Skocz do zawartości

Buda dla psiora


Magdakowacz

Recommended Posts

Cytat

to że zwolennikiem bud nie jestem to jedno , a to że jeżeli już buda z różnych przyczyn być musi to niech będzie jak należy to drugie.
i tu wziąłem sobie za cel pokazać jak w zasadzie prawidłowo zgodnie ze sztuką wykonana buda wyglądać powinna , uruchomiłem google i doznałem szoku przejrzałem wszystkie obrazy dotyczące "buda" i nie znalazłem żadnej spełniającej moje wymagania .
znaczy się tak:
buda zdecydowanie 2 izbowa
wejście z boku dłuższej ściany do wiatrołapu przejście z wiatrołapu do sypialni +/- w połowie szerokości budy ok 1/3 jej długości oczywiście dach powinien być przynajmniej otwierany o ile nie zdejmowany .
z doświadczenia mogę powiedzieć że taka uczciwa buda dla owczarka wykonana z desek grubości ok 10 mm ważyła równie uczciwie jak i wyglądała
podwójne deskowanie na podłodze i ścianach - bo w środku oczywiście styropian musi mieć swoją wagę , sam dach przykryty papą był już sporym wyzwaniem.


[attachment=15148:tak_ja_to_widz_.jpg]




Jeden ważny szczegół - nie każdy pies ze stróżujących będzie siedział w budzie z przedsionkiem chyba ,że przedsionek będzie taki aby mógł się w nim ułożyć.

Do budowy budy najlepiej użyć desek ( środek i na zewnątrz), płyta OSB do wewnątrz raczej nie - jest po prostu zimna. Ja dawałem płytę z którego robi się tyły w meblach ( jest ciepły w dotyku oraz wytrzymały). Oczywiście styropian między ścianki. Edytowano przez Slav. (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

gabaryty dopasowuje się do psa
izba 2 jest na mrozy czyli na okazję mam ochotę się schować icon_smile.gif



Tak, buda powinna być dopasowana do rozmiarów psa. Nie może być za duża ( pies nie zdoła jej ogrzać własnym ciałem) ani za mała ( pies nie będzie mógł w niej swobodnie odpocząć).

Buda dla dużych psów z przedsionkiem wygląda jak mały garaż icon_smile.gif Dla niektórych ras ( psy górskie) dobrze ocieplona buda bez przedsionka z wysuniętym zadaszeniem też zda egzamin. Tylko trzeba pamiętać o potrzebnej diecie w okresie zimowym, słomie w budzie ( nie żadne koce itp) i można spróbować przymocować do otworu wejściowego materiał który hamuje wdzierający się wiatr i spadek temperatury ( można spróbować bo nie wszystkie psy to tolerują). Zdrowy pies w takiej budzie będzie czuł się dobrze.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Dzięki za uwagę.
Ścianka wewnątrz póki co tylko stoi, więc mogę ją przeciąć z robić z niej dwie cześci z otworem na środku.
Nie bardzo jednak rozumiem dlaczego, przeciez otwór na środku będzie bliżej wejścia?

Druga sprawa - na wejściu będzie kurtynka z pociętych pasków z brezentu lub z czegoś podobnego.
Link do komentarza
Cytat

Dzięki za uwagę.
Ścianka wewnątrz póki co tylko stoi, więc mogę ją przeciąć z robić z niej dwie cześci z otworem na środku.
Nie bardzo jednak rozumiem dlaczego, przeciez otwór na środku będzie bliżej wejścia?

Druga sprawa - na wejściu będzie kurtynka z pociętych pasków z brezentu lub z czegoś podobnego.




kurtynka albo będzie albo nie zależy od psa
jak oleje budę przez kurtynkę to ją migiem zdejmiesz
albo zdejmie sam icon_smile.gif jak bardziej upierdliwy będzie
zrób sobie szkic budy
i rozrysuj ruch powietrza
koliście zresztą
piszę o wietrze na wprost od wejścia na tylną ścianę
Link do komentarza
myślisz że pies będzie ziemniaki gotował ???

ja wiem że często postuję o poprawieniu wentylacji jako warunku nadrzędnym

ale nie doprowadzajmy do paranoi.


bardziej istotnym jest by dach był zdejmowany albo odchylany - aby można było w budzie sprzątnąć (wymiana słomy/ bo samo ocieplenie słomy nie zastąpi przy mrozach ) względnie spryskać wnętrze jakimś paskudztwem na pchły .
osobiście nie wstawiałbym tam nawiewników :P
Link do komentarza
Cytat

A bo ja wiem?
Myślałem o zimie. Duży pies (Podhalan) to i trochę ciepła i pary z niego ujdzie



Właśnie o tym myślałem :-)




przesuń otwór w ściance działowej na środek
olej kurtynkę i nawiewniki
w zamian kup browara i bądź bohaterem we własnym domu icon_smile.gif

jeśli masz zdejmowany dach to nigdy nie będzie szczelny w 100% czyli nie ma problemu w ogóle
jeśli nie masz zdejmowanego
to też w zasadzie problemu nie ma
a za 10-15 lat i tak będzie trzeba nową zrobić
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Gość stach
Cytat

Jak wam się podoba? icon_smile.gif



Jeśli tę budę postawisz w takim miejscu, że zagwarantujesz CAŁKOWITY dostęp promieni słonecznych, to może nawet być icon_rolleyes.gif
No chyba, że wyhodowałeś jakąś nową rasę psów szklarniowych, to wtedy zapewnisz im odpowiednio wysoką temperaturę wewnątrz budy icon_confused.gif

icon_mrgreen.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...