Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

przepisy przeciwpożarowe?


Recommended Posts

Witam
Być może ktoś z forumowiczów będzie coś na ten temat wiedział, otóż mam działkę na której chcę się budować, ma szerokość 17 m., na sąsiedniej działce jest stary, niezamieszkany, częściowo już zawalony, drewniany dom. Problem polega na tym że ponoć przepisy przeciwpożarowe wymagają odsunięcia się od drewnianych budynków o 12 metrów ewentualnie ściana z tej strony nie może mieć okien, co nie wchodzi w grę bo przecież nie zbuduję domu bez okien na południe. Dodam jeszcze, że zburzenie tej rudery odpada gdyż właściciel sie nie zgadza.
Link to postu
Cytat

Dla budynków mieszkalnych istotna jest odległość od granicy działki (4 m) i nie ma znaczenia czy na sąsiedniej nieruchomości znajduje się budynek drewniany czy murowany.



icon_eek.gif

Ojjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj, boliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii.

Cytat

§ 12. 1. Je4eli z przepisów § 13, 60 i 271-273 lub przepisów odrębnych określających dopuszczalne
odległości niektórych budowli od budynków nie wynikają inne wymagania, ............



Link to postu
Dokładnie, a uzupełniając post bajbagi - przepisy 271 - 273 to rozdział 7 warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki itd. Rozdział pod tytułem "Usytuowanie budynków z uwagi na bezpieczeństwo pożarowe". § 271 określa właśnie odległości pomiędzy budynkami, a nie pomiędzy budynkiem a granicą działki.

Punk 1 tego paragrafu zawiera tabelę odległości pomiędzy zewnętrznymi ścianami niebędącymi ścianami oddzielenia przeciwpożarowego, a mającymi na powierzchni większej niż 65% klasę odporności ogniowej, określoną w § 216. Zgodnie z § 213 wymagania dotyczące klasy odporności ogniowej budynków określone z kolei w § 212 nie dotyczą między innymi budynków mieszkalnych jednorodzinnych o wysokości do 3 kondygnacji włącznie. Zakładam, że to właśnie Twój przypadek. Zgodnie z powyższym można, nie przejmując się klasą odporności ogniowej ścian, wziąć z tabeli z § 216 minimalną odległość pomiędzy ścianami obu budynków - 8m. Jednak punkt 2. tego paragrafu zwiększa tę wartość o 50% jeśli jeden z budynków - w Twoim przypadku drewniany sąsiad - ma ścianę rozprzestrzeniającą ogień. I robi się nam 12m.

Żeby zbudować bliżej - trzeba by sprostać punktowi 10 tego paragrafu, czyli zrobić od strony sąsiada ścianę oddzielenia przeciwpożarowego zgodnie z § 232 ust. 4 i 5. A to oznacza ścianę REI60. Ściana REI60 to żaden problem. Gorzej z oknami. Zgodnie z punktem 6. § 232 w takiej ścianie możesz mieć okna o klasie odporności ogniowej E30, jeśli stanowią one nie więcej niż 10% powierzchni tej ściany (zakładając, że ściana nie stanowi obudowy drogi ewakuacyjnej, a raczej można tak założyć). Oznacza to szczelność ogniową na 30 min. Okna E30 można oczywiście kupić.

Także reasumując - jeśli zrobisz od strony drewnianego sąsiada ścianę nie rozprzestrzeniającą ognia, o odporności ogniowej EI60 i zamontujesz w niej okna E30 o powierzchni nie przekraczającej 10% tej ściany - możesz budować kierując się zasadami podanymi 1 §12 zacytowanym przez bajbagę. Czyli w skrócie 3m od granicy dla ściany bez okien i 4m dla ściany z oknami. Ale lepiej §12 sobie przeczytać icon_biggrin.gif.
  • Lubię to 1
Link to postu
Witam,

§ 213 pkt.1 Rozdział 2 Dział VI warunków technicznych "Wymagania dotyczące klasy odporności pożarowej budynków określone w § 212 nie dotyczą budynków:
1. do trzech kondygnacji nadziemnych włącznie:
a) mieszkalnych: jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej,
b) mieszkalnych i administracyjnych w gospodarstwach leśnych,
..."

Wynika z tego, że przepisy ppoż w większości przypadków nie dotyczą zabudowy jednorodzinnej.
Pozdrawiam.
Link to postu
Zgadzam się i się nie zgadzam z przedmówcą, zwracam uwagę na to, że przepisy nie są do końca jednoznaczne...
"271. 1. Odległość między zewnętrznymi ścianami budynków niebędącymi ścianami oddzielenia przeciwpożarowego, a mającymi na powierzchni większej niż 65% klasę odporności ogniowej (E)..." żeby określić klasę ogniową elementu budynku, trzeba najpierw znać klasę odporności samego budynku... a jak to zrobić skoro 213 mówi, że budynki jednorodzinne są wykluczone?
Link to postu
Cytat

żeby określić klasę ogniową elementu budynku, trzeba najpierw znać klasę odporności samego budynku... a jak to zrobić skoro 213 mówi, że budynki jednorodzinne są wykluczone?



Nie jest to prawdą.
To są dwa rózne elementy, różnych uwarunkowań w przepisach.

Link to postu
Dokładnie, klasa odporności ogniowej elementu typu ściana, czy strop to parametr określony normą i na podstawie badań. Klasa budynku to pewne założenie. Faktycznie, jak to zwykle z polskimi przepisami bywa, pewien niedostatek w zakresie jednoznaczności jest, ale akurat w tym przypadku dość niewielki icon_biggrin.gif.
Link to postu
Cytat

Zgadzam się i się nie zgadzam z przedmówcą, zwracam uwagę na to, że przepisy nie są do końca jednoznaczne...
"271. 1. Odległość między zewnętrznymi ścianami budynków niebędącymi ścianami oddzielenia przeciwpożarowego, a mającymi na powierzchni większej niż 65% klasę odporności ogniowej (E)..." żeby określić klasę ogniową elementu budynku, trzeba najpierw znać klasę odporności samego budynku... a jak to zrobić skoro 213 mówi, że budynki jednorodzinne są wykluczone?



Z całego 271 wynika, że dla domów jednorodzinnych, których nie dotyczą wymagania odporności ogniowej elementów (bo te małe budynki sa wyłączone z klasyfikacji pożarowej), obowiązują te wyjściowe odległości wynikające z tabeli w 271.1.
Oczywiście jeżeli spełniają wymagania w zakresie tzw. rozprzestrzeniania ognia przez ściany zewnętrzne i dachy, (tzw. NRO) – patrz par. 271. 2

Polecam par. 272.2:
„Budynki mieszkalne jednorodzinne……, ze ścianami i dachami z przekryciami nierozprzestrzeniającymi ognia, powinny być sytuowane w odległości nie mniejszej od granicy sąsiedniej, niezabudowanej działki, niż jest to określone w par. 12”

Ten paragraf wyraźniej pokazuje, że jednorodzinne też są objęte wymaganiami dot. odległości, na zasadach jw.
Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Poczytaj to, na co linkuje stopka u retrofooda (post wyżej) - on wie o co chodzi...  
    • Odświeżę temat uziemienia. Mam domek jednorodzinny całkowicie podpiwniczony. W części tej znajduje się garaż. W garażu jest wykopany kanał ale jeszcze nie wymurowany. Pomyślałem sobie, czy dobrym pomysłem przed wylaniem podłogi w kanale zakopać tam bednarkę i dodatkowo wbić pręt. Wtedy od tego miejsca pociągnąć kabel do skrzynki elektrycznej znajdującej się w domu (ganek). Na pewno plusem, jest ,że bednarka będzie głęboko i dużo poniżej poziomu przemarzania. Myślę, że im głębiej tym lepiej. Już sam garaż jest poniżej poziomu "0" i jeszcze sam kanał. Potem bym zasypał bednarkę, zrobił izolację np. papa i wylał podłogę kanału i wymurował ścianki. Czy to będzie dobre rozwiązanie? I jeszcze drugi pytanie. Wyczytałem , że żywotności bednarki to ok. 15lat (Jak wykonać dobre uziemienie domu? Pierwsza część poradnika dobrze wykonanej instalacji | Eleserwis - Bezpieczne i funkcjonalne instalacje elektryczne). Jeżeli to prawda , to po tym czasie instalacja by nie spełniała parametrów ochronnych. Myślałem, że kupię ok. 12m bednarki 30x4 zakpię pod kanałem wbiję dodatkowo pręt uziemiający ok. 3m , połączę z bednarką i dalej już kablem 16mm do tablicy z zabezpieczeniem. Budynek już jest postawiony wiele lat temu ,jest odebrany ale nigdy nie był zamieszkany. Kupiłem i jedną z wielu rzeczy , to wymieniam całą instalację elektryczną. Skrzynka licznikowa i z zabezpieczeniami jest nowa, ciągnę nowe kable w pokojach i zrobię uziemienie, którego dotychczas nie był.  Zależy mi na bezpieczeństwie , a nie na papierze, którego nie potrzebuję. Co radzicie w moim przypadku? 
    • Gość Dominik
      Jak obniżyć temperaturę podłogi nie obniżając temperatury w pokoju? Zmniejszyć temperaturę wody na kotle obecie min 18 max 40 czy może regulować na rozdzielacze?
    • Powierzchnia podłogi, która przewodzi ciepło z ogrzewania podłogowego powinna dawać nam komfort cieplny. Pozostaje tylko pytanie czy posadzka powinna być wyczuwalnie ciepła i jaka jest maksymalna rozsądna temperatura jaką może osiągnąć? Pełna treść artykułu pod adresem: https://budujemydom.pl/instalacje/ogrzewanie-podlogowe-i-grzejniki/a/12912-jaka-temperature-powinna-miec-posadzka
    • Niestety nie ma półsrodków. Albo konstrukcja z łat i kontrałt, albo PROBLEM w przyszłości.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...