Skocz do zawartości

MPZP - wod-kan


vip42

Recommended Posts

zapis w MPZP:
Cytat

Zasady modernizacji, rozbudowy i budowy systemów infrastruktury technicznej:
1) zaopatrzenie w wodę:
a) zaopatrzenie w wodę z istniejących magistral wodociągowych poprzez istniejącą i projektowaną sieć rozdzielczą zlokalizowaną w poszczególnych ulicach,
b) sieć wodociągową projektować w ciągach komunikacyjnych,
c) obowiązuje zakaz realizacji indywidualnych ujęć wody,
d) ...
2) odprowadzenie ścieków sanitarnych:
a) odprowadzenie ścieków sanitarnych do kanalizacji gminnej,
b) kanalizację sanitarną projektować w ciągach komunikacyjnych,
c) obowiązuje zakaz budowy nowych bezodpływowych osadników ścieków oraz przydomowych oczyszczalni ścieków,
d) ...
3) odprowadzenie wód opadowych...




Na pytanie do gminy kiedy planuje zbudowac infrastrukturę, otrzymałem odpowiedź:
Cytat

Zgodnie z MPZP teren ten musi być uzbrojony kompleksowo (jeżeli wodociąg, to
i kanalizacja), a to znacznie podnosi koszty.



Gmina obecnie nie ma na to kasy, bo inwestuje gdzie indziej.

Cytat

W tej sytuacji dziewicze tereny nieuzbrojone muszą czekać. W tym przypadku
może nawet do 10-ciu lat, ale przy dobrej sytuacji finansowej Gminy może
krócej.

W przypadku dróg wewnętrznych (niepublicznych) można rzecz przyspieszyć
realizując uzbrojenie wod - kan w takiej drodze własnym staraniem i na
własny koszt.



Moja działka jest otoczona drogami gminnymi, a do sieci wod-kan mam z 300 m. Czy to oznacza, że jestem zmuszony tylko czekać, aż gmina znajdzie kasę? Czy można coś zrobić aby przyspieszyć budowę sieci wod-kan? Bo bez wod-kan nie dostanę PnB... Edytowano przez vip42 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Jeszcze kilka wypisów z MPZP
Cytat

4. Zasady ochrony środowiska, przyrody i krajobrazu kulturowego:
1) ...
5) w granicach całego obszaru objętego planem obowiązuje zakaz prowadzenia działań mogących przyczynić się do obniżenia poziomu wód w rezerwacie m.in. zakaz głębokich wykopów (poniżej 5 m), budowy studni głębinowych i kopanych, zakaz fundamentowania budynków poniżej 5,0 m itp.;
6)...
7) obowiązuje uzgadnianie projektów budowlanych w zakresie melioracji wodnych
...
10. Szczególne warunki zagospodarowania terenów oraz ograniczenia w ich użytkowaniu, w tym zakaz zabudowy:
1) ustala się obszary ograniczonego użytkowania wzdłuż linii energetycznych 15kV, (szerokości po 5,0 m w obie strony od osi linii), w których obowiązuje zakaz zabudowy mieszkaniowej i sadzenia drzew; obszary ograniczonego użytkowania nie obowiązują po ewentualnym skablowaniu linii energetycznej lub po przebudowie poza granice działek;
2) obowiązuje zakaz zabudowy przy granicach działek;
3) uzyskanie pozwolenia na budowę uwarunkowane jest możliwością przyłączenia budynku do sieci wodociągowej i kanalizacyjnej;
...
13. Sposób i termin tymczasowego zagospodarowania, urządzania i użytkowania terenów: do czasu realizacji ustaleń planu dopuszcza się dotychczasowe użytkowanie terenów.




Czy istnieje jakiś sposób by móc się budować na tej działce w ciągu najbliższych kilku lat? Czy trzeba tylko cierpliwie czekać na gminę? A może znacie sposób by wymusić budowę sieci wod-kan?

:wallbash: zachciało mi się kiedyś działki ładnie położonej... :ranting: Edytowano przez vip42 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
ja robiłem przyłącze 102mb - da się jeszcze przeżyc...
ale już rozbudowa sieci to zupełnie inna bajka...a przy takich odległościach, to na bank będzie rozbudowa sieci...

ja tez dodatkowo dobrze się dogadałem - że wyszło taniej
projekt robiły wodociągi
kolega minikoparką wykopał
znalazłem firmę, co położyła rure+ zrobiła przewiert pod drogą
całość wyszła 5800zł,(czyli niecałę 57zł/mb) co moim zdaniem było ceną bardzo dobrą, biorąc pod uwagę że wodociągi liczą sobie 130/mb a lokalne firmy w okolicy 70-80/mb + dodatkowo za przewiert+ jakieś duperelki

wiem, że przy rozbudowie sieci, można domagać się od gminy/wodociągów zwrotu kosztów za zrobienie tej rozbudowy....
ale wpierw trzeba i tak kasę założyć...
Link do komentarza
ja osobiście robiłem tylko wodę - kanalizację miałem na działce.

natomiast z tego co wiem, sprawa dotyczy i wody i kanalizacji - takie coś znalazłem

"Budowa przyłączy
Zgodnie z orzeczeniem Sądu Najwyższego, realizację budowy przyłączy do sieci do lokalizacji wodomierza głównego i urządzenia pomiarowego zapewnia na własny koszt osoba ubiegająca się o przyłączenie nieruchomości do sieci – art. 15 ust. 2 ustawy z 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Zgodnie z aktualną definicją ustawową, przyłącze kanalizacyjne to odcinek przewodu łączącego wewnętrzną instalację kanalizacyjną w nieruchomości odbiorcy usług z siecią kanalizacyjną, za pierwszą studzienką, licząc od strony budynku, a w przypadku jej braku – do granicy nieruchomości gruntowej. Innymi słowy (w pewnym uproszczeniu), odcinek przewodu łączący nieruchomość od granicy działki z siecią kanalizacyjną nie jest przyłączem, a więc nie ma podstaw do obciążania odbiorcy obowiązkiem czy kosztami jego budowy.

Gdyby odbiorca na własny koszt wybudował tę część instalacji, miałby wówczas prawo żądać zwrotu kosztów od przedsiębiorstwa. Wynika to z art. 31 ust. 1 powołanej ustawy. Stanowi on, że osoby, które wybudowały z własnych środków urządzenia wodociągowe i urządzenia kanalizacyjne, mogą je przekazywać odpłatnie gminie lub przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu na warunkach uzgodnionych w umowie. Potwierdził to Sąd Najwyższy, który stwierdził, że wybudowany przez inwestora poza nieruchomością odcinek przewodu kanalizacyjnego, w zakresie, w jakim łączy wewnętrzną instalację kanalizacyjną danej nieruchomości z istniejącą siecią kanalizacyjną, stanowi urządzenie kanalizacyjne, o którym mowa w art. 31 ust. 1 ustawy z 7 czerwca 2001 roku o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków. W związku z tym osoby, które same, w celu przyłączenia się do sieci wodno-kanalizacyjnej sfinansowały budowę urządzenia wodociągowego lub urządzenia kanalizacyjnego znajdującego się poza ich działkami, nawet gdy urządzenia te służyć miały jedynie zaspokajaniu potrzeb danej prywatnej nieruchomości, mogą liczyć na zwrot kosztów budowy tych urządzeń. Zgodnie bowiem z powołanym wyżej przepisem mogą one przekazywać odpłatnie gminie lub przedsiębiorstwu wodociągowo-kanalizacyjnemu przedmiotowe urządzenia na warunkach uzgodnionych w umowie.

Przy tym trzeba podkreślić, że należność za przekazane urządzenia wodociągowe i urządzenia kanalizacyjne może być rozłożona na raty lub uwzględniona w rozliczeniach za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. Natomiast w wypadku braku stosownej umowy możliwe jest sądowe dochodzenie zwrotu poczynionych nakładów. Roszczenie osoby, która na własny koszt wybudowała urządzenia wodociągowe i kanalizacyjne, nie ulega przedawnieniu.

Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 13.09.2007 r., sygn. akt III CZP 79/07"

mogę tez polecić lekturę tego wątku:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?...cy-dzia%C5%82ki

i jeszcze tutaj:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?...rzez-gmin%C4%99
Link do komentarza
Chciałem kupić działkę z podziału pola, bez uzbrojenia w projektowanej drodze wewnętrznej prywatnej. Do działki był dociągnięty tylko prąd. Działek było 10 droga jedna. Długość całości ok 200 m. Do wybudowania nie przyłącza a całe główne sieci z przepustowością dla wszystkich 10 działek. Do wybudowania sieć gazowa, kanalizacyjna i wodna. Koszt szacunkowy jaki usłyszałem w zakładach gazowym i wodnym to łącznie ok 150 tys zł. Oczywiście to szacunki bardzo zgrubne i zapewne przesadzone ale trzeba pamiętać że w to wejść musi cała kwestia projektowania, uzgodnień, pozwolenia, wykonawstwa (tam jeszcze wchodziła przepompownia dodatkowa dla wody bo na wzniesieniu była działka). Koszt dla jednej osoby absurdalny więc z działki zrezygnowałem i kupiłem inną droższą ale z mediami wszystkimi przy działce.
Link do komentarza
teoretycznie można odzyskać tę kasę, ponieważ inwestor (czyli ja) muszę wybudować przyłącze do sieci (które jest albo na granicy działki albo na 1 studzience) a budowa sieci jest w obowiązku gminy.

Z tym że najczęśćiej gmina wydając warunki stawia zastrzeżenie, że po wybudowaniu przekaże się jej wybudowaną sieć GRATIS. Można z takim problemem (przed podpisaniem umowy al e mając ją na piśmie) udać się do UOKiK, ale wtedy trzeba zapomnieć o szybkiej budowie
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...