prawomocne.
Link do komentarza
Cytat

Witam

Mam pytanie odnośnie pozwolenia na budowę ? Co zrobić żeby przyspieszyć uprawomocnienie pozwolenia na budowę ?
Wystarczy napisać w starostwie, że nie będę się odwoływał od (mam nadzieję) wydanego PnB na piśmie ? Bo nie mam już czasu na czekanie bo rok się kończy a ja chciałbym załapać się jeszcze na dopłatę Rodziny na swoim szkoda tych paru złotych... Projektant mój powiedział, że coś takiego się robi, ale czy to prawda ? Jest jakaś podstawa faktyczna i prawna ? HELP


Co do kredytu RnS to liczy się data kiedy złożysz wniosek o przydzielenie kredytu.Do wniosku nie musisz mieć PnB.
A to ,że nie będziesz się odwoływał to dla urzędu nic nie znaczy,oni maja swój termin i tyle,mogą to zrobić wcześniej ale i zarówno mogą wydać PnB w ostatni dzień.
A co do ewentualnych sąsiadów którzy się by chcieli nie zgodzić z Twoim PnB to uważam,że już za późno, bo z chwila załatwiania kupna działki sąsiedzi na których oddziałuje Twoja działka zostali poinformowani i jeżeli w tamtym czasie nie złożyli odwołania to jest OK
Link do komentarza
W zasadzie pozwolenie na budowę jest decyzją ostateczną w dniu jej wydania. Jednak urzędy stosują, z różnych przyczyn, termin 14 dniowy - zgodnie z art. 130 § 1 k.p.a. – czyli przepis o niewykonalności decyzji w tym terminie.
Ale, w myśl art. 130 § 4 k.p.a. - decyzja podlega wykonaniu przed upływem terminu do wniesienia odwołania, gdy jest zgodna z żądaniem wszystkich stron.
A przypominam, że na tym etapie stroną jest inwestor, oraz właściciele działek sąsiednich (graniczących) – przy czym, sąsiedzi są stroną tylko wtedy kiedy wynika to z przepisów prawa budowlanego (PB, art. 28.2. i art. 3.20), np. jeśli budynek ma być posadowiony w odległości mniejszej niż 4 lub 3m od granicy.

Gdy w sprawie występuje tylko jedna strona postępowania (w tym przypadku inwestor), a decyzja realizuje w pełni jej żądanie, dyspozycja powyższego przepisu może co do zasady znaleźć zastosowanie.
Może, ale nie musi, w zasadzie jest to uznaniowość urzędu.




Ups. W zasadzie , powieliłem to co napisał Barbossa. icon_redface.gif
Link do komentarza
Panowie dziękuje za wszystkie pomocne rady zarówno te odnośnie kredytu jak i te odnośnie PnB. Wolę znać podstawy prawne żeby mieć jakieś argumenty w zanadrzu w przypadku napiętych negocjacji słownych w urzędzie z zawsze wszechwiedzącymi i wszech mądrymi paniami z urzędu

Cytat

Co do kredytu RnS to liczy się data kiedy złożysz wniosek o przydzielenie kredytu.Do wniosku nie musisz mieć PnB.
A to ,że nie będziesz się odwoływał to dla urzędu nic nie znaczy,oni maja swój termin i tyle,mogą to zrobić wcześniej ale i zarówno mogą wydać PnB w ostatni dzień.
A co do ewentualnych sąsiadów którzy się by chcieli nie zgodzić z Twoim PnB to uważam,że już za późno, bo z chwila załatwiania kupna działki sąsiedzi na których oddziałuje Twoja działka zostali poinformowani i jeżeli w tamtym czasie nie złożyli odwołania to jest OK



A to co moja znajoma przesłała mi odnośnie kredytu RnS i jest tam ujęte pozwolenie na budowę dlatego pytam bo koniec roku już tuż tuż... cytuję:

Witam
zgodnie z rozmową telefoniczną przesyłam listę dokumentów potrzebnych do zlożenia wniosku kredytowego:
- ksero dowodu osobistego Pana i zony
- wyciąg z konta bankowego z ostatnich 6 miesiecy Pana i zony ( o ile bedzie już pracowała)
- pit za 2011 r potwierdzony za zgodność z US Pana i żony
- zaswiadczenie o zarobkach na druku bankowym ( przesle jak wybierzemy bank)
- akt małżeństwa
- kosztorys budowlany na druku bankowym ( przesle jak wybierzemy bank)
- projekt budowlany
- prawomocne pozwolenie na budowe
- dziennik budowlany
- wypis i wyrys z rejestru gruntu
- mapa ewidencyjna działki
- akt własności działki
- ksiega wieczysta nieruchomosci
Link do komentarza
no ale czasu jeszcze masz dużo...wystarczy wniosek złożyć do końca roku, jak pisze mhtyl...zanim zbizerzesz resztę dokumentów, to pnb na pewno się uprawomocni...no chyba że jeszcze na niego czekasz...

zawsze jeszcze można spróbować złożyć wniosek, bez prawomocnego pozwolenia, a donieść jak się uprawomocni, nie powinni się tego czepiać w banku...a jak będą, to zmień bank icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Mam wszystkie dokumenty oprócz PnB i dziennika budowlanego, który mam nadzieję w tym tygodniu otrzymać . Skoro można czas uprawomocnienia skrócić to nie ma co czekać tylko działać ! I tak już za długo to wszystko się ciągnie ! Już dawno powinienem podjąć męską decyzję i działać, ale za mocno przerażała mnie wizja 30 lat kredytu, teraz już nie ma wyjścia i innej możliwości... Pozdro dla wszystkich odważnych i zdecydowanych, którzy już spłacają icon_smile.gif
Link do komentarza

Papiery jakie masz możesz składać a PnB możesz albo powiedzieć jak sprawa wygląda albo udać greka ,że zapomniałeś i zanim się w banku połapią co i jak to im doniesiesz .Bardziej bym preferował drugą opcję :icon_biggrin: Jeszcze Cię czeka wpis do księgi wieczystej za który Ty oczywiście zapłacisz oraz za wizytę przedstawiciela banku na wizji lokalnej. Może być tak ,nie chce Cię straszyć ale kolego miał tak ,że wtopił 800 zł na opłaty przed zaciągnięciem kredytu a bank (jeden z banków zachodnich ) odmówił i nawet nie powiedział dlaczego, miał zdolność kredytową tak dla jasności.

Link do komentarza
Cytat

Papiery jakie masz możesz składać a PnB możesz albo powiedzieć jak sprawa wygląda albo udać greka ,że zapomniałeś i zanim się w banku połapią co i jak to im doniesiesz .Bardziej bym preferował drugą opcję icon_biggrin.gif Jeszcze Cię czeka wpis do księgi wieczystej za który Ty oczywiście zapłacisz oraz za wizytę przedstawiciela banku na wizji lokalnej. Może być tak ,nie chce Cię straszyć ale kolego miał tak ,że wtopił 800 zł na opłaty przed zaciągnięciem kredytu a bank (jeden z banków zachodnich ) odmówił i nawet nie powiedział dlaczego, miał zdolność kredytową tak dla jasności.



Henio, co ma piernik do wiatraka? jaki wpis do KW?
przecież to jest dopiero po podpisaniu UMOWY KREDYTOWEJ, nie ma to nic wspólnego z dokumentami potrzebnymi do złożenia wniosku...tak samo wizyta przedstawiciela banku na wizji lokalnej (lub częściej spotykane - operat szacunkowy rzeczoznawcy - też niezbędne do otrzymania kredytu)
Niepotrzebnie mieszasz....
opłaty zawsze jakieś się ponosi wcześniej (np mapki i inne dokumenty potrzebne do wniosku kredytowego) ale nie ma to nic wspólnego z wpisem do KW - jedyne co mi przychodzi do głowy, to fakt, że w KW były do wyprostowania jakieś błędy i bank zażądał złożenia wniosku o wpis, żeby te błedy skorygować (ja miałem coś podobnego) - ale to zazwyczaj robi się razem z wpisem hipoteki.
A tak dla jasności - posiadanie zdolności kredytowej wcale nie jest jednoznaczne z otrzymaniem kredytu...twój kolega mógł mieć złą historię kredytową, jakieś wpisy w BIK itp (oczywiście, zawsze każdy poskarży się jaki to bank zły, ale że 2 lata temu spóźnił się z zapłaceniem raty 2 miesiące to już nie powie - ale dla banku taki klient nie jest wiarygodny)
podobnie mogły być jakieś niejasności inne...długo by można tak wyliczać....
Link do komentarza
Cytat

rozumiem twoje intencje, ale nie strasz niepotrzebnie icon_biggrin.gif


Uprzedzam aby był przygotowany icon_biggrin.gif
Mnie wk.... to że nie dość że Bank jest wpisany w KW to jeszcze ja za to musiałem płacić ,to tak jakbym kupił działkę a za wpis płacił sprzedający.
Link do komentarza
Panowie nie straszcie bo tu święta idą i budżet trzeba rozplanować tym bardziej, że za przyłącze energetyczne trzeba będzie niedługo zapłacić ok 2000zł...
A te opłaty są po otrzymaniu kredytu rozumiem ? I czemu ci złodzieje sobie tyle naliczają ! Nie dość, że musisz oddać im drugie tyle co pożyczać to jeszcze opłaty z kredytem ! Boże widzisz i nie grzmisz !

Jedyne koszty jak narazie jakie poniosłem to:
-30 zł za wydanie ksero kopii pitu za rok 2o11 mój i żony
-1zł za ksero dowodów
-paliwo i rachunki za telefon
-mój czas icon_smile.gif
Na resztę rzeczy czekam. I mam nadzieję, że w tym tygodniu wybiorę się do banku i relacje z poniesionych kosztów zdam na bieżąco.... Edytowano przez lukaszek1232 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...