Skocz do zawartości

Ocieplenie domu przed tynkami wewnętrznymi?


Recommended Posts

Witajcie,

Chciałbym ocieplić dom styropianem na zimę, problem w tym, że nie mam jeszcze w środku instalacji a co za tym idzie również i tynków. Planuję zastosować tynki gipsowe i tu powstaje pytanie czy tynki te będą w stanie wyschnąć w sytuacji gdy ściana będzie ocieplona od zewnątrz ? Czy tynki nie zrobią się zielone? Nie wejdzie na nie grzyb ?

Z góry dziękuję za podpowiedzi :-)
Link do komentarza
Cytat

Witajcie,

Chciałbym ocieplić dom styropianem na zimę, problem w tym, że nie mam jeszcze w środku instalacji a co za tym idzie również i tynków. Planuję zastosować tynki gipsowe i tu powstaje pytanie czy tynki te będą w stanie wyschnąć w sytuacji gdy ściana będzie ocieplona od zewnątrz ? Czy tynki nie zrobią się zielone? Nie wejdzie na nie grzyb ?

Z góry dziękuję za podpowiedzi :-)


Trochę nie rozumiem kolejności robót budowlanych. Oprócz tynków na scianach wewnatrz domu musisz mieć ocieplona podłoge i wylewkę. Tynki gipsowe schna kilka tygodni w zależności od temp. na zewnątrz i wietrzenia. Do tego musisz dodać czas na wykonanie instalacji w środku. Ja bym te prace zostawił na wiosnę, chałupę bym zostawił w stanie surowym (otwarty lub zamknięty tj. bez okien i drzwi - jedynie zabite otwory prowizorycznie lub zamknietym: okna, drzwi i alarm zeby Ci nie wyszło). Jak połozysz styropian teraz, to Ci zacznie wolniej będą schły tynki wew., robotnicy moga Ci uszkodzic elewację (ją robi się na końcu), kładąc styropian na zewnatrz najlepiej od razu połozyc kolor

pozdro
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Witajcie,

Chciałbym ocieplić dom styropianem na zimę, problem w tym, że nie mam jeszcze w środku instalacji a co za tym idzie również i tynków. Planuję zastosować tynki gipsowe i tu powstaje pytanie czy tynki te będą w stanie wyschnąć w sytuacji gdy ściana będzie ocieplona od zewnątrz ? Czy tynki nie zrobią się zielone? Nie wejdzie na nie grzyb ?

Z góry dziękuję za podpowiedzi :-)



Witam,
Przy takich wątpliwościach dobrze jest zainteresować się właściwościami wełny skalnej mineralnej np.: Rockwool. Materiał również stosowany do izolacji ścian zewnętrznych dwuwarstwowych z elewacją z tynkiem. Płyty z wełny skalnej są materiałem, który posiada takie właściwości jak niepalność, dobra izolacyjność akustyczna, nienasiąkliwość czy też paroprzepuszczalność. Stosując takie płyty wraz z systemem chemii budowlanej, która również umożliwia przenikanie pary wodnej jesteśmy w stanie stworzyć docieplenie ściany, które bardzo dobrze izoluje i jeszcze np.: przyczyni się do szybszego odparowania wody zawartej w wmurowanym materiale. Np.: typowe zawilgocenie betonu komórkowego o gęstości 550 kg/m3 to wg literatury około 120 kg/m3. Gdy dodamy do tej wartości wodę zarobową do wykonania tynków czy też jak kolega zauważył posadzek to okazuje się, że w początkowym okresie (szczególnie w trakcie pierwszych włączeń systemu grzewczego w zimowych okresach) następuje bardzo duże odparowanie wody zarobowej i tym samym wilgotność powietrza wzrasta dramatycznie gdy nie zapewnimy odpowiedniej wentylacji. Osuszenie tynków czy wylewek betonowych trwa jednak o wiele krócej niż samej ściany, która będąc zawilgocona (mówimy o ścianie nie izolacji) potrafi odsychać nawet 4 lata.

W załączeniu zamieszczam wykres(Źródło: Budownictwo ogólne – fizyka budowli TOM 2. Praca zbiorowa pod kierunkiem prof.dr.hab.inż. Piotra Klemma; wyd. ARKADY) z dziennika fizyki budowli, który pokazuje że ściana zaizolowana wełną skalną np.: Rockwool FRONTROCK MAX E, FASROCK LL jest w stanie wyschnąć dwukrotnie szybciej niż sama ściana bez izolacji. Jest to spowodowane tym, że ściana zaizolowana ma większą średnia temperaturę a cały system jest paroprzepuszczalny. Warto tez dodać, że współczynnik przewodzenia ciepła λ wełny skalnej Rockwool jest podawany dla warunków średnio wilgotnych. Proces hydrofobizacji wełny skalnej powoduje, że para przenika przez płyty nie zawilgacając ich.


DSC01446.jpg

Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
Na Twoim miejscu dałbym sobie spokój z ocieplaniem ścian zanim nie porobisz "mokrych" prac wewnątrz. Z racji mojego zawodu miałem kiedyś możliwość ujrzenia na własne oczy efektów ocieplenia ścian zaraz po przykryciu budynku. Po jego oddaniu przez wykonawcę, zamknięcie okien na noc powodowało, że rano ściany były mokre i widać było na nich krople wody. Budynek niewietrzony przez sobotę i niedzielę wyglądał jakby miał dziurawy dach. Nie żartuję. W korytarzach stały kałuże wody, która wypływała spod paneli. Masakra jakaś.
Zrób to co mokre, niech wyschnie ile się da (najlepiej przez zimę) i elewację zostaw na koniec.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
To mój pierwszy post na tym forum. Witam wszystkich i podpinam się pod temat. Może nakreślę moją sytuację budowa rozpoczęta w sierpniu 2013 r. do zimy zlaliśmy strop. W 2014 r. ścianki kolankowe , działowe , dach , okna , instalacja elektryczna. Moje pytanie dotyczy elewacji zewnętrznej przed tynkami wewnętrznymi czy można ją wykonać. Elewacja ma być z dwóch warstw wełny na stelażu drewnianym , wiatroizolacja , dystans i szalówka. Wykonanie elewacji pozwoliło by mi na wykonywanie prac wewnątrz budynku. Pytanie czy wełna nie zatrzyma części wilgoci w sobie po wykonaniu tynków w wewnątrz. Z wcześniejszych postów wynika że niewielki procent wilgoci oddawany jest przez ścianę na zewnątrz i wełna powinna sobie z nim poradzić. Mój kierownik budowy sugeruje aby prace związane z wełną odłożyć do wiosny .
Proszę o poradę.
Link do komentarza
Wilgoć "pójdzie" tam gdzie będzie odbierana.
Zapewnisz odpowiednią wentylację (wewnątrz i zewnątrz dla wełny) to nie będzie żadnych problemów.
Zamkniesz szczelnie chałupę to się "utopisz"
Na marginesie.
Coś mi się wydaje że Twój Kierbud ma podejście do wentylacji na zasadzie - jest komin, jest kratka - jest wentylacja.
A nie tędy droga.
Link do komentarza
Planowałem wykonać elewację zewnętrzną aby jak najwcześniej można było wykonać tynki wewnętrzne.Myślałem o wykonaniu wełny na ruszcie drewnianym wraz z wiatroizolacją bez szalówki na początek. Poddasze otwarte , sześć kanałów wentylacyjnych. Wykonanie wełny pozwoliło by mi uniknąć przemarzania ścian . Tylko jak to się ma do dużej ilość wilgoci po wykonaniu tynków i co z wełną na elewacji czy nie zatrzyma części wilgoci w sobie.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...