Skocz do zawartości

Ogrzewanie domu


marex80

Recommended Posts

  • 3 tygodnie temu...
  • 2 miesiące temu...
Cytat

a może jednak zainwestować w LPG? mniej upierdliwe, a pellety nie są aż tak tanie jak się to mówi (ok 1tys/t)

cena



LPG chyba trochę przemija moda na to paliwo. Jeszcze parę lat temu widok zbiornika na gaz LPG na działkach w nowo powstających domach był "częsty", dziś coraz rzadziej się widuję nowo powstające domy z taką instalacją.
Dlaczego?
Przychodzi mi do głowy kilka:
- większe koszty początkowej instalacji (taki zbiornik nikt nie wstawi nam na za darmo)
- konieczność serwisów (już nie tylko samego kotła) ale również zbiornika
- miejsce na działce (to może naciągane, chyba że kupiłeś malutką działkę w pobliżu dużego miasta)
- Komuś przychodzi do głowy coś jeszcze?

Co do cen samego paliwa nie znam aktualnych więc trudno mi się wypowiedzieć
Link do komentarza
Palety to w miarę rozsądna opcja. Co do cen gazu to raczej nie liczę na jakieś znaczące spadki. Większą cześć tej wynegocjowanej obniżki i tak pochłoną pośrednicy. Poza tym gaz jest średnio wygodny, trzeba często serwisować u dobrego fachowca co niestety kosztuje bo w razie awarii skutki mogą być tragiczne.
Link do komentarza
Cytat

Co do cen gazu to raczej nie liczę na jakieś znaczące spadki. Większą cześć tej wynegocjowanej obniżki i tak pochłoną pośrednicy. Poza tym gaz jest średnio wygodny, trzeba często serwisować u dobrego fachowca co niestety kosztuje bo w razie awarii skutki mogą być tragiczne.


Jeśli chodzi o gaz ziemny to liczę jednak że trochę z tej obniżki cen zostanie u nas w portfelach icon_smile.gif
Co do serwisowania urządzeń gazowych to należy je dokonywać raz w roku. Koszt (bez naprawy, jedynie przegląd i ewentualne czyszczenie) ok 200 zł

A komfort...
Link do komentarza
Cytat

LPG chyba trochę przemija moda na to paliwo. Jeszcze parę lat temu widok zbiornika na gaz LPG na działkach w nowo powstających domach był "częsty", dziś coraz rzadziej się widuję nowo powstające domy z taką instalacją.
Dlaczego?
Przychodzi mi do głowy kilka:
- większe koszty początkowej instalacji (taki zbiornik nikt nie wstawi nam na za darmo)
- konieczność serwisów (już nie tylko samego kotła) ale również zbiornika
- miejsce na działce (to może naciągane, chyba że kupiłeś malutką działkę w pobliżu dużego miasta)
- Komuś przychodzi do głowy coś jeszcze?

Co do cen samego paliwa nie znam aktualnych więc trudno mi się wypowiedzieć


Podstawowa przyczyna cena. W/g najnowszych danych wytworzenie 1 kWh z LPG kosztuje 48 gr natomiast np. z gazu sieciowego już 24 gr a dla peletów jest to 18 gr. Ogrzewanie domu LPG jest w tej chwili jednym z najdroższych. Jeśli jednak ktoś ceni sobie wygodę. Wiem że jeśli ktoś zdecyduje się na podpisanie kilkuletniej umowy z konkretnym dostawcą gazu to ten bierze na siebie obowiązek załatwienia zgód i projektu na ustawienie zbiornika.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Podstawowa przyczyna cena. W/g najnowszych danych wytworzenie 1 kWh z LPG kosztuje 48 gr natomiast np. z gazu sieciowego już 24 gr a dla peletów jest to 18 gr. Ogrzewanie domu LPG jest w tej chwili jednym z najdroższych. Jeśli jednak ktoś ceni sobie wygodę. Wiem że jeśli ktoś zdecyduje się na podpisanie kilkuletniej umowy z konkretnym dostawcą gazu to ten bierze na siebie obowiązek załatwienia zgód i projektu na ustawienie zbiornika.



skąd te ceny?
Link do komentarza
Cytat

Rośnie akcyza i ceny paliw coraz bardziej zastanawiam się nad montażem pieca na pellety. Jestem w trakcie wyboru instalacji i szukam alternatywy dla pieców olejowych. Czy wg was ogrzewanie pelletami jest opłacalne?




zaraz i to opodatkują i nie będzie wcale tanio od gazu ani od pieca olejowego.... kwestia czasu,a gaz w miarę potaniał od nowego roku. posiadam piec gazowy wiec koszty jak na ogrzanie domu przez 2 miesiące to koszt około 1000zł,1500( w zależności od pogody oczywiście koszty te w tej chwili są wysokie ze względu na porę roku czyli zimę,a latem piec jedynie się włącza do ogrzania wody) wiec nie jest tak złe Edytowano przez tomasz234 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

ja szłyszałam, że będzie wracał opał. ponoć w Niemczech ludzie już wrócili do węgla... ciekawe co nie?


Chyba tylko słyszałaś a i tak niedokładnie. Kilku moich znajomych kupiło nieruchomości w Niemczech w promieniu kilkunastu kilometrów od Szczecina i rodzaj czym są ogrzewane domy jest tak samo różnoraki jak u nas. A tak na marginesie to nie chciałabyś palić tym niemieckim węglem. Gdyż mają oni tylko kiepskie brykiety a węgla takiego jaki znamy z naszych składów u nich nie uświadczysz. Po za tym koszty ogrzewania gazem czy energią elektryczną w Niemczech są podobne jak u nas tylko że ich zarobki są zupełnie inne.
Link do komentarza
Gość adiqq
poza tym z tego co czytałem, to u naszych zachodnich sąsiadów dozwolone są tylko piece na węgiel o sprawności 90%, co pewnie istotnie zawęża możliwości zakupu...
a swoją drogą, to jakoś nie bardzo wyobrażam sobie niemców z tymi ich eko-zapędami palącymi węglem w piecach
Link do komentarza
Cytat

poza tym z tego co czytałem, to u naszych zachodnich sąsiadów dozwolone są tylko piece na węgiel o sprawności 90%, co pewnie istotnie zawęża możliwości zakupu...
a swoją drogą, to jakoś nie bardzo wyobrażam sobie niemców z tymi ich eko-zapędami palącymi węglem w piecach


Tak od kwietnia zeszłego roku jeśli chodzi o Meklemburgię Pomorze Przednie nowo montowane kotły na paliwo stałe muszą posiadać minimum 90% sprawności. Jeśli chodzi o ich eko to masz absolutną rację.

Cytat

podajesz ceny, więc pytam o źródło


Postaram się odszukać i zamieścić link w/g którego podałem te ceny.
Link do komentarza
Gość adiqq
no mniej więcej się to zgadza z tym co pisał kolega wcześniej...

tyle że "gruntowcy" najczęściej mają 2 taryfy i koszt 1kwh niższy, a ci co mają elektryczne 2 strefowe, chyba w większości grzeją tylko w taniej taryfie, czyli w okolicy 0,33zł, jak dogrzewają w drogiej, to trochę więcej...
Link do komentarza
Gość adiqq
a dziwisz się? - wszystko zależy od metodologii obliczeń i okresu - a tutaj mamy maj2011 i pierwszy kwartał 2012
istotne też jest - kto publikuje takie zestawienie...jeśli firma od kotłów na węgiel - wiadomo co najtaniej wyjdzie, jak firma od PC - też wiadomo itd icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Cytat

np koszt ciepła z pellets w ciągu pół roku wzrósł o 25% by po chwili wrócic do wartości sprzed roku




Dlatego ważne jest źródło danych, aby uwiarygodnić te dane, bo papier (ekran) wszystko przyjmie.



Korekta do ceny kWh z propanu.

Przy obecnej 1,75 zł/litr oraz sprawności kotła 104%

1 kWh = 0,255 zł
Link do komentarza
Cytat

Czytasz czasem to co sam wpisujesz ?



Zrób mi z tego 0,255zł za 1kWh




Proszę bardzo.

1 litr propanu = 6,7 kWh
1 litr propanu = 1,75 zł
Sprawność kotła z tabelki = 104%


1,75 zł : 6,7 kWh = 0,261 zł/kWh : 1,04 /sprawność kotła/ = 0,251 zł/kWh.

Rzeczywiście pomyliłem się - licząc z większymi zaokrągleniami wyszło o 0,4 gr taniej. Sorry icon_redface.gif .

Powoływać się na źródła, czy poradzisz sobie? Edytowano przez Centrumgaz (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Fajnie widzieć tutaj tyle dobrych opinii o pelecie. Sam mam piec na pelet od jakiegoś czasu. Bardzo podoba mi się, że jest łatwy w obsłusze i bardzo funkcjonalny. Jeśli chodzi o koszty i spalanie wychodzę dobrze, ale zobaczymy jak mrozy w następnym roku się pojawią ;) Trochę się obawiam okresu zimowego, ale z drugiej strony gdyby pelet był nieopłacalny producenci przestali produkować piece na pelet, a jest ich coraz więcej.
Link do komentarza
Po zapoznaniu się z poprzednimi wpisami zauważyłem szereg mitów, półprawd, czy też przekłamań.
Przykłady:
Cytat

jakis czas temu, 5 lat może, wyleciał w sasiędztwie dom w powietrze, ogrzewany gazem. Byłem widziałem - mam wewnętrzne opory. Chociaż wiem że to jest BEST OPTION.


Nie jest znany taki przypadek w odniesieniu do obiektu ogrzewanego propanem ze zbiornika zewnętrznego.

Cytat

LPG chyba trochę przemija moda na to paliwo. Jeszcze parę lat temu widok zbiornika na gaz LPG na działkach w nowo powstających domach był "częsty", dziś coraz rzadziej się widuję nowo powstające domy z taką instalacją.
Dlaczego?
Przychodzi mi do głowy kilka:
- większe koszty początkowej instalacji (taki zbiornik nikt nie wstawi nam na za darmo)
- konieczność serwisów (już nie tylko samego kotła) ale również zbiornika
- miejsce na działce (to może naciągane, chyba że kupiłeś malutką działkę w pobliżu dużego miasta)
- Komuś przychodzi do głowy coś jeszcze?
Co do cen samego paliwa nie znam aktualnych więc trudno mi się wypowiedzieć


Moda nie przemija. Coraz więcej montowanych jest zbiorników podziemnych niewidocznych z ulicy, również na małych działkach. Podziemny ma znacznie łagodniejsze warunki posadowienia zbiornika. Zbiornik nie podlega serwisowi. Jedyny koszt to opłata na rzecz UDT - obecnie 157,5 zł/rok.
Wyliczenie kosztu 1 kWh powyżej.


Cytat

Palety to w miarę rozsądna opcja. Co do cen gazu to raczej nie liczę na jakieś znaczące spadki. Większą cześć tej wynegocjowanej obniżki i tak pochłoną pośrednicy. Poza tym gaz jest średnio wygodny, trzeba często serwisować u dobrego fachowca co niestety kosztuje bo w razie awarii skutki mogą być tragiczne.


Obecna cena propanu jest niższa /10%/ niż w 2012 r. Do kulminacji sezonu na tankowanie jeszcze trochę czasu; zapewne będzie taniej o 15 - 20%. Nie ma kotłów nie wymagających serwisu. Wszystkie kotły gazowe posiadają zabezpieczenia przed wyciekiem gazu. Nie jest znany przypadek wybuchu kotła gazowego. Pomijam rażące niedopatrzenia, domorosłych mechaników. Równie dobrze można powiedzieć o tragicznych skutkach użytkowania kotłów na paliwa stałe

Cytat

Podstawowa przyczyna cena. W/g najnowszych danych wytworzenie 1 kWh z LPG kosztuje 48 gr natomiast np. z gazu sieciowego już 24 gr a dla peletów jest to 18 gr. Ogrzewanie domu LPG jest w tej chwili jednym z najdroższych. Jeśli jednak ktoś ceni sobie wygodę. Wiem że jeśli ktoś zdecyduje się na podpisanie kilkuletniej umowy z konkretnym dostawcą gazu to ten bierze na siebie obowiązek załatwienia zgód i projektu na ustawienie zbiornika.


Cena propanu jest porównywalna z ceną gazu ziemnego. Warunek własny zbiornik. Wszystkie dokumenty przygotowuje firma instalacyjna. Pozostają 2 wizyty w starostwie /gminie/ co nie jest aż tak "upierdliwe".

Nawet przyjmując cenę uzyskania kWh z pelletu za 0,17 zł /co jest dyskusyjne/ zobaczmy co się dzieje.

Dom z zapotrzebowaniem np. 50 kWh/m2 i powierzchni 130 m.

Całkowite zapotrzebowanie 50 x 130 = 6 500 kWh rocznie
Rożnica w cenie uzyskania 1 kWh z pelleti i propanu wynosi 0,08 zł/kWh na niekorzyść propanu.
Przejście na propan spowoduje wzrost kosztów o 6 500 x 0,08 = 520 zł rocznie, czyli 43 zł/m-c/.
I za tyle jest się palaczem we własnym domu.
O faktycznych kosztach ogrzewania pelletem możemy podyskutować.
Do wpisów: mam kocioł na ..... i jestem zadowolony nie odnoszę się, jako do nic nie wnoszących.

Pozdrawiam Edytowano przez Centrumgaz (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

(...) z drugiej strony gdyby pelet był nieopłacalny producenci przestali produkować piece na pelet, a jest ich coraz więcej.


Hmm, to taki sam argument jak stwierdzenie że
-"gdyby benzynowe silniki 5-cio i 6-cio litrowe były nieopłacalne to producenci przestaliby je produkować"
A akurat ten segment ma się całkiem dobrze, ba, nawet notuje poważne (w %) wzrosty sprzedaży. icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
Cytat

Po zapoznaniu się z poprzednimi wpisami zauważyłem szereg mitów, półprawd, czy też przekłamań.
Przykłady:

Nie jest znany taki przypadek w odniesieniu do obiektu ogrzewanego propanem ze zbiornika zewnętrznego.


Moda nie przemija. Coraz więcej montowanych jest zbiorników podziemnych niewidocznych z ulicy, również na małych działkach. Podziemny ma znacznie łagodniejsze warunki posadowienia zbiornika. Zbiornik nie podlega serwisowi. Jedyny koszt to opłata na rzecz UDT - obecnie 157,5 zł/rok.
Wyliczenie kosztu 1 kWh powyżej.



Obecna cena propanu jest niższa /10%/ niż w 2012 r. Do kulminacji sezonu na tankowanie jeszcze trochę czasu; zapewne będzie taniej o 15 - 20%. Nie ma kotłów nie wymagających serwisu. Wszystkie kotły gazowe posiadają zabezpieczenia przed wyciekiem gazu. Nie jest znany przypadek wybuchu kotła gazowego. Pomijam rażące niedopatrzenia, domorosłych mechaników. Równie dobrze można powiedzieć o tragicznych skutkach użytkowania kotłów na paliwa stałe


Cena propanu jest porównywalna z ceną gazu ziemnego. Warunek własny zbiornik. Wszystkie dokumenty przygotowuje firma instalacyjna. Pozostają 2 wizyty w starostwie /gminie/ co nie jest aż tak "upierdliwe".

Nawet przyjmując cenę uzyskania kWh z pelletu za 0,17 zł /co jest dyskusyjne/ zobaczmy co się dzieje.

Dom z zapotrzebowaniem np. 50 kWh/m2 i powierzchni 130 m.

Całkowite zapotrzebowanie 50 x 130 = 6 500 kWh rocznie
Rożnica w cenie uzyskania 1 kWh z pelleti i propanu wynosi 0,08 zł/kWh na niekorzyść propanu.
Przejście na propan spowoduje wzrost kosztów o 6 500 x 0,08 = 520 zł rocznie, czyli 43 zł/m-c/.
I za tyle jest się palaczem we własnym domu.
O faktycznych kosztach ogrzewania pelletem możemy podyskutować.
Do wpisów: mam kocioł na ..... i jestem zadowolony nie odnoszę się, jako do nic nie wnoszących.

Pozdrawiam


a jaki koszt jest takiego zbiornika i jego instalacji?
Link do komentarza
1. Nie będziemy się spierali o szczegóły - powiedzmy kocioł 6 000, a komin nie musi być murowany.
2. Niewiele, ale jednak komfort trochę inny: - brak magazynowania ciepła z powodu związania z taryfą G12, a przy G11 koszty eksploatacyjne podobne.
3. Jeśli w perspektywie podłączenie gazu ziemnego to cała instalacja gotowa /łącznie z podłączeniem na działce/, a zbiornik można sprzedać odzyskując ok. 3 000 zł.
4. Wybór zawsze należy do inwestora.
Link do komentarza
Dziękuję za odpowiedź. Mam przy okazji prośbę, byś wyjaśnił mi taką kwestię: podobno podpisując umowę na bańkę muszę zadeklarować określone zużycie gazu i nie jest ważne, czy będę go zużywał mnie czy nie, to i tak muszę płacić za zadeklarowaną ilość. Czy to prawda?
Link do komentarza
Cytat


Dzierżawiąc zbiornik w koncernie możesz wybrać spośród dwóch rodzajów umów
- rozliczenie telemetryczne - płacisz za faktycznie zużyty gaz /w m3/, fakturę dostajesz co miesiąc,
- dzierżawisz sam zbiornik, a za gaz płacisz w momencie zakupu.
Niezależnie jaki rodzaj umowy wybierzesz zostanie Ci wyznaczony limit zużycia np. 12 000 litrów lub 4 000 m3 oraz minimalny czas trwania umowy np. 5 lat. W obu przypadkach naliczana jest opłata /miesięczna, kwartalna/ za dzierżawę zbiornika, przy telemetrii dodatkowo za urządzenie telemetryczne. Wypowiedzenia umowy, przy niespełnieniu któregoś z powyższych warunków, powoduje naliczenie kar proporcjonalnych do wykorzystania limitow + opłata za demontaż i transport zbiornika.
Po spełnieniu warunków, czyli upływie czasu obowiązywania umowy oraz wyczerpaniu limitu, opłata za dzierżawę zbiornika będzie nadal naliczana.
Reasumując: minie 5 lat, ale nie wyczerpiesz limitu 12 000 litrów, to umowa przedłuża się do wyczerpania limitu. I odwrotnie: przed upływem 5 lat wyczerpiesz limit zużycia gazu, to i tak umowa trwa, aż minie ten okres.
Jeżeli w momencie podpisywania umowy na dzierżawę źle zostanie oszacowane roczne zużycie gazu /zawyżone/ koncern może Ci podnieść cenę gazu lub opłatę za dzierżawę. Tak na prawdę to nigdy nie wiesz, czy Ci podniósł bo jest to arbitralna decyzja dostawcy - nie mająca żadnego przełożenia na cenę rynkową propanu.
Zbiornik jest plombowany, za zerwanie plomb grozi kara ok. 1 000 zł.
Link do komentarza
Cytat

Tak z ciekawości się popytałem.
Nie spotkałem nikogo, kto płaciłby lub zna kogoś kto płaci mniej niż 2,5zł za 1 litr propanu.
Ps. "Rekordzista" płaci trochę ponad 3zł - oczywiście mając na uwadze wszystkie opłaty, wliczając je w koszt 1l zużytego gazu.


Z innego forum. Nazwy firm pozwoliłem sobie wykropkować. Przykłady
hils 7 sty 2014, 20:20
Nie polecam .......!!! Cena za litr gazu zmienna - obecnie 3,80. Owszem są upusty ale nie za wiele dają. Pracownicy firmy niekompetentni. Dodatkowo naliczają opłaty niezgodne z umową bądź opłaty o których zapomniał przedstawiciel handlowy wspomnieć w momencie podpisywania umowy. Miałam przyjemność rozmawiać telefonicznie z osobą z kadry zarządzającej, której kompetencje oceniam nie najwyżej. Zdecydowanie odradzam wybór tej firmy jako dostawcy gazu.
-------------
skiba1 18 kwi 2013, 14:06
.......... przejeła klientów od .........., niestety jestem taką ofiarą od 3 lat. Podpisujesz aneks i ciężko zerwać z nimi umowę!!! Tak jak ktoś wyżej napisał cena gazu na wolnym rynku jest o połowę tańsza. Właśnie po 7 latach wspołpracy z .......... i obecnie 3 latach odbioru gazy od ......... pani mi odcieła zawór bo spóźniłem się z zapłatą rachunku. Zawór jest sterowany GSM i odcinanie jest bezobsługowe a ponowne jego podłączenie kosztuje 369 PLN i instalator może się zjawić do 30 dni.

GORĄCO ODRADZAM podpisywania jakichkolwiek umów z ..........!!!!!!!! tym bardziej, że gaz sprzedają za 3,1 pln za litr a na wolnym rynku jest za 1,6 pln.


To na szybko. Rekordziści przekraczają 4 zł/litr + koszty dzierżawy zbiornika.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...