Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jak ja kocham te angielskie chatki, a szczególnie ekipy remontowe które je "restaurują" icon_wink.gif
Ostatnio kładłem strzechę w okolicach Ham. Niestety konstrukcja dachu wymagała znacznego wzmocnienia, ale konserwator zastrzegł, że nie wolno niczego zmienić w starej konstrukcji. Koordynator prac zlecił nam wykonanie wzmocnienia w postaci drugiej konstrukcji nad pierwotną. Siłą rzeczy byliśmy zmuszeni do oparcia nowej konstrukcji na starej, co zostało zaakceptowane przez koordynatora. Jakie było moje zdziwienie, kiedy przed wyjazdem zapytałem jak ekipa wykończeniowa zamierza wykończyć poddasze. Usłyszałem, że wytną starą konstrukcję, a ocieplenie i wykończenie przymocują do nowej, bo przecież i tak nie będzie widać...

W Twoim przypadku najlepiej przywrócić stan pierwotny, a jeśli już zależy Ci na wprowadzeniu zmian - należy je uzgodnić z kimś kompetentnym, kto będzie miał możliwość zrobić wizję lokalną i ocenić uszczerbek a także zwiększenie obciążenia dachu przez ocieplenie i jego wykończenie. Na pierwszy rzut oka brakuje mi jętek które mają za zadanie utrzymać sztywność krokwi. Biorąc pod uwagę zwiększenie ciężaru dachu i ciągłość w czasie (naturalne osłabienie konstrukcji) dołożyłbym jeszcze albo krokwie pośrednie, albo przybił wzmacniające do boku istniejących, a następnie dołożył jętki i jakoś to-to zwiatrował (taśmą ciesielska...?). Warto przy okazji remontu sprawdzić miejsce łączenia krokwi z murłatą i naprawić ewentualne uszkodzenia.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Bezwzględnie należy przywrócić stan zgodny z projektem albo wykonać projekt zastępczy przez uprawnionego konstruktora. Pozdrawiam.



Drogi Kolego jestem dokładnie tego samego zdania, choć rzecz dotyczy (zakładam na podstawie przedstawionych zdjęć) budynku zabytkowego, przy którym jakiekolwiek prace wymagają zgody konserwatora zabytków. Jeśli się mylę i jest to budynek nie podlegający ochronie konserwatorskiej... to i tak projekt zwykle sprowadza się tam do ładnie oprawionej w ramkę pasteli, która zdobi ścianę. Dla wykonawcy takiego projektu jest to wyzwanie związane z odpowiedzialnością za prawidłową realizację, ale daje też ogromne pole do zaprezentowania swojego kunsztu, który wśród znacznej części lokalnych wykonawców bardziej przypomina prymitywizm na temat...

Pozdrawiam serdecznie
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...