Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa z elementami automatyki czy bez?


Recommended Posts

Po kolejnym włamaniu moja cierpliwość się wyczerpała. Nadszedł czas na instalację alarmową, choć budynek jeszcze w trakcie wykańczania
Alarm - okazuje się dość skomplikowanym zagadnieniem dla laika. Wynika to stąd, że jak się okazuje można upakować w tę instalację sporo innych funkcji (albo nie!). Szkoda mi takich możliwości, ale z drugiej strony nie chciałbym wyrzucić bezsensownie środków w błoto na mało skuteczne, a bywa problematyczne rozwiązania

Po pierwsze i najważniejsze - centrala zlokalizowana będzie w miejscu w którym nie ma zasięgu GSM. Wymagana była by centralka z anteną GSM na kablu, którą można by umieścić odpowiednio wyżej wewnątrz budynku.

W zasadzie okablowanie położyłem przed tynkami, a więc nie potrzebuję modułu bezprzewodowego, a przy okazji odpadają problemy z wymianą baterii w osprzęcie, choć możliwość bezproblemowej rozbudowy w przyszłości kusi...

Planowane czujki - dwie dymowo/temperaturowe, dwie dualne PIR/stłuczeniowe, cztery dualne PIR/Mikro Fala w pomieszczeniach typu wiatrołap (na zewnątrz - koty biegają po tych pomieszczeniach), kontaktrony/wibracja w drzwiach, antynapad i dwa sygnalizatory na zewnątrz.

W przyszłości czujniki zalania i sterowanie odcięciem wody, czujka gazu usypiającego, podłączenie z wideodomofonem, może sterowanie GWC

Teraz sedno pytania: jaką centralkę i dodatkowe komponenty dobrać? Czy czujka dualna PIR/MW nie zamęczy fałszywymi alarmami jeśli będzie umieszczona w wiatrołapie, bądź skierowana na elewację zewnętrzną, ale pod zadaszeniem? Edytowano przez Irbis Strzecharstwo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Po kolejnym włamaniu moja cierpliwość się wyczerpała. Nadszedł czas na instalację alarmową, choć budynek jeszcze w trakcie wykańczania
Alarm - okazuje się dość skomplikowanym zagadnieniem dla laika. Wynika to stąd, że jak się okazuje można upakować w tę instalację sporo innych funkcji (albo nie!). Szkoda mi takich możliwości, ale z drugiej strony nie chciałbym wyrzucić bezsensownie środków w błoto na mało skuteczne, a bywa problematyczne rozwiązania

Po pierwsze i najważniejsze - centrala zlokalizowana będzie w miejscu w którym nie ma zasięgu GSM. Wymagana była by centralka z anteną GSM na kablu, którą można by umieścić odpowiednio wyżej wewnątrz budynku.

W zasadzie okablowanie położyłem przed tynkami, a więc nie potrzebuję modułu bezprzewodowego, a przy okazji odpadają problemy z wymianą baterii w osprzęcie, choć możliwość bezproblemowej rozbudowy w przyszłości kusi...

Planowane czujki - dwie dymowo/temperaturowe, dwie dualne PIR/stłuczeniowe, cztery dualne PIR/Mikro Fala w pomieszczeniach typu wiatrołap (na zewnątrz - koty biegają po tych pomieszczeniach), kontaktrony/wibracja w drzwiach, antynapad i dwa sygnalizatory na zewnątrz.

W przyszłości czujniki zalania i sterowanie odcięciem wody, czujka gazu usypiającego, podłączenie z wideodomofonem, może sterowanie GWC

Teraz sedno pytania: jaką centralkę i dodatkowe komponenty dobrać? Czy czujka dualna PIR/MW nie zamęczy fałszywymi alarmami jeśli będzie umieszczona w wiatrołapie, bądź skierowana na elewację zewnętrzną, ale pod zadaszeniem?



Ja na Pana miejscu nie łączyłbym alarmu z automatyką... zawsze polecam klientom, aby był on autonomiczny.

Istnieje natomiast inteligentny system bezprzewodowy, który można połączyć z sygnałem pochodzącym z alarmu, dzięki temu cała "procedura obronna" rozpocznie się tak jak w przypadku, gdy automatyka do domu pochodziłaby z centralki alarmowej.

System, o którym piszę sterowany jest za pomocą komórki, tabletu, telefonu lub komputera PC. Podłączyć można do niego praktycznie wszystko. Czujki (zalania, dymu, tlenku węgla, dwutlenku węgla, ruchu, itd.) oraz elementy wykonawcze (urządzenia które np. włączają mechaniczną wentylację, zamykają bramę, odcinają dopływ wody do domu, itd.). Możliwe jest ustawienie scen (np. scena zalania odcina dopływ wody do domu, gdy czujnik zalania się uaktywni lub scena oglądania filmu (rozwinie się ekran projekcyjny, włączy się projektor, przygasnął lampy, itd.) Można także sterować ogrzewaniem, dzięki temu oszczędności sięgają 23% (system sam obniża temperaturę, gdy nie ma nikogo w domu).


System może być rozbudowywany, więc nie trzeba decydować się na zautomatyzowanie całego domu.
Cena? około 100zł/m2 - nie płaci Pan za okablowanie całego domu
Centrala? - coś podobnego do Pana DVD... może trochę mniejsze.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Po kolejnym włamaniu moja cierpliwość się wyczerpała. Nadszedł czas na instalację alarmową, choć budynek jeszcze w trakcie wykańczania
Alarm - okazuje się dość skomplikowanym zagadnieniem dla laika. Wynika to stąd, że jak się okazuje można upakować w tę instalację sporo innych funkcji (albo nie!). Szkoda mi takich możliwości, ale z drugiej strony nie chciałbym wyrzucić bezsensownie środków w błoto na mało skuteczne, a bywa problematyczne rozwiązania

Po pierwsze i najważniejsze - centrala zlokalizowana będzie w miejscu w którym nie ma zasięgu GSM. Wymagana była by centralka z anteną GSM na kablu, którą można by umieścić odpowiednio wyżej wewnątrz budynku.

W zasadzie okablowanie położyłem przed tynkami, a więc nie potrzebuję modułu bezprzewodowego, a przy okazji odpadają problemy z wymianą baterii w osprzęcie, choć możliwość bezproblemowej rozbudowy w przyszłości kusi...

Planowane czujki - dwie dymowo/temperaturowe, dwie dualne PIR/stłuczeniowe, cztery dualne PIR/Mikro Fala w pomieszczeniach typu wiatrołap (na zewnątrz - koty biegają po tych pomieszczeniach), kontaktrony/wibracja w drzwiach, antynapad i dwa sygnalizatory na zewnątrz.

W przyszłości czujniki zalania i sterowanie odcięciem wody, czujka gazu usypiającego, podłączenie z wideodomofonem, może sterowanie GWC

Teraz sedno pytania: jaką centralkę i dodatkowe komponenty dobrać? Czy czujka dualna PIR/MW nie zamęczy fałszywymi alarmami jeśli będzie umieszczona w wiatrołapie, bądź skierowana na elewację zewnętrzną, ale pod zadaszeniem?




Polecam centralę jak i osprzęt polskiej firmy SATEL. Centralę np. integrę 64 lub 128WRL ( droższa ale idzie na niej zrobić cuda ) Do tego oddzielny moduł powiadamiania np. GPRS T1 bądź T2. ( domyślam się że między centralą a miejscem gdzie ma być moduł został położony przewód np YDY 3x2x0,5 lub skrętka? )
Link do komentarza
Do Integry 128WRL nie potrzebny jest oddzielny moduł GSM, bo ma go w sobie, ale nadal pozostaje problem wyprowadzenia anteny w miejsce gdzie będzie zasięg. Na razie stanąłem na tym, że najlepiej aby była to antena kierunkowa z zakończeniem kabla w standardzie SMA - może ktoś polecić coś sensownego (nie musi to być chiper-super sprzęt - wystarczy kilka dB zysku i kabel ok. 8-10m).

Kolejna zagwozdka - czy upakuję w obudowę dołączaną do Integry 128WRL: jedno rozszerzenie o 8 wejść, moduł SM-2, INT-VMG, ETHM-1do komunikacji z siecią? Edytowano przez Irbis Strzecharstwo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Do Integry 128WRL nie potrzebny jest oddzielny moduł GSM, bo ma go w sobie, ale nadal pozostaje problem wyprowadzenia anteny w miejsce gdzie będzie zasięg. Na razie stanąłem na tym, że najlepiej aby była to antena kierunkowa z zakończeniem kabla w standardzie SMA - może ktoś polecić coś sensownego (nie musi to być chiper-super sprzęt - wystarczy kilka dB zysku i kabel ok. 8-10m).

Kolejna zagwozdka - czy upakuję w obudowę dołączaną do Integry 128WRL: jedno rozszerzenie o 8 wejść, moduł SM-2, INT-VMG, ETHM-1do komunikacji z siecią?


Tylko kosztuje troszkę drogawo icon_smile.gif

Polecam tak czy inaczej SATELA.

Tylko na tym robię i gitara jest.
Link do komentarza
Cytat

Tylko kosztuje troszkę drogawo icon_smile.gif
Polecam tak czy inaczej SATELA.


Drogo czy tanio to zależy od skali i konfiguracji - zabezpieczam dom plus obiekt przyległy ok. 1200m2, a biorąc pod uwagę funkcje automatyki (nie widzę powodu dla którego miałbym dublować urządzenia osobno dla alarmu i osobno dla automatyki), to Integra 128WRL sterowana sieciowo, telefonicznie, z głosowym powiadamianiem o zdarzeniach (natychmiast po ich wystąpieniu) powinna dać radę (do 128 wejść i wyjść), dodatkowo dla żartu moduł informujący złodzieja przez "papugę"o rozwoju akcji zapobiegawczej... W końcu Integra 128WRL posiada też wbudowany moduł bezprzewodowy - przyda się w przyszłości kiedy będzie trzeba dołożyć jakieś urządzenia.

Okazało się, że wszystko ładnie upakowało się w standardowej obudowie.
Zamiast zwykłych czujek w wiatrołapach dołożyłem czujki zewnętrzne otrzymując w ten sposób strefę bezpieczeństwa wokół domu (wolałbym aby alarm płoszył złodzieja zanim narobi szkód). Do tego dołożyłem dyskretny monitoring, nadzorujący strefę zewnętrzną i jest chyba ok.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Co do instalacji alarmowych, to wiele osób podłącza swoje centralki do telefonów GSM. Trzeba pamiętać o tym, że w sklepie za kilkasert zł można kupić zagłuszcz telefoni GSM i mimo alarmu centralka nigdzie się nie dodzwoni. Czasem lepszym rozwiązaniem może okazać sie telefon stacjonarny pod warunkiem że kable do naszego mieszkania nie sa ułożone w widocznym miejscu.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...