Skocz do zawartości

Pytania techniczne - komputery ... help!!!


Recommended Posts

Witajcie.
Nie ma tematu takiego, w którym można dopytać, a pewnie są tutaj ludzie którzy znają się na rzeczy i chcą/mogą pomóc.
Od razu na wstępie może uprzedzę, ze ja nietechniczna jestem , powiedziałabym nawet że bardzo nietechniczna icon_redface.gif .
Stąd to , co innym może wydać się oczywiste- mnie już niekoniecznie.
Ale do rzeczy :
Mam notebooka - to HP compacq , z systemem windows 7 .... sprowadzany z zagranicy , trzeba było go "spolszczyć" , zrobił to informatyk w sklepie .
No i tak sobie go przeglądam , i nie podoba mi się to co zobaczyłam, postanowiłam zapytać o radę.

Kiedy wchodzę na opcję "komputer" , i pokazują mi się te wszystkie dyski , to mam tak:
dysk lokalny C : 251gb wolnych z 277gb
HP_TOOLS (E): 87,4mb wolnych z 99mb
recovery (D): 1,16gb wolnych z 20,4gb

I cholera - gdzie niby jest dysk "mój" , na którym sobie mam trzymać te swoje różne zdjęcia, pliki , zestawienia pracowe który ma być notabene sporych rozmiarów, bo mam tego niemało ?!
Będę wdzięczna jeśli ktoś mi wytłumaczy dlaczego tak jest i jak sobie z tym poradzić ...
Link do komentarza
Cytat

Kiedy wchodzę na opcję "komputer" , i pokazują mi się te wszystkie dyski , to mam tak:
dysk lokalny C : 251gb wolnych z 277gb
HP_TOOLS (E): 87,4mb wolnych z 99mb
recovery (D): 1,16gb wolnych z 20,4gb

I cholera - gdzie niby jest dysk "mój" , na którym sobie mam trzymać te swoje różne zdjęcia, pliki , zestawienia pracowe który ma być notabene sporych rozmiarów, bo mam tego niemało ?!
Będę wdzięczna jeśli ktoś mi wytłumaczy dlaczego tak jest i jak sobie z tym poradzić ...



Jak to gdzie? W srodku! A zresztą, co Cię to obchodzi?
Dysk masz (dla wygody i bezpieczeństwa) podzielony na partycje, pewnie w E masz system operacyjny, więc tam nie mieszaj. Pod D umieszczaj np. tylko bardzo ważne dokumenty, a w C całą resztę!
Link do komentarza
d: to kopia systemu "czystego"
jak padnie, to odzyskujesz z dysku, nie cd
a HP TOOLS?
zobaczysz jak Ci się zacznie pierd... ten laptop
i to zaraz po upływie gwarancji, która jest zapewne inna dla składowych (dysk, bateria, grafika i co tam jeszcze)

generalnie opinie o hp nie są dobre

znaczy się te HP TOOLS to narzędzia hp, czyli oprogramowanie obsługujące składowe kompa, każda firma daje pakiet takich cudów, różnie umieszczając (vide recovery d: dla windy)
Link do komentarza
Cytat

Jak to gdzie? W srodku! A zresztą, co Cię to obchodzi?
Dysk masz (dla wygody i bezpieczeństwa) podzielony na partycje, pewnie w E masz system operacyjny, więc tam nie mieszaj. Pod D umieszczaj np. tylko bardzo ważne dokumenty, a w C całą resztę!



no ale w C to ja byłam naumiana, żeby nie grzebać bo tam jest system icon_redface.gif
to co - mam se tam w nim swój folder zrobić i tam wrzucać wszystko, na tym C? icon_rolleyes.gif
nie podoba mnie sie ... da sie to jakoś podzielić, żeby wyodrębnić z C nową partycję extra dla mnie ?


Cytat

d: to kopia systemu "czystego"
jak padnie, to odzyskujesz z dysku, nie cd
a HP TOOLS?
zobaczysz jak Ci się zacznie pierd... ten laptop
i to zaraz po upływie gwarancji, która jest zapewne inna dla składowych (dysk, bateria, grafika i co tam jeszcze)

generalnie opinie o hp nie są dobre



weź mnie nie strasz .... zawsze myślałam, że HP to dość solidna firma icon_eek.gif



Link do komentarza
Cytat

Pewnie że się da, mam nawet program, ale gdzie on jest to nie pamietam. Szwagier kiedyś mi zostawił na kompie i nawet uczył jak to zrobić, ale to było dawno...



znaczy jak pogrzebię w necie , to znaleźć powinnam... to pocieszające , że jednak się da icon_biggrin.gif
bo jeszcze mnie oświeciło, że mi mówili że jak komp padnie to wsjo z dysku C idzie się paść ... nie wiem ile w tym prawdy , ale jeśli to cała prawda to tym bardziej mi się nie podoba... icon_confused.gif
Link do komentarza
Cytat

generalnie opinie o hp nie są dobre


icon_eek.gif
Nie rób se jaj
Jak Daga, też myślałam, że to dobra firma.

Też mam win7 na HP
C wolnych 155 z 190GB
D wolnych 38,5 z 97,6GB

NA C mam wszystko od systemu.
Mój wczorajszy gość powiedział, że mam źle podzielone partycje, ponieważ za dużo mam zablokowanej pamięci na C.
Dodatkowo nakazał przeniesienie wszystkich plików z fotami itp. na D, bo dotychczas z automatu zapisywało się na D
No i jeszcze powinnam mieć system 64-bitowy, a nie 32, bo jest stabilniejszy.

A ten co mi to instalował, jest informatykiem w gminie...powinien coś umieć, nie? Edytowano przez Afrodytaa (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Cytat

pardon - chyba nie, ale jest w pytę programów w necie, ale proponowałbym aby zrobił to ktoś kumaty ;)
ja chyba miałem do czynienia z jakąś "nakładką systemową"



masz rację - i chyba go jutro normalnie zawiozę gościowi z powrotem i niech kombinuje ... na C zostawi to co konieczne, a z reszty zrobi mi śliczną partycję zatytułowaną "daga" icon_lol.gif
Link do komentarza
Juz tlumacze:

Z tego co widze masz dysk 300 gb podzielony na 3 partycje:
1. C: tu masz wgrany system i peeeeelno wolnego miejsca
2. D: recovery- tu masz utworzona kopie systemu. tzw. obraz systemu- czyli jak komputer ci raz nie zadziala, ten obraz systemu zostanie przywrocony ( skopiowany) na C i komputer bedzie " jak nowy" ze sklepu ( wiec stracisz wszystkie swoje dane przechowywane na C)
3. E: hp tools- jest to oprogramowanie ( taki maly systemik operacyjny tak jak windows) ktory wgra ci ten wlasnie obraz systemu jak komputer nie bedzie chcial ci sie uruchomic z jakiegos powodu. Wlaczajac komputer zapewne masz opcje uruchomienia go zamiast windowsa wciskajac jakis klawisz np. F1, F2 lub jakikolwiek inny

Najlepszym rozwiazaniem bedzie podzielic dysk C na dodatkowy gdzie bedziesz przetrzymywac swoje dane:

wejdz w : Panel sterowania- Narzedzia administracyjne- Zarzadzanie komputerem-( otworzy Ci sie okno z menu w ktorym widoczne bedzie Magazyn- Zarzadzanie dyskami- wejdz tam
Ukarze Ci sie "tabelka" w ktorej pokazany bedzie twoj podzielony dysk ( cos takiego jak na fotce)
Brak obrazka

Nacisnij prawym przyciskiem na dysk C i wybierz "zmniejsz wolumin" i zmniejsz go do 40 gb. Z reszty ktora Ci zostanie ( powinno byc okienko nieprzydzielone miejsce lub cos podobnego) utworz nowy dysk i nadaj mu litere np. F i gotowe. Edytowano przez solange63 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

(...) ten obraz systemu zostanie przywrocony ( skopiowany) na C i komputer bedzie " jak nowy" ze sklepu ( wiec stracisz wszystkie swoje dane przechowywane na C)


mądrego to aż miło posłuchać icon_mrgreen.gif

nie należy nigdy przechowywać niczego ważnego na C, jeśli na C jest Windows (czy inny OS)
jakakolwiek awaria systemu operacyjnego wymagająca ponownej jego instalacji zamaże wszystko na C
jeśli dane są na innych partycjach (bo to wciąż jeden i ten sam fizyczny dysk) to da się je potem odczytać bez kłopotu

jeśli awarii ulegnie dysk, tracimy wszystko ze wszystkich partycji (C, D, E ...) icon_rolleyes.gif

backup na płytki DVD - zawsze wskazany!
Link do komentarza
Cytat

Nacisnij prawym przyciskiem na dysk C i wybierz "zmniejsz wolumin" i zmniejsz go do 40 gb. Z reszty ktora Ci zostanie ( powinno byc okienko nieprzydzielone miejsce lub cos podobnego) utworz nowy dysk i nadaj mu litere np. F i gotowe.



jesteś genialna, kochana .... nie dość, że dobrze gotuje to jeszcze zna się na kompach - anioł normalnie nie kobita icon_biggrin.gif

tylko teraz tak .... ja w tej tabelce mam pokazane w MB .... i jak wklepałam, że zostawiam na C 40000 , to mnie nie posłuchał .... nic sie nie podziało , nie utworzyła sie nowa partycja tylko przestał myśleć w pewnym momencie i nic cię nie stało .... co zrobiłam źle? icon_redface.gif


już wiem .... on ma jakos obwarowane , bo teraz widzę, że jest napisane , że
- całkowity rozmiar przed zmniejsz. w mb : 244056
- rozmiar dostępnego miejsca zmniejszenia w mb 95193
- wprowadź ilość miejsca do zmniejszenia - i tu sie podświetla te 95193(tą liczbę da się zmienić, jest podświetlona)
- całkowity rozmiar po zmniejszeniu 148863

czyli co mam wpisać w tym okienku co sie podświetla?

mam wpisać w okienku "wprowadź ilość miejsca do zmniejszenia" : 95193 czy 148863 żeby na dysku C zostało konieczne minimum miejsca , a na nowej partycji było max. miejsca?

spróbowałam .... , nic z tego ... nie da się .... mogę jedynie w tym polu do zmian zmniejszać liczbę ....

ktoś pomoże co zrobić?

Piszą , że nie można zmniejszyć woluminu poniżej punktu , w którym znajdują się nieprzenośne pliki - no ale bez jaj , system nie zajmuje przecież w kompie 150 gb icon_confused.gif Edytowano przez daggulka (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

czyli co mam wpisać w tym okienku co sie podświetla?

mam wpisać w okienku "wprowadź ilość miejsca do zmniejszenia" : 95193 czy 148863 żeby na dysku C zostało konieczne minimum miejsca , a na nowej partycji było max. miejsca?

spróbowałam .... , nic z tego ... nie da się .... mogę jedynie w tym polu do zmian zmniejszać liczbę ....

ktoś pomoże co zrobić?



przez windows prawdopodobnie nie da sie zmniejszyc partycji na ktorej dziala system lub musialabys najpierw zdefragmentowac dysk (znajduja sie tam pliki systemowe, ktore blokuja podzial dysku). poszukaj w necie programu portable Mini Tool Partition Wizard (lepsza wersja tego co masz wbudowanego w swojego windowsa). sciagnij, uruchom i bedziesz miala opcje "move/resize" i tam mozesz przesunac na pasku wybrana wielkosc. Edytowano przez solange63 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
jestem jeszcze ... chłonę wiedzę z internetu - i z tego co pochłonęłam wynika, że te programy zewnętrzne do partycjonowania są ryzykowne - się naczytałam w komentarzach różnych programów, że temu sie nie podzieliło, temu w ogóle zniknęła partycja a innemu rozsypał sie system ..... dlatego nie zrobię tego sama , zawiozę jutro lapka po drodze do pracy do informatyka , i niech mi to zrobi ....
szkoda , że narzędzie administracyjne nie dopuszcza regulacji wielkości partycji według tego co ja chcę, tylko samo narzuca wielkość .... no cóż -widać nie można mieć wszystkiego ...
ale dzięki wielkie za pomoc i zaangażowanie - dzięki Tobie się do wiedziałam, że mogę sama takie cuda z kompem robić i że jest coś takiego w moim kompie jak "narzędzia administracyjne" , z których mogę skorzystać icon_lol.gif
na pewno ten wątek jeszcze nie raz będzie w użyciu , bo są tu ludzie którzy chcą pomóc :hug: Edytowano przez daggulka (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Odebrałam lapka - zajęło to informatykowi 5 minut - a ja siedziałam wczoraj do 24 icon_redface.gif icon_lol.gif
zostawił mi faktycznie na C 140gb na wszelki wypadek , bo sam system 7 wymaga więcej niż poczciwy XP , a będę miała tez zainstalowanych dużo programów użytkowych i innych takich .... natomiast pousuwał co było do pousuwania (np. recovery , bo zrobił mi wcześniej wsjo na płytkach) i coś tam jeszcze , i zrobiło się nagle dużo wolnego miejsca .... czyli mam partycję C z wielkością 140gb , i partycje D (moją prywatną) z wielkością 155gb .... powinno na razie styknąć icon_biggrin.gif .
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Ponieważ jestem ciemna jak nie powiem co i nietechniczna - potrzebuję informacji.
Przedłużyłam córze (młodszej) umowę na komórce , wymieniłam jej telefon. Ma taryfę Smart Plan Mix w Orange i dostała smartfona Hello Kitty (Alcatel).
Pracuje toto na jakiejś pamięci operacyjnej - jak każdy smartfon . Ma uproszczony dostęp do youtube i facebook. I stąd moje pytanie - czy ktoś wie czy korzystanie z youtube i facebook jest w tym smartfonie darmowe?
Młoda dostała zakaz włażenia w telefonie gdziekolwiek przez google , bo została uświadomiona , że ma 39zł miesięcznie i ani grosza więcej icon_razz.gif , natomiast jeśli te dwa portale : facebook i youtube byłyby free , to nie widze przeciwwskazań. Tylko czy są, czy też przyjdzie mi na koniec miesiąca rachunek i pójde z torbami. icon_lol.gif
A , i jeszcze GPS - piszą, że darmowy ... a jak to jest naprawdę?
Będę wdzięczna za pomoc - ja , ciemna baba icon_redface.gif icon_rolleyes.gif icon_lol.gif .
Link do komentarza
doczytaj w umowie - bo kiedyś mi migły jakieś taryfy z darmowym facebookiem, o youtubie darmowym to raczej zapomnij icon_biggrin.gif
wszystko masz w umowie...ewentualnie podeślij jakiegoś linka do taryfy którą ma...

dobra, już czytam - z tego co piszą, to powinien być darmowy dostęp do wybranych portali społecznosciowych...co potwierdza to co napisałem wcześniej....
http://www.orange.pl/kid,4002009272,id,400...ix,article.html
youtube to nie jest portal społecznościowy icon_biggrin.gif

a rachunku ci nie nabije, bo transmisja jest rozliczana na zasadzie bezpieczny internet w telefonie- czyli maksymalnie za internet można zapłacić 20zł
http://www.orange.pl/kid,4002009278,id,400...73,article.html
Link do komentarza
Cytat

dobra, już czytam - z tego co piszą, to powinien być darmowy dostęp do wybranych portali społecznosciowych...co potwierdza to co napisałem wcześniej....
http://www.orange.pl/kid,4002009272,id,400...ix,article.html
youtube to nie jest portal społecznościowy icon_biggrin.gif



no własnie czyttałam i się nad tym zastanawiałam , a szczególnie nad słowami " darmowy dostęp do wybranych portali społecznosciowych" z naciskiem na "wybranych" i czy te "wybrane" to własnie facebook icon_wink.gif
no bo przeszukałam net i nigdzie cwaniaki nie piszą, czy te wybrane w tej taryfie to dokładnie facebook icon_wink.gif
a potem człek weźmie za pewnik i sie obudzi z ręką w nocniku icon_confused.gif

Cytat

a rachunku ci nie nabije, bo transmisja jest rozliczana na zasadzie bezpieczny internet w telefonie- czyli maksymalnie za internet można zapłacić 20zł
http://www.orange.pl/kid,4002009278,id,400...73,article.html



też czytałam, tylko że ja nigdzie nie wybierałam takiej opcji, nic za nią nie dopłacałam i w umowie o niej nie ma mowy icon_rolleyes.gif
i kompletnie nie wiem jak to działa - czy będą jej pobierać z bieżącego salda , czy rachunek mi osobny przyślą...
tak piknie wszystko opisane , a jak przychodzi do konkretów, to nigdzie ni hu hu icon_confused.gif
przed chwilą wlazła na facebook i na youtube , i saldo jej się nie zmieniło .... dziwne to wszystko ... icon_rolleyes.gif
chyba jutro wyślę tam małża z córą, niech Pani łopatologicznie wyjaśni co i jak .... tak będzie może bezpieczniej ...


dzięki, Adiq za odzew icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

mi podstawowe pytanie, jakie przychodzi do glowy jest takie: gdzie corka bedzie uzywac tego telefonu najczesciej? bo jak w domu (nie ma swojego kompa, a Wasz wspolny jest okupowany icon_wink.gif) to po prostu wlacza wi-fi i korzysta z domowej sieci internetowej i po problemie icon_lol.gif (to tak na moj chlopski rozum oczywiscie icon_wink.gif)



bardzo celna uwaga icon_smile.gif
Link do komentarza
nie muszę czekać , kuźwa ..... :ranting:
coś mnie tknęło i sprawdziłam jej środki na koncie ... z 60 zostało 32zł ....
szlag mnie trafił - od godziny dziecko nic nie robi z telefonem, a kasa ucieka ...... powłaziłam w to co ona powłaziła wcześniej , wylogowałam ją z facebook , sprawdziłam to co wiem w co mogła wejść .... od 15 minut , czyli od momentu kiedy powyłączałam stanęło saldo na 32,25zł .....
jest znaczek E na ikonkach u góry , ale strzałeczki sie nad nim nie świecą - czyli że chyba nie jest aktywna - mam taką nadzieję że udało mi się wyłączyć sedno problemu icon_evil.gif - jak myślicie?
świetnie sobie to kuźwa wymyślili dla dzieci - niektóre gry też są on line jak sprawdziłam ...
przede wszystkim utwierdzam się w przekonaniu, że smartfon to nie telefon dla dzieci , choćby był tam narysowany Bolek i Lolek a nie Hello Kitty icon_evil.gif ... niestety za późno - umowę dziś podpisałam ....
Link do komentarza
daga, ja mam tylko jedną uwagę do tego dysku jako były kilkuletni użytkownik HP - jeżeli partycja recovery ma tylko 1,16 wolnego to nie ma bata, ten komp miał robione odzyskiwanie systemu z tej partycji, czym prędzej zrób sobie dysk ratunkowy windows i oczywiście kopię bezpieczeństwa co tydzień

ja właśnie po zrobieniu odzyskiwania systemu miałem taką sytuację z dyskiem recovery że już tam miejsca nie miał, na tej partycji recovery po odzyskaniu systemu zapisują się wszystkie aktualne ustawienia i cały system na moment odzysku, normalnie partycja recovery ma 90% wolnego miejsca a nie 10%, a co do jakości sprzętu to HP lubią sie grzać niestety i warto zainwestować w podkładkę chłodzącą, ja obrabiając grafiki i programując różne cuda bez podkładki chyba bym spalił maszynę, nie mówiąc już o grach, teraz mam sony vaio i to jest zupełnie inna bajka, ale HP pomimo swoich prawie 4 lat nadal dobrze i bezproblemowo działa u dzieciaka, aha HP ma słabe baterie, mi padły wszystkie 3 (przysyłali mi w ramach gwarancji nowe) - baterie traktowałem jak należy czyli pracując długo wyjmowałem baterię, co jakiś czas wyładowałem i naładowałem zgodnie z zaleceniami i nic, ale na szczęście to jedyne co padło
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...