Skocz do zawartości

Przyłącze energetyczne na działce a nie na granicy działki


mrb

Recommended Posts

Witam, potrzebuję porady w temacie przyłączy energetycznych.
Energetyka postawiła skrzynkę energetyczną na terenie mojej działki 1 m od granicy a nie na granicy. Chcę wykonać teraz ogrodzenie i zastanawiam się czy mam wydzielić tą część działki i zostawić dostęp do odczytu licznika czy mogę ogrodzić wg granic ustalonych przez geodetę lecz wtedy energetyka nie odczyta licznika. Ten skrawek działki jest dla mnie bardzo ważny ponieważ ma być tam dojazd do oczyszczalni ścieków, a teraz dużo z szerokości zabiera mi ta skrzynka.
Pisałam do energetyki, żeby przestawili skrzynkę bo źle stoi w skrócie pisząc lecz odpisali mi że mogę ją przesunąć na własny koszt po wykonaniu projektu także na własny koszt.

Jakie są przepisy i czy energetyka ma obowiązek ustawienia skrzynki na granicy czy nie? Zwłaszacza że tak jest w projekcie przyłącza.
Poza tym ta skrzynka jest podwójna tz na mój licznik i sąsiada obok ( na razie jest tam pole i nie ma przyłącza).
Będę wdzięczna za jakieś podpowiedzi, pozdrawiam

Link do komentarza
Skrzynka powinna być zlokalizowana zgodnie z projektem przyłącza i nie jest wykluczone, że planowane jest poszerzenie drogi zatem skrzynka umieszczona została głębiej.

Można też przypuszczać niewłaściwe wytyczenie działki, co dość często zdarza się w niezagospodarowanych terenach.

Są dwie możliwości rozwiązania problemu - dotarcie do dokumentacji przyłącza i sprawdzenie czy zostało zrealizowane zgodnie z planem oraz ewentualne domaganie się od energetyki zmiany usytuowania.

Drugi wariant - przesunięcie skrzynki na własny koszt w linię ogrodzenia, gdy nie koliduje to z miejscowym planem a linia rozgraniczenia nie budzi wątpliwości.
Link do komentarza
Cytat

Witam, potrzebuję porady w temacie przyłączy energetycznych.
Energetyka postawiła skrzynkę energetyczną na terenie mojej działki 1 m od granicy a nie na granicy. Chcę wykonać teraz ogrodzenie i zastanawiam się czy mam wydzielić tą część działki i zostawić dostęp do odczytu licznika czy mogę ogrodzić wg granic ustalonych przez geodetę lecz wtedy energetyka nie odczyta licznika. Ten skrawek działki jest dla mnie bardzo ważny ponieważ ma być tam dojazd do oczyszczalni ścieków, a teraz dużo z szerokości zabiera mi ta skrzynka.
Pisałam do energetyki, żeby przestawili skrzynkę bo źle stoi w skrócie pisząc lecz odpisali mi że mogę ją przesunąć na własny koszt po wykonaniu projektu także na własny koszt.

Jakie są przepisy i czy energetyka ma obowiązek ustawienia skrzynki na granicy czy nie? Zwłaszacza że tak jest w projekcie przyłącza.
Poza tym ta skrzynka jest podwójna tz na mój licznik i sąsiada obok ( na razie jest tam pole i nie ma przyłącza).
Będę wdzięczna za jakieś podpowiedzi, pozdrawiam


A nie podpisywałeś się pod projektem ? A kto wyraził zgodę aby z Twojej skrzynki podłączyć działkę sąsiednią?
Jeżeli w projekcie jest ona na granicy to sprawa jasna a jeżeli np ktoś błędnie odczytał granice Twojej działki to nie twoja wina,zawinił projektant przyłącza.Z tego co mi wiadomo to ZE nie ma obowiązku stawiania skrzynki w granicy, mogą wystąpić okoliczności ,że nie można tego zrobić albo na życzenie inwestora może być umieszczona poza granicą.Ale obowiązkiem inwestora jest zapewnić dostęp do owej skrzynki
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...