Skocz do zawartości

Ogrzewanie domu


marex80

Recommended Posts

Centrum lubię Cię i cenię za to, że prowadzisz bardzo subtelny i wyważony marketing, przemycany w pomocnych poradach. I tyle słodzenia. icon_lol.gif

Nie przeczę, że propan można było kupić nawet za niższą kwotę niż podałeś, przy własnej "butli" ale;
- to były ceny promocyjne w m-ch letnich,
- minimalna dostawa nie mniej niż 1.000l (przypuszczenie) bo równie dobrze mogło było nie mniej niż 2.000l
- pominięto milczeniem również to, że jest to jednorazowy wydatek rzędu 2.000 - 3.500zł - na co mało kto może sobie pozwolić.




Ps. Równie dobrze można napisać (i zgodnie z prawdą) że 1kWh z powietrznej PCi kosztuje od 0,12zł w G11 do 0,06zł w G12.
Link do komentarza
Cytat

Centrum lubię Cię i cenię za to, że prowadzisz bardzo subtelny i wyważony marketing, przemycany w pomocnych poradach. I tyle słodzenia. icon_lol.gif
Nie przeczę, że propan można było kupić nawet za niższą kwotę niż podałeś, przy własnej "butli" ale;
- to były ceny promocyjne w m-ch letnich,
- minimalna dostawa nie mniej niż 1.000l (przypuszczenie) bo równie dobrze mogło było nie mniej niż 2.000l
- pominięto milczeniem również to, że jest to jednorazowy wydatek rzędu 2.000 - 3.500zł - na co mało kto może sobie pozwolić.
Ps. Równie dobrze można napisać (i zgodnie z prawdą) że 1kWh z powietrznej PCi kosztuje od 0,12zł w G11 do 0,06zł w G12.


Dzięki za miłe słowa.
Cel może nie tyle marketingowy, co próby obalenia mitu o ogrzewaniu propanem. Prawie wszystkie porównywarki kosztów ogrzewania przyjmują cenę gazu do zbiornika w dzierżawie, tym samym potencjalny klient widzi horrendalne ceny i ... rezygnuje. Przy własnym zbiorniku wychodzi porównywalnie do gazu ziemnego, a zdarza się, że kilka % taniej.

Generalnie masz rację. Trochę tylko "osłabię" Twoje argumenty icon_confused.gif .
- Cała filozofia posiadania zbiornika polega na tym, aby zbiornik napełniać gdy propan jest najtańszy. Podobnie postępują korzystąjacy z pelletu, ekogroszku, czy oleju opałowego, .... . Różnice w cenach lato - zima są zbyt duże /do 30%/ aby pozwolić sobie na bieżące zaopatrzenie, np. zakupy po 1 000 litrów, nie zważając kiedy dokonuje się zakupu.
- Większość dostawców stosuje minimalna wielkość dostawy 1 000 litrów. Zdarza się mniej, co jednak skutkuje podniesieniem ceny o kilka groszy.
- Jednorazowy wydatek kilku tysięcy złotych na zakup do pełna jest pewną ułomnością, zresztą każdego paliwa z sezonowym wahaniem cen. Można się posiłkować kredytem, ale to też kosztuje kilka procent.

PCi - no comment.

Omawiając tak szczegółowo wady/zalety ogrzewania propanem zastanawia mnie niechęć /czy jak to nazwać/ do tworzenia grup zakupowych z sąsiadami w okolicy. "Siła negocjacji" przy zakupie 1 000 litrów jest żadna. Kilku sąsiadów zamawiających razem 8 - 10 000 i więcej litrów pozwala urwać jeszcze kilka groszy na litrze.



Cytat

czyli dla 100m2 i 4 osób
100 x 15= 1500
4 x 120 = 480

razem ok 2000-2200 l czyli teoretycznie 1 zbiornik na rok powinien starczyć, oczywiście jeśli budynek będzie "ciepły" i nie będzie srogiej zimy



Może inaczej.
Zbiornik 2700 litrów "daje do dyspozycji" ok. 15 000 kWh, a zbiornik 4 850 litrów ok. 29 000 kWh.
Link do komentarza
Zgadzam się z Centrumgaz. (przekonał mnie (w innym wątku) że warto rozważyć propan)
Kiedyś miałem dzierżawiony zbiornik z Shella. Porażka kosztowa ! Ale wtedy propan kupowałem po ok 3 zł (już nie pamiętam dokładnie) i też polowałem na najniższą cenę.

Na drewno, pelet, brykiet, węgiel, olej ... też trzeba polować poza sezonem aby kupić w miarę tanio.

Odnośnie wyliczeń i gotowych tabelek to zawierają informacje któe ciężko sprawdzić. Ja wolę wychodzić od podstawiowywch informacji

pellet(17MJ) 900 zł za t 4722kWh/t = 0,1906 zł/kWh / 75% sprawność - 25,41 gr/kWh
Jeśli ktoś może kupić pellet po 700 zł niech podstawi sobie takie dane do wzoru. Jesli ma inną sprawność to podobnie.

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

LPG chyba trochę przemija moda na to paliwo. Jeszcze parę lat temu widok zbiornika na gaz LPG na działkach w nowo powstających domach był "częsty", dziś coraz rzadziej się widuję nowo powstające domy z taką instalacją.
Dlaczego?
Przychodzi mi do głowy kilka:
- większe koszty początkowej instalacji (taki zbiornik nikt nie wstawi nam na za darmo)
- konieczność serwisów (już nie tylko samego kotła) ale również zbiornika
- miejsce na działce (to może naciągane, chyba że kupiłeś malutką działkę w pobliżu dużego miasta)
- Komuś przychodzi do głowy coś jeszcze?

Co do cen samego paliwa nie znam aktualnych więc trudno mi się wypowiedzieć



Tak mi przychodzi.... zbiorniki podziemnie których nie widać!!!
Link do komentarza
Cytat

Proszę bardzo.

1 litr propanu = 6,7 kWh
1 litr propanu = 1,75 zł
Sprawność kotła z tabelki = 104%


1,75 zł : 6,7 kWh = 0,261 zł/kWh : 1,04 /sprawność kotła/ = 0,251 zł/kWh.

Rzeczywiście pomyliłem się - licząc z większymi zaokrągleniami wyszło o 0,4 gr taniej. Sorry icon_redface.gif .

Powoływać się na źródła, czy poradzisz sobie?



To ładnie wygląda bo sam jestem za propanem ale z czystej ciekawości skad wziąłeś
1 litr propanu = 6,7 kWh
Link do komentarza
Cytat

To ładnie wygląda bo sam jestem za propanem ale z czystej ciekawości skad wziąłeś
1 litr propanu = 6,7 kWh



Propan C3H8:
1l = 0,50 - 0,52kg
Wartość opałowa górna: na kilogram - 13,8 kWh (49,8 MJ)
Wartość opałowa dolna: na kilogram - 12,8 kWh (46,1 MJ)

To naprawdę nietrudno policzyć icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

a byś reklamę z baniaka spróbował zedrzeć - zaraz do więzienia, do więzienia!



LPG jest cięższy od powietrza i przy uszkodzeniu instalacji zbierałby się na dole tworząc piękną mieszankę i czekałby na sylwestra żeby wystrzelić tysiącem fajerwerków. Złośliwce zazdroszczą i zabronili.
Link do komentarza
Cytat

LPG jest cięższy od powietrza i przy uszkodzeniu instalacji zbierałby się na dole tworząc piękną mieszankę i czekałby na sylwestra żeby wystrzelić tysiącem fajerwerków. Złośliwce zazdroszczą i zabronili.



od dawien dawna - a sam myślałem o zbiorniku u siebie - nie było możliwości wkopywania (2009rok)
Stać musiał i błyszczeć na ogródku - i tym mnie zraził
Link do komentarza
Cytat

Zbiorniki podziemne stosuje się od dziesięcioleci.
Wada - cena, wody podskórne.
Zaleta - o połowę łagodniejsze warunki posadowienia; można postawić na małej działce.




dawaj tu https://forum.budujemydom.pl/Zbiornik-LPG-n...50&start=50 i argumentuj - ale tak żeby przekonać wszystkich....

Cytat

Zbiorniki podziemne stosuje się od dziesięcioleci.
Wada - cena, wody podskórne.



dobrze wiesz - że ze względu na ryzyko - baniaki zawsze stały na zewnątrz - nie kombinuj.Nikt nie wydał decyzji i certyfikatów na zakopanie - bo i nie taka była rola inwestora aby się o nie starać!
Za kosztowne! Robiło się tanio - a nie zdobywanie certryfikatów i orzeczeń biegłego.... Edytowano przez bobiczek (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
na koniec się wymądrzę i idę spać - każde źródło dostarczające ciepło do naszych domów - uważa że jest najlepsze i najtańsze, w okresie ostatnich lat były przekonujące.

Zobaczcie

1. Węgiel - kotły spalające je - porażka dzisiaj nagła + zaraz zakaz użytkowania
2. Olej opałowy - smród, brud i akcyzy + podejrzenia Urzędu Skarbowego
3. Gaz ziemny - ekologiczne namawianie inwestora kończy się dzisiaj nie tylko ceną ale może i zaraz brakiem
dystrybucji ze względu na polityczne widzimisie i inne zawoalowania
4. Drewno - w ciągu ostatnich 5 lat cena surowca, dodatkowe tegoroczne pomysły opodatkowanie Lasów Państwowych
powoduje identycznie głupi kierunek szukania taniego grzania
5. Pompa ciepła - ......argumentów mam coraz mniej!

A to oznacza - że kochani! budujmy swoje domy zawsze w jak najmniejszym stopniu uzależnione od źródła energii!
Starajmy się i szukajmy - niezależnośći!
Link do komentarza
Cytat

dawaj tu https://forum.budujemydom.pl/Zbiornik-LPG-n...50&start=50 i argumentuj - ale tak żeby przekonać wszystkich....

dobrze wiesz - że ze względu na ryzyko - baniaki zawsze stały na zewnątrz - nie kombinuj.Nikt nie wydał decyzji i certyfikatów na zakopanie - bo i nie taka była rola inwestora aby się o nie starać!
Za kosztowne! Robiło się tanio - a nie zdobywanie certryfikatów i orzeczeń biegłego....



Możesz jaśniej, bo nie bardzo chwytam o co Ci chodzi.

PS.Idę spać. cd rano
Link do komentarza
Cytat

co masz na myśli? Traktuję odpowiedź poważnie - bo to forum to przecież nie "nasza-klasa"...



Przecież napisałem. Przepisy tego zabraniają ze względów bezpieczeństwa. Gaz LPG jako cięższy od powietrza, przy rozszczelnieniu instalacji podziemnego zbiornika gromadzi się, grożąc wybuchem. W podziemiach nie ma wiatru, który go "wywieje".
Link do komentarza
Cytat

Przecież napisałem. Przepisy tego zabraniają ze względów bezpieczeństwa. Gaz LPG jako cięższy od powietrza, przy rozszczelnieniu instalacji podziemnego zbiornika gromadzi się, grożąc wybuchem. W podziemiach nie ma wiatru, który go "wywieje".


Zbiornik podziemny, jak sama nazwa wskazuje, instaluje się pod ziemią /zakopuje/. Nie oznacza to instalacji w pomieszczeniu poniżej poziomu gruntu, np. w piwnicy. Tak samo jak naziemny, nie oznacza, że można go zainstalować np. na I piętrze lub na strychu.
Link do komentarza
Cytat

Przecież napisałem. Przepisy tego zabraniają ze względów bezpieczeństwa. Gaz LPG jako cięższy od powietrza, przy rozszczelnieniu instalacji podziemnego zbiornika gromadzi się, grożąc wybuchem. W podziemiach nie ma wiatru, który go "wywieje".



Czy chcesz przez to powiedzieć że wszystkie firmy oferujące zbiorniki podziemne podchodzą pod... Art. 286§1 kk ???
Link do komentarza
Oj sprawdź, nie zapominając, że przepisy na budowę zbiorników na gaz ziemny (lżejszy od powietrza) są inne.

Cytat

Zbiornik podziemny, jak sama nazwa wskazuje, instaluje się pod ziemią /zakopuje/. Nie oznacza to instalacji w pomieszczeniu poniżej poziomu gruntu, np. w piwnicy. Tak samo jak naziemny, nie oznacza, że można go zainstalować np. na I piętrze lub na strychu.




Zakopywałeś kiedyś zbiornik na LPG? Dostarczasz do takiego gaz?
Link do komentarza
Cytat

Przecież napisałem. Przepisy tego zabraniają ze względów bezpieczeństwa. Gaz LPG jako cięższy od powietrza, przy rozszczelnieniu instalacji podziemnego zbiornika gromadzi się, grożąc wybuchem. W podziemiach nie ma wiatru, który go "wywieje".


Dobra, żeby uciąć dyskusję czy masz może na twoją (jak się domyślam) wymyśloną tezę jakąś obowiązującą normę prawną?
Bo póki co to same mądrości ale zero konkretów...
Link do komentarza
Cytat

Mniej więcej co trzeci instalowany zbiornik to zbiornik podziemny.
Warunki posadowienia zbiorników gdzieś już tutaj zamieszczałem. To jeszcze raz.



On nie jest podziemny, tylko w zagłębieniu.

Cytat

Dobra, żeby uciąć dyskusję czy masz może na twoją (jak się domyślam) wymyśloną tezę jakąś obowiązującą normę prawną?
Bo póki co to same mądrości ale zero konkretów...



A co, wujek google się na Ciebie obraził?
Link do komentarza
Cytat

On nie jest podziemny, tylko w zagłębieniu.



A co, wujek google się na Ciebie obraził?



Dżizes... rozumiem że trupy na cmentarzu też nie są zakopane tylko przysypane w zagłębiueniu.
Zbiornik z tego co wiem jest CAŁY zasypywany, a tylko klapa rewizyjna (na cmentarzach nagrobki) wystają z ziemi.

Cytat

On nie jest podziemny, tylko w zagłębieniu.



A co, wujek google się na Ciebie obraził?



Wybacz ale nie będę szukał odpowiedzi na Twoje błędne (póki co) myślenie, to twoja teoria i ty powinieneś ją poprzeć.
Póki co twoja odpowiedź wygląda "nie bo nie"... tyle w temacie.

Ludzie czy jest ktoś tu w stanie pomóc normalnie, a nie tylko wymądrzać się jak co niektórzy autorzy którzy wg. swoich opinii pozjadali wszelkie mądrości tego swiata...
Link do komentarza
Zbiornik jest cały zakopany w ziemi na głębokości 1,9 m - 0,6 m od powierzchni. Jeżeli w momencie instalacji poziom wody gruntowej jest wyższy od 1,9 m zbiornik jest kopcowany; umieszczany płycej i obsypywany ziemią. Wyższy poziom wody gruntowej już po instalacji nie przeszkadza w eksploatacji.
Przy stałym wysokim poziomie wód gruntowych pow. 1 m zbiorników podziemnych się nie montuje. Edytowano przez Centrumgaz (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...