Skocz do zawartości

MPZP - zaopatrzenie w energię cieplną


vip42

Recommended Posts

W nowym uchwalonym MPZP jest punkt:
zaopatrzenie w energię cieplną:
- zakaz stosowania źródeł z czynnikami wysokoemisyjnymi
- dopuszcza się do ogrzewania budynków takie czynniki grzewcze jak: energia elektryczna, olej opałowy, gaz lub inne odnawialne źródła energii
- zakaz ogrzewania budynków węglem kamiennym i drewnem
- wymagana minimalizacja zadymienia ...


Co to dla mnie oznacza? Ekogroszek odpada (węgiel), sieci gazowej brak. Czy pellet to jest "odnawialne źródło energii"? Czy mogę mieć kominek na drewno (kominek nie będzie głównym źródłem ciepła tylko okazjonalnym/pomocniczym )?

Czy zostaje mi tylko wybór między LPG, olejem a pompą ciepła?
Link do komentarza
jest tak jak Jani pisał...
Pellet jest jak najbardziej odnawialnym źródłem energii (biomasa), nie wiem tylko czy faktycznie kominek się łapie, skoro jest zapis o zakazie ogrzewania drewnem - musiałyś dopytać w gminie, ale sądzę że jako pomocnicze źródło może być...
Link do komentarza
Gość arturo72
Zdecydowanie lepszy pellet niż węgiel icon_smile.gif
Kominek jako nie podstawowe źródło ciepła powinien być dopuszczony i nikt nie powinien robić żadnego ale.
Zawsze można powiedzieć,że w projekcie jest biokominek icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Witam!

Pellet jest ekologicznym paliwem wytwarzanym z biomasy. Ze względu na właściwości energetyczne - zaliczany
jest do najbardziej efektywnych i ekologicznych źródeł energii, wykorzystywane do ogrzewania domów i innych pomieszczeń!
Po spaleniu 1 tony pelletu ok. 2,5kg. Dla porównania po spaleniu 1 tony ekogroszku pozostaje 90kg popiołu,
którym to nie możemy – tak, jak popiołem uzyskanym z pelletu -nawieźć ogródka, więc pojawia się koszt utylizacji!

Pellety STELMET pakowane są w zgrzewanych workach, co sprawia, że nie ma obaw o zabrudzenie kotłowni.
Każda paleta dodatkowo foliowana hermetycznie co zabezpiecza pellet przed wilgocią a co za tym idzie, przed
utratą właściwości opałowych. Ekogroszek, który magazynowany jest luzem potrafi stracić swoje wartości
opałowe nawet o połowę!!!

Pozdrawiam!

Andrzej Wysocki
_____________________________
eRzecznik pelletów Stelmet: LAVA, OLIMP
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Czy trzeba zmienić palnik na "pelletowy" czy na tym standardowym też się będzie dobrze palić?



Tak, pelletem można efektywnie palić w piecach dedykowanych do ekogroszku.
Efektywność ta jednak nie będzie pełną, możliwą do osiągnięcia w piecach do pelletu.
Przy zmianie paliwa z ekogroszku na pellet powinno dokonać się regulacji podajnika, gdyż mają
odmienną prędkość spalania!

Pozdrawiam,

Andrzej Wysocki
_____________________________
eRzecznik pelletów Stelmet: LAVA, OLIMP
Edytowano przez Andrzej Wysocki (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

a jakiś fajny piecyk (10-18 KW) na pellety ktoś zaproponuje?



bez problemu znajdziesz też piece z podajnikiem dedykowane do pelletu - ze specjalnym palnikiem i zapalarką....
wystarczy tylko w wyszukiwarce wpisać.....icon_biggrin.gif

dobrze, poświęciłem minute....na hasło "pellet piec" jako pierwsza wyskakuje strona http://499.com.pl/
miłej lektury icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

no do tego, to potrzebujesz wpierw kogoś kto w ogóle pali pelletem, a jak widać, o to tutaj ciężko icon_biggrin.gif


Ja swój dom ogrzewam paliwem z biomasy dopiero drugi sezon, więc o opłacalności nie mogę się zbytnio wypowiadać, ale tak jak piszą powyżej, wszystko zależy od tego czy znajdziemy dobrego dystrybutora w okolicy, wtedy mozna wytargowac korzystną cenę za tonę
Link do komentarza
Cytat

W nowym uchwalonym MPZP jest punkt:
zaopatrzenie w energię cieplną:
- zakaz stosowania źródeł z czynnikami wysokoemisyjnymi
- dopuszcza się do ogrzewania budynków takie czynniki grzewcze jak: energia elektryczna, olej opałowy, gaz lub inne odnawialne źródła energii
- zakaz ogrzewania budynków węglem kamiennym i drewnem
- wymagana minimalizacja zadymienia ...


Co to dla mnie oznacza? Ekogroszek odpada (węgiel), sieci gazowej brak. Czy pellet to jest "odnawialne źródło energii"? Czy mogę mieć kominek na drewno (kominek nie będzie głównym źródłem ciepła tylko okazjonalnym/pomocniczym )?

Czy zostaje mi tylko wybór między LPG, olejem a pompą ciepła?




Dziś rozmawiałem z naszą planistką i dowiedziałem się, że takie zakazy są niezgodne i spokojnie można pisać sprzeciw do tego MPZP


Można napisać sprzeciw. Powiedziała, że to może być też
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...