Skocz do zawartości

Bardzo prosta instalacja grzewcza.


Chemik

Recommended Posts

Witam. Mój problem polega na tym, że wybudowany przeze mnie pokój na poddaszu (około 15m2, niski) nie ma żadnego źródła ogrzewania. Jest także pozbawiony wentylacji, a długość komina od mojej podłogi to około 3m, dlatego zamontowanie pieca opalanego drewnem raczej odpada. Ogrzewanie elektryczne i gazowe jest stanowczo za drogie na moją kieszeń. Wpadłem jednak na pewien pomysł. Przedstawiam go na schemacie.

DSC01446.jpg



Przez pokój przechodzi komin, do którego piętro niżej podłączony jest piec, opalany drewnem. Nie posiada on żadnych przyłączy. Pomysł polega na tym, by albo wymienić piec na używany z płaszczem wodnym (nie wiem, czy dobrze używam tego terminu) lub do obecnego podłączyć jakąś wężownicę, tak jak na schemacie połączoną z grzejnikiem piętro wyżej (bardzo zależy mi na kosztach, nie dysponuję sporymi środkami). I tu pojawiają się moje pytania:

1) Czy obieg wody w ten sposób będzie naturalnie wymuszony i wszystko zadziała, tak jak sobie to wyobrażam?
2) Jaki może być orientalny koszt takiego przedsięwzięcia i gdzie zakupić mógłbym taki piec?
3) Słyszałem, że do takiej instalacji potrzebny jest dodatkowo jakiś zbiornik, pełniący ważną funkcję. Gdzie i po co musi się on znaleźć? I czy jeszcze jakieś elementy pominąłem?
4) Czy temperatura uzyskana w ten sposób będzie wystarczająca, by spokojnie przetrwać zimę?

Z góry dziękuję za odpowiedzi i pomoc. Jeśli ktoś będzie miał jakieś ciekawe spostrzeżenia, o które nie pytałem, chętnie ich wysłucham. Pozdrawiam.
Link do komentarza
Najtańsze rozwiązanie to wykucie otworów w stropie, aby ciepłe powietrze z dołu mogło przenikać do pomieszczenia na pietrze. Oczywiście wyeliminuje to odseparowanie akustyczne obu pomieszczeń i może być zastosowane jedynie
wtedy, gdy nie będzie to przeszkadzało w ich użytkowaniu.

Przejście z ogrzewania "suchego" piecem na ogrzewanie wodne wymaga zainstalowania kotła bądź kominka z płaszczem wodnym, grzejników oraz naczynia wzbiorczego chroniącego przed nadmiernym wzrostem ciśnienia w instalacji.

Alternatywnym rozwiązaniem może też być wstawienie piecyka opalanego naftą, przy czym niezbędne będzie zapewnienie dobrej wentylacji pomieszczenia.
Link do komentarza
Cytat

.....
Przez pokój przechodzi komin, do którego piętro niżej podłączony jest piec, opalany drewnem. Nie posiada on żadnych przyłączy. ....


nawet kominowego?
a na poważnie to co to jest za piec - kaflowy?
w taki też, jakby się uparł, można wbudować "wężownicę"
reszta j.w., ale odradzałbym piecyk naftowy,
wentylacja konieczna w każdym przypadku
Link do komentarza
Cytat

nawet kominowego?
a na poważnie to co to jest za piec - kaflowy?
w taki też, jakby się uparł, można wbudować "wężownicę"
reszta j.w., ale odradzałbym piecyk naftowy,
wentylacja konieczna w każdym przypadku



Źle się wyraziłem. Komin posiada kanały, ale żadnego wolnego. Na dole jest piec typu "koza" lub "cyganek". Prosta, blaszana skrzynka, wyłożona wewnątrz cegłami szamotowymi. Myślałem nad wbudowaniem do niego takiej właśnie wężownicy, ale po pierwsze tak czy inaczej jest on już w nie najlepszym stanie, po drugie trochę za wiele zachodu, jeśli w co drugiej komórce na wsi stoi stara opalana kuchnia z płaszczem wodnym.

Co do pierwszej odpowiedzi, pomysł z "dziurą w stropie" też był brany pod uwagę, ale niestety zbyt wiele prywatności na nim się traci. Edytowano przez Chemik (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Źle się wyraziłem. Komin posiada kanały, ale żadnego wolnego. Na dole jest piec typu "koza" lub "cyganek". Prosta, blaszana skrzynka, wyłożona wewnątrz cegłami szamotowymi. Myślałem nad wbudowaniem do niego takiej właśnie wężownicy, ale po pierwsze tak czy inaczej jest on już w nie najlepszym stanie, po drugie trochę za wiele zachodu, jeśli w co drugiej komórce na wsi stoi stara opalana kuchnia z płaszczem wodnym.

Co do pierwszej odpowiedzi, pomysł z "dziurą w stropie" też był brany pod uwagę, ale niestety zbyt wiele prywatności na nim się traci.


Brak obrazka

Edytowano przez zbigmaz1 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...