Skocz do zawartości

ławy fundamentowe bezpośrednio w gruncie


kalapl35

Recommended Posts

No i jeśli dobrze rozumiem wynika z tego że przy zastosowaniu betonu wodoszczelnego muszę wyjść z bednarka poza obręb fundamenty. Bez sensu moim zdaniem. Ponadto nie wiem nadal czy w moim przypadku kiedy ławy garażu nie są zamknięte obwodowo to ma sens i gdy są wyżej od ław piwnicy 

Link do komentarza

Znalazłem elektryka co mógłby pospawać mi bednarke ale z tego co mówił to bez otoku, tylko pospawanie bednarki 2m w górę. Powiedział że otok robi sie do odgromowej i że wtedy jest ryzyko uszkodzenia ław przy uderzeniu pioruna. Oraz jeśli chce mieć piorunochron to wtedy w ziemi wokolo budynku, chyba 9m w ziemie wbijane są pręty. Zapytałem czy taki piorunochron nie będzie kolidował z uziemieniem fundamentowym, powiedział że powinno się to jakoś oddzielić (nie pamiętam już dokładnie) 

Link do komentarza
59 minut temu, dedert napisał:

Znalazłem elektryka co mógłby pospawać mi bednarke ale z tego co mówił to bez otoku, tylko pospawanie bednarki 2m w górę. Powiedział że otok robi sie do odgromowej i że wtedy jest ryzyko uszkodzenia ław przy uderzeniu pioruna. Oraz jeśli chce mieć piorunochron to wtedy w ziemi wokolo budynku, chyba 9m w ziemie wbijane są pręty. Zapytałem czy taki piorunochron nie będzie kolidował z uziemieniem fundamentowym, powiedział że powinno się to jakoś oddzielić (nie pamiętam już dokładnie) 

Weź go wypie.dol z tej budowy do szkoły, niech się weźmie za naukę. 

Instalację elektryczną należy zacząć od uziomu fundamentowego!

Rodzaje uziomów. Uziom otokowy, uziomy pionowe

Ograniczniki przepięć. Co to jest? Czy są niezbędne w każdym domu?

Jak sprawdzić czy instalacja odgromowa jest niezbędna?

Link do komentarza

Oto mój projekt instalacji elektrycznej, zapewne z wadami jak cały projekt:

 

6bfd2004a1cb23fcgen.jpg

 

5f680711587a0af6gen.jpg

 

05b421809f90b228gen.jpg

 

428e508312e08f93gen.jpg

 

 

Dlatego chciałem żeby tego dokonał elektryk bo z tego co piszą powinno się sprawdzić rezystancję po wykonaniu, ale jak widać w naszym rejonie nie ma dobrych ani hydraulików ani elektryków. Ale podstawową rzeczą która dyskwalifikuje wykonanie tego u mnie zawarta jest w tym opisie znalezionym w Twoim linku:

 

Dlatego też uziom fundamentowy sztuczny jest zamkniętym w pierścień stalowym prętem okrągłym lub płaskownikiem

 

Jak pisałem u mnie nie ma zamknięcia obwodowego bo ławy garażu są w kształt litery C. Nie zamykają się w pierścień, jest to ława jak na zdjęciu niżej:

 

d8528e4ccbf43ef5gen.jpg

 

Ława dolega do styropianu budynku poprzez żelbetowe słupy zagłębione dodatkowo o ok 40-50 cm poniżej ław garażu (czyli na równi z ławami piwnicy). Zapewne musiałbym wyjść w grunt z bednarką i połączyć ją poza lawami ale wtedy bednarka musiała by być nierdzewna.

 

Ponadto mam parę pytań:

1. Boki ław są izolowane grubą folią, spód już nie. Ponadto chcę użyć betonu wodoszczelnego i rozumiem że w tym przypadku jest to przeszkodą?

 

2. Czy te podkładki dystansowe pod bednarkę zapewniającą 5cm otuliny mogą wchodzić w grunt czy muszą zamknąć się w betonie?

 

3. Czy przy wykonaniu uziomu mogę zrobić osobno odgromową ale nie podłączoną do fundamentu (obawiam się o rozwalenie fundamentów w przypadku uderzenia piorunu gdyby coś jednak było źle zrobione)? A jeśli musi być odgromowa podłączona to czy wtedy muszą być pręty idące głęboko w ziemię?

 

4. Bednarka ma mieć wejście do budynku na każdym narożniku?

Link do komentarza

Chyba żeby zamiast wprowadzać bednarke otokowo do ław to pospawać dolny pręt zbrojeniowy 12mm na łączeniach narożnikowych z "L-kami", i wyprowadzić w grunt po kawałku pręta czy bednarki tam gdzie nie ma ławy już i pospawać, zasypać. Ale wtedy to co w gruncie musi być albo nierdzewne albo pomalowane? 

Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Parking ma dużo większą wytrzymałość na ściskanie niż Termo fundament... zatem musi być twardszy... Przecież one mają zasadniczo różne docelowe zastosowanie...   TERMONIUM fundament:        
    • W opisie mam tak  Czyli nie ma różnicy czy zastosuje ten czy który mam obecnie eps200 parking w sumie wygląda on mi na lepszy dużo twardszy , ale tamten dedykowany do fudamentu więc jestem głupi z tego ale to i to EPS ... 
    • Kiedy właśnie o to chodzi, żeby sufit podwieszony był zupełnie niezależny, niezwiązany z tym stropem drewnianym, obitym OSB...   Do stropu drewnianego, przez płytę OSB przymocujesz zaczepy do swojego sprzętu sportowego... Będzie on narażone na drgania, przeciążenia, uderzenia przy mniej, czy bardziej intensywnych ćwiczeniach - tak jak ostrzegają wyżej koledzy... Na stropie betonowym może nie bardzo odczuwalne byłyby te ruchy i nie powodowałyby drgań, które spowodują pękanie podwieszanego sufitu z płyt g/k na połączeniach płyt g/k... Jeśli zrobisz wg Twojego planu - czyli sprzęt podwieszony poprzez sufit z wykończeniem g/k - na 100% w krótkim czasie będzie zarysowany sufit... właśnie na połączeniach płyt g/k...   W poprzek pokoju dasz gęściej profile CD60 - co 30 cm - i to powinno mechanicznie wytrzymać obciążenie płytami g/k... będzie sobie wisiał, przecież niczym dodatkowo nie obciążony, a przez otwory, o których pisałem wcześniej, niezależnie od podwieszonego sufitu, umocujesz sprzęt do belek obitych płytami OSB... sprzęt będzie sobie działał, ale nie oddziaływał na g/k... Można pomyśleć o stelażu krzyżowym, ale wydaje mi się, że przy niespełna 3 metrach szerokości pokoju, będzie to przerost formy nad treścią... Jak masz wielkie wątpliwości co do ciężaru podwieszonego sufitu, to (nie wiem co na to powiedzą koledzy) można zastosować PŁYTĘ G-K SPECJALNĄ 2600x1200x6,5MM PRO FLEXI NORGIPS...     No, ja tak bym zrobił... prosty, jednopoziomowy, gęstszy  stelaż, płyty 12 mm, otwory na montaż sprzętu wprost do drewnianego stropu...   Jeszcze uwaga:   Płyta nie powinna się o ścianę opierać - ona ma wisieć na stelażu... przy profilach CD60 zamocowanych co 30 cm, będzie wisieć na pięciu profilach...   Płyta ma 260 cm długości, więc i  tak będzie jeszcze połączenie na jej szerokości do tych 290 cm pokoju...   Będzie miało co pękać - w razie drgań i ruchów stropu...  
    • Nie bardzo rozumiem o co pytasz. Przecież każdy styropian przepuści wodę. Nie widziałeś nigdy tonącego styropianu? Długo zanurzony w wodzie nasiąknie jak gąbka. Może chodziło o styrodur fundamentowy XPS?
    • Dalej nie bardzo rozumiem sens dawania OSB. Jak to "będzie wszystko w powietrzu"? Nie będzie oparcia na ścianach bocznych? Ja zwyczajnie pytam bo jakoś nie mogę skojarzyć takiego systemu, chyba takiego nie widziałem.   Zakładając jednak, że OSB jest niezbędna, to oczywiście, że należy przykręcać płyty g/k, a nie przyklejać. Klei się w sytuacji gdy nie ma do czego przykręcać. Bo kołkowania nie daje się tak gęsto jak wkręty, no i kołki tylko w miejscu "placków". Inaczej, gdyby kołkować puste przestrzenie, to wkręty kołków naciągną i zdeformują płaszczyznę płyty, a wtedy powierzchnia by falowała. Na płycie OSB falowanie nie grozi.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...