Skocz do zawartości

Dom inteligentny vs automatyka budynkowa


atrok

Recommended Posts

Witam wszystkich icon_smile.gif
ostatnimi czasy dużo się mówi o tzw. domach inteligentnych. To szerokie pojęcię którego używa się również do opisu automatyki sterowania budynkiem a nie jestem przekonany, że tylko o to chodzi. W sumie to chciałbym, żeby wypowiedział się ktoś bardziej światły:
- jakie są różnice (czy inteligentny dom to coś więcej niż sterowanie bazowane na wejściach systemu?)
- czym i co można uzyskać (systemy tzw. inteligentne vs typowa automatyka)

zastanawiam się nad instalacją czegoś takiego u siebie a chciałbym najpierw dowiedzieć się jak najwięcej. Żeby potem nie utopić kasy niepotrzebnie na przykład ;) Piszcie jeśli wiecie coś na temat albo macie doświadczenia z powyższymi.
Link do komentarza
Cytat

Witam wszystkich :icon_smile:
ostatnimi czasy dużo się mówi o tzw. domach inteligentnych. To szerokie pojęcię którego używa się również do opisu automatyki sterowania budynkiem a nie jestem przekonany, że tylko o to chodzi. W sumie to chciałbym, żeby wypowiedział się ktoś bardziej światły:
- jakie są różnice (czy inteligentny dom to coś więcej niż sterowanie bazowane na wejściach systemu?)
- czym i co można uzyskać (systemy tzw. inteligentne vs typowa automatyka)

zastanawiam się nad instalacją czegoś takiego u siebie a chciałbym najpierw dowiedzieć się jak najwięcej. Żeby potem nie utopić kasy niepotrzebnie na przykład ;) Piszcie jeśli wiecie coś na temat albo macie doświadczenia z powyższymi.

 


Ad.1 Automatyka (każdy "systemik") jest z reguły (dla uszczypliwych: czyli są wyjątki) niezależna. Tzn. mamy automatycznie sterowany piec, bramę garażową, niezależny alarm, niezależne nawadnianie ogrodu itp itd. Ale: Brama nie musi i z reguły nie wie, że w domu jest piec. Nie wie, czy uzbrojony jest alarm (może nie potrzebuje tej informacji, ale może się ona przydać). Nawadnianie i tak załączy się o ustawionej godzinie i "nie pomyśli", że skoro alarm jest rozbrojony i czujnik ruchu sygnalizuje ruch w ogrodzie, a przez obwód elektrycznego grilla płynie akurat prąd, to Ty w tym momencie robisz sobie szaszłyki i zaraz będziesz cały mokry.

Inteligenty dom "wrzuca" wszystkie te "podsystemy" do jednego systemu, pozwalając na ustawianie dowolnych zależności pomiędzy nimi. Najczęściej też możemy konfigurować wszelkie parametry z tego samego miejsca (panel dotykowy, smartfon itp). Nawiązując do przytoczonego przykładu: w inteligentnym domu nawadnianie nie włączy się, bo: alarm jest rozbrojony ORAZ jest ruch w ogrodzie ORAZ załączony jest grill. Takich przykładów można mnożyć w nieskończoność. Ogranicza nas jedynie wyobraźnia.

Oczywiście sterujemy wyjściami, ale nie jest to tylko połączenie wejście-wyjście. Pomiędzy nimi możemy wstawić odpowiednie zależności i algorytmy, dowolnie "tasować" rozwiązaniami i korzystać z ogólnie dostępnych sygnałów (np. wystarczy jeden czujnik natężenia oświetlenia do sterowania kilkunastoma/dzięcięcioma/set urządzeniami - w "zwykłej" automatyce z reguły każdy system potrzebowałby swojego czujnika)

Ad.2 Jeżeli mówimy o inteligentnym domu (a nie o inteligentnym budynku), korzyścią jest głównie komfort jego użytkowania. Oprócz tego podnosi się ogólnie rozumiane bezpieczeństwo samego obiektu budowlanego oraz jego użytkowników. Do tego dochodzą minimalne aspekty oszczędności i ekologii. W inteligentnym budynku (biurowiec, szkoła, firma, fabryka, hotel, pensjonat itp itd) na pierwszym miejscu stawiamy natomiast na oszczędności.
 

 

Link do komentarza
To jest dość dobra definicja icon_smile.gif każda automatyka działa częściowo autonomicznie. Można zrobić system automatyczny który będzie realizował bardziej złożone sterowanie w oparciu o inne podsystemy ale jest to z reguły niewygodne. I tak na przykład na sterownikach przemysłowych owszem, da się zrobić różne magiczne rzeczy włącznie ze zraszaniem z poprzedniego postu ale jest to niespecjalnie wygodne.

Jeśli chodzi o różnice, to automatyką można w sumie osiągnąć taką samą funkcjonalność ale większym nakładem pracy. Zwykle systemy inteligentnego budynku mają dedykowany sprzęt lub typowe, szablonowe rozwiązania dzięki którym łatwiej jest uzyskać daną funkcjonalność. Automatyka zwykle szyta na miarę, szybka i niezawodna ale trudna w rozbudowie. Takie systemy powinny ułatwiać zarządzanie budynkiem. Oszczędności są zwykle niewielkie nawet w przypadku biurowców.

Zdecydowanie polecałbym do zainstalowania u siebie jakiś gotowy system inteligentnego budynku. Jest ich ostatnio trochę. W sumie na początku wypadałoby się zdecydować na to czy celujemy w coś bezprzewodowego (mniej pewny, ale nie kujemy ścian) czy przewodowego (kabli są dziesiątki metrów za to kontrola pełna). Ja mam u siebie vision, ale to sprawa osobistych preferencji icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
To nad czym trzeba się zastanowić to przede wszystkim nad wyborem odpowiedniego rozwiązania.
Warto odsiać wszelkie marketingowe bzdury, bo "Lili" obecnie nie zrobi wszystkiego o czym mówi.
Warto wybrać takie rozwiązanie, którym sobie krzywdy na kilkadziesiąt lat nie zrobimy. Zgłosił się do nas właściciel domu pod Wrocławiem, z prośbą o poprawę lub wymianę systemu, który ma zainstalowany. Prosił o pomoc ponieważ ten kto jemu to instalował nie chce się pojawić i dokończyć prac, nie umie sobie z tym co zainstalował poradzić a właściciel nie może w pełni korzystać ze swojego domu. Niestety okazało się, że jest to jakaś "garażowa samoróbka", że brak jest jakiejkolwiek dokumentacji i trzeba było by wszystko wyrzucić - zrobić od początku. Patrz zdjęcia - mam ich więcej.
Warto wybrać rozwiązanie, które jest elastyczne i będzie je można rozbudowywać w przyszłości.
Ja osobiście nie wybierałbym rozwiązań tzw. firmowych. Jeden producent, jeden pomysł na system i brak możliwości integracji z innymi systemami. Jeśli taki producent upadnie i zamknie fabrykę to my z tym systemem "zostaniemy na lodzie" bez wsparcia producenta. Wybrał bym rozwiązanie, które jest rozwiązaniem akceptowanym przez wielu producentów, rozwiązanie do którego urządzenia produkuje wielu producentów. Wówczas mam możliwość wyboru producenta (cena urządzeń) a jeśli nie ma on jakiegoś rozwiązania, które akurat jest konieczne to biorę urządzenie od innego producenta i mam pewność, że wszystkie te urządzenia się ze sobą komunikują - takich standardów komunikacji jest kilka, a każdy z nich ma swoje wady i zalety - wybór należy do Ciebie.


Do wypowiedzi kolegi, a propos sterownika od podlewania w ogrodzie dodam tylko, że z większości tych wszystkich sterowników (do podlewania, do sterowania ogrzewaniem podłogowym, do sterowania ogrzewaniem) będzie można zrezygnować, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze przeznaczyć na inteligentny dom, który zarządzał będzie wszystkimi systemami.

Dobrze jest najpierw poczytać samemu o różnych rozwiązaniach, skonsultować się z kimś kto się na tym zna i wybrać odpowiedni system dla siebie.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...