Skocz do zawartości

budowa domu poniżej 100tys projekt Delta Nilu 78


Recommended Posts

Cytat

1 pokój dla ciebie drugi dla dziecka, a co będzie jak będzie więcej ? No w sumie to nie moja sprawa i nie chcę się wtrącać tylko wyrażam swój punkt widzenia ! A mogę rzucić okiem na twój projekt ? Jak to wszystko wygląda ? Dzięki


Projektu dobudówki narysowanego nie posiadam, bo się waham co lepsze, dobudówka czy mały skromny domek.
Jak by się uparł to w tych 80m2 dwa pokoje by wygospodarował plus ten 1 mój obecny, więc razem byłyby 3 icon_smile.gif
Ponadto w chwili obecnej u mnie w domu jest jeszcze wolny jeden mały pokoik z 9m2, ale z drugiej strony on jest przechodni i nijak go do dobudówki włączyć.
Link do komentarza
Uważam że za 100 tys to nie ma co porywać się z motyką na słońce chyba że większość prac wykonacie sami nawet przy domku o pow. 70 - 80m2, bo napewno braknie. 200tys to tak delikatnie przy założeniu, że macie działkę projekt przyłącza wodne energetyczne ogrodzenie i pieniądze na zagospodarowanie działki tzn. kostka trawa.... a resztę robią jakieś firmy od murów, dachów itp. A gdzie meble, kuchnia ? Lepiej może dobrać więcej kredytu niż później wogóle nie wyszykować tego domu bo rachunki raty dzieci a dom ciągle w budowie niestety.... Ciężka sprawa
Link do komentarza
Cytat

Uważam że za 100 tys to nie ma co porywać się z motyką na słońce chyba że większość prac wykonacie sami nawet przy domku o pow. 70 - 80m2, bo napewno braknie. 200tys to tak delikatnie przy założeniu, że macie działkę projekt przyłącza wodne energetyczne ogrodzenie i pieniądze na zagospodarowanie działki tzn. kostka trawa.... a resztę robią jakieś firmy od murów, dachów itp. A gdzie meble, kuchnia ? Lepiej może dobrać więcej kredytu niż później wogóle nie wyszykować tego domu bo rachunki raty dzieci a dom ciągle w budowie niestety.... Ciężka sprawa


Też uważam, ze 200 tys. zł to minimum na mały skromny domek 80-100m2. Działka by była, ale nieuzbrojona, dobrze, że woda i prąd idą bardzo blisko, ale to zawsze spore koszty i tak. Chociaż jest taki blog rodziny, która buduje Z8 z garażem z pracowni www.z500.pl, blog dostępny pod adresem http://staniszowie.extradom.pl/. Piszą, że mają stan surowy z dachem i do tej pory wydali 54 tys. zł, ale wszystko, dosłownie wszystko robią sami lub z pomocą rodziny. Jeżeli resztę zrobią też sami to za sam materiał na moje oko wydadzą 120 tys. zł. Ktoś wcześniej napisał, że koszt budowy dobudówki będzie niższy o 60 tys. zł niż domu, dla osób, które liczą się z każdym groszem, taka kwota ma znaczenie. Więc chyba zostaje dobudówka...
Link do komentarza
Ta dobudówka, to niezły pomysł.
Nie wolno jednak oszczędzać na projekcie. To musi być zrobione z głową i dobrze przemyślane.
Najważniejsze to jest takie wykonanie projektu, aby w przyszłości można było wydzielić tą nieruchomość, tak aby powstały dwie niezależne. Warto to przewidzieć np. tak projektując instalacje, aby bez problemów, można było "usamodzielnić się".
Link do komentarza
Cytat

Ta dobudówka, to niezły pomysł.
Nie wolno jednak oszczędzać na projekcie. To musi być zrobione z głową i dobrze przemyślane.
Najważniejsze to jest takie wykonanie projektu, aby w przyszłości można było wydzielić tą nieruchomość, tak aby powstały dwie niezależne. Warto to przewidzieć np. tak projektując instalacje, aby bez problemów, można było "usamodzielnić się".


Dobudówka ma swoje wady i zalety, jak wszystko w życiu icon_smile.gif Odnośnie projektu, jeżeli się zdecydujemy na dobudówkę ma go robić mój wujek:) W chwili obecnej mój dom posiada prosty dwuspadowy dach, który był niedawno wymieniany, w sumie to można było z tym poczekać i wymienić dopiero na całości z dobudówką. Wtedy można by ładniejszy projekt zrobić dobudówki, łącząc dachy i robiąc coś w kształcie litery L. Widziałem takie projekty i ciekawie to wygląda. Natomiast teraz bez sensu było by zwalać nowy dach i drzewo i łączyć dachy. Zostaje tylko dostawienie obok kwadratu (prostokąta) wysuniętego do przodu z dwuspadowym niższym dachem niż posiada obecny dom. Innej opcji rozsądnej w chwili obecnej nie widzę. Może ktoś ma pomysł, jak to połączyć. Edytowano przez małymiki (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

szkoda tego dachu, faktycznie...a nie mam możliwości, żeby przesunąć dobudówkę na dół żeby wyszedł prostokąć? Dach ładnie by się zgrał...ale pewnie okno przeszkadza icon_smile.gif


Dokładnie jest tak jak piszesz. Pod moim pokojem jest pokój rodziców, który ma jedyne okno po prawej stronie, przesunięcie w dół dobudówki = widzę ciemność icon_smile.gif Jest jedno wyjście zamurowanie tego okna w pokoju rodziców i wybicie okna z przodu. Wg mnie jakby budował prostokąt to taki jamnik brzydki by wyszedł icon_smile.gif
Link do komentarza
masz rację co do tego jamnika, ale dużo lepszym rozwiązaniem będzie chyba litera L - dach też da się ładnie zrobić...
a te dodatkowe okno to chyba najlepsza opcja, bo inaczej to bryła niefajna wyjdzie (moim zdaniem)
Link do komentarza
Cytat

Tylko litera L = demontaż obecnego dachu.



musiałbyś zdjęcia jakieś wkleić, żeby to ocenić...
wydaje mi się że nie trzeba by całego dachu od nowa robić....
np coś takiego.....
kastalia-740-a0-p.jpg
nie ma znaczenia, że twój jest dwuspadowy, można analogicznie zrobić....no ale nie mnie to oceniać....
musiałbyś jakieś zdjęcie wkleić i musiałby się fachowiec wypowiedzieć... Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

a przy okazji basen z boczku - tak jak Adi wkleił icon_smile.gif


Muszę sponsora poszukać icon_smile.gif

Cytat

to zależy jaki to jest dach...może nie trzeba będzie go wcale zrywać...no ale wiesz, bez zdjęć to szukaj odpowiedzi na wróżka.pl icon_biggrin.gif


Mój dach jest taki jak ten poniżej, tylko oczywiście nie ma okien dachowych.

DSC01446.jpg

Edytowano przez małymiki (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Mój dach jest taki jak ten poniżej, tylko oczywiście nie ma okien dachowych.
[attachment=15052:dach.jpg]



skoro to jest parterówka, to nie widzę problemu żeby dach przebudować na L (spytaj zresztą wujka icon_razz.gif )
Link do komentarza
Brak obrazka

Brak obrazka

Cytat

A jak wtedy połączyć dachy obecnego domu i dobudówki? Ile obecnego dachu trzeba demontować ?



tutaj już wszystko zależy od konstruktora jak to zaprojektuje - wujek będzie mieć pole do popisu, żeby było jak mniej demontażu....
Link do komentarza
połączone ściany z budynkiem spowodują - że nośność powinna być w miarę solidna.
Ale bez inżyniera - który to przeliczy nie ryzykowałbym.
A masz opcję że bez projektanta drogiego - wymyślisz po swojemu i tylko dasz do przeliczenia człowiekowi z uprawnieniami?

Cytat

Wszystko bardzo ładnie to wygląda, ale muszę się trzymać zasady: unikać zbędnych wydatków icon_smile.gif



o tym właśnie ja - ale wiesz
Minimalnego projektu nie unikniesz
Chociażby szczątkowego
Bo to jednak niestety - przebudowa, która będzie wymagała projektu.
I żaden organ administracyjny - bez tego projektu - nigdy się nie zgodzi
Chyba że robisz sam po swojemu i cichaczem.
Wtedy tylko bym jednak poszukał kogoś - kto przeliczy porządnie - żebyś miał pewność że jak pójdziecie spać, nie spadnie do łóżka
Link do komentarza
Cytat

połączone ściany z budynkiem spowodują - że nośność powinna być w miarę solidna.
Ale bez inżyniera - który to przeliczy nie ryzykowałbym.
A masz opcję że bez projektanta drogiego - wymyślisz po swojemu i tylko dasz do przeliczenia człowiekowi z uprawnieniami?



no przecież pisał, że ma wujka od tego...więc nie wiem o co się martwi icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Da się. Jednak wujek twierdzi, że to niepotrzebny, dodatkowy koszt, jak można tego spokojnie uniknąć, budując to w takim kształcie, jak pokazałem na szkicu.



no tutaj już decyzja twoja i wujka icon_smile.gif
daj znać na czym stanie...
Link do komentarza
Cytat

no tutaj już decyzja twoja i wujka icon_smile.gif
daj znać na czym stanie...


Jeszcze małe tanie domki do max 100m2, parterowe zamiast dobudówki wchodzą w grą, takie jak:
1. Z61 GL - 93m2 + garaż http://z500.pl/projekt/Z61,Tani-i-latwy-w-...h/warianty.html
2. Z8 v2 GL - 98m2 + garaż http://z500.pl/projekt/Z8,Latwy-i-tani-w-b...2/warianty.html
3. Dom w papierówkach - 90m2 + garaż http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom...ce5cdf2305,2650 Edytowano przez małymiki (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Odnośnie tego dachu - przy twojej bryle nie bardzo to widzę dwa dachy w przekroju ^^ nachodzące na siebie. Chyba że na dobudówce ogniomur postawisz, ale czy będzie to estetycznie wyglądać ?
Już chyba lepiej jamnika zrobić - a okno rodzicom przekuć.

Aczkolwiek w kształcie litery L chyba najładniej by wyszło. A do dachu istniejącego dobudować krokwie.
Link do komentarza
Cytat

Jeszcze małe tanie domki do max 100m2, parterowe zamiast dobudówki wchodzą w grą, takie jak:
1. Z61 GL - 93m2 + garaż http://z500.pl/projekt/Z61,Tani-i-latwy-w-...h/warianty.html
2. Z8 v2 GL - 98m2 + garaż http://z500.pl/projekt/Z8,Latwy-i-tani-w-b...2/warianty.html
3. Dom w papierówkach - 90m2 + garaż http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom...ce5cdf2305,2650


Ja też pozwolę sobie wtrącić swoje trzy grosze......
Co do budowy domu poniżej 100 tyś, nawet jak masz znajomości i wszystkie prace wykonasz sam i tak Ci się nie uda - bolesne, szczere, ale prawdziwe. Wiem, bo sami z małżonkiem niedawno (przeprowadziliśmy się w maju) budowaliśmy dom. Co prawda trochę większy bo 119m wg. projektu (w rzeczywistości jakieś 150). Wszystkie prace robił mój małżonek z teściem włącznie z dachem i zamknęliśmy się w kwocie plus minus 300 tyś.
Także zostaje Ci chyba dobudówką, ale myślę że stówka też będzie mało sad.gif
Link do komentarza
Cytat

Jeszcze małe tanie domki do max 100m2, parterowe zamiast dobudówki wchodzą w grą, takie jak:
1. Z61 GL - 93m2 + garaż http://z500.pl/projekt/Z61,Tani-i-latwy-w-...h/warianty.html
2. Z8 v2 GL - 98m2 + garaż http://z500.pl/projekt/Z8,Latwy-i-tani-w-b...2/warianty.html
3. Dom w papierówkach - 90m2 + garaż http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom...ce5cdf2305,2650



A zerknij na http://www.mgprojekt.com.pl/cztery-katy-2. Wg mnie projekt bardziej komfortowy niż twoje dwa pierwsze projekty i tańszy w wykonaniu niż twój trzeci projekt. Nie bronię swojego projektu, ale po przeczytaniu paru opinii i współpracy ze swoim projektantem i paroma budowniczymi tak uważam. Dach wychodzi jedynie drogo to fakt ale daję urokowi temu domkowi. Ale 100 tys. starczy tylko na ssz i to też tak delikatnie oczywiście. A druga 100tys. bez szaleństw i myślę, że uda ci się wprowadzić oczywiście bez mebli agd i szaleństw typu rekuperacja czy solary, bez kostki, przyłączy ogrodzeń oczywiście. Mój po zmianach wygląda tak

DSC01446.jpg

Edytowano przez lukaszek1232 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Odnośnie tego dachu - przy twojej bryle nie bardzo to widzę dwa dachy w przekroju ^^ nachodzące na siebie. Chyba że na dobudówce ogniomur postawisz, ale czy będzie to estetycznie wyglądać ?
Już chyba lepiej jamnika zrobić - a okno rodzicom przekuć.

Aczkolwiek w kształcie litery L chyba najładniej by wyszło. A do dachu istniejącego dobudować krokwie.


Te dachy maja nie zachodzić na siebie, ten dobudówki ma być niższy, wygląd podobny jak w projektach gdzie jest. dom + garaż obok.

Cytat

Ja też pozwolę sobie wtrącić swoje trzy grosze......
Co do budowy domu poniżej 100 tyś, nawet jak masz znajomości i wszystkie prace wykonasz sam i tak Ci się nie uda - bolesne, szczere, ale prawdziwe. Wiem, bo sami z małżonkiem niedawno (przeprowadziliśmy się w maju) budowaliśmy dom. Co prawda trochę większy bo 119m wg. projektu (w rzeczywistości jakieś 150). Wszystkie prace robił mój małżonek z teściem włącznie z dachem i zamknęliśmy się w kwocie plus minus 300 tyś.
Także zostaje Ci chyba dobudówką, ale myślę że stówka też będzie mało sad.gif


To nie ja jestem autorem tego wątku, który twierdzi, że za 100 tys zł dom postawi, bo wg. mnie to nierealne. Ja uważam, że na mały, skromny domek potrzeba koło 200 tys. zł. U Was macie 150m2 i wydaliście 300 tys. zł więc średnio 2000zł/m2, przy domku 90-100m2 wychodzi 180-200 tys. zł . Różnica między domem 90m2 a 150m2 jest dużą, nie ma nawet czego tu porównywać, dużo większa powierzchnia = dużo większe koszty. Ponadto istotny jest bardzo standard wykończenia domu, znajoma z pracy ostatnio wprowadziła do do nowego domu, na sam parkiet w całym domu wydała ponad 20 000zł, można było kupić panele za 5000 zł i też mieszkać. I takie przykłady można mnożyć. Proszę spojrzeć na ten blog http://staniszowie.extradom.pl/.

Cytat

A zerknij na http://www.mgprojekt.com.pl/cztery-katy-2. Wg mnie projekt bardziej komfortowy niż twoje dwa pierwsze projekty i tańszy w wykonaniu niż twój trzeci projekt. Nie bronię swojego projektu, ale po przeczytaniu paru opinii i współpracy ze swoim projektantem i paroma budowniczymi tak uważam. Dach wychodzi jedynie drogo to fakt ale daję urokowi temu domkowi. Ale 100 tys. starczy tylko na ssz i to też tak delikatnie oczywiście. A druga 100tys. bez szaleństw i myślę, że uda ci się wprowadzić oczywiście bez mebli agd i szaleństw typu rekuperacja czy solary, bez kostki, przyłączy ogrodzeń oczywiście. Mój po zmianach wygląda tak


Muszę przyznać, że ten projekt domu jest bardzo ciekawy. Nie zwracałem na niego uwagi, szczerze mówiąc. Zastanawiam się na jakiej podstawie sądzisz, że Twój projekt w budowie będzie tańszy w budowie niż dom w papierówkach, skoro Twój ma większą powierzchnię i bardziej skomplikowany dach. Zmiany w Twoim projekcie wydają mi się sensowne. Rozumiem, że kotłownia na paliwo stałe będzie w tym pomieszczeniu za garażem ? Tylko przejście z garażu do domu mi się nie widzi w projektach, chodzi o spaliny, jednak to czuć trochę. Edytowano przez małymiki (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

? Tylko przejście z garażu do domu mi się nie widzi w projektach, chodzi o spaliny, jednak to czuć trochę.


nie mogę się powstrzymać....bardzo dużo osób nie decyduje się na takie rozwiązanie, tłumacząc to wspomnianymi spalinami.
Po raz kolejny muszę zaprotestować - u mnie żadnych spalin nie czuć! - zresztą garaż, tak samo jak każde inne pomieszczenie, obowiązują też wymogi odnośnie wentylacji. Wentylacja w garażu i szczelne drzwi do domu bez problemu załatwiają sprawe...
Link do komentarza
Cytat

nie mogę się powstrzymać....bardzo dużo osób nie decyduje się na takie rozwiązanie, tłumacząc to wspomnianymi spalinami.
Po raz kolejny muszę zaprotestować - u mnie żadnych spalin nie czuć! - zresztą garaż, tak samo jak każde inne pomieszczenie, obowiązują też wymogi odnośnie wentylacji. Wentylacja w garażu i szczelne drzwi do domu bez problemu załatwiają sprawe...


Jeden z moich wujków ma garaż w bryle domu, wejście do garażu jest z korytarza. Być może ma coś źle wentylację zrobioną w garażu, ja osobiście czuję na korytarzu zapach spalin. Nie mówię, że nie wiadomo jak czuć, ale delikatnie się czuje. Ponadto w garażu nie grzeje, jest w nim grzejnik, ale tak ustawiony, aby nie zamarzł i w duże mrozy (mieszka w górach) czuć jak zimno leci z garażu do korytarza.
Link do komentarza
Oczywiście kotłownia na paliwo stałe , ekogroszek. O jakich spalinach mówisz ? Czołgiem będziesz tam parkować albo starym jelczem ? Wjeżdżasz przodem gasisz auto otwarte są drzwi to i tak cale spaliny trafiaja na dwór a zobacz jaka jest wygoda w zimę lub w deszcz gdy cała załadowana zakupami rozpakowujesz je w środku i nic ci na głowę nie pada ? Fakt powierzchnia większa ale prosta bryła bez zawijasów jak ja to mówię, prostokąt a zerknij na swoje rozmieszczenie fundamentów i ścian ? Powierzchnia większa ale lepszy rozstaw pokoji i bardziej komfortowy na moje oko, toaleta na 1.44m bez okna to masakra chyba, że całe smrody będzie wciągać rekuperacja to rozumiem. Reszta pokoi może być, chodź ja wolę bardziej tradycjonalne niestety ! Dach wychodzi najdrożej, ale u mnie nie będzie wiązarów dachowych tylko strop terriva i dach krokwiowo jętkowy, wg mnie najlepsze wyjście z podanej sytuacji.

A czy twój projekt będzie tańszy chodzi mi o dobudówkę ? Raczej średnio ściany się nie pokrywają dach również, więc za dużo nie oszczędzisz , zależy ile chcesz też dostawić. Podejrzewam że coś ok90m2. Więc się zastanów jak to będzie wyglądało bo będziesz musiała na to patrzeć przez cale życie? ? Całe życie z teściami czy rodzicami z tego domu co będziesz się dostawiać? Czy nie lepiej pożyczyć więcej kasy i postawić na działce osobno ? Tyle jest małych projektów parterowych i myślę że w podobnych pieniądzach postawisz... pozdrawiam i życzę powodzenia, które mnie ostatnio opuścilo.
Link do komentarza
Cytat

Oczywiście kotłownia na paliwo stałe , ekogroszek. O jakich spalinach mówisz ? Czołgiem będziesz tam parkować albo starym jelczem ? Wjeżdżasz przodem gasisz auto otwarte są drzwi to i tak cale spaliny trafiaja na dwór a zobacz jaka jest wygoda w zimę lub w deszcz gdy cała załadowana zakupami rozpakowujesz je w środku i nic ci na głowę nie pada ? Fakt powierzchnia większa ale prosta bryła bez zawijasów jak ja to mówię, prostokąt a zerknij na swoje rozmieszczenie fundamentów i ścian ? Powierzchnia większa ale lepszy rozstaw pokoji i bardziej komfortowy na moje oko, toaleta na 1.44m bez okna to masakra chyba, że całe smrody będzie wciągać rekuperacja to rozumiem. Reszta pokoi może być, chodź ja wolę bardziej tradycjonalne niestety ! Dach wychodzi najdrożej, ale u mnie nie będzie wiązarów dachowych tylko strop terriva i dach krokwiowo jętkowy, wg mnie najlepsze wyjście z podanej sytuacji.

A czy twój projekt będzie tańszy chodzi mi o dobudówkę ? Raczej średnio ściany się nie pokrywają dach również, więc za dużo nie oszczędzisz , zależy ile chcesz też dostawić. Podejrzewam że coś ok90m2. Więc się zastanów jak to będzie wyglądało bo będziesz musiała na to patrzeć przez cale życie? ? Całe życie z teściami czy rodzicami z tego domu co będziesz się dostawiać? Czy nie lepiej pożyczyć więcej kasy i postawić na działce osobno ? Tyle jest małych projektów parterowych i myślę że w podobnych pieniądzach postawisz... pozdrawiam i życzę powodzenia, które mnie ostatnio opuścilo.


1. Projekt z archonu z tą łazienką 1.44m upadł.
2. W tych 2 pozostałych projektach czyli Z8 i Z61 to typowy prostokąt, prościej się już nie da się chyba icon_smile.gif
3. Ostatnio bardzo mi się spodobał projekt Z91 GP (z garażem) ten http://z500.pl/projekt/Z91,Maly-dom-parter...a/warianty.html , zaczynam iść w coraz większą powierzchnię icon_smile.gif, ale trzeba zejść na ziemię.
4. Jeżeli chodzi o garaże przy małych domkach są one zwykle małe i bardzo niewygodne. Chodzi mi o wysiadanie i wsiadanie do auta, szeroko w nich drzwi nie otworzysz, dlatego jakbym budował dom z garażem na pewno bym powiększył szerokość garażu. Wg mnie wygodniej jest nosić zakupy przez wejście do domu a nie w środku garażu, obijając auto siatkami z zakupami (szerszy garaż załatwi ten temat).
5. Odnośnie tych spalin nie wiem jak z wentylacją jest u wujka w garażu. Ponadto dochodzi jeszcze jeden minusw przypadku przejścia z garażu do domu: z garażu leci zimno przez drzwi.
6. Wiadomo domek lepsze rozwiązanie, ale droższe.
p.s. powodzenia, szczęście raz jest, raz go nie ma icon_smile.gif uszy do góry icon_smile.gif Edytowano przez małymiki (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Wymiar garażu to 3,4m na 6m wydaje się że starczy na octavię spokojnie no chyba że masz szerokie auto to ciężej będzie. Uszy do góry i wyjeżdżamy, szkoda tylko gdy ma się w miarę ustatkowane życie dobrą pracę a brak perspektyw na budowę domu bo decyzja odmowna przyszła , nie to nie łaski bez tylko szkoda że najpierw obiecują a później odmawiają. Chodź zarabiają na tobie, na kredycie, ciężkie pieniądze sama prowizja 2% czy nawet 1% w kwotach powyżej 200tys. jest dużo nie wspominając ile trzeba im oddać bo większe, drugie tyle. Za głupi wpis do kw płaci się z 200zl. A te złodzieje mimo że się z tym wszystkim z tą kradzieżą w biały dzień godzisz i tak ci go nie dadzą. Koniec z tym, bo można tak całą noc wylewać żale a tu nie oto chodzi... wytrwałości!

Kotłownia w domu jak na moje oko porażka, gorsza niż twoje wspomniane spaliny. Kibelek bez okna również. Przerabiałem już taki wariant i więcej jest minus niż plusów. Domek fajny mały i fikuśny, no ale...
Dobranoc bo już za dużo siedzenia przed komputerem.
Link do komentarza
Cytat

Kotłownia w domu jak na moje oko porażka, gorsza niż twoje wspomniane spaliny. Kibelek bez okna również. Przerabiałem już taki wariant i więcej jest minus niż plusów. Domek fajny mały i fikuśny, no ale...
Dobranoc bo już za dużo siedzenia przed komputerem.


Kotłownia w domu na paliwo stałe też mi się nie widzi. W projekcie Z91 GP jest możliwość zbudowania kotłowni za garażem i taka opcja mi się najbardziej podoba. Co do łazienki 1.5 w tym projekcie (tej bez okna) można ją spokojnie zlikwidować.
Co do kredytów na całość budowy jestem przeciwnikiem, za duże ryzyko wg mnie. Kredyt można dobrać na wykończenie i najlepiej jak najmniejszy. Dużo osób powiększa ciągle projekt i powiększa, budując całość na kredyt. Mam znajomych co mieli projekt domku 98m2 i tak go powiększali, ze wyszło 138m2, kredyt na całość na 40 lat 240 tys zł, rata 1100zł/miesiąc, do oddania 528 tys zł, fajnie bo już kończą dom, ale perspektywa jego spłaty mnie osobiście przeraża.
Link do komentarza
528 tys. to faktycznie sporo. Ja jak się dowiadywałem to przy 230 tys. miałem mieć do oddania 460 tys. + 2% za udzielenie kredytu tj. 4600zł + za wpis do kw 200 zł i za każdy przyjazd pana z banku coś ok 2oo zł. Jednak dofinansowanie z rodzina na swoim wynosiło 42 tys. prawie. Co z tego jak w pierwszych latach np. z raty 1300zł spłacasz tylko 300 zł raty kapitałowej a reszta to odsetki. Tak więc wcześniejsza spłata jakiejkolwiek sumy pieniędzy się nie opłaca tak mówiła pani z banku. Złodzieje tyle na tobie zarabiają i jeszcze łaskę robią, że ci tej pożyczki udzielą! Nie to nie szkoda zostawiać pracę i rodzinę,znajomych ale taka prawda że trzeba wyjechać, przemęczyć się z 3-4 lata i wrócić, a nie spłacać go 30 czy 40 lat. Co to za kraj płakać się chce o jakiej polityce rodzinnej czy prorodzinnej mówi nasz rząd ? Pytam się o jakiej.... Bez komentarza !
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...