Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
przemty

Kanalizacja a sieć gazowa

Recommended Posts

W poprzek mojej działki biegnie sieć gazowa (gA40). Instalacja kanalizacyjna z domu aby dojść do studzienki bedzie musiała przeciąć prostopadle sieć gazową. Czy taka instalacja kanalizacyjna może przebiegać prostopadle do sieci gazowej w dowolnej odległości, czy musi być zachowana jakaś odległość a możę należy ją jakąś zabezpieczyć?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To przy adaptacji projektu i działki projektant tego nie uwzględnił? Czy robisz to na własna rękę?
Nie chciałbym Cię wprowadzać w błąd ale co do stawiania budowli, położenia rurociągu z wodą czy kabla en są pewne odległości (nie pamiętam jakie a szukać mi się nie chce icon_smile.gif sorki) ale o kanalizacji nie słyszałem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

To przy adaptacji projektu i działki projektant tego nie uwzględnił?szambo bedzie gdzie indziej i gaz nie bedzie przeszkadzał
ale za rok czy dwa ma ruszyc budowa kanalizacji (przynajmniej takie słuchy chodzą) i wg projektu pomiedzy domem a studzienką stoi sieć gazowa i dlatego pytam bo czuję, że będą kłopoty z doprowadzeniem

Edytowano przez przemty (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Więc o to niech martwią się inni,ci którzy robili albo będą robić projekt sieci. jeżeli z twojej strony jest wszystko ok to uważam ,że nie ma co się zamartwiać na zapas icon_biggrin.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Więc o to niech martwią się inni,ci którzy robili albo będą robić projekt sieci. jeżeli z twojej strony jest wszystko ok to uważam ,że nie ma co się zamartwiać na zapas icon_biggrin.gifprojekt sieci jest ale uwzglednia on tylko istniejace budynki - u mnie na działce po prośbach uwzględniono jedynie, że "przyszłościowo" zostanie postawiona studzienka -dlatego mam obawy, ze później ciężar przejścia rur obok gazu spadnie na mnie - jak bedzie trzeba zachować odległości to nie wiem jak to bedzie z zachowaniem spadku itd.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
No to możesz mieć problem, bo studzienki stawiają przed posesją tak aby nie wchodzić na teren prywatny a każdy już na własny koszt podłącza się do studzienki lub nie. Teraz w mojej gminie robią kanalizacje i do każdej posesji stawiają studzienkę bez względu czy ktoś wyraził chęć podłączenia się czy nie .
 • Lubię to 1

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Podstawowa odległość między gazociągiem a siecią kanalizacyjna wynosi 1,5 m (w rzucie poziomym) dla gazu o ciśnieniu do 0,4 MPa, przy czym może być zmniejszona, jeśli zostaną obniżone naprężenia w ściance rury. Dotyczy to jednak rur prowadzonych równolegle.

Przy skrzyżowaniu nie jest określona jedna odległość. 2 m od skrzyżowania nie można wykonywać złączek.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA GOSPODARKI z dnia 30 lipca 2001 r.
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać sieci gazowe. (Dz. U. Nr 97, poz. 1055)

§ 10. 1. Odległość pomiędzy powierzchnią zewnętrzną gazociągu i skrajnymi elementami uzbrojenia powinna wynosić nie mniej niż 40 cm, a przy skrzyżowaniach lub zbliżeniach - nie mniej niż 20 cm, jeżeli gazociąg układany jest w pierwszej klasie lokalizacji równolegle do podziemnego uzbrojenia.
2. Dopuszcza się zmniejszenie odległości, o których mowa w ust. 1, po zastosowaniu płyt izolujących lub innych środków zabezpieczających.

---------------------------

§ 6. 1. Gazociągi należy budować na terenach zaliczanych do pierwszej i drugiej klasy lokalizacji.
2. Tereny o zabudowie jedno- lub wielorodzinnej, intensywnym ruchu kołowym, rozwiniętej infrastrukturze podziemnej - takie jak sieci wodociągowe, cieplne i kanalizacyjne, przewody energetyczne i telekomunikacyjne - oraz ulice, drogi i tereny górnicze zalicza się do pierwszej klasy lokalizacji.
3. Inne tereny, niewymienione w ust. 2, zalicza się do drugiej klasy lokalizacji.

Poza tym przy uzgodnieniach mogą być wymagane wytyczne budowy gazociągów wydane przez DOSTAWCĘ GAZU działającego na danym terenie, które mogą ustalić warunki bardziej szczegółowo.
Przy skrzyżowaniu sieci gazowych z wodociągiem rura ochronna nie jest wymagana.


 • Lubię to 4

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • No dokładnie o to mi chodziło. Poza tym Heniu My jesteśmy starzy i bliżej mamy niż dalej do jasnego końca, chodzi mi o młode pokolenie którego ewentualne małżeństwo dotyczy że w chwili obecnej postęp i zmiany w życiu codziennym i obyczajowym spowodowały że średniowieczno kościelne poglądy. Kościół nie włożył minimum wysiłku do ich dostosowania do współczesnego systemu wartości.  po prostu się nie sprawdzają bo owszem w 1 kolejności powinny one być przestrzegane przez małżonków wzajemnie wobec siebie. Ale po kilku latach dochodzą do wniosku ze to nie ma sensu ale co ludzie i rodzice powiedzą? Jestem za niezależnością finansową i dobrowolnym byciem w związku a nie wspomaganie się imperatywami moralnymi które są przestarzale i większość udaje że są dla nich ważne i udaje że ich przestrzega. 
  • Użyj czarnej foli budowlanej, część jej wywiń na ścianę powyżej poziomu chudziaka a reszta foli na gruncie, folię daj podwójnie.
  • Mi też sie tak wydaje. Podejrzewam, że pierwotnie robiony był z opcją kominka w domu. Z kominka zrezygnowano więc pewnie nie robili wkładu. Jak tak czytam w internetach to prawdopodobnie zgodnie ze sztuką komin powinien być zrobiony jak na foto w załączniku. U mnie jest ta część gdzie jest ocynkowana rura od pieca, a w tej drugiej części nie ma takiej rury jak na foto tylko ta pcv o dużo mniejszej średnicy niż sam otwór. 
  • W zasadzie z fotek widać że to pustak od komina systemowego a nie typowy wentylacyjny, bo pustak wentylacyjny jest tańszy od pustaka kominowego. Nie rozumiem dlaczego został wymurowany bez wkładu, bo kominy systemowe stawia się odcinkami kompletne. Oczywiście można w razie potrzeby wstawić wkład, ale na chwile obecna jest to typowy kanał wentylacyjny.
  • A to akurat prawda, z tym sie zgodzę że prawo daje więcej korzyści i zezwalających na wolne związki. Znam osobę - kobietę która ma czwórkę dzieci i żyje w związku ale bez ślubu i z wszelakiego socjalu czerpie na 100%, gdyby miała ślub socjal by się urwał.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...