Skocz do zawartości

Garaż


Recommended Posts

Chciałbym zadać kilka pytań o garaż bo niestety im więcej człowiek czyta tym więcej niejasności się pojawia.

A o to pytania:

- czy w przepisach jest dokładnie określone czy garaż w zabudowie siedliskowej można traktować jako budynek gospodarczy, czy jest to tylko "dobra wola" urzędu?

- jeżęli popatrzeć od strony finansowej - podatki - to czy za garaż wbudowany płaci się tyle samo jak za garaż wolno stojący i jakie to są kwoty za m2?

- takie ogólne pytanie, za którą opcją garażu wy jesteście? - ja wstepnie chciałem postawić wolno stojący ale przeczytałem, żę nie zawsze przy zabudowie siedliskowej można go podciągnąć pod budynek godpodarczy to zacząłem myśleć o wbudowanym ale tu też pojawiła się przesłanka na "nie" bo znajomemu spaliło się auto w garażu ( garaż niezwiązany z gruntem, drewniany) dlatego mam obawy, żeby cały dom w razie takiej sytuacji nie poszedł z dymem i dalej jestem w punkcie wyjścia.
Link do komentarza

Garaż będzie zawsze garażem,bo budując gospodarczy a użytkując go jako garaż jest to traktowane jako użytkowanie nie zgodnie z przeznaczeniem (ale tylko wtedy gdy uczynny ktoś doniesie do urzędu na Ciebie).
Co do garażu budowanego w bryle domu to wiem tyle że nie płaci się za PnB na garaż a stawiając osobno trza zaplacic za PnB no i za materiały na wybudowanie garażu w bryle domu można odliczyć Vat a za wybudowanie wolno stojącego już Vatu nie możesz odliczyć.
A jaki podatek to nikt Ci nie powie bo każda gmina ma inny.
Je żeli będziesz wychodził z założenia ,że spali się lub inna klęska spadnie to nigdy nie podejmiesz odpowiednie decyzji icon_biggrin.gif buduj tak jak Ci pasuje i tak jak zezwalają przepisy.
Link do komentarza
Cytat

Garaż będzie zawsze garażem,bo budując gospodarczy a użytkując go jako garaż jest to traktowane jako użytkowanie nie zgodnie z przeznaczeniem (ale tylko wtedy gdy uczynny ktoś doniesie do urzędu na Ciebie).



no ale jakby występując o PnB podał, że budowa budynku gospodarczego z możliwością parkowania tam samochodu - takie coś może przejść?

Cytat

A jaki podatek to nikt Ci nie powie bo każda gmina ma inny.



ale dobrze gdzieś wyczytałem,że podatek za m2 garażu wbudowanego w bryłę domu jest niemal 10- krotnie niższy od podatku za m2 garażu wolnostojącego?

Cytat

Je żeli będziesz wychodził z założenia ,że spali się lub inna klęska spadnie to nigdy nie podejmiesz odpowiednie decyzji icon_biggrin.gif buduj tak jak Ci pasuje i tak jak zezwalają przepisy.



nikt chyba nie zakłada, że będzie miał pożar ale jak się o czymś takim słyszy to jednak coś pozostaje w głowie?

Cytat

chodziło o garaż wybudowany w połaci domu?

jeśli tak to masz rację
wlicza się do kubatury i płaci się jak za budynek mieszkalny... icon_smile.gif



tak, chodzi o garaż wbudowany w bryłę budynku

tak jak wyżej pytam, jakie są to zależności ( ile jest mniejszy/większy) pomiędzy podatkiem dla garażu wolnostojącego a wbudowanego?
Link do komentarza
Cytat

(...) tu też pojawiła się przesłanka na "nie" bo znajomemu spaliło się auto w garażu ( garaż niezwiązany z gruntem, drewniany) dlatego mam obawy, żeby cały dom w razie takiej sytuacji nie poszedł z dymem...


Każdy ma takiego znajomego.
Mojemu się spaliło auto w drodze powrotnej z urlopu zagranicznego.
Ale czy to znaczy żeby nigdy nie jeździć samochodem na urlop; za granicę; czy na urlop za granicę?
Pomijając wszystkie za i przeciw, tym problemem się nie przejmuj przy podejmowaniu decyzji.

Link do komentarza
Przy pierwszym rozładowywaniu większych zakupów w deszczu się przekonasz icon_biggrin.gif
Garaż w bryle domu często pełni funkcję "przedłużenia" pomieszczenia gospodarczego.
Wisi sobie tam rekuperator, odkurzacz centralny, które to sprzęty ciężko powiązać z domem kiedy garaż jest oddzielnym budynkiem oddalonym o kilka metrów.
Rezydencji nie budujesz, więc każdy dodatkowy metr odgrywał będzie dużą rolę. Edytowano przez Jani_63 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Przy pierwszym rozładowywaniu większych zakupów w deszczu się przekonasz icon_biggrin.gif
Garaż w bryle domu często pełni funkcję "przedłużenia" pomieszczenia gospodarczego.
Wisi sobie tam rekuperator, odkurzacz centralny, które to sprzęty ciężko powiązać z domem kiedy garaż jest oddzielnym budynkiem oddalonym o kilka metrów.
Rezydencji nie budujesz, więc każdy dodatkowy metr odgrywał będzie dużą rolę.



Jani_63 nie przesadzaj z tymi zakupami. Ja ma 6 osobową rodzinę i raz w miesiącu przeważnie przywożę duże zakupy(mąka cukier, woda mineralna, napoje, soki itp. Jakoś nigdy mi nie sprawiało kłopotu stanąć pod wejściem i wyładować towar. Uważam nawet że wygodniej niż w garażu. icon_wink.gif
Link do komentarza
Wypisz sobie plusy i minusy. icon_smile.gif

My postawiliśmy na garaż w bryle. Po pierwsze nie martwisz się o przechodzenie w deszczu czy śniegu do garażu, po drugie taki garaż potrzebuje mniej miejsca i chodź nasza działka jakaś malutka bardzo nie jest zależało mi na tym aby nie zagracać jej dodatkowym budynkiem, po trzecie wizualnie domy bardziej podobają mi się z garażem w bryle. icon_smile.gif

Edytowano przez SRX (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Nie bardzo rozumiem, po co te kombinacje garażo-budynkogospadarcze.
Z wypowiedzi wynika, że jest to zabudowa zagrodowa.
Czyli, ktoś, gdzieś wymaga aby na działce był budynek gospodarczy, bo to tyko może tłumaczyć taką niezrozumiała woltę.
Ale choćbyś przepisy gwałcił i to nawet bez mydła, to nijak nie wyjdzie takie wymaganie – jest to czyjaś nadinterpretacja, którą łatwo można obalić.
Link do komentarza
Cytat

Nie bardzo rozumiem, po co te kombinacje garażo-budynkogospadarcze.



chodzi o to, że icon_smile.gif
ponieważ tak jak piszesz w zabudowie zagrodowej potrzeba budynku gospodarczego to pomyślałem, czy jakbym postawił taki budynek i zaznaczył ze będzie tam auto garażowane to czy nie upiekłbym dwóch pieczeni na jednym ogniu

z drugiej znów strony teraz tak myślę, że budynek gospodarczy i tak będzie mi potrzebny bo z racji ogrzewania paliwem stałym będzie trzeba przechowywać gdzieś ekogroszek itd. a jakby to miałby być garaż plus pomieszczenie na ekogroszek to już małą stodołę by trzeba było postawić - i tak źle i tak niedobrze
Link do komentarza
wszyscy pierdzą - nie słuchaj ich....
Ja mam garaż wolno stojący
Tam jest syf - kiła - i mogiła
Jeszcze od 6 lat nie stał tam żaden z naszych samochodów
Kosiarki, koła zimowe rozpierniczone, sprzęt wędkarski i wszystko to - co po budowie zostało - a "może się przydać"
Tam jest KATASTROFA!
Lodówki, narzędzia typu piły, kątówki, betoniarki, narty, rowery......
Nie ma miejsca na razie na samochody - ledwo się wśród gratów przemieszcza - ale luzik - potrzebny jest i tyle
Link do komentarza

Potwierdzam to co bobiczek pisze. U Mnie ledwo przyczepka w gospodarczym się mieści - a planowałem samochód na zimę tam schować icon_smile.gif

Powiem Ci jaką ja podjąłem decyzję.
Dom mam 120m od drogi budowany, garażu w bryle domu nie chciałem mieć z uwagi na hałas przy odpalaniu silnika, smród spalin roznoszący się po domu - tyle wyniosłem z domu rodzinnego gdzie garaż był bądź co bądź w piwnicy a nie po sąsiedzku jak teraz to wygląda. dodatkowo weź tu zimą odśnież 120m by do pracy jechać codziennie. Dlatego mam gospodarczy z myślą o zimie właśnie ale to co bobiczek napisał - tam jest JUŻ katastrofa icon_biggrin.gif.

Przy domku będę miał wiatę za to - latem wstawi się tam stół i będzie rekreacja - a zimą uda się może zakupy zawieźć pod same drzwi.

Wydaje mi się że najbardziej optymalną i komfortową sytuacją jest osobny garaż ale połączony z domem wspólnym dachem.
Podatkowo liczy ci się tak jak mieszkalny a eliminujesz hałas i smród spalin i być może w przyszłości nie ogłuchniesz od prób kapeli heavy metalowej dzieci
etJm5X8fDzpRY8sQdiYkzCQCaPwHKIx1.jpeg

Link do komentarza
Cytat

Wydaje mi się że najbardziej optymalną i komfortową sytuacją jest osobny garaż ale połączony z domem wspólnym dachem.



nie wątpię, ze jest to najbardziej optymalne rozwiązanie ale niestety mam działkę o powierzchni tylko 22 ar dodatkowo w kształcie trójkąta i dodatkowo przez działkę biegnie nitka gazowa. Tak więc powierzchnia na której mogę postawić dom jest ograniczona a dodatkowo dochodzi do tego potrzeba wybudowania bud. gospodarczego.
Link do komentarza
Cytat

Podatkowo liczy ci się tak jak mieszkalny a eliminujesz hałas i smród spalin i być może w przyszłości nie ogłuchniesz od prób kapeli heavy metalowej dzieci



czyli taki garaż liczony będzie jak całość budynku mieszkalnego?

http://www.studioatrium.pl/projekty-domow/...hwytek,465.html Edytowano przez przemty (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Ja mam rozstroj nerwowy zwiazany wlasnie z garazem. projekt domu garazu nie posiada http://www.z500.pl/projekt/Z185,Praktyczny...ym-tarasem.html dzialke mam za waska, zeby dokleic garaz z boku, za to wystarczajaco dluga, by dac go od frontu (przyklejony do kuchni i pom. gospodarczego). Dylemat polega na tym, ze na nadmiar gotowki niestety nie cierpie. w zwiazku z tym moze odlozyc budowe garazu "na przyszlosc", a miec pewnosc, ze kasy starczy na dom i wykonczenie? chociaz istnieje opcja, ze "na przyszlosc" nigdy nie nadejdzie i lepiej byloby wkomponowac garaz w bryle domu i miec to juz z glowy... a moze wiata...? icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
Cytat

Spróbuj to sobie rozrysować.
Od efektu będzie zależało czy będziesz w ogóle zawracał głowę projektantowi czy sam uznasz że będzie to wyglądało...



a ile stopni musi mieć dach aby można było dać dachówkę?
a co do wyglądu to ślubna powiedziała, że każdy będzie lepszy od tego jednospadowego - oczywiście można zrobić garaż z pomieszczeniem na gorze ale to raczej odpada z racji na koszty Edytowano przez przemty (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Nie chcę zakłądać nowego tematu - no chyba, że będę musiał - dlatego zapytam tutaj.

Sprawa dalej tyczy się garażu.
Czy jest możliwość aby na garażu(poniżęj) zamiast dachu jednospadowego zrobić dach dwuspadowy - spad jak na domu- ale tak żeby zachować oknana ścianie z poddasza oraz aby pokryć go dachówką?



ja tak mam , ale kryłam gontem .... nie wiem jaki stopień spadku , musiałabym odgrzebać projekt ...
jak odgrzebię jeszcze dziś to ci napiszę....


a, jeszcze jedno - garaż dwustanowiskowy sobie zrób - niewiele więcej szarpnie niż jednostanowiskowy , a będziesz miał miejsce na rowery, klamoty nawet jeśli nie postawisz tam na tą chwilę drugiego samochodu .... uwierz mi , z jednostanowiskowego nie będziesz zadowolony ....

odgrzebałam - mam 20 stopni spadku dachu na garażu .... Edytowano przez daggulka (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Coś koło 20 stopni to minimum, ale więźba musi być wzmocniona aby się nie rozjechała pod ciężarem dachówki.



tzn. jak wzmocniona?

Cytat

ja tak mam , ale kryłam gontem .... nie wiem jaki stopień spadku , musiałabym odgrzebać projekt ...
jak odgrzebię jeszcze dziś to ci napiszę....


a, jeszcze jedno - garaż dwustanowiskowy sobie zrób - niewiele więcej szarpnie niż jednostanowiskowy , a będziesz miał miejsce na rowery, klamoty nawet jeśli nie postawisz tam na tą chwilę drugiego samochodu .... uwierz mi , z jednostanowiskowego nie będziesz zadowolony ....

odgrzebałam - mam 20 stopni spadku dachu na garażu ....




nie wiem czy taki duży garaż mi się zmieści bo działkę mam w kształcie trójkąta równoramiennego i musze budować się jak najbliżej wierzchołka bo w okolicach połowy działki biegnie sieć gazowa w poprzek

czyli dach musiałby być trochę bardziej stromy u mnie pod dachówkę Edytowano przez przemty (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Nie chcę zakłądać nowego tematu - no chyba, że będę musiał - dlatego zapytam tutaj.

Sprawa dalej tyczy się garażu.
Czy jest możliwość aby na garażu(poniżęj) zamiast dachu jednospadowego zrobić dach dwuspadowy - spad jak na domu- ale tak żeby zachować oknana ścianie z poddasza oraz aby pokryć go dachówką?
1024x683-1.jpg

Brak obrazka


\
Loozik ! do projektanta Gnaj !

Jeden warunek ! Brama garażowa nie będzie zbyt wysoka icon_neutral.gif
Link do komentarza
Cytat

jeśli trzymają cię te sprawy , to nie poradzisz ... :bezradny:



no niestety
najpierw planowałem, że postawie dom bez garażu a garaż bedzie osobnym budynkiem
ale pozniej poczytałem, że taka budowa bedzie droższa wiec postanowiłem garaz mieć wbudowany w bryłę domu

tu znowu poczytałem i wielu odradzało taki garaż wiec pomyślałem, że garaz bedzie dostawiany jak u ciebie a na wungiel i inne pierdółki postawie mały budynek gospodarczy

to teraz znowu polecasz garaz dwustanowiskowy - a jaką on ma u ciebie szerokość, sprobuje to wrysować w mapkę, może na styk wejdzie icon_biggrin.gif

Cytat

\
Loozik ! do projektanta Gnaj !

Jeden warunek ! Brama garażowa nie będzie zbyt wysoka icon_neutral.gif



byle auto się zmieściło i może być
Link do komentarza
Cytat

tzn. jak wzmocniona?


Bo Ty masz jednospadowy i przy tak małym kącie nachylenia może się zdarzyć ,że dach wypchnie Ci ścianę albo się załamie pod ciężarem np śniegu.
U znajomego tak się zrobiło ,że dach sobie zjechał z dachówkami, wypchnął ścianę na której się opierał.
Link do komentarza
Cytat

Bo Ty masz jednospadowy i przy tak małym kącie nachylenia może się zdarzyć ,że dach wypchnie Ci ścianę albo się załamie pod ciężarem np śniegu.
U znajomego tak się zrobiło ,że dach sobie zjechał z dachówkami, wypchnął ścianę na której się opierał.



rozumiem o co ci chodziło

natomiast ja się pytałem jak to wzmocnienie dachu miałoby wyglądać?

Cytat

Nie ma szans ...niestety
..za długi ten garaż icon_confused.gif



a jakby garaz z deczka wysunął przed obrys domu i poświęcił jedno okno w scianie od przodu to myślę, że już niezły kąt by można było ustawić

jedynie nie wiem jak to bedzie wyglądało w stosunku do całości domu icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
Cytat

natomiast ja się pytałem jak to wzmocnienie dachu miałoby wyglądać?



ale to już pytanie chyba dla architekta .... nie wydaje mi się natomiast , żeby wchodziły w grę jakieś specjalne wzmocnienia - raczej odpowiednio policzona w kontekście obciążeń więźba ...

sprawdziłam - przy dachówkach - w większości firm minimalny spadek jest podawany 20 stopni ....

Link do komentarza
Cytat

Eee .. chałpa ze 30 gradusów - nic więcej icon_cool.gif imho

Garaż jak wyjdzie poniżej 25" - robiłbym gont .Gdzie jest zachód ? (ważne )



gont przynajmniej na dzień dzisiejszy odpada - ale nie odrzucam całkowicie

zachód bedzie od przody domu

Cytat

Na moje oko jest około 30 st, ale zaczekajmy co przemty napisze.
W razie czego można się pobawić spadkiem dachu na ganku żeby to dopasować.



tak jak pisze daggulka - projekt podobny

zabawa spadkiem dachu na ganku to mały pikuś
najważniejsze aby w garażu zrobić dach dwuspadowy zachowując to wszystko co wyżej pisałem

zresztą dach na garażu (kąt nachylenia) będzie mało widoczny wiec to czy będzie współgrał z gankiem to sprawa drugorzędna
Link do komentarza
Cytat

ale to już pytanie chyba dla architekta .... nie wydaje mi się natomiast , żeby wchodziły w grę jakieś specjalne wzmocnienia - raczej odpowiednio policzona w kontekście obciążeń więźba ...

sprawdziłam - przy dachówkach - w większości firm minimalny spadek jest podawany 20 stopni ....


Zgadza się co piszesz a bynajmniej ja się z tym zgadzam icon_biggrin.gif
Co do wzmocnienia to przy małych kątach należałoby zrobić kratownicę, nie wiem czy co każdą krokwie czy np co drugą , czy dać wieniec czy nie to broszka architekta albo projektanta.
Link do komentarza
Cytat

no niestety, podwójny garaż odpada bo jest on wówczas niemal na centymetry wepchniety w dopuszczalne granice


Jakbyś miał dwa maluchy to garaż dwu stanowiskowy byś zmieścił icon_mrgreen.gif
Albo trochę droższa wersja kup Smarta 2 szt i problem tez rozwiązany będzie icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Cytat

Taki garaż, w tym projekcie będzie wyglądał, mniej więcej tak:

[attachment=14585:full.jpg]

Przy czym:
- należy zachować spadek połaci, dokładnie taki sam jak okapu nad wejściem,
- konstrukcja oparta na kratownicach (dźwigarach).


Tylko okna w szczycie będzie problem zmieścić,te od strony garażu.Będzie trzeba je zastąpić oknami połaciowymi a to dodatkowa "dziura w dachu".
Link do komentarza
Cytat

Taki garaż, w tym projekcie będzie wyglądał, mniej więcej tak:

[attachment=14585:full.jpg]

Przy czym:
- należy zachować spadek połaci, dokładnie taki sam jak okapu nad wejściem,
- konstrukcja oparta na kratownicach (dźwigarach).



wygląd znam jaki można uzyskać, interesują mnie takie czary mary aby dach zrobić dwuspadowy z zachowaniem okien w ścianach bocznych domu
bo tak jak pisze mhtyl chce jak najmniej dziur w dachu
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...