Skocz do zawartości

MPZP - jak przygotować się do budowy


vip42

Recommended Posts

Witam,
mam działkę o pow 3000 m2, która w nowouchwalony MPZP jest częściowo przeznaczona do podziału na 2 działki pod zabudowę jednorodzinną, a częściowo pod drogę gminną. W przypadku wystąpienia w terminie 5 lat od daty uchwalenia MPZP z wnioskiem o podział, gmina nałoży na mnie 30% podatek (a teraz nie mam na to kasy). Czy jest coś co mogę zacząć robić mając ograniczone środki finansowe, aby przygotować się do budowy domu (np zbieranie mapek, wnioski o przyłącza elektryczne, wod-kan itp) a co będzie aktualne po przyszłym podziale? Czy jednak lepiej będzie zbierać kasę na podatek i rozpocząć wszystko dopiero po podziale?

w załączeniu fotka z MPZP, gdzie na czerwono zaznaczyłem całą moją działkę. Widzać tam granice przyszłego podziału.

DSC01446.jpg



I jeszcze jedno pytanie:
czy działkę lepiej dzielić przed PnB, w trakcie budowy czy dopiero po zamieszkaniu? Czy to bez znaczenia, bo nie będzie problemów?
Link do komentarza
Wszelkie planowanie i projekty robić tak, jakby działka była podzielona.

Jeśli w międzyczasie uzyskasz pozwolenie na budowę, to w przypadku podziału, trzeba będzie dokonać zmiany w PnB (zmieni się nr. działki).

Jeśli wybudujesz i zaczniesz użytkować, podział możliwy w każdym czasie, w zasadzie, bez różnicy co do kosztów i procedury podziału, dokonanego przed budową.
Link do komentarza
Cytat

Wszelkie planowanie i projekty robić tak, jakby działka była podzielona.

Jeśli w międzyczasie uzyskasz pozwolenie na budowę, to w przypadku podziału, trzeba będzie dokonać zmiany w PnB (zmieni się nr. działki).

Jeśli wybudujesz i zaczniesz użytkować, podział możliwy w każdym czasie, w zasadzie, bez różnicy co do kosztów i procedury podziału, dokonanego przed budową.



tzn że moge pisać do energetyki i do gminy o przyłącza elektryczne i wod-kan? i będzie to aktualne po podziale?
Link do komentarza
Ja akurat buduję się na dwóch działkach jednocześnie - zaplanuj sobie budynek tak by po podziale był odsunięty od granicy przyszłej działki - przyłącza tzn skrzynkę itd usytuj na "swojej" połowie i do dzieła.
Wybudujesz się to potem normalnie ją podzielisz.

U mnie "mały problem" jest bo nie wiadomo jaka numeracja domu u mnie 10 czy 11 icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

U mnie "mały problem" jest bo nie wiadomo jaka numeracja domu u mnie 10 czy 11 icon_smile.gif


To się ciesz,ze nie ma literek np 10a ,10b itd bo jeżeli ktoś by chciał Cie znaleźć znając nr domu ale bez literki bo tak często bywa (sam tak gościa szukałem nie znając jego nazwiska a domki były wybudowane jako osiedle coś około 10 szt) to może być ciekawie icon_biggrin.gif
Tak podsumowując całą tę historie to tera mojej posesji gmina nadała Nr z literką "A" icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Cytat

jesli budowę planuję za 2 lata warto pisać już do energetyki o przyłącze?


Najpierw musisz dostać zapewnienie dostawy prądu. Nie wszystkie ZE chcą dawać przyłącza bez PnB a z drugiej strony to jeżeli już Ci podłączą prąd to płacisz czy używasz czy nie tzw prąd budowlany. W moim przypadku za 16 kW docelowo a na okres budowy 11 kW płacę co dwa miesiące 140 zł opłat stałych + za zużycie . Tak więc jak masz z kąt "pożyczyć" prąd na okres budowy to pożycz , bo w sumie prąd będzie potrzebny w sumie na jakieś dwa miesiące a resztę budowy może obyć się bez prądu. Ja zacząłem załatwiać przyłącze jak miałem stan surowy zamknięty, i tak się złożyło że skrzynkę mi montowali w momencie gdy robiłem instalacje elektryczna w środku. Tak na przyłącze musisz czekać około roku, ja czekałem prawie 8 miesięcy.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Cytat

...biednemu zawsze wiatr w oczy...

...7 lat czekałem na uchwalenie MPZP teraz drugie tyle będę czekał pewnie na sieć wod-kan...


Najważniejsze to mieć nadzieję a nadzieja to matka ... icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
A ile wynosi te 30% kwotowo? Chyba nie warto czekać 5 lat z budową skoro masz takie parcie na domek. Wiem coś o tym. Działkę masz problematyczną to fakt. Przejdź się d Gminy i porozmawiaj z nimi jakie mają pomysły i możlwe sugestie bo Ty chcesz się budować juz a nie za 5 lat lub może zejdą z podatku... ja tak zrobiłem z kanalizacją u mnie na dzialce bo roblil ze środków UE a ja nie mialem dokumentów.... porozmawiałem i poszli na rękę w ostatnim dniu instalacji. Super. Warto moim zdaniem. Co do tego co możesz robić na działce... ja wykarczowałem całą (miałem tam prawie las), dogadałem się z sąsiadami a propos drogi, wodę od nich wziąłem jako wyrażenie zgody na podłączenie do ich nitki (po wyrazeniu takiej możliości zapenienia z wodociągów np. grubość rury, przepustowość itp.), nie zgodzili się z prądem i tu ich rozumiem bo może być jakieś przepięcie a ja nie chcę ponosic z tego tyt. kosztów.
Możesz składać wnioski do gazowni, energetyki, wodociągów o zapewnienie tych mediów na Twojej działce a do tego jest potrzebna mapka do celów projektowych = geodeta.
Możesz robić badania geotechniczne i dodać później jako zalącznik do projektu i dla architekta.
Możesz ją ogrodzić siatką leśną i wiele wiele innych fajnych rzeczy, po których poczujesz ze juz si chcesz budowac i wszystko inne bedzie nieważne.
Z dokumentacją to jak z naczyniami połączonymi...
Janmor
Link do komentarza
  • 2 lata temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...