Skocz do zawartości

wentylacja do domu


Recommended Posts

Mam zamiar zainstalować w świeżo wybudowanym domu wentylację (kominki wentylacyjne, wentylatory dachowe, wywietrzniki, wentylację piwnicy itd.) ale jestem kompletnym laikiem jeśli chodzi o sprawy tego typu.
Nie za bardzo mogę ufać mojemu kierownikowi budowy, bo ten już kilkukrotnie chciał mnie naciągnąć na jakiś drogi sprzęt od "zaprzyjaźnionej" firmy dlatego chciałabym zdobyć trochę informacji zanim podejmę decyzję, niestety to co odnalazłam w google nie za wiele mi wyjaśnia bo po prostu nie za bardzo rozumiem to co tam piszą.
Czy mogę prosić o jakieś podpowiedzi? Jakie firmy są godne polecenia? Na co powinnam zwrócić uwagę przy zakupie tego typu rzeczy?
Z góry dziękuję za rady.
Link do komentarza
Cytat

Mam zamiar zainstalować w świeżo wybudowanym domu wentylację (kominki wentylacyjne, wentylatory dachowe, wywietrzniki, wentylację piwnicy itd.) ale jestem kompletnym laikiem jeśli chodzi o sprawy tego typu.
Nie za bardzo mogę ufać mojemu kierownikowi budowy, bo ten już kilkukrotnie chciał mnie naciągnąć na jakiś drogi sprzęt od "zaprzyjaźnionej" firmy dlatego chciałabym zdobyć trochę informacji zanim podejmę decyzję, niestety to co odnalazłam w google nie za wiele mi wyjaśnia bo po prostu nie za bardzo rozumiem to co tam piszą.
Czy mogę prosić o jakieś podpowiedzi? Jakie firmy są godne polecenia? Na co powinnam zwrócić uwagę przy zakupie tego typu rzeczy?
Z góry dziękuję za rady.


A do czego te kominki wentylacyjne, wentylatory dachowe, wywietrzniki?

Nie masz komina-kanałów wentylacyjnych?


Link do komentarza
Cytat

Mam zamiar zainstalować w świeżo wybudowanym domu wentylację (kominki wentylacyjne, wentylatory dachowe, wywietrzniki, wentylację piwnicy itd.) ale jestem kompletnym laikiem jeśli chodzi o sprawy tego typu.
Nie za bardzo mogę ufać mojemu kierownikowi budowy, bo ten już kilkukrotnie chciał mnie naciągnąć na jakiś drogi sprzęt od "zaprzyjaźnionej" firmy dlatego chciałabym zdobyć trochę informacji zanim podejmę decyzję, niestety to co odnalazłam w google nie za wiele mi wyjaśnia bo po prostu nie za bardzo rozumiem to co tam piszą.
Czy mogę prosić o jakieś podpowiedzi? Jakie firmy są godne polecenia? Na co powinnam zwrócić uwagę przy zakupie tego typu rzeczy?
Z góry dziękuję za rady.

Ja to rozumiem że wentylacja jest, tylko chodzi o wykończenie typu kratki, kominki ........ itd.
Tu chodzi o to aby było tanie i wytrzymałe a zarazem ładne.
Link do komentarza
Cytat

Mam zamiar zainstalować w świeżo wybudowanym domu wentylację (kominki wentylacyjne, wentylatory dachowe, wywietrzniki, wentylację piwnicy itd.) ale jestem kompletnym laikiem jeśli chodzi o sprawy tego typu.
Nie za bardzo mogę ufać mojemu kierownikowi budowy, bo ten już kilkukrotnie chciał mnie naciągnąć na jakiś drogi sprzęt od "zaprzyjaźnionej" firmy dlatego chciałabym zdobyć trochę informacji zanim podejmę decyzję, niestety to co odnalazłam w google nie za wiele mi wyjaśnia bo po prostu nie za bardzo rozumiem to co tam piszą.
Czy mogę prosić o jakieś podpowiedzi? Jakie firmy są godne polecenia? Na co powinnam zwrócić uwagę przy zakupie tego typu rzeczy?
Z góry dziękuję za rady.



Dzień dobry,

Dla zweryfikowania cen proszę wejść na stronę firmy w której pracuję
oraz pobrać cennik

Może Pan kupić ? zapraszam, ale nie musi, z pewnością jednak zorientuje się Pan co ile powinno kosztować aby dobrze zweryfikować kierownika budowy. Łatwa przeglądarka graficzna kanałów, kształtek wentylacyjnych, oraz kratek, nawiewników i akcesorii montażowych powoduje że nawet niedoświadczona osoba spokojnie się tam odnajdzie. Edytowano przez Budujemy Dom - budownictwo ogólne (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Stwierdzenie że musi mieć dobrą wentylację jest trochę na wyrost icon_biggrin.gif , ale fakt faktem jakąś musi mieć... zaprojektowaną.



Dokładnie !!
W moim domu jest jeden komin, w kominie 2 kanały spalinowe i 2 wentylacyjne. Komin sąsiaduje ze ścianami salonu i kuchni. Wentylacja jest, a przy obecnych temperaturach rosa na oknach cały czas. Wilgotność w domu 59 % przy 22 stopniach.
Niestety w pozostałych pokojach dzieje się podobnie. Zastanawiam się czy może ten dom jeszcze schnie?
Chociaż wilgotność niby prawidłowa
Link do komentarza
Wilgotność niby prawidłowa (w przedziale komfortowym), choć przy górnej granicy przedziału, ale zważywszy na porę roku to powiedziałbym że raczej wysoka.
Przyczyna zapewne tkwi jak przypuszczasz w pozbywaniu się wilgoci technologicznej przez dom.
Teraz podstawowe pytania:
- ile czasu upłynęło od zakończenia robót?
- jak jest realizowany nawiew powietrza?
Zakładam że te dwa ciągi wentylacyjne usuwają powietrze z łazienki i kuchni.
Link do komentarza
Cytat

Wilgotność niby prawidłowa (w przedziale komfortowym), choć przy górnej granicy przedziału, ale zważywszy na porę roku to powiedziałbym że raczej wysoka.
Przyczyna zapewne tkwi jak przypuszczasz w pozbywaniu się wilgoci technologicznej przez dom.
Teraz podstawowe pytania:
- ile czasu upłynęło od zakończenia robót?
- jak jest realizowany nawiew powietrza?
Zakładam że te dwa ciągi wentylacyjne usuwają powietrze z łazienki i kuchni.



Od położenie tynków wewnątrz domu minęło 13, 5 miesiąca, od wylewek około pół roku. Gładzie i prace malarskie ukończone w czerwcu.
Jak realizowany jest nawiew, hmm.. dobre pytanie. A jak powinien być?
Te dwa ciągu usuwają powietrze z kuchni i salonu. Wentylacja w łazience i wc realizowana jest za pomocą kominków wentylacyjnych w połaci dachowej połączonych kanałami elastycznymi z wyciągami mechanicznymi.
Link do komentarza
Budynek schnie... i tak będzie jeszcze jakiś czas.
Schnięcie domu to proces powolny i długotrwały, i może potrwać i trzy lata w zależności od zastosowanej technologi budowy.
W całkowicie suchym domu na obecną porę roku wilgotność we wnętrzu oscylowałaby w okolicach 40% (+/- 5) w zależności od ilości biegających osób po domu... przy prawidłowej wentylacji w domu.
Ale dalej nierozwiązana jest sprawa nawiewu powietrza.
Jeśli nie masz zamontowanych nawiewników w oknach (bo byś o nich wspomniał) to nawiew może się odbywać przez rozszczelnione okna na uszczelkach (1,5 roku temu jeszcze niektórzy tak montowali okna), albo masz zakłócony obieg wentylacyjny.
Proponuję wykonać tkz. obrzęd gromniczny dla ustalenia kierunku (tras) przepływu powietrza.
Link do komentarza
Cytat

Budynek schnie... i tak będzie jeszcze jakiś czas.
Schnięcie domu to proces powolny i długotrwały, i może potrwać i trzy lata w zależności od zastosowanej technologi budowy.
W całkowicie suchym domu na obecną porę roku wilgotność we wnętrzu oscylowałaby w okolicach 40% (+/- 5) w zależności od ilości biegających osób po domu... przy prawidłowej wentylacji.
Ale dalej nierozwiązana jest sprawa nawiewu powietrza.
Jeśli nie masz zamontowanych nawiewników w oknach (bo byś o nich wspomniał) to nawiew może się odbywać przez rozszczelnione okna na uszczelkach (1,5 roku temu jeszcze niektórzy tak montowali okna), albo masz zakłócony obieg wentylacyjny.
Proponuję wykonać tkz. obrzęd gromniczny dla ustalenia kierunku (tras) przepływu powietrza.



A jak wyglądają takie nawiewniki. Czy to takie łódeczki na zewnątrz okna?
Qrde możliwe żeby oknolast taki bubel mi sprzedał?
Zrobię dziś ten "obrzęd gromniczy".
Dzięki
edit
Nie ma nawiewników.
Czy to jest teraz standard? Czy tak powinno się rozwiązywać napowietrzanie domu? Edytowano przez rased (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Cytat

Te "łódeczki" na zewnątrz to min. element "rozszczelniający" okno.
Teoretycznie, okno w pozycji "rozszczelnienia", też posiada funkcję nawiewu, ale niestety z reguły są zawsze zamkniete, bo zimą pizga po nogach - a efekty, takie jak opisujesz.



Postaram się odświeżyć temat. Zgaduję, że założyciel tematu już rozwiązał pozytywnie zagadnienie wentylacji Swojego domu.
Obecnie jest jednak więcej możliwości niż wentylacja grawitacyjna i nawiewniki w oknach. Dużo mówi się o odzysku ciepła z powietrza i do wentylacji w domach wkracza wentylacja mechaniczna i rekuperacja.
Produkty Alnor powinny się znkomicie "odnajdywać" w szeroko pojętym zagadnieniu wentylacji budynku mieszkalnego - bez względu na założenia architekta/projektanta.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Witam, tak się zastanawiam czy Ci, którzy zdecydowali się na wentylację z rekuperatorem są z niej faktycznie zadowoleni, czy zadowolenie to nie jest trochę wymuszone przez zainwestowane pieniądze...?



Ja też o tym myślałem, ale na oszacowanie "zysku" potrzeba mroźnego sezonu grzewczego. A poza tym w lato, o ile jest również GWC, też powinny być korzyści.
Link do komentarza
Istotna różnica jest też taka, że dobrze działając, skuteczną wentylację maechaniczną da się zrobić w każdym budynku, a grawitacyjna już nie. Przykładowo na podaszach użytkowych warunki dla działania grawitayjnej są fatalne. Przejście na WM to z tej przyczyny konieczność.
A co do komfortu, to niektórym przeszkadza nawet minimalny szum wentylacji mechanicznej. Mam na myśli taką prawidłowo zrobioną. a nie jakąś co buczy i huczy i trudno przy niej usnąć. Może to i pewna nadwrażliwośc ale się zdarza.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...