Skocz do zawartości

Dlaczego dachówka a nie gont?


vip42

Recommended Posts

Cytat

Co takiego ma dachówka, że budujący ją wybierają najczęściej?


Sentyment i tradycja icon_biggrin.gif
Co do ceny za gonty a blachodachówke i dachówki oba rodzaje to ceny są na wyrównanym poziomie. Bo za takie same pieniądze kupisz i jedno i drugie ,nie mam na myśli cen skrajnych.
Link do komentarza
dla mnie to jest fenomen. O ile dachówkę rozumiem i sam bym chciał, to coś co się najbardziej nadaje na oborę czyli krycie blachodachówką... nie wiem z jakiego powodu. Od lat pytam ludzi: no podajcie mi choć jedną zaletę blachy??
Są gonty (piękne), jest w podobnej cenie włóknocement czyli Eurofala, są dachówki. Jest słoma, no wszystko jest ładne i ma swoje wady i zalety. Blacha nie ma zalet. Ma same wady a ludzie szarpią się na nią i jeszcze im się podoba Edytowano przez vega1 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Zauważyłem, że duża większość nowych domów ma pokrycie dachowe wykonane z dachówek, sporo też z blachodachówek, a bardzo mało ma pokrycia z gontów bitumicznych. Dlaczego tak jest? [b]Gonty są bardzo ładne, tańsze i lżejsze (tańsza konstrukcja). Co takiego ma dachówka, że budujący ją wybierają najczęściej?



Od blachy ?
...ani lżejsze , ani tańsze ...niestety.

Koszt kompletnego pokrycia gontami nie odbiega zbytnio od dachówki .
Lekkie to tez nie jest (osb , podkład , gont.)

Link do komentarza
Cytat

Od blachy ?
...ani lżejsze , ani tańsze ...niestety.

Koszt kompletnego pokrycia gontami nie odbiega zbytnio od dachówki .
Lekkie to tez nie jest (osb , podkład , gont.)



Ciężar powyżej krokwi wg moich obliczeń

pokrycie gontem to ok 30 kg/m2 (OSB, papa, gont)
a dachówka 50+ kg/m2 (łaty, kontrłaty, dachówki)

Przy kosztach mam nadzieję uwzględniłeś również robociznę i elementy wykończeniowe (np gąsiory).

Bo mi wychodzi, że gont jest dużo tańszy niż dachówka.
Link do komentarza
Cytat

Bo mi wychodzi, że gont jest dużo tańszy niż dachówka.


Powiem Ci tak , za gont dobrej jakości zapłacisz 30-40 zł za m2 a za dachówkę ceramiczną 30-50 zł za m2 a za betonową podobnie ja za ceramiczną, co do jakości nie będę się wypowiadał ale co do wyglądu to uważam ,że dachówka ceramiczna angobowana a jeszcze lepiej szkliwiona przebija gont.
W cenie dachówki nie uwzględniłem wykończeń znaczy się gąsiorów itd.
Link do komentarza
Cytat

Powiem Ci tak , za gont dobrej jakości zapłacisz 30-40 zł za m2 a za dachówkę ceramiczną 30-50 zł za m2 a za betonową podobnie ja za ceramiczną, co do jakości nie będę się wypowiadał ale co do wyglądu to uważam ,że dachówka ceramiczna angobowana a jeszcze lepiej szkliwiona przebija gont.
W cenie dachówki nie uwzględniłem wykończeń znaczy się gąsiorów itd.


oczywiście jedno i drugie można kupić też taniej, ale rozumiem że w przypadku gontu można zaoszczędzić przede wszystkim na robociźnie

a 10 zł tu + 10 zł tam + coś tam jeszcze to po przeliczeniu na ilość metrów dachu (np 300m2) wychodzi 6-10 tys zł Edytowano przez vip42 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

oczywiście jedno i drugie można kupić też taniej, ale rozumiem że w przypadku gontu można zaoszczędzić przede wszystkim na robociźnie

a 10 zł tu + 10 zł tam + coś tam jeszcze to po przeliczeniu na ilość metrów dachu (np 300m2) wychodzi 6-10 tys zł


No co do tej różnicy nawet 6 tys to bym głęboko podyskutował icon_biggrin.gif Co do robocizny związanej z gontem to musisz robić pełne deskowanie a w przypadku dachówki nie musisz i tu już są spore oszczędności.Z robocizną to zapewne sam wiesz możesz zapłacić więcej za gont niż za dachówkę lub odwrotnie. A tak podsumowując to dach robisz na kilkadziesiąt lat a bynajmniej powinno się mieć spokój z dachem przez te kilkadziesiąt lat icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

No co do tej różnicy nawet 6 tys to bym głęboko podyskutował icon_biggrin.gif Co do robocizny związanej z gontem to musisz robić pełne deskowanie a w przypadku dachówki nie musisz i tu już są spore oszczędności.Z robocizną to zapewne sam wiesz możesz zapłacić więcej za gont niż za dachówkę lub odwrotnie. A tak podsumowując to dach robisz na kilkadziesiąt lat a bynajmniej powinno się mieć spokój z dachem przez te kilkadziesiąt lat icon_biggrin.gif



Nie rzucaj do Vipa ..Ja mu o kosztach gont/dachówka/m2 - a ten o gąsiorach zalamka.jpg

Odpuść ...
Link do komentarza
Rozpatrywanie wszystkiego, tylko z poziomu kosztów, niesie za sobą sporo ryzyka. Dach jak dach – fakt, może być ozdobą lub szpecić dom, ale posiada też określone funkcje, a o tych się zapomina.

O gustach nie chcę dyskutować. Natomiast, to czy będzie dach pokryty „ciężką” dachówką, czy też wykonany jako „lekki”, powinno być dobrze przemyślane i dostosowane do warunków zewnętrznych w danym posadowieniu domu.

Mnie „rajcują” dachy takie jak w poście wyżej, pełne z „lekkim” pokryciem, ale na swoim terenie, widziałem wiele takich, zerwanych i przeniesionych kilkanaście metrów dalej dachów, przez wcale nie silny halny. Dachy z dachówką stoją jak stały, co najwyżej wymagały założenia kilku dachówek.

Ten aspekt też należy mieć na uwadze, zwłaszcza, że klimat się zmienia i coraz częściej mocno wieje.
Link do komentarza
Dachówka? Mam wrażenie, że 90% to nie dachówka, a BLACHODACHÓWKA. Jest po prostu tańsza - jak okna plastikowe (a nie drewniane).
Gont? Paru klientów ktorych znam przy generalnym remoncie swoich domów (wybudowaych kilkanaście lat temu) w pierwszej kolejności wywala gont. Głównym powodem są przecieki. Może powiecie że to wina słabej technlogii sprzed 20 lat, ale ja tylko stwierdzam fakt.
U siebie bym nie założył gontu - takie ogólne przeświadczenie, ze to materiał nie nadający się na dach (nie ma na niego mody). Może to kwestia reklamy? Tak jak by mi w życiu do głowy nie przyszedł dach z miedzi, ale pod wpływem reklam wiem, że to jest rzecz bardzo porządana (przez złomiarzy także;)
Link do komentarza
Cytat

Dachówka? Mam wrażenie, że 90% to nie dachówka, a BLACHODACHÓWKA. Jest po prostu tańsza - jak okna plastikowe (a nie drewniane).
Gont? Paru klientów ktorych znam przy generalnym remoncie swoich domów (wybudowaych kilkanaście lat temu) w pierwszej kolejności wywala gont. Głównym powodem są przecieki. Może powiecie że to wina słabej technlogii sprzed 20 lat, ale ja tylko stwierdzam fakt.
U siebie bym nie założył gontu - takie ogólne przeświadczenie, ze to materiał nie nadający się na dach (nie ma na niego mody). Może to kwestia reklamy? Tak jak by mi w życiu do głowy nie przyszedł dach z miedzi, ale pod wpływem reklam wiem, że to jest rzecz bardzo porządana (przez złomiarzy także;)



Ciekawie prawisz. Jakoś nie zauważyłem przecieków przy gontach 14letnich. Co ciekawe nawet stwierdziłem że jeszcze nie potrzebują posypywania. icon_smile.gif Natomiast tu na forum czytam o kruszeniu się dachówki. przebarwieniach i kłopocie z gwarancyjną wymianą po kilku latach. icon_cry.gif
Link do komentarza
Cytat

Natomiast tu na forum czytam o kruszeniu się dachówki. przebarwieniach i kłopocie z gwarancyjną wymianą po kilku latach. icon_cry.gif


Ale tylko jednej firmy,nie uogólniaj icon_biggrin.gif
O blachodawce tez pisano,że farba odchodzi i tez ludzie mieli problemy z uwzględnieniem reklamacji ale to też chodziło o blachodawówkę jednej bardzo znanej firmy.
Link do komentarza
jeszcze rok temu bliżej mi było do Vegi1 - teraz jestem jeszcze niezdecydowany (czekam na rewizję stanowiska producenta) , ale już bardzo ostrożny długowieczność dachówki to chyba ostatnio niespecjalnie jest na topie :(.
bierz co chcesz i co Ci się podoba Edytowano przez MTW Orle (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Zauważyłem, że duża większość nowych domów ma pokrycie dachowe wykonane z dachówek, sporo też z blachodachówek, a bardzo mało ma pokrycia z gontów bitumicznych. Dlaczego tak jest? Gonty są bardzo ładne, tańsze i lżejsze (tańsza konstrukcja). Co takiego ma dachówka, że budujący ją wybierają najczęściej?



Może opowiem wam bajkę ?.
Oto dachy pod blachą .
96652_w640_h640_psga7020persp002.jpg
blacha_na_dachy_z_gwarancja_600x450_rozmiar-niestandardowy.jpgblacha_na_dachy_z_gwarancja_300x0_rozmiar-niestandardowy.jpg

i to też dachy pod blachą

dach-blaszany.jpg
21.jpg
Na dwóch ostatnich zdjęciach blacha przeszła metamorfozę ......
jaką ?
Taką .........udaje dachówkę .
Po co ?
Inwestorów których nie stać na dachówkę kupują jej namiastkę substytut.
Niestety kupując blacho dachówkę podświadomie dążymy do ideału - dachówki.

To samo dotyczy gontów czy innego badziewia o kształcie przypominającym pokrycie dachówką .
icon_biggrin.gif Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Ale tylko jednej firmy,nie uogólniaj icon_biggrin.gif
O blachodawce tez pisano,że farba odchodzi i tez ludzie mieli problemy z uwzględnieniem reklamacji ale to też chodziło o blachodawówkę jednej bardzo znanej firmy.



Ale czy ja uogólniałem coś. Jakoś nie przeczytałem tu że po kilku latach z gontem albo blachą jakiejś firmy jest coś nie tak. icon_wink.gif @mhtyl dom w którym mieszkam ma już trzeci dach. W latach 50 jak był wybudowany miał dachówkę cementową i przy większych wichurach trzeba było ją uzupełniać i zbierać w koło domu. Potem w latach 70 przerobiony był na dach cementowy kryty papą z tzw. hasiem. Nie muszę opisywać co był wart taki wytwór tamtej epoki. W 98 zrobiony dach pod gont. Wiem że zaraz powiesz że dachówka z dzisiejszych czasów jest dużo lepsza od tamtej, tylko ja w praktyce najbardziej z tych trzech pokryć chwale sobie gont. icon_smile.gif Edytowano przez rybniczak (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Nie rzucaj do Vipa ..Ja mu o kosztach gont/dachówka/m2 - a ten o gąsiorach zalamka.jpg

Odpuść ...




Wybacz, ale licząc koszt dachówki nie wystarczy zobaczyć ile kosztuje m2 zwykłych, ponieważ musisz uwzględnić koszty gąsiorów, dachówek początkowych i innych elementów, które mocno zwiększają koszt wykonania m2 dachu w tej technologii. W przypadku gontu nie masz tego problemu.

Link do komentarza
Cytat

Natomiast tu na forum czytam o kruszeniu się dachówki. przebarwieniach i kłopocie z gwarancyjną wymianą po kilku latach. icon_cry.gif




Cytat

Ale czy ja uogólniałem coś. Jakoś nie przeczytałem tu że po kilku latach z gontem albo blachą jakiejś firmy jest coś nie tak. icon_wink.gif @mhtyl




icon_redface.gif No fakt napisałeś w liczbie pojedynczej a ja nie doczytałem.


Ale w sumie chodzi o ta sama dachówkę danej firmy icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Wybacz, ale licząc koszt dachówki nie wystarczy zobaczyć ile kosztuje m2 zwykłych, ponieważ musisz uwzględnić koszty gąsiorów, dachówek początkowych i innych elementów, które mocno zwiększają koszt wykonania m2 dachu w tej technologii. W przypadku gontu nie masz tego problemu.


Może ten gont(pociętą papę termozgrzewalną ) sprzedajesz? że tak za tym obstajesz.
A może widziałeś taką namiastkę ? Rolowaną Dachówkę 3D czyli -"foto papę" (zaczerpnięte od- foto tapeta)

IMG_9378.jpg

Prawda jest taka żeby sprzedać firma staje na głowie a ludzie kupują podróbkę(namiastkę) czegoś .
Czemu nie zrobili nadruku np.zielonej łąki ,jedyny plus to jaśniejsze kolory
obniżają temperaturę nagrzewającego się pokrycia czy to papowego czy innego .
Domy z mieszkaniami na poddaszu powinny mieć jaśniejsze pokrycia dachu i grubą izolację cieplną.
Jak na dachu leży gont-papa to latem po otwarciu okna dachowego wali jak z wytworni asfaltu .
icon_smile.gif Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Nie .

...wentylacja kalenicowa się sama zrobi , a wiatrownice Dostaniesz za free ...w ALDI'ku

EOT


Wzdychasz jak panienka na pierwszej randce...
a lepiej poczytaj

Cytat

Może ten gont(pociętą papę termozgrzewalną ) sprzedajesz? że tak za tym obstajesz.
A może widziałeś taką namiastkę ? Rolowaną Dachówkę 3D czyli -"foto papę" (zaczerpnięte od- foto tapeta)

IMG_9378.jpg

Prawda jest taka żeby sprzedać firma staje na głowie a ludzie kupują podróbkę(namiastkę) czegoś .
Czemu nie zrobili nadruku np.zielonej łąki ,jedyny plus to jaśniejsze kolory
obniżają temperaturę nagrzewającego się pokrycia czy to papowego czy innego .
Domy z mieszkaniami na poddaszu powinny mieć jaśniejsze pokrycia dachu i grubą izolację cieplną.
Jak na dachu leży gont-papa to latem po otwarciu okna dachowego wali jak z wytworni asfaltu .
icon_smile.gif


Skoro tak mówisz to pewnie masz takie doświadczenia. Ale rozumny adwersarz zorientowałby się wpierw czy ktoś ma mieć okna dachowe. A Ty coś sprzedajesz? Bo zachowujesz się jakbym Ci klientów przepędzał.

Bo ja tylko próbuję poznać wady i zalety różnych rzeczy, które może będę kupował.
Link do komentarza
Cytat

Gont? Paru klientów ktorych znam przy generalnym remoncie swoich domów (wybudowaych kilkanaście lat temu) w pierwszej kolejności wywala gont. Głównym powodem są przecieki.



mam gont od lat pięciu ... nie stwierdziłam żadnych oprócz tych z komina , gdzie mi spierd.... obróbkę blacharską icon_evil.gif


Cytat

Ciekawie prawisz. Jakoś nie zauważyłem przecieków przy gontach 14letnich. Co ciekawe nawet stwierdziłem że jeszcze nie potrzebują posypywania. icon_smile.gif Natomiast tu na forum czytam o kruszeniu się dachówki. przebarwieniach i kłopocie z gwarancyjną wymianą po kilku latach. icon_cry.gif



też mi się nic nie dzieje z gontem .... u sąsiada już wymieniali dachówkę ceramiczną , bo mu się powłoka kruszyła po kilku latach - wada .... co prawda nie płacił za wymianę, bo reklamacja uwzględniona, ale stres, stracony czas , i zadeptany ogródek ...


Cytat

Wybacz, ale licząc koszt dachówki nie wystarczy zobaczyć ile kosztuje m2 zwykłych, ponieważ musisz uwzględnić koszty gąsiorów, dachówek początkowych i innych elementów, które mocno zwiększają koszt wykonania m2 dachu w tej technologii. W przypadku gontu nie masz tego problemu.



w dachówkach powalają koszty właśnie dachówek wykańczających - jeszcze jak kto ma stodołę z prostym dachem dwuspadowym to pal licho , ale jak se kto pierdyknie ze dwie jaskółki, daszek na ganeczku , jeszcze połączonym garażu , wybajerowany to może mu szczęka opaść przy podliczeniu - jest alternatywa , wykończyć blacharsko - ale to jakby se kupić garsonke od prady i założyć do tego chińskie tenisówki icon_wink.gif
gont? trza deskowanie pod spód , to też kasa ... ale przecież pod dachówkę też się kładzie folię i stelaż - tak?
a do deskowania można wykorzystać deski po szałunkach ... ja tak zrobiłam ... dokupiłam chyba tylko z kubik ...


Cytat

Jak na dachu leży gont-papa to latem po otwarciu okna dachowego wali jak z wytworni asfaltu .[/b] icon_smile.gif



no chyba cie całkiem animus powaliło ..... wybacz , ale mieszkam od lat pięciu i nie zauważyłam takowego zjawiska ...
wstydź się , takie mity powielać .... icon_razz.gif icon_biggrin.gif

Cytat

Rozpatrywanie wszystkiego, tylko z poziomu kosztów, niesie za sobą sporo ryzyka. Dach jak dach – fakt, może być ozdobą lub szpecić dom, ale posiada też określone funkcje, a o tych się zapomina.

O gustach nie chcę dyskutować. Natomiast, to czy będzie dach pokryty „ciężką” dachówką, czy też wykonany jako „lekki”, powinno być dobrze przemyślane i dostosowane do warunków zewnętrznych w danym posadowieniu domu.

Mnie „rajcują” dachy takie jak w poście wyżej, pełne z „lekkim” pokryciem, ale na swoim terenie, widziałem wiele takich, zerwanych i przeniesionych kilkanaście metrów dalej dachów, przez wcale nie silny halny. Dachy z dachówką stoją jak stały, co najwyżej wymagały założenia kilku dachówek.

Ten aspekt też należy mieć na uwadze, zwłaszcza, że klimat się zmienia i coraz częściej mocno wieje.



I zgadzam się z bajbagą - powinno się brać warunki wszystkie pod uwagę a nie tylko swoje widzimisię wybierając dach ...
dach kryty gontem w lesie tudzież miejscu bardzo zacienionym będzie porastał "zielenią" , dach z gontu lub blachy w wietrznych terenach może odfrunąć bo za lekki ... są też na przykład sytuacje, gdzie grunt jest tak specyficzny, że wyklucza zbyt duże obciążenie , więc wtedy dachówka odpada ....
Edytowano przez daggulka (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Skoro tak mówisz to pewnie masz takie doświadczenia. Ale rozumny adwersarz zorientowałby się wpierw czy ktoś ma mieć okna dachowe. A Ty coś sprzedajesz? Bo zachowujesz się jakbym Ci klientów przepędzał.

Bo ja tylko próbuję poznać wady i zalety różnych rzeczy, które może będę kupował.



Znam osoby -posiadaczy dachów gonto-papowych ( zwłaszcza niewiasty) ich opinie z dachu od południa najgorzej przez pierwsze kilka lat .

Sprzedaję czasem na Alledrogo używane rzeczy.

Jak chcesz jakieś trwałe pokrycie dachu to oczywiście dachówka i nie trzeba fortuny wydać bo wystarczy kupić dachówkę podstawową + gąsiory resztę te droższe detale można zamiennie obrobić blachą deskami itd..

Jeżeli miał byłbym wybierać gont lub blachę to wybrał bym blachę i nie blachodachowkę .
2285f_dach-zdjecia_1_jpg_dach-z-tytan-cynku3-972x768_main.jpg

http://katalog.wlasnydom.pl/ksd/pokrycia-d...rties.Producent

Cytat

nie no .... ostatnio nawet sporo mieszkam
nie wiem jak sama papa - ale gont nie śmierdzi ... jestem tego pewna ... no chyba że ja taka mało wrażliwa na zapachy jestem ...


Dla mnie benzyna wlewana do baku pachnie. icon_lol.gif Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Dla mnie benzyna wlewana do baku pachnie. icon_lol.gif



a za pazuchą woreczek z butaprenem? icon_razz.gif icon_biggrin.gif

a serio - naprawdę , uwierz mi - mam okna dachowe , otwieram je przecież ... ba , zdarza mi sie choć rzadko zapalić fajke stojąc w tym oknie - i nic nie czuć icon_rolleyes.gif oprócz dymu z fajki wyżej wymienionej icon_lol.gif
ale przecież ciąć się nie będę z powodu twojego braku wiary w moje słowa icon_razz.gif
Link do komentarza
Cytat

a za pazuchą woreczek z butaprenem?

a serio - naprawdę , uwierz mi - mam okna dachowe , otwieram je przecież ... ba , zdarza mi sie choć rzadko zapalić fajke stojąc w tym oknie - i nic nie czuć oprócz dymu z fajki wyżej wymienionej
ale przecież ciąć się nie będę z powodu twojego braku wiary w moje słowa


Butapren również dla mnie pachnie. icon_confused.gif
Palacze papierosów mają przytłumione zmysły (smaku zapachu ) wiem bo nie palę już długooo... icon_lol.gif
Najważniejszy trwały dach z czego by nie był. Edytowano przez animus (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Jak chcesz jakieś trwałe pokrycie dachu to oczywiście dachówka i nie trzeba fortuny wydać bo wystarczy kupić dachówkę podstawową + gąsiory resztę te droższe detale można zamiennie obrobić blachą deskami itd..

Jeżeli miał byłbym wybierać gont lub blachę to wybrał bym blachę i nie blachodachowkę .

Najważniejszy trwały dach z czego by nie był.




Wiem już więcej niż wcześniej, licząc koszt dachu będę analizował rózne pokrycia. Edytowano przez vip42 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 3 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...
gont niestety jest to pokrycie na ok. 15-20lat max. a dachówka jak sami widzieliście na starych domach po 100... lat ? a jeszcze ceramiczna angobowana nie porasta mchem nawet od strony północnej.
Mariusz

Cytat

Zauważyłem, że duża większość nowych domów ma pokrycie dachowe wykonane z dachówek, sporo też z blachodachówek, a bardzo mało ma pokrycia z gontów bitumicznych. Dlaczego tak jest? Gonty są bardzo ładne, tańsze i lżejsze (tańsza konstrukcja). Co takiego ma dachówka, że budujący ją wybierają najczęściej?

Link do komentarza
Cytat

wszystko porasta mchem a to że dachówka jest długowieczna nikt tego nie neguje. A co do gontu... markowe mają 30lat gwarancji. Wytrzymają pewnie z 40 lat. Każdy chwali swoje panie sprytny... ten link to do koszyczka na święta?




A Kto Ci powiedział że nikt nie neguje ????
koszty x5
a trzyma jak papa
9 lat i do wymiany
czyli neguję bo trafiają się totalne buble - akurat na mnie trafiło
Link do komentarza
Cytat

nie zakładamy że mówimy o bublach. Te trafiają się w każdym materiale.




uwierz mi że za materiał wybrakowany nie płaciłem icon_smile.gif
30 letnią gwarancję to sobie można w buty wsadzić BO
producent łaskawie wymieni Ci wadliwy materiał ale koszty wymiany musisz pokryć już sam .
a jak zmieni Ci rodzaj dachówki i wymagany rozstaw łat się zmieni to jeszcze doliczy Ci parę zł za przełatowanie
jednym słowem wszystkie koszty jakie poniosłem robiąc swój dach ok 30 000 albo musiałbym doliczyć kolejne 10 - 15 tys. albo tak jak zrobiłem czyli wziąłem co mi dawali ( 1/3 kwoty podstawowej ) i mam ich w najgłębszym poważaniu .
zaś sam stojąc przed ponownym problemem co na dach położyć i już dachówka nie nie jest tym co uważam za najtrwalsze .
Sąsiedzi ondulajn przykrywali po 12 latach płacąc za niego swego czasu 6000 już z robocizną .
co prawda wziąłem co dawali czyli roszczeń finansowych już nie wysuwam jednak jak zapowiedziałem producentowi zadowolony nie jestem i tym brakiem zadowolenia będę się dzielił przy każdej nadarzającej się okazji.
RuppCeramika/Braas/Monier - bo o tą firmą właśnie chodzi niby nie firma krzak niby ma tradycje tylko w/g mojej oceny jakości im brakuje , a skoro tak się bronią przed ponoszeniem kosztów związanych z babolem
znaczy musi to nie być przypadek odosobniony.
jak ktoś wybierze nic mi do tego ale osobiście nie polecam
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Zauważyłem, że duża większość nowych domów ma pokrycie dachowe wykonane z dachówek, sporo też z blachodachówek, a bardzo mało ma pokrycia z gontów bitumicznych. Dlaczego tak jest? Gonty są bardzo ładne, tańsze i lżejsze (tańsza konstrukcja). Co takiego ma dachówka, że budujący ją wybierają najczęściej?



Przede wszystkim dachówka wygląda 100 razy lepiej niż gonty bitumiczne. Poza tym wydaje mi się, że trwałość pokrycia z gontu jest sporo niższa. Gont kojarzy mi się z halą produkcyjną, a dachówka z domem jednorodzinnym... Ja jestem na etapie wyboru pokrycia dachowego i nawet nie rozważam gontu... Na 90% będzie to jakiś ciemny Koramic, czyli tradyjna ceramika...
Link do komentarza
A skąd przeświadczenie, że gont to tylko bitumiczny ?

Gont bitumiczny, tylko imituje prawdziwy gont.

Cytat

Gont kojarzy mi się z halą produkcyjną, a dachówka z domem jednorodzinnym....



Opacznie Ci się kojarzy, bo gont na dachu od zawsze był luksusem, na którego było (i jest) stać tylko niewewielu i wymyślono dachówkę, która nawiązywała do gontu, a była (i jest) tańsza.

Ps. tu masz wyrafinowany przykład gontu: http://www.innsbruck.info/pl/przezycia/zwi...enes-dachl.html

Z pewną nieśmiałością - ma on (dach, gont) ponad 500 lat icon_cool.gif Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...