Skocz do zawartości

Solary a dom jednorodzinny.


piochu19

Recommended Posts

Witam.

Chciałbym się zapytać czy warto zaintewestować w solary na dzień dzisiejszy?
Mamy kocioł spalinowy i trochę ogrzewanie nas kosztuje( w lato wodę grzejemy elektrycznie - sam rachunek za prąd 400 zł / jesień- drewno zima -węgiel) dlatego ojciec prosił żebym zapytał czy warto założyć solary. Dom duży jednorodzinny na wsi bez sąsiadów, dużo słońca. Jeśli jakieś informacje dodać żeby ocenić opłacalność to piszcie, szybko uzupełnię.

Dzięki i pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytat

Witam.

Chciałbym się zapytać czy warto zaintewestować w solary na dzień dzisiejszy?
Mamy kocioł spalinowy i trochę ogrzewanie nas kosztuje( w lato wodę grzejemy elektrycznie - sam rachunek za prąd 400 zł / jesień- drewno zima -węgiel) dlatego ojciec prosił żebym zapytał czy warto założyć solary. Dom duży jednorodzinny na wsi bez sąsiadów, dużo słońca. Jeśli jakieś informacje dodać żeby ocenić opłacalność to piszcie, szybko uzupełnię.

Dzięki i pozdrawiam.


Kolego szukaj tematów o solarach tu na forum,wszystko o co pytasz jest w nich od opłacalności,dofinansowaniu aż po użytkowanie
a jak przeczytasz i będziesz miał niedosyt wiedzy to wtedy zapytasz icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

154 m2 - dom
Na miesiac wylewamy 24 m3 wody i tyle samo sciekow.
400 zl za prad co miesiac.

5 domownikow.


To nie jest taki duży dom.
Powiem Ci tak czy opłacalne jest to zależy jak dla kogo ale pamiętaj,że za wygodę się płaci icon_biggrin.gif
Co do wody to czy będziesz miał solary czy nie to zużycie będzie takie samo.
Co do prądu to salary też go potrzebują .
A latem czym grzejecie wodę?
Link do komentarza
Cytat

To nie jest taki duży dom.
Powiem Ci tak czy opłacalne jest to zależy jak dla kogo ale pamiętaj,że za wygodę się płaci icon_biggrin.gif
Co do wody to czy będziesz miał solary czy nie to zużycie będzie takie samo.
Co do prądu to salary też go potrzebują .
A latem czym grzejecie wodę?



Latem wode grzejemy przeplywowym a jak jest zimno palimy drzewem w piecu.
Link do komentarza
Cytat

Latem wode grzejemy przeplywowym a jak jest zimno palimy drzewem w piecu.


To teraz policz sobie tak. Za solary zapłacisz ponad 10 tys to ile drzewa i węgla miałbyś za to? Ale tak jak napisałem wyżej za wygodę się płaci icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Czyli solary sa nie oplacalne w kazdym przypadku?


To zależy jak dla kogo. Sam musisz sobie na to odpowiedzieć. Mi np się nie kalkuluje więc nie zakładam a w Twoim przypadku to nie napisze Ci jednoznacznie. Sam musisz to stwierdzić po przeanalizowaniu wszystkich za i przeciw icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Witam.

Chciałbym się zapytać czy warto zaintewestować w solary na dzień dzisiejszy?
Mamy kocioł spalinowy i trochę ogrzewanie nas kosztuje( w lato wodę grzejemy elektrycznie - sam rachunek za prąd 400 zł / jesień- drewno zima -węgiel)


Jak na moje oko najlepszym rozwiązaniem byłaby powietrzna pompa ciepła do CWU.
Kosztowo wyjdzie Was taniej (trzeba poszukać odpowiedni model) niż zestaw solarny, eksploatacyjnie (zużycie prądu trochę większe niż pompy solarne), ale zważywszy na zakres temperatur w jakich może pracować przejmie część obowiązków od "drewna" w okresie wiosna/jesień.

Zważywszy obecne rachunki za prąd różnicę poczujecie już po pierwszym miesiącu... oczywiście in plus.
Porównanie PPCi vs zestaw solarny w obecnych czasach praktycznie zawsze wygrywa rozwiązanie z pompą ciepła.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Solary nie są już takie drogie jak były 2 lata temu. Ja zapłaciłem 11tyś za 3 płaty + zbiornik 300l + sterownik i osprzęt.

Powiem ci tak. Od maja do końca września w tym roku ciepła woda była z solarów. Zdarzyło się może 4 razy napalić w kominku jak znajomi przyjechali i 3 razy w piecu bo pod koniec września i w październiku było zimno. Po 2 latach jestem zadowolony z tych solarów i jak na razie żadnych problemów nie było.

Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Zastsowanie solarów samych w sobie się opłaca. Nie koniecznie trzeba instalować próźniowe (droższe) chodź ze względów wydajności polecał bym właśnie takie. Ale można również zastosować płaskie które latem naprawde nieźle sobie radzą. Widziałem instalacje opartą na kotle na paliwo stałe i zastosowane dodatkowo kolektory słoneczne i w okresie jesiennym, w zupełności one wystarczały dla rodziny 3 osobowej. Mały problem pojawił się jak goście przyjechali (2 osoby). Trzeba było rozpalić w piecu ale.... jak często mamy gości na cały weekend icon_smile.gif

Polecam kolektory i zdecydowanie polecam poszukanie naprawdę dobrych okazji cenowych. Sporo sprzedaje się już zestawów w internecie. Oczywiście mówię o zupełnie nowych instalacjach - bo "używek" chyba nie ma na tym rynku icon_smile.gif
W takim przypadku konieczne jest znalezienie "zaprzyjaźnionego i sprawdzonego instalatora", który podejmie się ich instalacji.


Powietrzna pompa ciepła to nowość, jeszcze nie spotkałem się z taką gotową instalacją, natomiast sama idea wydaje się ciekawa. Coraz więcej producentów oferuje takie pompy.

Za to instalowanie tradycyjnej pompy ciepła tylko na potrzeb CWU to już zdecydowania przesada.

Link do komentarza
Zrób sobie jakieś wyceny.
Jeśli uważasz, że cię na to stać i masz dobrze usytuowany dach to jest to fajne rozwiązanie.
Ciężko tu mówić o jakiejś opłacalności, czy zwrocie nakładów, ale jak pisali poprzednicy jest to bardzo wygodne.
jeśli umiałbyś sobie sam zamontować układ koszt byłby mniejszy.
W TZW. dopłaty nie warto się wg. mnie "bawić".
Kolektory można jak ktoś ma miejsce puścić w obiegu grawitacyjnym co też daje jakąś oszczędność.
--
Powietrzna pompa ciepła to wcale nie nowość a prąd potrzebny do jej działania to wcale nie taka taniość.
Link do komentarza
Cytat

W TZW. dopłaty nie warto się wg. mnie "bawić".
Kolektory można jak ktoś ma miejsce puścić w obiegu grawitacyjnym co też daje jakąś oszczędność.


Jeżeli chodzi o dopłaty to jednak warto, to zależy od banu, dobry bank bierze nie wiele a w "suchym" zostaje ok. 35%.

Zadna instalacja nie pójdzie w obiegu grawitacyjnym, za duże opory przpływu. Edytowano przez bachus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Co do opłacalności: dostałem nie tak dawno wycenę takiego projektu, więc wiem co mówię.
Dla mnie nie warto.
Co do grawiatacji to wg. mnie jednak pójdzie


Podepnę się do Twojej wypowiedzi odnośnie opłacalności solarów. Na przestrzeni trzech lat dla mojej trzyosobowej rodziny średniorczny koszt przygotowania cwu za pomocą gazowego kotła kondensacyjnego z zasobnikiem ładowanym warstwowo kształtował się na poziomie 800 zł rocznie przyjmując że posiadałbym solary to mógłbym te koszty obniżyć max o 50% tzn zyskałbym 400 zł tzn że instalacja solarna zanim by się wyzerowała to już istotne jej elementy należałoby całkowicie wymienić oczywiście zakładając że do tego czasu pracowałaby bezawaryjne. Jednak nie twierdzę że instalacja solarna jest czymś nieopłacalnym oczywiście ma uzasadnienie tam gdzie dużo korzysta się z ciepłej wody, natomiast dla rodzin 3-4 osobowych nie widzę żadnego ekonomicznego uzasadnienia. No chyba że ktoś bardzo chce
Link do komentarza
Cytat

Co do grawiatacji to wg. mnie jednak pójdzie


icon_eek.gif W jaki sposób icon_question.gif

Cytat

Podepnę się do Twojej wypowiedzi odnośnie opłacalności solarów.


Co do opłacalności to bardzo dobrym zamiennikiem solarów jest PC . Znajomy kupił taką tylko do cwu i użytkuje ją od dwóch lat ,jest bardzo zadowolony,a zapłacił za nią o wiele mniej aniżeli za solary. W pierwszej wersji brał pod uwagę założenie solarów (z uwagi na szeroko rozreklamowane solary,wystarczy zapytać pierwszego lepszego na ulicy a powie co to solary a co PC to już mało kto) ktoś mu doradzić o PC i mimo nieufności do niej ją kupił.
Link do komentarza
Cytat

icon_eek.gif W jaki sposób icon_question.gif


Co do opłacalności to bardzo dobrym zamiennikiem solarów jest PC . Znajomy kupił taką tylko do cwu i użytkuje ją od dwóch lat ,jest bardzo zadowolony,a zapłacił za nią o wiele mniej aniżeli za solary. W pierwszej wersji brał pod uwagę założenie solarów (z uwagi na szeroko rozreklamowane solary,wystarczy zapytać pierwszego lepszego na ulicy a powie co to solary a co PC to już mało kto) ktoś mu doradzić o PC i mimo nieufności do niej ją kupił.


Masz rację powietrzne pompy ciepła bardzo dobrze sprawdzają się do ogrzewania ciepłej wody. Znajomy ma pompęw Dimplexa ustawioną w kotłowni w której ma kocioł na ekogroszek i jest bardzo zadowolony. W tej chwili jak ktoś zada sobie trudu i poszuka to może kupić za naprawdę rozsądne pieniądze
Link do komentarza
Cytat

Masz rację powietrzne pompy ciepła bardzo dobrze sprawdzają się do ogrzewania ciepłej wody. Znajomy ma pompęw Dimplexa ustawioną w kotłowni w której ma kocioł na ekogroszek i jest bardzo zadowolony. W tej chwili jak ktoś zada sobie trudu i poszuka to może kupić za naprawdę rozsądne pieniądze


Pompa ciepła to zdecydowanie lepsze rozwiązanie niż solary, ale.... może dlatego że może pracować tylko na potrzeby CWU tylko również ogrzewania domu. Jeśli już decydować się na takie rozwiązanie to zdecydowanie w wersji która kompleksowo dostarczy ciepła do domu. Zważywszy, że ceny pomp ciepła przestały być już tak kosmiczne jak wtedy gdy wchodziły na rynek.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...