Skocz do zawartości

Dopłaty do kredytów na budowę lub zakup energooszczędnych budynków


Redakcja

Recommended Posts

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podjął decyzję o uruchomieniu dopłat do kredytów na budowę lub zakup energooszczędnych budynków. Wsparcie ruszy w 2013 r. i do roku 2018 obejmie inwestorów indywidualnych łączną kwotą 300 mln zł

Jednorazowe dofinansowanie zostanie wypłacone inwestorom po zakończeniu budowy oraz potwierdzeniu osiągnięcia zakładanych w projekcie oszczędności energii. [...] program będzie realizowany przy współpracy z sektorem bankowym.
http://www.ekonomia24.pl/artykul/705505,93...nych-domow.html


Wszystko pięknie, mam tylko obawy, że z dopłat (jak zwykle) nabardziej skorzystają banki. Jak myślicie? Mam rację?

Pozdrawiam
Marcin Szymanik
Link do komentarza
Cytat

Wymagania będą określone w listopadzie 2012.



W zasadzie wymagania są znane:

7.2 Wysokość dofinansowania
1) Wysokość dofinansowania jest uzależniona od uzyskanego wskaźnika rocznego
jednostkowego zapotrzebowania na energie użytkowa do celów ogrzewania i wentylacji
(EUco), obliczonego na podstawie Rozporządzenia Ministra Infrastruktury z 6 listopada 2008 roku w sprawie metodologii obliczania charakterystyki energetycznej budynku i lokalu mieszkalnego ……………
2. w przypadku domów jednorodzinnych:
a) standard NF40 – EUco nie więcej niż 40 kWh/(m2*rok) – dotacja 30 000 zł brutto;
b) standard NF15 – EUco nie więcej niż 15 kWh/(m2*rok) – dotacja 50 000 zł brutto;
7.3 Warunki dofinansowania
8) Wypłata dotacji następuje po zrealizowaniu przedsięwzięcia wraz z potwierdzeniem
uzyskania efektu ekologicznego, rozumianego jako potwierdzenie osiągnięcia standardu
energetycznego, określonego w ust. 7.2.

Natomiast, NFOSiGW musi dodatkowo określić wytyczne dotyczące:
1) minimalnych wymagań technicznych dla domów jednorodzinnych i budynków
wielorodzinnych, o których mowa w ust. 7.2;
2) sposobu potwierdzenia spełnienia przez projekt budowlany przedsięwzięcia wymagań
programu;
3) sposobu potwierdzenia spełnienia przez zrealizowane przedsięwzięcie wymagań
programu;

Wiadomo, że nacisk będzie na energię odnawialną. Jest to w zasadzie wstęp i przygotowanie do budownictwa zeroenergetycznego, czego przykładem u nas, jest koncepcja domu ADD (autonomiczny dom dostępny).
Ważą się losy tego w jaki sposób będą potwierdzane efekty (wyżej, 7.3.8) – dość mocno lansowana jest koncepcja opomiarowania budynków (na wzór szwedzki).
Link do komentarza
Cytat

Wszystko pięknie, mam tylko obawy, że z dopłat (jak zwykle) nabardziej skorzystają banki. Jak myślicie? Mam rację?

Pozdrawiam
Marcin Szymanik


Jak najbardziej słuszne obawy... banki się wyżywią same icon_biggrin.gif
Jest to "premia" do kredytu, który najpierw trzeba zaciągnąć.
Inwestycje "za gotówkę" są w zdecydowanej mniejszości, niemniej jednak się zdarzają.
Tacy inwestorzy są od razu odsunięci od korytka.

Niech jeszcze wejdzie w życie zapis że kwota dotacji nie może być większa niż 15% kredytu, a wszystkie kredyty cząstkowe, dobierane na dokończenie inwestycji przepadną w kolejce po dotację.
Może uprawiam czarnowidztwo, ale z dopłatami do kolektorów tez miało być tak pięknie, a jak wyszło wszyscy wiemy.
Link do komentarza
Cytat

2. w przypadku domów jednorodzinnych:
a) standard NF40 – EUco nie więcej niż 40 kWh/(m2*rok) – dotacja 30 000 zł brutto;
b) standard NF15 – EUco nie więcej niż 15 kWh/(m2*rok) – dotacja 50 000 zł brutto;



Ja wiem, że to nie wynika bezpośrednio ale w przybliżeniu jakie U muszą mieć ściany aby udało się takie zapotrzebowanie uzyskać?
Link do komentarza
Nigdzie i nic nie ma za darmo – ale ..

Faktem jest, że nawet 1/4 tej dotacji jest (może być) jej kosztem uzyskania, ale wypłacana będzie dopiero po zakończeniu inwestycji i potwierdzeniu „skuteczności” przyjętych rozwiązań – czego nauczono się na przykładzie dotacji do kolektorów.
Cała „perfidia” tej dotacji polega na tym, że należy na etapie projektowym zaplanować energooszczędność, aby ubiegać się o dotację, ale wypłata nastąpi dopiero po potwierdzeniu tego faktu, czyli po wybudowaniu.

Dlaczego perfidia ? Bo w ten sposób, pośrednio „wymusza się” projektowanie rozwiązań energooszczędnych (w tym energię odnawialną), ale płaci się za skutki (przynajmniej w założeniu) – czyli, nawet jeśli nie osiągnie się tych minimalnych 40kWh/m2/rok dla C.O., to i tak wybuduje się dom o zużyciu energii mniejszym niż wynika z dotychczasowego obowiązku ustawowego, czyli mniejszym niż (około) 100kWh/m2/rok, co sumarycznie też jest zyskiem inwestora.

Perfidia również z tego powodu, że zarówno charakterystyki energetyczne na etapie planowania, jak i ŚE na zakończenie budowy, przestaną być fikcją.
Link do komentarza
W zasadzie ważne, a nikt nie napisał.

To dotacja, to dopłata do zaciągniętego na budowę domu (kupno domu/mieszkania) kredytu, czyli można powiedzieć, że jest (będzie) refundacją poniesionych kosztów związanych z dodatkowymi kosztami poniesionymi na energooszczędność budynku. Jest stała i niezależna od powierzchni domu (mieszkania), ani od poniesionych kosztów.
Jedynym kryterium to osiągnięcie wymaganych wskaźników zużycia energii użytecznej (EU) odpowiednio nie więcej niż 15kWk/m2 i 40kWh/m2.

Problemem jest to, że nie określono (jeszcze) jasno kryterium dla określenia EU. Teoretycznie wiadomo, że chodzi o ilość dostarczonej energii, na potrzeby ogrzewania powierzchni i wentylacji.
Link do komentarza
Cytat

Jedynym kryterium to osiągnięcie wymaganych wskaźników zużycia energii użytecznej (EU) odpowiednio nie więcej niż 15kWk/m2 i 40kWh/m2.


Witam Wszystkich ( mój pierwszy post na tym Forum)
Nie jest tak do końca, jeżeli można mówić w ogóle coś konkretnego o projekcje. Założenia, które zostały upublicznione do konsultacji zawierają też szereg wymagań konstrukcyjnych. Moje osobiste wrażenie - może to być pierwszy projekt na uczciwych warunkach. Niestety tylko dla zasobnych inwestorów.
Link do komentarza
Tyle, że są to założenia KAPE, a nie NFOŚiGW – i nie do dyskusji, akurat w tej materii.
Tyle, że te założenia są znane od dawna – choćby przy omawianiu ADD (autonomiczny dom dostępny).
Tyle, że te założenia zna każdy kto wybudował, buduje albo chce wybudować dom energooszczędny.
Tyle, że budynki energooszczędne, a nawet pasywne, budują (budowali) w większości ludzie z dość miernym zasobem gotówki.
Link do komentarza
Cytat

Ja wiem, że to nie wynika bezpośrednio ale w przybliżeniu jakie U muszą mieć ściany aby udało się takie zapotrzebowanie uzyskać?


Ja mam zapotrzebowanie wstępnie wyliczone na 42kWh/m2/rok,biorąc pod uwagę powietrzną pompę ciepła z COP2,5 wychodzi 16,8kWh/m2/rok.
Dom zbudowany jest z silikatu 18cm,na ścianach zewnętrznych jest 20cm styropianu z lambdą 0,031,U ściany to 0,14,dom postawiony na płycie fundamentowej izolowanej 20cm styropianem z lambdą 0,036,strop ocieplony 30cm styropianem,okna z pakietem trzyszybowym 0,5 z U okna od 0,86-0,94,oczywiście WM z rekuperatorem icon_smile.gif

Cieszy mnie możliwość dopłaty do kredytu icon_smile.gif Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Ja mam zapotrzebowanie wstępnie wyliczone na 42kWh/m2/rok,biorąc pod uwagę powietrzną pompę ciepła z COP2,5 wychodzi 16,8kWh/m2/rok.
Dom zbudowany jest z silikatu 18cm,na ścianach zewnętrznych jest 20cm styropianu z lambdą 0,031,U ściany to 0,14,dom postawiony na płycie fundamentowej izolowanej 20cm styropianem z lambdą 0,036,strop ocieplony 30cm styropianem,okna z pakietem trzyszybowym 0,5 z U okna od 0,86-0,94,oczywiście WM z rekuperatorem icon_smile.gif

Cieszy mnie możliwość dopłaty do kredytu icon_smile.gif



jesteś pewny że się załapiesz, skoro jesteś już w trakcie budowy?!?
Link do komentarza
Cytat

jesteś pewny że się załapiesz, skoro jesteś już w trakcie budowy?!?


Nie jestem pewien,muszę się dowiedzieć dokładnie co decyduje o "początku" dofinansowania.Jeśli założenia sprzed PnB to się łapie bo już z projektu wychodzi takie zapotrzebowanie.
Link do komentarza
Cytat

i pomyśleć, że co poniektórzy mogą żałować, że się za szybko pobudowali...icon_biggrin.gif


W katowickim oddziale NFOŚ są dopłaty do energooszczędności chyba już od roku ;)
Właśnie zamierzałem tam uderzać ale poczekam na ogólnopolskie icon_smile.gif
Link do komentarza
Marcin Szymanik stwierdził:
KOD
Wszystko pięknie, mam tylko obawy, że z dopłat (jak zwykle) najbardziej skorzystają banki. Jak myślicie? Mam rację?


Ja dołożę - na stronie NFOś jest tekst:

KOD
Za wykonanie czynności weryfikacyjnych beneficjent rozlicza się bezpośrednio z weryfikatorem. Jednak kwota dotacji została tak skalkulowana, że pokrywa koszty pracy weryfikatora. W zamian za [b]wyższe koszty obsługi[/b] inwestycji, beneficjent będzie miał pewność, że jego dom / mieszkanie jest rzeczywiście energooszczędne, co przełoży się na niższe rachunki za ogrzewanie.
Koszt poszczególnych czynności weryfikacyjnych zostanie określony. [b]Szacuje się, że łącznie osiągną kwotę kilku tysięcy złotych.[/b]


No i z dopłaty dla inwestora zostaną ochłapy. A jeszcze najpierw trzeba zapłacić weryfikatorowi, aby gdzieś za około dwa lata później - po zakończeniu budowy - uzyskać dopłatę. Tutaj może być jeszcze gorzej niż z dopłatami do solarów, bo będzie więcej ogniw łańcucha pożerającego pieniądze z dotacji.

I jeszcze jedno.
Ciekawe kto będzie weryfikatorem i jakie kwalifikacje będzie musiał posiadać - czy to ten sam pan/i, która wystawia świadectwo energetyczne. I jak będzie z rzetelnością końcowej oceny energetycznej, jeśli weryfikatorem projektu i certyfikatorem gotowego budynku będzie ta sama osoba. Najpierw sobie założy pewną wartość, a później - pomijając fizyczny obiekt budowlany - określi, że budowa oczywiście spełnia założenia - no bo jak inaczej, pomylił się?
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
heh, jakoś mnie to nie przekonuje....bardzo mało ludzi z tego będzie korzystać, niestety(papierkologia)....chyba że z czasem będa biura specjalizujące się w tego rodzaju dotacjach - no ale wtedy samym zyskiem zostanie ciepły dom, bo biuro też trzeba będzie opłacić...

III. Sposób potwierdzenia spełnienia przez zrealizowane przedsięwzięcie wymagań programu
Ocenę spełnienia wymagań dla wykonanego budynku przeprowadza inny weryfikator niż weryfikację projektu. Potwierdzenie spełnienia przez zrealizowane przedsięwzięcie wymagań w zakresie standardu energetycznego z określonej grupy (NF15 lub NF40), od którego zależeć będzie fakt przyznania oraz wielkość dofinansowania ze środków NFOŚiGW, należy udokumentować poprzez przedstawienie weryfikatorowi do oceny:
1) projektu budowlanego, który uzyskał wcześniejszą pozytywną opinię weryfikatora,
2) branżowych projektów wykonawczych,
3) oświadczenia inspektora nadzoru (obowiązkowo dla budynków wielorodzinnych) lub kierownika budowy (dla budynków jednorodzinnych, jeśli inspektor nadzoru nie został powołany i prawo tego nie wymaga) ze stwierdzeniem, że wszystkie prace, mające wpływ na charakterystykę energetyczną budynku, zostały wykonane zgodnie z założeniami projektowymi i z wytycznymi NF oraz informacji o zastosowanych materiałach izolacyjnych, oknach i drzwiach zewnętrznych, centrali wentylacyjnej,urządzeniach grzewczych, elementach automatyki, napędach elektrycznych, pompach.

Do oświadczenia należy załączyć:
a) aprobaty techniczne dla zastosowanych materiałów izolacyjnych, systemów ociepleń, w szczególności zestaw dokumentów technicznych potwierdzających wartości parametrów cieplno-wilgotnościowych i charakterystykę materiałów,
b) aprobaty techniczne dotyczących zastosowanych ram okiennych, szyb i drzwi zewnętrznych oraz materiałów technicznych potwierdzające spełnienie wymagań dotyczących wartości współczynnika przewodzenia ciepła ramy Uf, W/m2K, współczynnika przewodzenia ciepła szyby Ug, W/m2K i wartości liniowego współczynnika przenikania ciepła ?g, W/mK dla zastosowanej ramki dystansowej,
c) dokumenty techniczne z certyfikacją uprawnionych instytucji certyfikujących (np. UDT, TUV) dotyczące zastosowanej centrali wentylacyjnej z odzyskiem ciepła, potwierdzające osiągnięcie wymaganej sprawności odzysku ciepła oraz wymaganego poziomu zużycia energii elektrycznej,
d) dokumenty techniczne z certyfikacją uprawnionych instytucji certyfikujących (np. UDT, TUV) dotyczące urządzeń grzewczych, potwierdzające sprawność tych urządzeń,
e) dokumenty techniczne dotyczące elementów automatyki, napędów elektrycznych, pomp, zastosowanych w instalacjach wentylacyjnej, grzewczej, przygotowania ciepłej wody użytkowej,
f) dokumenty potwierdzające zakup ww. materiałów i urządzeń,
4) Świadectwa charakterystyki energetycznej budynku, wykonanego zgodnie z wytycznymi określonymi w rozdz. II pkt. 2, wraz z wydrukami obliczeń zapotrzebowania wykonanego budynku na energię użytkową dla celów ogrzewania i wentylacji. Dopuszcza się wykonanie Świadectwa przez weryfikatora oceniającego spełnienie wymagań w zakresie standardu energetycznego,
5) protokołów dotyczących:
a) regulacji systemu wentylacyjnego (patrz pkt. 1),
b) regulacji systemu grzewczego (patrz pkt. 2),
c) wyników testu szczelności (patrz pkt. 3),
6) dokumentacji fotograficznej wszystkich etapów budowy, istotnych z punktu widzenia charakterystyki energetycznej budynku. W szczególności są to etapy:
a) wykonywania ścian fundamentowych, izolacji podłogi na gruncie, połączenia ścian piwnicy ze stropem i ścianami zewnętrznymi,
b) ocieplania ścian zewnętrznych, stropu nad nieogrzewaną piwnicą, dachu, stropu lub stropodachu,
c) montażu stolarki okiennej i drzwiowej,
d) wykonania detali konstrukcyjnych wrażliwych na powstanie mostków cieplnych, np. płyt balkonowych,
e) wykonania systemu wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła,
f) izolowania instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej,
g) ułożenia gruntowego wymiennika ciepła (o ile jest projektowany),


-------------------------------------------------------------------------
1. Regulacja systemu wentylacyjnego
Po zakończeniu prac nad system wentylacji mechanicznej nawiewno-wywiewnej z odzyskiem ciepła, wykonawca sporządza protokół wyregulowania instalacji. Celem protokołu jest potwierdzenie uzyskania projektowanych strumieni powietrza wentylacyjnego. Protokół powinien zawierać przynajmniej następujące informacje:
1) dane budynku: adres, powierzchnia, liczba mieszkań,
2) data wykonywania badania,
3) imię i nazwisko osoby wykonującej badanie lub dane firmy,
4) rodzaj instalacji, typ i producent centrali wentylacyjnej,
5) wyregulowaną wielkość strumieni powietrza nawiewanego i wywiewanego dla wszystkich nawiewników i wywiewników oraz porównanie ich z wielkościami projektowanymi,
6) wielkość całkowitego strumienia powietrza nawiewanego i wywiewanego z budynku oraz porównanie ich z wielkościami projektowanymi,
7) sposób działania centrali wentylacyjnej w okresie letnim.
Wyregulowanie musi obejmować całą instalację zarówno w przypadku budynków jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych.


------------------------------------------------------------------------
2. Regulacja systemu grzewczego
Po zakończeniu prac nad system grzewczym, wykonawca sporządza protokół wyregulowania instalacji. Celem protokołu jest potwierdzenie uzyskania zrównoważenia hydraulicznego instalacji i zapewnienia jej prawidłowej pracy w przyszłości. Protokół powinien zawierać przynajmniej następujące informacje:
1) dane budynku: adres, powierzchnia, liczba mieszkań,
2) data wykonywania regulacji,
3) imię i nazwisko osoby wykonującej badanie lub dane firmy,
4) rodzaj instalacji, typ, zastosowany osprzęt, armaturę i źródło ciepła,
5) wyregulowane wielkości przepływów czynnika grzewczego oraz porównanie ich z wielkościami projektowanymi,
6) wielkość całkowitego zapotrzebowania na moc do celów grzewczych źródła ciepła oraz porównanie ich z wielkościami projektowanymi,
7) opis sposobu działania układu regulacji automatycznej.
Wyregulowanie musi obejmować całą instalację zarówno w przypadku budynków jednorodzinnych, jak i wielorodzinnych.
--------------------------------------------------------------------------------
3. Test szczelności
4. Badania termowizyjne



reasumując - wymagania momentami są tak upierdliwe, że wielu zniechęcą....
Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Pomijając inne aspekty - może się okazać, że wymagana "papierkologia" pożre większość dotacji.

I taka refleksja.
W przygotowanej noweli Rozporządzenia w sprawie WT..., nowe minimalne wymagania w zakresie energooszczedności, spowodują, że normatywny dom nie będzie miał większego zapotrzebowania na EU niż 50kWh/m2.
Dotacja jest od 40kWh/m2.
Link do komentarza
Cytat

Pomijając inne aspekty - może się okazać, że wymagana "papierkologia" pożre większość dotacji.



no to właśnie przede wszystkim miałem na myśli, pisząc o tym że zniechęci to wiele ludzi....
test szczelności, czyli Blower door test - jakiś czas temu ktoś pisał tutaj o tym
https://forum.budujemydom.pl/Szczelnosc-pow...est-t12462.html
"Co do ceny to czy 1200 - 1500 PLN netto to szok cenowy dla inwestorów płacących grube pieniądze za coraz to wymyślne urządzenia grzewcze?" - może to i niedużo w skali budowy, ale jak się te pozycje doda do kupy, to z dotacji nic nie zostanie....a w skrajnym przypadku, ktoś wyda kupę kasy na te wszystkie papierki, a może się okazać, że mu trochę braknie do dotacji....ehhh, jakoś nie podoba mi się kierunek w który całe budownictwo podąża....za chwilę nic sam nie będziesz mógł zrobić, bo do wszystkiego będzie trzeba protokół,odbiór itp.
Link do komentarza
tak, masz rację(co do n50 też)....tyle ze wiesz do czego to doprowadzi? do skokowego wzrostu cen(jakości też) usług budowlanych...bo jak faktycznie wejdzie w nowym WT 50 kwh/m2, to nie ma bata...i jedno i drugie musi się zmienić...
Link do komentarza
Dla mnie jedno jest pewne budować się trzeba tak aby później wydawać jak najmniej na eksploatację w stosunku do poniesionych kosztów inwestycyjnych. To oznacza ni mniej ni więcej, że trzeba to robić z głową i przede wszystkim biorąc pod uwagę aktualne i przyszłe możliwości.
Czytając te wymagania jestem skłonny założyć że 50% dotacji pójdzie na udowodnienie, że wybudowało się dom zgodny z wymogami. Gorzej jak zabraknie 1 kWh, choć zawsze można się dogadać z weryfikatorem - tylko co zostanie wówczas z dotacji?

Jeszcze jedna rzecz, która zabije inicjatywę inwestorów indywidualnych to zawarcie umowy z kimś kto będzie całość prac nadzorował (tak rozumiem pkt 10 ust 4 ppkt a zapisów programu priorytetowego). Znaczy, że wykonawca będzie musiał być jeden, albo ktoś będzie musiał kompleksowo nad całością panować. Jako że ilość zagadnień jest spora i mało jest fachowców od wszystkiego więc pewnie sztab ludzi będzie musiał na budowie kontrolować całość.
Edytowano przez kdd (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

6) dokumentacji fotograficznej wszystkich etapów budowy, istotnych z punktu widzenia charakterystyki energetycznej budynku. W szczególności są to etapy:



Ciekawe czy zakup aparatu fotograficznego (lub wynajęcie fotografa) można by też zaliczyć do kosztów budowy domu?

Potem już tylko niewielki koszt badania nieszczelności budynku (nieobowiązkowo).
Jeszcze niższy Świadectwa (obowiązkowo). No i możemy startować po dotację.

Na koniec robimy rachunki i okazuje się, że wszystkie czynności okołobudowlane to np. 25 % kosztów faktycznej budowy naszego domu. Świetnie q...a świeeeetnie.
A propos, czy w sejmie zasiadają jacyś budowlańcy z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, aby tworzyć normalne prawo? Może choćby Ministerstwo Infrastruktury takich posiada do podpowiadania posłom? Edytowano przez sulent (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Ciekawe czy zakup aparatu fotograficznego (lub wynajęcie fotografa) można by też zaliczyć do kosztów budowy domu?

Potem już tylko niewielki koszt badania nieszczelności budynku (nieobowiązkowo).
Jeszcze niższy Świadectwa (obowiązkowo). No i możemy startować po dotację.

Na koniec robimy rachunki i okazuje się, że wszystkie czynności okołobudowlane to np. 25 % kosztów faktycznej budowy naszego domu. Świetnie q...a świeeeetnie.
A propos, czy w sejmie zasiadają jacyś budowlańcy z odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, aby tworzyć normalne prawo? Może choćby Ministerstwo Infrastruktury takich posiada do podpowiadania posłom?



a wiesz, że zastanawiam się nad taką usługą, jak usługowa fotografia budowlana - sprawa miałaby dotyczyć fotografowania w sposób oczywiście profesjonalny wszystkich instalacji w domu, mieszkaniu - oczywiście sprawa byłaby najbardziej opłacalna jeżeli podłapałoby się kontrakt z deweloperem budującym setki mieszkań - mam dobrą cyfrę, obiektyw szerokokątny, lampę i programy do obróbki grafiki, mam temat przemyślany tylko nie wiem jakie byłoby zapotrzebowanie na takie usługi
Link do komentarza
Cytat

a nie piszą gdzieś o zniesieniu PnB?




Cytat

ja wiem, że obietnice wyborcze są tylko po to by je składać icon_lol.gif ale niektóre są nawet spełniane

Więc myślałem, że może to będzie właśnie ta... icon_mrgreen.gif




I było - Sejm uchwalił nowe Prawo Budowlane, które znosiło PnB, ale Trybunał uznał ją za niekonstytucyjną (z uwagi m.in. na ograniczenie w "decyzyjności" właścicieli działek sąsiednich)
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
witam, jako doradca finansowy może uporządkuję nieco te informacje odnośnie dopłat icon_smile.gif
1. dopłaty są do KREDYTÓW na zakup lub budowę energooszczędnych domów (lub mieszkań), jest to więc rodzaj bonusa dla tych, którzy budują w tej technologii i kredytują budowę. W praktyce po oddaniu budynku, jeżeli spełnia on normy programu, nasz kredyt jest pomniejszany o te 30 lub 50 tyś zł
2. minimalna wysokość kredytu musi być nie mniejsza niż wysokość dopłaty
3. na początek tylko 7 banków będzie udzielać kredytów w ramach tego programu, pierwsze startują z ofertą 1 kwietnia

Czyli jeżeli ktoś planuje budowę domu spełniającego wymagania programu, planuje wziąć na to kredyt, to lepiej zrobić to w banku, który ma dopłaty - zawsze miło jak ktoś nam spłaca część kredytu icon_smile.gif

Więcej informacji na mojej stronie - http://www.adamczyk.pro/wiadomosci/od-1-kw...ooszczedne.html
Link do komentarza
Cytat

witam, jako doradca finansowy może uporządkuję nieco te informacje odnośnie dopłat icon_smile.gif
1. dopłaty są do KREDYTÓW na zakup lub budowę energooszczędnych domów (lub mieszkań), jest to więc rodzaj bonusa dla tych, którzy budują w tej technologii i kredytują budowę. W praktyce po oddaniu budynku, jeżeli spełnia on normy programu, nasz kredyt jest pomniejszany o te 30 lub 50 tyś zł
2. minimalna wysokość kredytu musi być nie mniejsza niż wysokość dopłaty
3. na początek tylko 7 banków będzie udzielać kredytów w ramach tego programu, pierwsze startują z ofertą 1 kwietnia

Czyli jeżeli ktoś planuje budowę domu spełniającego wymagania programu, planuje wziąć na to kredyt, to lepiej zrobić to w banku, który ma dopłaty - zawsze miło jak ktoś nam spłaca część kredytu icon_smile.gif

Więcej informacji na mojej stronie - http://www.adamczyk.pro/wiadomosci/od-1-kw...ooszczedne.html



Trąci reklamą!
Link do komentarza
Cytat

witam, jako doradca finansowy może uporządkuję nieco te informacje odnośnie dopłat icon_smile.gif
1. dopłaty są do KREDYTÓW na zakup lub budowę energooszczędnych domów (lub mieszkań), jest to więc rodzaj bonusa dla tych, którzy budują w tej technologii i kredytują budowę. W praktyce po oddaniu budynku, jeżeli spełnia on normy programu, nasz kredyt jest pomniejszany o te 30 lub 50 tyś zł
2. minimalna wysokość kredytu musi być nie mniejsza niż wysokość dopłaty
3. na początek tylko 7 banków będzie udzielać kredytów w ramach tego programu, pierwsze startują z ofertą 1 kwietnia


Coś mi tu śmierdzi icon_exclaim.gif Kto da kredyt na budowę domu w dodatku energooszczędnego w kwocie minimalnej 50 tys.
Link do komentarza
Cytat

Coś mi tu śmierdzi icon_exclaim.gif Kto da kredyt na budowę domu w dodatku energooszczędnego w kwocie minimalnej 50 tys.



Spoko, dostaniesz taki kredyt jeżeli udokumentujesz posiadanie pozostałej kwoty na sfinansowanie inwestycji pod nazwą "budowa domu". Zadanie inwestycyjne, zgodnie z kosztorysem musi się domykać pod względem rzeczowym i finansowym więc jeżeli zadany projekt ma finansowanie to nikt nie będzie się czepiał że wykładasz np. 400 tys gotówką, a 50 tys kredytem przy całkowitych kosztach 450 tys. Powiem więcej, w aktualnym stanie gospodarki banki pewnie chętniej udzielą kredytu komuś kto ma proporcje 80% udział własny, 20% kredyt niż odwrotnie bo hipoteka jest na domu o wartości docelowej 100%.

Jedyne ograniczenie jakie mi się tu nasuwa to ograniczenia banku w zakresie wysokości kwoty udzielonego kredytu zarówno min jak i max. To może mieć wpływ na minimalną kwotę kredytu na budowę domu. Wynikać to może z ilości pracy włożonej w przygotowanie transakcji i jednocześnie niskiej spodziewanej prowizji od małego kredytu i niskich przychodów odsetkowych, które spowodują że bank na kredycie nie zarobi (trzeba pamiętać, że bank ponosi też koszt pieniądza więc odsetki nie są zyskiem). Edytowano przez kdd (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

To co piszesz ma sens,ale jak mnie będzie stać wyłożyć powiedzmy 400 tys po nie będę się babrał z kredytem. Dla banku to zloty interes ale nie dla inwestora.



Całkowicie się z tobą zgadzam, ale taka jest rzeczywistość i procedury bankowe. Bank musi minimalizować ryzyko, a jednym z elementów jest jak najlepsza relacja wartości zabezpieczenia (w tym przypadku nieruchomości) do kredytu.
Link do komentarza
Słyszałeś że teraz Nasze Państwo kochane wprowadziło albo chce wprowadzić udzielanie kredytu (coś na zasadzie RnS) do zakupu mieszkań dla młodych ale warunek z rynku pierwotnego. Czyli kolejna machlojka do napędzanie deweloperom kasy.
Link do komentarza
Cytat

To co piszesz ma sens,ale jak mnie będzie stać wyłożyć powiedzmy 400 tys po nie będę się babrał z kredytem. Dla banku to zloty interes ale nie dla inwestora.



Jest to też (może być) złoty interes dla inwestora. Babrać sie warto -wszak to 30.000 lub 50.000zł (- opłaty, itp) zupełnie za darmo. Jeśli chałupa kosztowała 400.000, to ostatecznie kosztować będzie mniej o ten "kredyt".
I raczej najbardziej opłacalne to jest dla tych, którzy budują za "gotówkę".
Link do komentarza
Cytat

Słyszałeś że teraz Nasze Państwo kochane wprowadziło albo chce wprowadzić udzielanie kredytu (coś na zasadzie RnS) do zakupu mieszkań dla młodych ale warunek z rynku pierwotnego. Czyli kolejna machlojka do napędzanie deweloperom kasy.



Sprawa jest bardzo prosta. Mieszkania z rynku pierwotnego zapewniają miejsca pracy ludziom zatrudnionym w firmach budowlanych i deweloperskich. Mieszkania z rynku pierwotnego już tego warunku nie spełniają (co najwyżej dają zatrudnienie pośrednikowi). Stąd pomysł o takim a nie innym warunku zapewne.

Cytat

Jest to też (może być) złoty interes dla inwestora. Babrać sie warto -wszak to 30.000 lub 50.000zł (- opłaty, itp) zupełnie za darmo. Jeśli chałupa kosztowała 400.000, to ostatecznie kosztować będzie mniej o ten "kredyt".
I raczej najbardziej opłacalne to jest dla tych, którzy budują za "gotówkę".



Teoretycznie tak, ale jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach. Temat kosztów jakie będzie trzeba ponieść na uzyskanie dotacji (dodajmy że niepewnej) był omawiany i szacowany nawet na 50% dotacji. Do tego trzeba będzie też doliczyć koszty banku które mogą wynieść (w 1 roku):
- prowizja 1%
- odsetki (w PLN średnio) 5% w skali roku - zakładam że w okresie inwestycji kredyt nie będzie spłacany, a dopiero po zakończeniu jednorazowo z dotacji
- inne koszty udzielenia kredytu - wyceny, wizyty itp 1%

Razem 7%. Dodając do tego 25% na ekspertyzy itp wychodzi min 32% czyli faktyczny zysk dla inwestora w wersji optymistycznej zaznaczmy przy kredycie na 50 tys zł to max 34 tys zł.
Należy przy tym wziąć pod uwagę fakt iż jeżeli dotacja nie zostanie przyznana (co przy zawiłościach dla indywidualnego inwestora może się zdarzyć) potencjalne koszty wyniosą 66 tys zł (50 kredyt + koszty bankowe w 1 roku + koszty ekspertyz). Trzeba zdawać sobie sprawę z ryzyka i rozważyć czy warto w takie coś się bawić.
Link do komentarza
Cytat

Sprawa jest bardzo prosta. Mieszkania z rynku pierwotnego zapewniają miejsca pracy ludziom zatrudnionym w firmach budowlanych i deweloperskich. Mieszkania z rynku pierwotnego już tego warunku nie spełniają (co najwyżej dają zatrudnienie pośrednikowi). Stąd pomysł o takim a nie innym warunku zapewne.


icon_biggrin.gif
Wiesz na temat co niektórych deweloperów to nie będę się wypowiadał bo szkoda moich nerwów.Można ich określić jak najwięcej dla się a jak najmniej dla Cie.
A z drugiej strony to zwróć uwagę kto kupuje mieszkania większości, nie zamożni tylko "szaracy" .
A i deweloper też płaci (co niektóry oczywiście ) tak że co miesiąc nowych naiwnych zatrudnia.
Samo życie icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

icon_biggrin.gif
Wiesz na temat co niektórych deweloperów to nie będę się wypowiadał bo szkoda moich nerwów.Można ich określić jak najwięcej dla się a jak najmniej dla Cie.
A z drugiej strony to zwróć uwagę kto kupuje mieszkania większości, nie zamożni tylko "szaracy" .
A i deweloper też płaci (co niektóry oczywiście ) tak że co miesiąc nowych naiwnych zatrudnia.
Samo życie icon_biggrin.gif



Jakość tego nowego chłamu jest zatrważająca. Jak ktoś zna Warszawę to wie o jednym deweloperze co to leje betony przy -25 (no ale potem całość przykrywa folią) i jakość bloków jest taka że w pęknięcia można całą dłoń włożyć. Mojemu koledze w kilkuletnim mieszkaniu drzwi wejściowe tak się przestawiły że nie może ich zamknąć, a regulacja się skończyła już, tak jak gwarancja na dom.
Link do komentarza
Ale dlaczego te 50 tyś kredytu traktujesz jako koszt? Musimy je oddać do banku, ale to są przecież pieniądze, które od banku dostaliśmy..

Branie takiego minimalnego kredytu (zakładając, że jesteśmy w stanie resztę sfinansować gotówką) ma dodatkowo dwie wady:
- każdy kredyt na budowę domu, niezależnie od kwoty wymaga sporo papierologii, zwłaszcza jeżeli nasze źródło dochodów to nie jest umowa na czas nieokreślony
- pamiętajcie, że od tej dotacji płaci się podatek dochodowy, co dodatkowo zmniejsza realną kwotę, która trafia do kieszeni.

Czyli optymalna sytuacja to moim zdaniem taka, gdzie i tak inwestor planuje kredyt na budowę domu - warto wtedy wziąć ten kredyt w banku, gdzie są dopłaty. Wtedy jedyny dodatkowy koszt to weryfikacja energooszczędności domu.
Link do komentarza
Cytat

Ale dlaczego te 50 tyś kredytu traktujesz jako koszt? Musimy je oddać do banku, ale to są przecież pieniądze, które od banku dostaliśmy..

Branie takiego minimalnego kredytu (zakładając, że jesteśmy w stanie resztę sfinansować gotówką) ma dodatkowo dwie wady:
- każdy kredyt na budowę domu, niezależnie od kwoty wymaga sporo papierologii, zwłaszcza jeżeli nasze źródło dochodów to nie jest umowa na czas nieokreślony
- pamiętajcie, że od tej dotacji płaci się podatek dochodowy, co dodatkowo zmniejsza realną kwotę, która trafia do kieszeni.

Czyli optymalna sytuacja to moim zdaniem taka, gdzie i tak inwestor planuje kredyt na budowę domu - warto wtedy wziąć ten kredyt w banku, gdzie są dopłaty. Wtedy jedyny dodatkowy koszt to weryfikacja energooszczędności domu.



Ano traktuję jako koszt bo spodziewaliśmy się że tego kosztu nie będzie. W moim przykładzie wziąłem mały kredyt żeby pokazać tylko wycinek związany z dotacją no i rzeczywiście o podatku zapomniałem co oczywiście zmniejsza o 18% wysokość dotacji, ale z tego co wiem nie można sobie pomniejszyć dochodu z dotacji o koszty jej uzyskania w postaci ekspertyz i weryfikacji oraz prowizji i odsetek od kredytu co jest kolejnym ciosem w inwestora.
Link do komentarza
O dopłatach.
Założenia programu Mieszkanie dla Młodych nie są niestety korzystniejsze od Rodzina na Swoim. Zarówno finansowo wielkość dopłat ze strony Państwa będzie niższa, to jeszcze wykluczeniu będzie podlegać znaczna część społeczeństwa z tego prostego powodu, iż w małych miejscowościach żaden deweloper nic nie buduje i nie będzie możliwe kupienie mieszkania na rynku pierwotnym. Być może takie mieszkania znajdą się w ograniczonej ilości w miasteczkach powyżej 10-15 tys. mieszkańców, gdzie raz na kilka lat zdarzają się bloki budowane pod wykup mieszkań, ale w mniejszych miasteczkach i na wsiach raczej nikt nowych mieszkań na sprzedaż nie zdecyduje się wybudować, tam żaden deweloper nie zainwestuje.
Młodzi ludzie z mniejszych miejscowości nie będą więc mieli możliwości skorzystania z kredytu MdM. Z tego powodu zapowiadane wejście w życie nowego dofinansowania może nie dojść do skutku, jeśli okaże się, iż przepisy dyskryminują tę wykluczoną część społeczeństwa i trzeba będzie je uchylić jako niekonstytucyjne - gdyby tak się stało, to powrót finansowania przez Państwo nowego lokum dla ludzi młodych może przesunąć się w nieoznaczoną przyszłość lub też całkowicie zniknąć.
No chyba, że MdM ma inny cel - doprowadzić do wyludnienia wsi i powiększania miast o blokowiska.
A na wsiach powstawać będą jedynie domki jednorodzinne budowane za własne pieniądze (i kredyt) oraz za (psedo)dopłaty z tyt. energooszczędności.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Witam, wszystkich - jestem na etapie adaptacji projektu i poważnie się zastanawiam nad próbą pozyskania tej dotacji. Myślę, że jeśli chodzi o wymagania techniczne budynku nie ma tragedii, ale nawet jak spełnimy wszystkie wymagania nie ma gwarancji, że zużycie zejdzie poniżej tych 40W/m2. Lista weryfikatorów jest podwieszona na stronie Funduszu, osobiście planuję budowę w woj, lubelskim, gdzie na ten moment nie ma ani jednego weryfikatora, a potrzebnych jest 2 różnych (ni może ten sam oceniać projektu i później go weryfikować). Jak dotąd chyba nikt nie zwrócił uwagi na jeden punkt w warunkach cytuję "9) Beneficjent zobowiązany jest do ponoszenia należności publiczno prawnych związanych
z realizacją przedsięwzięcia, w szczególności do uiszczenia należnego podatku". Pytanie co autor miał na myśli, aktualnie obowiązujące podatki np. od nieruchomości do gminy i trzeba będzie dostarczyć jakieś zaświadczenia o niezaleganiu z podatkami, czy dotacja będzie potraktowana jako dochód obłożony np. 19% podatkiem.
W moim przypadku koszty tej operacji (po konsultacjach z wykonawcami), aż tak by nie wzrosły (dom ok. 100m2, 3 pokoje + salon z jadalnią, parterowy):
- po wycenie na oknach różnica między standardowymi 1.0W/m2K, a 0.7 ok. 5000zł na domu
- wentylacja z rekuperatorem - ok. 13000zł
- styropian - standardowy o współczynniku 0,04 i grubości 15cm da nam na ścianie współczynnik 0,06 (nawet jeśli pominiemy dodatkową izolację jaką daje mur), a mamy dopuszczalne w programie 0,10
- automatyka ogrzewania ze sterowanym panelem w części mieszkalnej + automatyką pogodową - ok. 6000zł dodatkowo.
W sumie myślę te 30 000zł jeśli byłoby nieopodatkowane przy budowie systemem gospodarczym może wystarczyć...
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...