Skocz do zawartości

Czy niska temperatura uszkodziła niewyschniętą farbę Hammerite?


Recommended Posts

Witam,

Dwa dni temu, czyli 25 września 2012, wieczorem, tuż przed zmierzchem - robiłem pewne wykończenia (poprawki) w malowaniu metalowej barierki na balkonie farbą Hammerite w puszce w kolorze brąz matowy. Była to już mała ilość farby, którą w ciągu poprzednich dwóch tygodni również wieczorami pomalowałem wcześniej dwoma warstwami całą barierkę z bardzo dobrym rezultatem. Co więcej, wczoraj wieczorem, czyli 26 września 2012 również korzystałem z tej samej farby z tej samej puszki i z tego samego pędzla do malowania podstawy słupków barierki (wykonanych z tego samego metalu), które wcześniej, na czas głównego malowania, były zakryte folią wraz z płytkami gresowymi. Dzisiaj rano obejrzałem wyniki wczorajszego malowania i wszystko jest w porządku – farba ma właściwy kolor i już zdążyła wyschnąć.

Natomiast nieprzyjemna rzecz zdarzyła się z powłoką farby malowaną przedwczoraj. Podczas malowania farba miała normalny kolor i konsystencję natomiast wczoraj po południu, czyli prawie 24 godziny po malowaniu, farba była bardzo jasna, bardzo matowa i była tak miękka, że bez problemu można było ją zeskrobywać paznokciem. Poniżej podaję linki do zdjęć. Dzisiaj rano farba oczywiście nadal wygląda tak samo źle. Mam tylko wrażenie, że jest nieco twardsza - jakby wreszcie bardziej wyschła.

Jedyną przyczyną jaką podejrzewam jest niska temperatura w nocy z przedwczoraj na wczoraj, tzn. z 25 na 26 września. O ile ostatniego wieczora temperatura wynosiła 16 stopni, to poprzedniego tylko 2 stopnie powyżej zera a zapowiadano również przymrozki. Malowałem tuż przed zmrokiem a potem szybko i bardzo się ochłodziło. Farba nie zdążyła wyschnąć przed tym ochłodzeniem a być może wręcz zamarzła mokra. Czy to jest wg Państwa możliwą przyczyną takich efektów? Czy spotkaliście się Państwo z czymś takim? Czy taką powłokę farby należy usunąć czy wystarczy zamalować kolejną warstwą farby dla ładniejszego wyglądu?

Pozdrawiam

metalowa_balustrada.jpg

Link do komentarza
Cytat

Moim zdaniem, farba nie była dokładnie (bardzo dokładnie) wymieszana przed malowaniem.
Wszystkie objawy to wykazują.




I dodatkowo kilka uwag:

Temperatura nakładania +5 do + 25 stopni
Powierzchnia sucha i odtłuszczona
Kolejna warstwa po 6 godzinach (efekt suchy pierwszej warstwy juz po 2 godzinach)
Jeżeli jest to metal nieżelazny to nalezy zastosowac podkład tego samego producenta

Podłoze mogło być mokre+nie odtłuszczone np. rozpuszczalnikiem producenta+ temperatura zbyt niska.

"W przypadku powierzchni wcześniej nie malowanych lub powierzchni silnie zabrudzonych, należy użyć Rozpuszczalnika Hammerite" ze strony producenta JAK MALOWAĆ

TUTAJ strona produktu
Link do komentarza
Cytat

Obstawiałbym obie przyczyny ze wskazaniem jednak na temperaturę schnięcia niższą niż wymagane +5 oC.
Świadczyłby o tym fakt nieutwardzenia powłoki po przeszło 24 godzinach, IMHO.




Teraz najistotniejsze wydaje się, by pomalować elementy jeszcze raz, ale w warunkach zalecanych przez producenta. Dla pewności wymieszać dokładnie farbę przed nałożeniem/rozprowadzeniem.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...