Skocz do zawartości

Projekt domu do oceny


Recommended Posts

Witam Wszystkich,

Jakiś czas temu zacząłem przeglądać całą masę gotowych projektów dostępnych w katalogach i portalach budowlanych. Niestety większość z nich zupełnie mi się nie podoba. Postanowiłem "naszkicować" coś sam... tyle, że z architekturą nie mam nic wspólnego. Dlatego prosił bym o kilka wskazówek i ocenę "projektu". Co jest nie tak, czy układ przestrzenny pomieszczeń jest ok, rozmieszczenie okien itd...Jest to szkic zrobiony na szybko.

Powierzchnia (bez tarasu) ok 240m2. Domek jednokondygnacyjny, z niezagospodarowanym niskim poddaszem.
S - sypialnia
Ł - łazienka
Sa - salon
K - kuchnia
G - gabinet
g - garderoba
Ta - taras

Dziękuje i pozdrawiam

fr.pdf

fr.pdf

Link do komentarza
Taras skierowany jest w stronę południową... to w kwestii oświetlenia.
Jeśli chodzi o pozostałe pytania to rodzina jak na razie 1+1, natomiast w przyszłości chcielibyśmy mieć 2-3 dzieci.
Tryb życia... chyba całkiem zwyczajny. Do południa praca, popołudniu rodzina i hobby (rower i bieganie)
Nie wiem co jeszcze mogło by się przydać. Wszystko jest na razie w fazie wczesno koncepcyjnej i żadnych konkretnych decyzji jeszcze nie pojęliśmy.

Dziękuję za odpowiedź
Link do komentarza
Więc tak... nie mamy jeszcze działki, projektu itd. Zaczęliśmy rozmawiać o budowie domu, przeglądać katalogi (od czegoś trzeba zacząć). Wydaje mi się, że dopiero po wybraniu projektu można zacząć szukać odpowiedniej działki.

Mi bardziej chodziło, czy taki układ pomieszczeń ma sens, czy 2 łazienki (do tego w sumie niedaleko siebie) na jednej kondygnacji to nie przesada itd. Teraz zastanawiam się gdzie zrobić wejście do kotłowni... przy rysowaniu nie przyszło mi to do głowy. Bardziej chodzi mi o wskazówki i podpowiedzi co i jak pozmieniać, czego brakuje, na co zwrócić uwagę.
Później podam powierzchnie poszczególnych pomieszczeń.
Link do komentarza
Wiesz, tak patrząc gabarytowo, na okna i ilość załamań to ten twój projekt tak wstępnie to można wycenić w przybliżeniu na minimum 1mln -1,2mln złotych. Jeżeli dysponujesz taką gotówką, to nawet tu na forum ogłaszał się architekt.
Dlatego też myślę, że przy takiej kwocie budowy domu warto wziąć już profesjonalistów, którzy uwzględnią wszelkie twoje zainteresowania i potrzeby życiowe.

Jeżeli natomiast miałeś pasję tworzenia domu marzeń, to krój bracie krój ten dom i się nie przejmuj. Mi np początkowy projekt domu wyniósł ok 360m2 icon_smile.gif - ale ja wstawialem najpierw meble a dopiero potem obrysowywałem je ścianami ;) Edytowano przez Draagon (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Pomyśl o dachu jako konstrukcji, o docinkach materiałów, odpadach z tym związanych, czasie robocizny, mostkach termicznych. Dużo by pisać.
To twój gust i nie mi z tym polemizować, ale ciekawi Mnie czemu się tak uparłeś na te załamania ? S1( sypialnia ) chyba odrobinę za duża.

Szerokość domu masz 25m - wierz Mi to naprawdę dużo - ja mam 17m ( zerknij sobie tutaj i dolicz do tego co widzisz jeszcze połowę długości muru) i jak dla mnie jest to już ogromny obszar, a po wsi ludzie gadajom żem dwór buduje ;).
Żeby twój dom dobrze się prezentował na działce to powinna mieć ona szerokość minimum 40m ( ja mam 56m). Nie wiem czy łatwo znaleźć taką szeroką działkę, być może już masz taką na oku. Edytowano przez Draagon (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
prz takich zakrętach, narożnikach i boh wie co jeszcze, proponowałbym w tym szkicu uwzględnić/przeanalizować grubość ścian zewnątrznych jakie planujesz, bo wyjdzie Ci gargamel nie dom marzeń

jest pewien dom, gdzie takie uskoczki sobie panowie architekci wymyślili i na jednej z takich ścian (b. krotkich) wynyślili okno - doświetle bodajże kuchi, ale full wypas otwierane i rozwierane
no i zamontowali panowie budowlańcy takie okno - po odjęciu ościeżnicy, ramy skrzydła pozostało 5 centów na szkło :hahaha2:
Link do komentarza
Inne aspekty – upraszczając.

- trudno będzie ogrzać taki (ten) dom, oceniam, że zużycie energii na ogrzanie nijak nie będzie mniejsze niż 25.000kWh za sezon grzewczy.

- etat dla sprzątaczki ?

- taki (ten) dom wymusza zastosowanie wentylacji mechanicznej dość rozbudowanej, czyli kosztownej.

- taki (ten) dom potrzebuje dużej działki, minimum 1500m2 (z uwagi na powierzchnię biologicznie czynną, która z reguły nie jest mniejsza jak 50% działki).
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...