Skocz do zawartości

Wentylacja w łazience bez komina


mar23

Recommended Posts

Witam wszystkich na forum .
Od jakiegoś czasu buduje dom , jest to dom parterowy bez użytkowego poddasza . Aktualnie jestem na etapie ocieplania stropu i wykonywania sufitów . Problem polega na tym, mam łazienkę z oknem , w której nie ma wentylacji grawitacyjnej , tzn. nie ma dostępu do komina .
Jak wykonać tam skuteczną wentylacje łazienki , tak aby zimą się ona nie wychładzała ?
Według mnie powinien być zaprojektowany komin . Myślałem nad wyciągiem mechanicznym z użyciem wentylatora . Czy taka wentylacja wystarczy ?

Proszę o pomoc . icon_biggrin.gif Edytowano przez mar23 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Witam wszystkich na forum .
Od jakiegoś czasu buduje dom , jest to dom parterowy bez użytkowego poddasza . Aktualnie jestem na etapie ocieplania stropu i wykonywania sufitów . Problem polega na tym, mam łazienkę z oknem , w której nie ma wentylacji grawitacyjnej , tzn. nie ma dostępu do komina .
Jak wykonać tam skuteczną wentylacje łazienki , tak aby zimą się ona nie wychładzała ?
Według mnie powinien być zaprojektowany komin . Myślałem nad wyciągiem mechanicznym z użyciem wentylatora . Czy taka wentylacja wystarczy ?

Proszę o pomoc . icon_biggrin.gif




Cytując wypowiedź Eksperta z innego forum branżowego


"Łazienka może być wentylowana w sposób naturalny jedynie wtedy, gdy jej kubatura jest większa niż 6,5 m3. W przeciwnym wypadku musi być wentylowana mechanicznie.

Kanał wentylacyjny w łazience musi usuwać 50 m3 powietrza w ciągu godziny. Drzwi do łazienki nie mogą być szczelne.

Łazienka może być wentylowana w sposób naturalny jedynie wtedy, gdy jej kubatura jest większa niż 6,5 m3. W przeciwnym wypadku musi być wentylowana mechanicznie.

Aby kanały wentylacyjne sprawnie usuwały zanieczyszczone powietrze, konieczne jest zapewnienie dopływu odpowiedniej ilości świeżego powietrza z zewnątrz. Powietrze wentylacyjne doprowadza się do łazienki zawsze pośrednio, czyli przez pozostałe pomieszczenia. Taki kierunek przepływu należy zachować nawet wtedy, gdy w łazience znajduje się okno. Dlatego drzwi do łazienki nie mogą być szczelne.

Aby powietrze przepływało swobodnie, konieczne jest wykonanie w drzwiach odpowiednich otworów lub kratki o łącznej powierzchni 200 cm2. Otwory muszą znajdować się w dolnej części drzwi. Można także podciąć całe skrzydło drzwi o około 2,5 cm.

Jeżeli w łazience znajduje się urządzenie z otwartą komorą spalania gazu, jej kubatura musi być większa niż 8 m3.
W pomieszczeniu, gdzie działają urządzenia zasilane gazem, z otwartą komorą spalania, nie wolno stosować wentylatorów wyciągowych. "
Link do komentarza
Cytat

icon_eek.gif Wierutna bzdura icon_evil.gif



To widocznie jest to wierutna bzdura z
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie z dnia 12 kwietnia 2002 r. (Dz.U. Nr 75, poz. 690)

§ 80. [Kubatura] ............

icon_smile.gif

Poproszę o rozwinięcie tego stanowczego stwierdzenia.
Link do komentarza
No to mnie masz – na tacy. icon_redface.gif icon_mrgreen.gif

Ale – jest to przepis w zasadzie martwy, bo nie da się, w zgodzie z innymi wymaganiami, zaaranżować „pełnoprawną” łazienkę (w znaczeniu potocznym, bo nie ma oficjalnej definicji - czyli WC, umywalka, wanna lub prysznic) o takiej kubaturze, czyli o powierzchni mniejszej niż 2,6m2.
W zasadzie, każdą inną „konfigurację” w pomieszczeniu, możemy nazwać inaczej niż łazienka – zgodnie z „wykazem” pomieszczeń higieniczno sanitarnych.
Link do komentarza
Cytat

No to mnie masz ? na tacy. icon_redface.gif icon_mrgreen.gif

Ale ? jest to przepis w zasadzie martwy, bo nie da się, w zgodzie z innymi wymaganiami, zaaranżować ?pełnoprawną? łazienkę (w znaczeniu potocznym, bo nie ma oficjalnej definicji - czyli WC, umywalka, wanna lub prysznic) o takiej kubaturze, czyli o powierzchni mniejszej niż 2,6m2.
W zasadzie, każdą inną ?konfigurację? w pomieszczeniu, możemy nazwać inaczej niż łazienka ? zgodnie z ?wykazem? pomieszczeń higieniczno sanitarnych.




Sam się borykam z tym faktem ponieważ moja łazienka w bloku z lat 50 jest maleńka i mieści sie tam wanienka (bo wanna tego nie nazwę), WC i umywalka, pralka weszła cudem na wymiar. A patrząc w lustro rano, dając pół kroku do tyłu opieram się plecami o drzwi.

Jest tam jednak okno pod sufitem i kratka wentylacyjna. O poprawności rozmieszczenia gniazdek i oswietlenia mogę natomiast dyskutować godzinami icon_smile.gif I tak każdy podważy to, co powiem. Czyli przepisy sobie, a życie sobie.
Link do komentarza
No dobrze, ale
Cytat

§ 80.
2. Dopuszcza się zmniejszenie kubatury, o której mowa w ust. 1 pkt 2, jednakże nie poniżej 5,5 m3, jeżeli pomieszczenie łazienki jest wyposażone co najmniej w wentylację mechaniczną wywiewną.


czy wentylacja mechaniczna jest w tym kontekście traktowana jako niezbędne minimum i jedynie możliwą do zastosowania, czy jako minimum wentylacji w ogóle i wentylacja grawitacyjna jest jej rozwinięciem.

W tym rozumieniu powierzchnia łazienki zmniejsza się 2,2m2, a w przedziale powierzchni 2,2-2,6m2 w projektach często występuje węzeł sanitarny określany mianem "łazienka dla gości" z wentylacja grawitacyjną właśnie.
Link do komentarza
Nie wiem czy teraz jest szansa zamontować wentylacje mechaniczną , właśnie kończymy ocieplać stropodach i nie będzie dojścia . Dom ten jest dosyć solidnie ocieplony . Tylko pozostaje ta łazienka , zimą będzie się tam skraplać woda , bo nie ma zaprojektowanej wentylacji . Myślałem nad otworami w drzwiach i wentylatorku mechanicznym w suficie , przy zapalaniu światła by się włączał . Wentylacja mechaniczna według mnie powinna być montowana przed ociepleniem , i montażem sufitów .

Pomocy , nie wiem co zrobić !!!!
Link do komentarza
Problem w tym, że wentylacja powinna działać cały czas a nie tylko przy włączonym świetle.
Swoją drogą dziwny to dom... solidnie ocieplony z wentylacja grawitacyjną i do tego skopaną na etapie projektu.
Kto dopuścił do tego żeby brać się za ocieplenie, a nie sprawdził czy wentylacja jest prawidłowo rozplanowana.
O samym projekcie już nawet nie chcę wspominać.
Link do komentarza
Cytat

Witam .
Czyli co radzicie ? Jak rozwiązać ten problem ? Właśnie kończymy montaż płyt g/k , nadal mam problem z tą wentylacją , proszę doradzacie coś . icon_mad.gif Nie wiem czy na tym etapie jest możliwy montaż wentylacji mechanicznej . icon_cry.gif




Podobny temat juz był na tym forum. Wyrzutnia przy ścianie nie załatwi sprawy???? Oczywiście nie mówię tylko o dzirze w ścianie i kratce bo to ewidentne straty ciepła, ale o przewodzie wentylacyjnym na potrzeby wentylacji łazienki.
Link do komentarza
Dziura w ścianie może rozwiązać problem. icon_biggrin.gif

Wygląda to tak:
- dziura w ścianie, od strony zewnętrznej zabezpieczona kratką z siatką, a od wewnętrznej kratką z wentylatorem,
- w kratce za wentylatorem klapa zwrotna,
- wentylator najlepiej sterowany czujnikiem wilgotności.

A działa tak:
- jak wentylator nie pracuje, „kratka działa” jak wentylacja grawitacyjna i usuwa powietrze.
- klapa zwrotna nie pozwala na „cofkę” a jednocześnie ogranicza ilość usuwanego powietrza (nigdy nie jest w 100% zamknięta),
- jak wzrasta wilgotność w pomieszczeniu, czujnik załącza wentylator, klapa zwrotna otwiera się i następuje dość intensywna wentylacja pomieszczenia. Jak wilgotność spadnie, wentylator przestaje pracować,
- wydajność wentylatora powinna oscylować wokół 50m3/h, lecz nie mniejszej.

Ale przy takim rozwiązaniu, pozostałe kratki wentylacyjne wywiewne, też muszą być zaopatrzone w klapy zwrotne, aby nie nastąpiła cofka, przy uruchomieniu wentylatora w tej łazience.



Ps. Ta dziura w ścianie musi mieć niewielki spadek w dół od strony zewnętrznej, aby ewentualne skropliny nie wpływały do łazienki – minusem będzie (może być) pochlapana elewacja.
Link do komentarza
Witam .

Elektryk za szykował mi już przewód w suficie na wentylator , myślę że otwory w drzwiach i wentylator zapalający się przy włączaniu światła wystarczy . Wentylator podłączę rurą spiro do kominka wentylacyjnego w dachu , myślę że rura fi 100 starczy . Jak wy myślicie czy to dobry pomysł ? Proszę doradźcie coś . Nie mam już możliwości zamontowania wentylacji mechanicznej ponieważ jest już zrobiony sufit , nie mam dostępu do poddasza .
Link do komentarza
Podniosłeś problem tydzień temu, ale prac wykończeniowych nie wstrzymałeś żeby go w sensowny sposób rozwiązać w wyniku czego zblokowałeś sobie dostęp do poddasza.
Nie rozumiem Twojego toku myślowego.

Jeszcze raz zapytam
Cytat

Kto dopuścił do tego żeby brać się za ocieplenie, a nie sprawdził czy wentylacja jest prawidłowo rozplanowana?


Gdzie jest kierbud? Edytowano przez Jani_63 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Podniosłeś problem tydzień temu, ale prac wykończeniowych nie wstrzymałeś żeby go w sensowny sposób rozwiązać w wyniku czego zblokowałeś sobie dostęp do poddasza.
Nie rozumiem Twojego toku myślowego.

Jeszcze raz zapytam

Gdzie jest kierbud?




Witam cię Jani .

Kierownika budowy to jeszcze nie widziałem go żeby przyjechał i coś sprawdzał . On tylko wpisuje do dziennika , nawet nie sprawdzając czy jest to dobrze zrobione . Ja sam muszę się zmagać z problemami . A pytam się czy ciężko było zaprojektować komin w łazience ? W projekcie to w ogóle nie ma zaprojektowanej wentylacji łazienki . A później mi nie zrobi odbioru bo nie będzie wentylacji , zresztą on tam zapewne nie pojedzie zobaczyć ,odbierze i zgarnie pieniądze . A ja po kilku latach będę remontował dom z powodu pleśni i grzyba . Już wole ten wentylator zrobić w suficie niż później remontować . Dzięki chociaż że mam dobrą ekipę fachowców co mi doradzą .
Link do komentarza
Cytat

Witam cię Jani .

Kierownika budowy to jeszcze nie widziałem go żeby przyjechał i coś sprawdzał . On tylko wpisuje do dziennika , nawet nie sprawdzając czy jest to dobrze zrobione . Ja sam muszę się zmagać z problemami . A pytam się czy ciężko było zaprojektować komin w łazience ? W projekcie to w ogóle nie ma zaprojektowanej wentylacji łazienki . A później mi nie zrobi odbioru bo nie będzie wentylacji , zresztą on tam zapewne nie pojedzie zobaczyć ,odbierze i zgarnie pieniądze . A ja po kilku latach będę remontował dom z powodu pleśni i grzyba . Już wole ten wentylator zrobić w suficie niż później remontować . Dzięki chociaż że mam dobrą ekipę fachowców co mi doradzą .




OK ale kierownik budowy nie jest tylko od wypełniania DB. Ma o wiele więcej zadań. Ciekawe czy przy zalewaniu stropu też by go nie było???? Taka dygresja.

Jaki to projekt bez wentylacji w łazience - adaptacyjny czy "seryjny" ??
Link do komentarza
Cytat

OK ale kierownik budowy nie jest tylko od wypełniania DB. Ma o wiele więcej zadań. Ciekawe czy przy zalewaniu stropu też by go nie było???? Taka dygresja.

Jaki to projekt bez wentylacji w łazience - adaptacyjny czy "seryjny" ??



Witam

Dom sam wymyśliłem , projektant miał go zrobić według przepisów . Ale nie zaprojektował komina w łazience .
Link do komentarza
Cytat

Witam

Dom sam wymyśliłem , projektant miał go zrobić według przepisów . Ale nie zaprojektował komina w łazience .




Dziwne, że KB nic nie wspomniał o wentylacji w łazience. Tak czy inaczej. Powinna być. Temat wyjdzie w praniu i to nawet dosłownie. Zwiększona wilgotność i brak wentylacji - odpowiedź jest prosta.
Link do komentarza
Cytat

Dom sam wymyśliłem , projektant miał go zrobić według przepisów . Ale nie zaprojektował komina w łazience .



Czyli projekt nie jest zgodny z obowiazujacymi przepisami.

Za wszelkie poprawki w tym zakresie, powinien zapłacic projektant. Ma obowiazkowe OC, więc nie powinno być sprawy z wyegzekwowaniem należnosci.
Link do komentarza
Witam

Przypominam że moje pytanie brzmiało " Jaką wentylacje zrobić w łazience bez komina ?" a nie kogo pociągnąć do odpowiedzialności za to . Kierownikowi powiem że zrobił błąd w projekcie .
A jak na razie chciałem się dowiedzieć jak ten problem wentylacji rozwiązać . Fachowcy których zatrudniam doradzają mi aby w suficie zrobić wentylator , który będzie załączany przy włączaniu światła .
Na wentylację mechaniczną jak na razie mnie nie stać , i był by problem z jej montażem . Właśnie kończę montowanie płyt g/k .
Czy może najlepiej iść do kierownika budowy i niech on to rozwiąże ?

POMOCY !!!
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Witam

Proszę wyrażać swoje opinie , będę śledził na bieżąco .



Cytat

Przecież napisano wszelkie możliwe rozwiązania w tym zakresie – wystarczy przeanalizować i wybrać.


Bene.


Cytat

Przypominam że moje pytanie brzmiało " Jaką wentylacje zrobić w łazience bez komina ?" a nie kogo pociągnąć do odpowiedzialności za to .

POMOCY !!!


Jeśli Ci nie pasują przedstawione tutaj rozwiązania, to zastosuj taką jaka zaproponuje ten co to spierdzielił.
Pociągnięty do odpowiedzialności powinien naprawić swój błąd.
Link do komentarza
Cytat

Bene.



Jeśli Ci nie pasują przedstawione tutaj rozwiązania, to zastosuj taką jaka zaproponuje ten co to spierdzielił.
Pociągnięty do odpowiedzialności powinien naprawić swój błąd.




Nie dociera do mnie fakt, że ktoś świadomie rezygnuje z wentyalcji w łazience icon_eek.gif Rozwiązanie jest takie, że wentylacja jest albo jej nie ma - w tym przypadku musi być.
Link do komentarza
Kiedyś byłem na wczasach w starym ośrodku, który przebudowano "nowocześnie" i w każdym pokoju stworzono łazienkę. Niestety zapomniano o wentylacji tego pomieszczenia. Musieliśmy drzwi do łazienki mieć otwarte cały czas na oścież. Ale i tak wszystko nam zawilgotniało i śmierdziało "starą szmatą". Tyle że w pokoju również. Ogólnie było gorzej niż w okresie deszczowym pod namiotem. Wszystko przez zły projekt i brak wentylacji...

Dlatego zastanów się czy jednak nie poświęcić trochę czasu, energii i pieniędzy na poprowadzenie kanału wentylacyjnego (jak pisałem wcześniej wystarczy rura) niż później żałować
Link do komentarza
Cytat

Kiedyś byłem na wczasach w starym ośrodku, który przebudowano "nowocześnie" i w każdym pokoju stworzono łazienkę. Niestety zapomniano o wentylacji tego pomieszczenia. Musieliśmy drzwi do łazienki mieć otwarte cały czas na oścież. Ale i tak wszystko nam zawilgotniało i śmierdziało "starą szmatą". Tyle że w pokoju również. Ogólnie było gorzej niż w okresie deszczowym pod namiotem. Wszystko przez zły projekt i brak wentylacji...

Dlatego zastanów się czy jednak nie poświęcić trochę czasu, energii i pieniędzy na poprowadzenie kanału wentylacyjnego (jak pisałem wcześniej wystarczy rura) niż później żałować




No to ja się pożywię przy tym wątku...
My wpadliśmy na pomysł zrobienia dodatkowej łazienki /przy pokoju/ tuż przed zalaniem stropu nad piętrem.
Chłopaki z ekipy powkładali grube wałki ze styroduru w zalewany strop aby potem go nie przekuwać i teraz stoimy przed dylematem, jak tym pomysłem się nie udławić!
W odległości ok 1metra jest komin wentylacyjny z przewodami, ale to małe pomieszczenie nie ma tam swego kanału.
Link do komentarza
Cytat

No to ja się pożywię przy tym wątku...
My wpadliśmy na pomysł zrobienia dodatkowej łazienki /przy pokoju/ tuż przed zalaniem stropu nad piętrem.
Chłopaki z ekipy powkładali grube wałki ze styroduru w zalewany strop aby potem go nie przekuwać i teraz stoimy przed dylematem, jak tym pomysłem się nie udławić!
W odległości ok 1metra jest komin wentylacyjny z przewodami, ale to małe pomieszczenie nie ma tam swego kanału.


Ale masz tam jakieś okno w tym pomieszczeniu.
Link do komentarza
Cytat

W pokoju są dwa okna, ale w tej klitce 3mx 1,6 nic nie ma tylko dziura na poddasze zatkana jeszcze styrodurem. Dom jest w SSO.


To jak tam planujecie łazienkę to jakiś wywietrznik by się przydał a nawet by musiał być. Można wypuścić rurę pcv 110 lub 160 na poddasze a dalej do kominka wentylacyjnego w pokryciu dachowym, a w łazience zamontuj wentylator sufitowy i gitara.
Link do komentarza
Cytat

To jak tam planujecie łazienkę to jakiś wywietrznik by się przydał a nawet by musiał być. Można wypuścić rurę pcv 110 lub 160 na poddasze a dalej do kominka wentylacyjnego w pokryciu dachowym, a w łazience zamontuj wentylator sufitowy i gitara.



Jeśli ma być nawiew z zewnątrz, to przy takim rozwiązaniu, z różnych powodów, wentylator tylko na nawiewie, a kratka wentylacyjna nawiewna zabezpieczona żaluzją, coby nie pizgało zimnem niepotrzebnie. Taki wentylator najlepiej uruchamiany czujnikiem wilgotności.
Link do komentarza
Cytat

Jeśli ma być nawiew z zewnątrz, to przy takim rozwiązaniu, z różnych powodów, wentylator tylko na nawiewie, a kratka wentylacyjna nawiewna zabezpieczona żaluzją, coby nie pizgało zimnem niepotrzebnie. Taki wentylator najlepiej uruchamiany czujnikiem wilgotności.




Dokładnie - na czujnik wilgotności albo załączać samoczynnnie czasowo. Cudów nie ma - jak ma być ciąg, to musi być nawiew i wywiew. Łazienka nawet z wentylacją potrafi zaparować, a co dopiero bez wentylacji. Otwieranie drzwi to półśrodek i nie działa. W cudzym hotelu, na kwaterze - od biedy może być - ale we własnym domu. Jest jeszcze czas na pogłówkowanie.
Link do komentarza
Cytat

Jeśli ma być nawiew z zewnątrz, to przy takim rozwiązaniu, z różnych powodów, wentylator tylko na nawiewie, a kratka wentylacyjna nawiewna zabezpieczona żaluzją, coby nie pizgało zimnem niepotrzebnie. Taki wentylator najlepiej uruchamiany czujnikiem wilgotności.


Ale od biedy może być tak,że drzwi łazienkowe mają tuleje a w pokoju sąsiadującym mogą być zamontowane nawiewniki albo jest już nawiew zrobiony i w łazience wentylator na wywiewie będzie zaciągał powietrze z sąsiadującego pokoju poprzez te tuleje w drzwiach.
Link do komentarza
Cytat

albo taką rurę podłączyć do tego kanału wentylacyjnego (tylko musisz zapytac fachowca czy można - czy nie zaburzy to wentylacji)



Tak sobie pierwotnie planowałam, ale powyższe Wasze uwagi zakłociły mi te wersję pomysłu. Jak pisałam, pomysł powstał już po wybudowaniu kominów i klitka nie ma swego kanału wentylacyjnego. Jest za dalego od komina i chyba będzie trzeba wyjść ocieplaną giętą rurą przez sufit na strych albo wbić się do kanału jakiegoś wentylacyjnego. W najgorszej wersji będzie z tego pomieszczenia garderoba...

icon_wink.gif

pozdrawiam cieplutko
Link do komentarza
Cytat

Ale od biedy może być tak,że drzwi łazienkowe mają tuleje a w pokoju sąsiadującym mogą być zamontowane nawiewniki albo jest już nawiew zrobiony i w łazience wentylator na wywiewie będzie zaciągał powietrze z sąsiadującego pokoju poprzez te tuleje w drzwiach.



Tuleje w drzwiach lub szczelina o odpowiednim przekroju to nie "od biedy" tylko zgodnie z przepisami.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Witam

W domu który buduję zamierzam zamontować koninek z zamkniętą komorą spalania . Chciałbym doprowadzić powietrze do paleniska . Czytałem na ten temat wiele artykułów na tym forum . Czy mógłbym doprowadzić powietrze z zewnątrz budynku rurą kanalizacyjną fi 110 ? Co niektórzy radzą rurę fi 160 ,ale według mnie jest to za duża średnica , po za tym ta rura prowadzona będzie w wylewce posadzki .
Co myślicie na ten temat , proszę doradzcie . icon_biggrin.gif


Witam

W domu który buduję zamierzam zamontować koninek z zamkniętą komorą spalania . Chciałbym doprowadzić powietrze do paleniska . Czytałem na ten temat wiele artykułów na tym forum . Czy mógłbym doprowadzić powietrze z zewnątrz budynku rurą kanalizacyjną fi 110 ? Co niektórzy radzą rurę fi 160 ,ale według mnie jest to za duża średnica , po za tym ta rura prowadzona będzie w wylewce posadzki .
Co myślicie na ten temat , proszę doradzcie . icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Witam

W domu który buduję zamierzam zamontować koninek z zamkniętą komorą spalania . Chciałbym doprowadzić powietrze do paleniska . Czytałem na ten temat wiele artykułów na tym forum . Czy mógłbym doprowadzić powietrze z zewnątrz budynku rurą kanalizacyjną fi 110 ? Co niektórzy radzą rurę fi 160 ,ale według mnie jest to za duża średnica , po za tym ta rura prowadzona będzie w wylewce posadzki .
Co myślicie na ten temat , proszę doradzcie . icon_biggrin.gif



Możesz, a nawet powinieneś, doprowadzić powietrze rurą z zewnątrz do kominka, tylko nie zapomnij o zamontowaniu elementu (szybru), który pozwoli zamykac dopływ powietrza gdy kominek nie będzie używany

Rura kanalizacyjna jest tak samo dobra jak każda inna.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...