Skocz do zawartości

Budowa domu w systemie PRAEFA, wykonawca ABAKON


Recommended Posts

06.11.2012

Wykonawca, firma Abakon z B-B bardzo szybko uporał się z wszystkimi formalnościami: wykonanie projektu, uzgodnienia, badania geologiczne itp. Po 3,5 miesiąca otrzymaliśmy pozwolenie na budowę. Pierwsze spotkanie na placu budowy 06.11.12 wytyczono posadowienie budynku, ustalono wysokość posadowienia i niespodzianka koparka od razu przystąpiła do wykonania wykopu. Niestety deszcz uniemożliwił kontynuowanie prac.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg


DSC01446.jpg

Edytowano przez yossarian (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
yossarian w Twoim przypadku faktycznie szybko się uporali
ja z nimi umowę podpisałem w sierpniu
a PnB uzyskałem chyba na początku kwietnia
przeczytaj mój dziennik, będziesz wiedział na co zwracać uwagę
chyba w dzienniku już o tym nie pisałem
ale jak skończą Ci robić dach to zajrzyj do wyczystki komina
ja tam znalazłem dużo styro z ocieplenia komina :bandit:
jaki projekt wybrałeś?
Link do komentarza
15.11.2012

Pomimo nie najlepszej pogody w ostatnich dniach, mamy kolejne postępy. Rozpoczęliśmy od drogi. Konieczne było utwardzenie około 70 m miedzy zwanej drogą gminną. Udało się tanim kosztem, wysypaliśmy około 15 m3 nie naszego gruzu (dzięki Grzesiu!) na to wysypaliśmy 10 m3 tłucznia. Wiem że nie tak buduje się drogę, ale Gazownia ma plan budowy przyłącza w drodze, i będą ją rozkopywać. Po drodze przejechał już w czasie deszczu 17 razy 26 tonowy samochód z kamieniem na podbudowę płyty i droga nadal jest przejezdna, a kosztowała na razie tyle co 1 samochód kamienia i 2 godz. pracy koparki, którą udało nam się wynająć od tej samej firmy która była wynajęta do wykonania wykopu pod dom.

Kilka zdjęć drogi:

Gruz

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg



i tłuczeń

DSC01446.jpg



Wcześniej w trakcie wykonywania wykopu wykonano oczywiście też opaskę drenarską, jak widać mamy dość wysoki poziom wód gruntowych co sprawia że przynajmniej na tym etapie nie mamy problemu z wodą do celów budowlanych.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg



Gotowy wykop

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg




W poniedziałek i wtorek wykonywana była podbudowa pod płytę. Dostawa kruszywa, ze względu na brak możliwości określenia ilości koniecznej do wykonania podbudowy nie jest objęta kosztorysem. Abakon poradził dostawcę dobrej żwirowej pospółki z którym mogliśmy sami ustalić warunki finansowe, tłuczeń kupiliśmy w pobliskim kamieniołomie. Oczywiście po przywiezieniu pierwszego samochodu pospółki musiałem z kierowcą góralem ustalić, że przywiezione 6 m3 pospółki to nie jest 8 m3 stanęło na tym że jest to 7 m3, brak kompromisu z mojej strony groził ciupagoczynami. Uwierzył dopiero jak zaproponowałem mierzenie burt. Stanęło na tym że od następnego kursu będzie jeździł większym samochodem marki Kama3, który naprawdę mieści 8m3. Nawiasem mówiąc, Kamaz ten był w takim stanie technicznym że niemożliwe jest aby przeszedł przegląd techniczny w XXI w. Zupełnie inny był dostawca tłucznia, przywoził go w cenie kamienia w kamieniołomie, dzięki jego "rabatom" transport mieliśmy gratis. Gdyby ktoś był w potrzebie mogę udostępnić nr tel. Reasumując podbudowa pochłonęła 90 m3 tłucznia różnych rozmiarów, 40 m3 pospółki i 2 dni pracy wykonawcy.

Podbudowa dzień 1

DSC01446.jpg



Zamontowano bednarkę do piorunochronów i uziemienia instalacji elektrycznej.

DSC01446.jpg



Podbudowa dzień 2

Ułożono styropian - ocieplenie poziome opaski:

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg



wszystko oczywiście pod czujnym, laserowym okiem niwelatora

DSC01446.jpg



W trakcie pomiarów geodezyjnych, przy tyczeniu budynku geodeta patrząc w swoją "camere obscurę" wydawał komendy typu: ...jeszcze jeden centymetr w lewo... itp. Gość pojechał i od tego momentu zasypanie przez wywrotkę kamieniem palików pieczołowicie umieszczonych przez geodetę lub potrącenie ich koparką nie stanowi żadnego problemu.

DSC01446.jpg



I gotowa podbudowa, widoczne obniżenia w miejscach montażu ogrzewania podłogowego.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg



Dziś zaczęto przygotowania do zalania płyty. Jutro jadę zobaczyć efekty.


Kalumet, Twój dziennik przeczytałem cały od deski do deski na etapie wyboru wykonawcy, zamieściłem nawet jeden wpis z pytaniem o koszty ogrzewania domu, pod wpływem tej lektury powstaje ten dziennik. My mamy projekt indywidualny, nie z żadnego katalogu.

Draagon dzięki za dobre słowo, fajne "łyżwy" icon_cool.gif , my mamy trzy kundelki, między innymi z tego powodu budowa w spacerowej okolicy daleko od szosy. Edytowano przez yossarian (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
16.11.2012

Wczoraj wykonano styropianowy szalunek płyty. Ponieważ w ten sposób powstał pierwszy rzeczywisty zarys budynku, dziś pojechałem z miarką mierzyć wymiary i przekątne. Moje obawy dot. potrącanych nagminnie palików tyczonych z dokładnością do 1cm przez geodetę okazały się nieuzasadnione. Wszystko zgadzało się jak należy.
W trakcie wykonywania podbudowy byłem cały czas na miejscu, aby płacić na bieżąco za dostarczany kamień. Siłą rzeczy obserwowałem pracujących, człowiek który kierował pracami, cały czas był na miejscu i rzadko rozstawał się z niwelatorem, rezultat musiał być ok.
W latach 90-tych, przez kilka lat pracowałem w firmie budowlanej i poznałem od podszewki jak to wygląda od strony wykonawczej. W przypadku tej ekipy, mogę sobie tylko życzyć aby pozostałe były podobne.
Czy ktoś z Was miał Inspektora Nadzoru? Jeśli tak to napiszcie o tym czy było warto. Ja rozważałem, ale ponieważ poznałem kiedyś od kuchni specyfikę pracy na budowach, uznałem że mimo braku dużej wiedzy stricte technologicznej spróbuję poradzić sobie sam. Ponadto mam nadzieję, że przez dekadę dużo zmieniło się na lepsze.

Poziom płyty wyszedł też oczywiście dokładnie z naszymi oczekiwaniami. W najniższym miejscu ok. 10 cm ponad poziomem gruntu. Chcieliśmy aby budynek nie był posadowiony wysoko, aby jak najmniej oddzielać strefę dzienną od ogrodu.
Planujemy wzdłuż ogrodzenia wykonać obniżenia terenu odprowadzające wodę, ponadto mamy dość korzystny układ działki, ewentualne wody płynące polami będą trafiały na brukowany podjazd, a potem przez drogę i pola do strumienia płynącego w dół polami. Teren jest drenowany. W trakcie wykopów natrafiliśmy na istniejący, drożny drenaż. Oczywiście połączono go ponownie rurami.
Przed zakupem działki zrobiliśmy rozpoznanie wśród miejscowych mieszkańców. Dowiedzieliśmy się że nasza działka nigdy nie była zalana w czasie opadów i roztopów. Kilka lat temu po długotrwałych opadach polami płynęła woda. Podpiwniczone budynki były podtapiane. Mamy nadzieję że opisane wyżej zabezpieczenia i te 10 cm wystarczą na taką okoliczność.

Oto kilka zdjęć stanu aktualnego na dziś:

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg


DSC01446.jpg



Styropian połączony stalowymi klamrami, wszystkie łączenia wypełnione pianką.

DSC01446.jpg



Pianka to b.ważna rzecz. Dla mnie priorytetem w budowie domu jest jego energooszczędność, a dla mojej Nieżony światło, kolory, wystroje itp. wspólnie oczekiwaliśmy przestrzeni, widoków i spokoju.

Spełniając oczekiwania gości bloga, niżej prezentujemy co powstało z naszych oczekiwań:

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg


DSC01446.jpg



Zamieszczony projekt nie jest dokładnie tym ostatecznym, jest kilka drobnych zmian,między innymi zlikwidowaliśmy attyki.
Dach 45 stopni będzie kryty dachówką, ocieplenie 20 cm czarnego styropianu, GWC, rekuperacja, w strefie dziennej i łazience ogrzewanie podłogowe i kanałowe, rozważaliśmy pompę ciepła,ale ze względu na żwirowo kamienny grunt zrezygnowaliśmy.

W poniedziałek mają być wykonywane instalacje w płycie, a od wtorku zbrojenie i betonowanie. Postępy prac będziemy oczywiście opisywać.

DSC01446.jpg

Edytowano przez yossarian (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
20.11.2012

Układanie ocieplenia płyty, obrzeży styropianowych pełniących funkcję szalunku oraz 2-ch warstw 20 cm pod płytą.

DSC01446.jpg



21.11.2012

Początek zbrojenia - dolna siatka

DSC01446.jpg



22.11.2012

Instalacje wod-kan, CO, GWC i druga warstwa zbrojenia.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg



23.11.2012


Od rana kończenie zbrojenia, wykonano szalunki obniżeń do ogrzewania podłogowego i kanałowego


DSC01446.jpg



i około 10.00 pierwsza "gruszka"

DSC01446.jpg



12.00 - po upływie 2-ch godzin i 18 m3 betonu GOTOWE!!

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg


DSC01446.jpg

DSC01446.jpg



i ku mojemu zdziwieniu po kolejnej godzinie:

1. Ogarniete i zabezpieczone wszystkie odpady budowlane

DSC01446.jpg



2. Zabezpieczony wykop do pobierania wody

DSC01446.jpg



3. A nawet zebrane w kopiec kreta wszystkie "przydasie"

DSC01446.jpg



A CAŁY CZAS PADAŁO!!! - gdzieś musi być jakiś haczyk icon_biggrin.gif

Po 17 dniach od wbicia pierwszej łopaty, pierwszy etap zakończony podpisaniem Protokołu Odbioru.

Stawianie ścian planujemy najwcześniej w lutym, o ile będzie możliwy dojazd z dużą naczepą w okresie zimowym.



Link do komentarza
Cytat

19.11.2012

Dziś wykonano instalację wod-kan w podbudowie płyty:

[attachment=14906:20121119...3252__2_.jpg]


W tym roku planujemy wykonać tylko płytę fundamentową. Optymistyczny plan zakłada zakończenie inwestycji do czerwca.



dlaczego nie będą stawiać ścian zimą
wszyscy, którzy stawiają domy szkieletowe i abakon chwalą się
że mają tą przewagę nad zwykłymi murowańcami
że mogą stawiać domy również w zimie
a jakoś tego nie robią
Ty nie chciałeś czy abakon odradzał?
faktycznie ekipa Ci się fajna trafiła
ci co u mnie robili
to nawet planu nie umieli odczytać
Link do komentarza
Prowadzimy wraz z Nieżoną wspólnie bussines internetowy, w którym miesiące od XII do II to super sezon. Wy siedzicie sobie wygodnie długimi wieczorami i wpisujecie w google swoje marzenia, a my całymi dniami zajmujemy się pozycjonowaniem i marketingiem, aby ułatwiać Wam ich spełnianie. To główny powód przerwy w inwestycji, choć nie jedyny.

Draagon podobnie jak ty, również czuje spory niedosyt i wcale mi się nie podoba że należy odpuścić.

Pozdrawiam wszystkich.

P.S.
Trafiłem dziś na pewien wątek dot. ścian firmy Praefa które będą stanowiły nasz dom http://forum.muratordom.pl/showthread.php?...ighlight=abakon i lekkie zaskoczenie icon_confused.gif , pozostajemy jednak optymistami, to było w końcu ponad 5 lat temu...
Martwi mnie słowo abakon na końcu adresu linka... Edytowano przez yossarian (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Masz rację Kalumet, reakcja Praefy była jedyną słuszną, po tym jak sami zgotowali sobie ten los.

Zawodowo zajmuję się różnymi metodami marketingu internetowego. Gdy trafiłem na ten wątek forum Praefy, wiedziałem od razu że kwestią czasu jest kiedy wyjdzie im to bokiem. To tak, jakby np. Apple założyło niemoderowany wątek na temat: ..."Odpowiadamy na wszystkie pytania dot. iPhone 5"... - wyobraź sobie wpisy np. developerów żyjących z pisania aplikacji na androida. Żadna, nawet najlepsza firma tak nie robi. Naiwne założenie że będziemy profesjonalnie odpowiadać na rzeczowe pytania dot. naszej technologii (bo wierzymy w to że jest świetna) musiała spalić na panewce. Wiadomo było że pisać będą tylko "krytycy internetowi" bo to lubią!!!! Zainteresowani w takich przypadkach tylko czytają. Brak elementarnej wiedzy o społeczności internetowej spowodował że Praefa sama strzeliła sobie w kolano. Po "aferze" poszli po rozum do głowy (pewnie ktoś udzielił rady) posypali głowę popiołem i przestali ciągnąć ten wątek, a użytkownik "zuzanos", nie zamieścił już żadnego komentarza icon_redface.gif . Brawo. Z mojego punktu widzenia, nie jest to podstawą do zamartwiania się o naszą życiową inwestycję, ale bardzo dokładnie sprawdzę czy czasami tak jak w przypadku "zuzanos" materiał keramzytowy w ścianach nie rozłożył się nierównomiernie i wewnątrz nie wystaja rdzewiejące druty zbrojenia. Nie chcę mieć domu z wielkiej płyty im. Edwarda Gierka.

Przepraszam wszystkich czytających ten wątek za moje wypociny na tematy internetowe, ale to moja "praca-pasja" i nie mogłem się powstrzymać, obiecuję poprawę i oświadczam ze nigdy już nic nie napiszę na ten temat.

P.S.
Opiszę tu i dodam zdjęcia moich ścian po montażu i w przekrojach. Edytowano przez yossarian (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Nie wierzę!!!!!!!!! icon_eek.gif Wiem że napisałem przed chwila o tym że koniec tematów internetowych, ale przed chwilą, niewiarygodne, ale znalazłem nowy watek "MISTRZÓW PORAŻEK INTERNETOWYCH" którzy założyli tuż po poprzedniej wpadce z "zuzanos" i prowadzili go tylko przez 1 m-c , zanim ponownie internauci dali im po łapach http://forum.muratordom.pl/showthread.php?...cz-ZDJ%C4%98CIA
Nie czytałem go, ale mogli liczyć tylko na krytykę internetową... :??? Edytowano przez yossarian (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Cześć Yossarian, jak idzie budowa? Właśnie rozważam budowę we Wrocławiu z Abakonem i podczytuję icon_smile.gif


Kończymy ostateczne uzgodnienia dot. ścian, instalacji, wyposażenia itp. Wpłacamy kolejna transzę i mam nadzieje że szybko pojawią się jakies efekty, czyli sciany. Natychmiast jak coś ruszy zamieszczę kolejne wpisy.
Link do komentarza
Ruszamy z dalszą budową, w piątek uzgodniliśmy wszystkie szczegóły dot ścian i instalacji elektrycznej i w poniedziałek jest zaplanowany montaż. Czyli tylko tydzień trwa produkcja ścian od momentu zamówienia, miła niespodzianka, sądziłem że potrwa dłużej. Zrezygnowaliśmy z okien trzyszybowych, wykonawca zażyczył sobie dopłatę 15000 netto, to zbyt dużo i nigdy się nie zwróci.
Link do komentarza
Nieźle sobie winszują samej dopłaty 15 tys . U mnie za wymianę okien w całym domu tyle zapłaciłem , do tego był szary kolor za który jest ekstra dopłata a wszystko w potężnych profilach aluplasta , oczywiście trójszybowe :
http://www.aluplast.com.pl/index.php?grupa...mp;kategoria=36
A ci chcą dopłaty za samą trzecią szybkę tyle kasy , normalnie rozbój w biały dzień , ale pewno za ścianki będzie mniej . Edytowano przez demo (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

nie znam się na praefie, ale jeżeli do poniedziałku mają wyprodukować ściany i rozpocząć montaż, to proponowałbym się im porządnie przyjrzeć, jak przyjadą na plac budowy, no chyba, że dawno są gotowe, a tylko mydlą oczy



ściany nie mogą być wcześniej zrobione
ponieważ po zrobieniu płyty nanoszą na papier miejsce rur z cwu , co itp
w ścianach są przygotowane puszki pod kontakty
a każdy klient wybiera w innym miejscu
więc są robione na indywidualne zlecenie
Link do komentarza
Cytat

ściany nie mogą być wcześniej zrobione
ponieważ po zrobieniu płyty nanoszą na papier miejsce rur z cwu , co itp
w ścianach są przygotowane puszki pod kontakty
a każdy klient wybiera w innym miejscu
więc są robione na indywidualne zlecenie


Dokładnie tak, w piatek jeszcze zmienialiśmy umieszczenie gniazd elektrycznych. Sam jestem ciekawy czy zdążą.
Link do komentarza
Cytat

Nieźle sobie winszują samej dopłaty 15 tys . U mnie za wymianę okien w całym domu tyle zapłaciłem , do tego był szary kolor za który jest ekstra dopłata a wszystko w potężnych profilach aluplasta , oczywiście trójszybowe :
http://www.aluplast.com.pl/index.php?grupa...mp;kategoria=36
A ci chcą dopłaty za samą trzecią szybkę tyle kasy , normalnie rozbój w biały dzień , ale pewno za ścianki będzie mniej .


Mamy bardzo duże powierzchnie oszklone i zmiana wiązała się również ze zmianą profilu, ale mimo to uważam że dużo, zrobiłem wcześniej rozeznanie i spodziewałem się około 10tys, no cóż nie można się nakręcać i trzeba odpuścić.

Cytat

zasatanawiałbym się właśnie nad tym zbytnim pośpiechem, nie sądzę, aby to było na plus dla jakości i wystarczającej do transportu i montażu wytrzymałości ścian


Nie było żadnej presji z naszej strony, taki termin zaproponował wykonawca. Podejrzewam że taki jest technologia. Edytowano przez yossarian (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
19.03.2012

W poniedziałek zostały ustawione ściany:

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg


DSC01446.jpg

DSC01446.jpg



Jednocześnie pojawiła się więźba i elementy kominów.
Montaż trwał około 5 godz. Przedłużył się ze względu na trudny dojazd. Brak miejsca na ciasnym zakręcie przy zjeździe z głównej drogi uniemożliwiał cofnięcie dużego zestawu bez przejazdu po polu sąsiadów. Udało się wjechać tylko z jedną krótszą naczepą, druga dłuższa była przeładowywana na parkingu w sąsiedniej miejscowości na mniejszy samochód i ściany były dowożone na raty.

DSC01446.jpg




Po posadowieniu ścian ekipa rozpoczęła spawanie i betonowanie zamków

Dziś zabetonowano pozostałe zamki. Pojawiły się również kominy, jeszcze nie na gotowo ze względu na wiejące w okolicy silne wiatry.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg



Przed montażem miałem pewne obawy dot. dokładności montażu ścian. Wszyscy spotkaliśmy się z dokładnością montażu budownictwa wielkopłytowego w latach 70/80. Ponadto widziałem na innym wątku (dość starym), ściany Praefa postawione w fatalny sposób. Dlatego dziś o 6.30 zaopatrzony w miarkę i poziomicę zameldowałem się na budowie przed przyjazdem ekipy montującej. Obawy były zbędne, różnice w posadowieniu ścian były minimalne. W małych pomieszczeniach maks 5 mm, a w największym na długości 11 m wyszło mi 2 cm. Ponieważ mierzyłem miarą o długości tylko 3m wynik jest ok. Znalazłem też jedną małą ścianę odchyloną delikatnie od pionu, którą udało się poprawić. Większą część swojego życia spędziłem w mieszkaniu w którym podłoga na długości 3 m miała spadek 5 cm i cieszy mnie że będziemy mieli dom w którym są tylko kąty proste.

Również wypełnienie ścian keramzytem, na wszystkich ubytkach jest ok.

DSC01446.jpg



Jestem również pod wrażeniem dokładności przygotowania ścian pod względem dopasowania do instalacji wykonanych wcześniej w płycie fundamentowej, oto przykład:

DSC01446.jpg


Tylko jedna rura kanalizacyjna "wyszła bokiem" i będzie przestawiana na poprawną pozycję.

I najważniejsze, po postawieniu ścian przyjechała na budowę Kobieta Mojego Życia i stwierdziła że jej się podoba....

Pierwszy widok z okna salonu

DSC01446.jpg

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 3 tygodnie temu...
Ostatnie 2 tygodnie w telegraficznym skrócie:

ze wzgledu na duże opady śniegu prace stanęły na około tydzień






Od poniedziałku 08.04.2013 prace na dachu ruszyły i w środę dach był prawie gotowy









w czwartek montowano okna









a w piatek elektrycy rozpoczęli montaż instalacji







Po montażu okien wyposażony w poziomicę udałem się na kontrolę montażu i znalazłem jedna wpadkę, okno kuchenne miało poważne odchylenie od pionu






W sobotę odebrałem telefon z budowy od firmy montującej okna z informacją że przyjechali dokonać poprawki.



Staramy się za wszelką wyeliminować na zewnątrz budynku obecność drewna, które w mojej ocenie jest kłopotliwe w eksploatacji. Dlatego deski czołowe i okapowe dookoła budynku okute zostały blachą. Wg mnie bardzo ładnie to wygląda.






Na stropie poddasza położyliśmy dodatkową warstwę płyty OSB. Zaprojektowana była jedna warstwa 22 mm, dołożyliśmy dodatkową warstwę 12 mm.












Edytowano przez yossarian (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Witaj yossarian,
Bardzo podoba mi się duże okno na poddaszu w Twoim domu, a widok z niego jest po prostu BOSKI! icon_smile.gif

Kilka lat temu w Bielsku miałam możliwość podotykania tych niesamowicie gładkich ścian w domu nowo postawionym przez Abakon. Byłam nimi zachwycna, tak samo jak i szybkością stawiania takiego budynku oraz gotowymi otworami na instalacje.
Zastanawiałam się nawet, czy własnego domu nie budować w tym systemie, jednak z kilku powodów zwycieżyła budowa systemem tradycyjnym.

Tak więc ja będę jeszcze przez dwa lata miała rozgrzebaną budowę, a Ty zapewne już latem się przeprowadzisz icon_smile.gif
Pozdarwiam
M. Edytowano przez moniss (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
28.04.2013
Na wyraźne wezwanie naszego przyjaciela z Kotliny Kłodzkiej (pozdrawiam) zamieszczam kolejny wpis dot. postępu prac.
W ostatnim okresie powstała:

1. instalacja elektryczna, TV, alarmowa, teletechniczna:







Schemat tablicy bezpieczników otrzymaliśmy w wersji ekologicznej, nie ucierpiało żadne drzewo




Tydzień przed rozpoczęciem prac przy elewacji zorientowalismy się że nie mamy wykonanych barierek w oknach na poddaszu. Nie zawiera tego umowa z Abakonem. Ponieważ eliminujemy zastosowanie na zewnatrz materiałów wymagających okresowej konserwacji wybór padł na stal nierdzewną. Wyszukaliśmy renomowana firmę z Żywca, wsiedliśmy w samochód i pojechaliśmy. Ładny salon sprzedaży, kompetentny sprzedawca, obietnica że zdążą założyć w terminie same wsporniki do których będą mocowane barierki po wykonaniu elewacji. Myślimy sobie jest ok. Pada sakramentalne pytanie z naszej strony:
-Ile?
Sprzedawca pyta
- Ile metrów bieżących
- ok. 7
W ruch idzie kalkulator i pada podpowiedź
- około 11 000.
My na to
- ILE!!!!!!!!!
Ponownie kalkulator idzie w ruch i pada odpowiedź
- około 7000, a dokładnie powiemy po pomiarach.
Umawiamy się na pomiar i wychodzimy z przekonaniem że jesteśmy w punkcie wyjścia. Dzwonię jak zawsze w takich przypadkach do kolegi który prowadzi firmę budowlaną (pozdrawiam Grzegorza), po 5 minutach oddzwania z informacją że jego kuzyn wykonuje takie prace i za 3 dni możemy mieć zamontowane barierki. Spotykamy się po południu i ustalamy cenę 2600 zł. W sobotę barierki są zamontowane. W międzyczasie otrzymujemy ofertę z żywieckiej firmy na około 5000. A oto efekty:




i dodatkowo stojak na anteny gratis



Sposób montażu barierki w styropianie spowodował problem z montażem parapetu w miejscu w którym będą przechodzić przez niego pionowe słupki. Nie mam pomysłu w jaki sposób uszczelnić to miejsce. Będę wdzięczny za podpowiedź jakiegoś rozwiązania.

W ostatnim tygodniu rozpoczęły sie prace przy ociepleniu. Stosujemy styropian grafitowy grubości 20 cm. Jak pokazują zdjęcia prace zostały wstrzymane z powodu braku żaluzji:





Równocześnie rozpoczęto montaż wentylacji mechanicznej z rekuperacją, gruntowego wymiennika ciepła i instalacji turbiny rozprowadzenia ciepłego powietrza z kominka. Otrzymałem projekt emailem i przerazilismy sie. na etapie uzgodnień projektu ustaliliśmy że wszystkie urządzenia będą zlokalizowane w pomieszczeniu gospodarczym. Nagromadzenie rur i urządzeń było tak duże że nie można było tego zmieścić na jednym rysunku. Dodatkowo w pomieszczeniu gospodarczym mamy brodzik (niezbędny do mycia naszych 3-ch psów po spacerach) pralkę, piec C.O. Po montażu wszystkiego nie byłoby już żadnego wolnego miejsca. Czym prędzej umówiłem się z Wykonawcą na spotkanie mając nadzieję że uda się dokonać zmian. Ponieważ 90% problemów zawsze rozwiązuje się sama i tak sie stało tym razem. Siadamy do stołu, rozkładamy projekt i w tym momencie dzwoni wykonawca z budowy twierdząc że projekt jest niewykonalny. Tym sposobem wspólnie, na budowie zrobiliśmy nowy projekt. Ustaliliśmy lokalizacje wszystkich urządzeń w ścianie kolankowej przy schodach na poddaszu co przyniosło same korzyści:
1. Umieszczenie rekuperatora w centralnej części budynku powoduje wyrównanie długości wszystkich kanałów
2. Skrócono odległość miejsca wpięcia instalacji ogrzewania kominkowego od kominka z około 10m do 4 m.
3. Czerpnia i wyrzutnia będą wykonane z rur stalowych bez żadnych załamań.
4. Główne ciągi fi200 będą również z rur stalowych co zmniejsza opory kosztem wyciszenia instalacji.
5. Pomieszczenie gospodarcze pozostaje wolne i może spełniać swoją funkcję (spiżarnia).

Oto kilka zdjęć instalacji:





Mam do rozwiązania kolejny problem. Łączenie płyt styropianowych, są uszczelniane pianką, ale w miejscach połączenia płyty docinanej powstaje szeroka nierównomierna szczelina, mimo że płyta jest cieta na gorąco. Wypełnienie tej szczeliny pianką na całej grubości styropianu nie jest możliwe. Mogą tam powstać mostki termiczne nad których wypełnieniem muszę pomyśleć. Mam nadzieję znaleźć jakieś rozwiązanie umożliwiające wstrzyknięcie jakiegoś materiału z zastosowaniem cienkiej igły, wężyka itp.



P.S.
Przepraszam wszystkich piszących priv że odpisuję z opóźnieniem.

Cytat

Witaj yossarian,
Bardzo podoba mi się duże okno na poddaszu w Twoim domu, a widok z niego jest po prostu BOSKI! icon_smile.gif

Dziękuję,

Kilka lat temu w Bielsku miałam możliwość podotykania tych niesamowicie gładkich ścian w domu nowo postawionym przez Abakon. Byłam nimi zachwycna, tak samo jak i szybkością stawiania takiego budynku oraz gotowymi otworami na instalacje.
Zastanawiałam się nawet, czy własnego domu nie budować w tym systemie, jednak z kilku powodów zwycieżyła budowa systemem tradycyjnym.

Tak są gładkie, ale największą korzyścią jest to że nie ma praktycznie żadnych prac wymagających schnięcia, tynki i wylewki. Znacznie przyśpiesza to budowę.

Tak więc ja będę jeszcze przez dwa lata miała rozgrzebaną budowę, a Ty zapewne już latem się przeprowadzisz icon_smile.gif
Jak zdążymy z mediami to plan jest na 30.06.

Pozdarwiam
M.


Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Napisano (edytowany)
15.05.2013
Ostatnie 2 tygodnie były bardzo pracowite na budowie.

Pod naszą nieobecność w trakcie długiego week-endu wykonawca wykonał prace ziemne przy budowie Gruntowego wymiennika ciepła. Przekopano dużą część działki





Dokończono docieplanie styropianem.

Widok od wewnątrz - płyty styropianu będą stanowiły ciągłość z wełna dachu.


Znalazłem jedna pękniętą krokwię, została wzmocniona okuciem.


Elewacja została zakończona,






Równocześnie trwały prace wykończeniowe wewnątrz.




Zamontowano centrale rekuperacji, Gruntowego wymiennika ciepła i turbinę ogrzewania kominkowego.



W stropie poprowadzono instalacje alarmowe, TV, czujki ppoż i czadu, monitoring. W ścianie w salonie znalazłem wolne przepusty elektryczne w które wciągnąłem kable do głośników do wieży.



We wtorek przyjeżdżam na budowę i NIESPODZIANKA!! Tauron doprowadził kabel do działki. Nigdy nie przypuszczałem że skrzynka przyłączeniowa może być taka ładna. Jesienią po podpisaniu umowy poinformowano nas że kabel będzie doprowadzony najwcześniej jesienią. Sprawę wzięła w swoje ręce konkubina i mamy taki efekt


Pozostaje jeszcze pokrycie strat w uprawach właścicielce sąsiedniego pola


W chwili obecnej kończone są prace wewnętrzne, wod-kan, CO, montaż sufitów




Edytowano przez yossarian (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Witaj Yossarian,

Planujemy budowe domu i jestesmy wlasnie na etapie wyboru tehnologii i wykonawcy. czytając twój dziennik budowy zainteresowaliśmy się technologią PRAEFA. Na rynku jest kilku wykonawców tej technologii, ciekawi jesteśmy twojej opinii na temat współpracy z firmą Abakon ? Mógłbyś zamieścić parę słów na ich temat, lub wysłać na prv.

Pozdrawiam

toja
Link do komentarza
Cytat

Witaj Yossarian,

Planujemy budowe domu i jestesmy wlasnie na etapie wyboru tehnologii i wykonawcy. czytając twój dziennik budowy zainteresowaliśmy się technologią PRAEFA. Na rynku jest kilku wykonawców tej technologii, ciekawi jesteśmy twojej opinii na temat współpracy z firmą Abakon ? Mógłbyś zamieścić parę słów na ich temat, lub wysłać na prv.

Pozdrawiam

toja



Otrzymuję dość często zapytania dot. technologii prefabrykatów. Z mojego punktu widzenia technologia Praefa w porównaniu z budownictwem szkieletowym ma więcej zalet i mniej wad (ważnych dla nas). Z technologią tradycyjną porównywać nie można.
Jeśli chodzi o opinię na temat wykonawcy to chyba zbyt wcześnie, po zamieszkaniu i sprawdzeniu wszystkiego w praktyce zamieszczę jakieś podsumowanie zamykające dziennik.
Pozdrawiam również.
Link do komentarza
  • 10 miesiące temu...
Witaj, Yossarian.
Perypetie firmy przeczytałem nerwowo ogryzając paznokcie.
Efekt lektury jest taki, że czekam na dalszy ciąg Twojego dziennika licząc, że i u Ciebie będą kwiatki - wpadki.
Rzecz jasna, są to wyłącznie oczekiwania czytelnicze i mam nadzieję, że w tym zakresie sromotnie się zawiodę, a niniejszy wpis i wyznanie będzie napełniać mnie wyłącznie wstydem, a Ciebie dziką satysfakcją.
Pozdrowienia.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Zgodnie z obietnicą przystępuję do uzupełnienia zaległości w moim dzienniku. A więc uruchamiam wehikuł czasu i mamy dziś:

16.05.2013

Abakon kontynuuje prace wykończeniowe parteru, montaż sufitów karton-gips na stelażach







Nasza umowa z Abakonem nie obejmowała zabudowy poddasza, oraz prac wykończeniowych całego budynku. Musieliśmy znaleźć wykonawcę, pozostawało do wykonania na poddaszu: ocieplenie, zabudowa karton-gips, ścianki działowe, instalacje oraz w całym domu: płytki, drzwi wewnętrzne, podłogi, gładzie, malowanie i biały montaż.

Wykonawcy postanowiłem szukać w Internecie. Zamieściłem ogłoszenia w kilku portalach ogłoszeniowych i po dwóch dniach miałem kilkadziesiąt ofert. Nawiasem mówiąc najskuteczniejsza jest Oferia.pl. Zdecydowanie najwartościowsze oferty przyszły właśnie z Oferii. Z otrzymanych zgłoszeń wybrałem 15 najbardziej wiarygodnych (zdarzały się też propozycje z pomorza ) i wysłałem przedmiary robót do wyceny. Po tygodniu miałem 10 wycen. Odrzuciłem od razu 2 najdroższe i 2 najtańsze które odbiegały cenowo od reszty, pozostałym oferentom zaproponowałem spotkanie. Przyjechało czterech z czego dwóch nie widziało żadnego problemu aby zdążyć z wykonaniem prac do końca czerwca. Poprosiliśmy również Abakon o przedstawienie oferty. Zawsze lepiej gdy jedna firma wykonuje całość prac (więcej o tym poźniej). Byliśmy w stanie zapłacić więcej, ale ich wycena tak jak się spodziewałem była znacznie wyższa. Z dwóch ofert które miałem od nowych wykonawców, wybraliśmy tego który mniej się chwalił swoim wkładem w rozwój regionalnego budownictwa i zaproponował wizytę na dwóch budowach budynków które właśnie budował, w obecności ich właścicieli.
Tym sposobem mielismy ekipę do wykończenia, która miała wejść na budowę natychmiast po zakończeniu prac przez Abakon.


Równocześnie z pracami przy karton gipsie, montowano osprzęt wod-kan i CO





zamontowany na tym etapie wewnętrzną instalację gruntowego wymiennika ciepla





17.05.2013
Dziś rozpoczęto prace przy wykończeniu elewacji kamieniem




Szukaliśmy bardzo długo odpowiedniego kamienia. Wybór padł na płytki z gnejsu szarego. Szukaliśmy bardzo długo odpowiedniej oferty zakupu tego kamienia. Udało nam się znaleźć dostawcę na targach budownictwa w Bielsku. Szukaliśmy w całej południowej Polsce, a znaleźliśmy w sąsiedniej miejscowości. Na targach również znaleźliśmy producenta schodów dywanowych.

Na tym etapie mamy coraz więcej gości na budowie




ten jest z Kanady.


Edytowano przez yossarian (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
20.05.2013

Pomimo nie zakończenia jeszcze wszystkich prac przez Abakon na budowę wkracza wykonawca który ma nam wykonać prace wykończeniowe. Na etapie wyboru wykonawcy postanowiłem że będę sam dostarczał materialy. Dzięki temu uniknęliśmy wszystkich niespodzianek przy wyborze oferty wykonawcy. Gdy wycena obejmuje materiał zazwyczaj jest on z najniższej półki. Wszystkie zmiany pociągają często za sobą nieuzasadnione dopłaty. Miałem obawy że dostarczanie materiałó będzie problemem. Nic podobnego. Wykonawca dał mi listę materiałów, ja podjechałem z nia do PSB, panu sprzedawcy przedstawiłem sytuację że jestem iAnwestorem który dostarcza materiały. W odpowiedzi usłyszałem, że w związku z tym dostanę dobry rabat. Po pierwszym zamówieniu wełny, płyt i stelaży kolejne mogłem już robić telefonicznie. Od tej pory wykonawca po południu przekazywał mi listę materiałów, ja rano dzwoniłem do dostawcy, najpóźniej w południe materiały były na budowie. Zarówno "grube" materiały, jak i taśma izolacyjna. Gdy skończyły się dostawy "grubych materiałów" musiałem raz dziennie jadąc na budowę wstąpić po drodze.

Panowie przystąpili do prac wykończeniowych i już 22.05.2013 było ocieplone całe poddasze



W międzyczasie zamontowano kamery monitoringu i elementy instalacji alarmowej






Ponieważ mieszkamy razem z trzema kundlami, zamontowano czujki które mają ignorować małe psy. Nie wiem jak to możliwe skoro nasze suki potrafią zrobić zamieszanie większe niż kibole na stadionie.



przy okazji przedstawiam trzech domowników

Tosia



Berta



i Trawka




25.05.2013

Powstają stelaże pod zabudowę, instalacje poddasza i druga warstwa ocieplenia.






Link do komentarza
  • 4 lata temu...

Cześć, 

Co prawda dziennik zakończył się już prawie 4 lata temu, ale widzę, że jeszcze czasami się logujesz na forum. Prośba o uzupełnienie brakujących wpisów była by oczywiście czystą głupotą, ale może miałbyś chwilę aby podsumować całą budowę i te 5 lat mieszkania w domu?

Czy z perspektywy czasu wybrałbyś tę samą firmę i technologię? 

Pytam bo sami myślimy o własnym domu, i keramzyt + abakon to jedni z potencjalnych partnerów.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...