Skocz do zawartości

Proszę pomóżcie przy wyborze systemu grzewczego


Istotka

Recommended Posts

Witajcie,
kupiliśmy działkę i jesteśmy w trakcie projektowania domu.
Dom ok 120 m2, z poddaszem użytkowym.
No i oczywiście na dobry początek od razu pojawił się problem: jakie ogrzewanie??
Gaz odpada, bo w okolicy gazu brak i w najbliższej przyszłości nie będzie....
Kocioł na węgiel czy ekogroszek raczej też odpada, bo nie mamy w planach piwnicy, a kotłowania będzie nie za duża....

Mamy bardzooooo mało czasu na podjęcie decyzji.....
Dlatego proszę Was o wsparcie!

Jakie proponujecie rozwiązania i proszę napiszcie dlaczego takie.

Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na rady!
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe , albo super ocieplenie i elektryczne .


Dokładnie tak,masz mały dom czyli po pierwsze dobre zaizolowanie termiczne nie pochłonie dużo kasy a po drugie mając już małe zapotrzebowanie na ciepło możesz kupić powietrzną pompę ciepła małej mocy przez co nie będzie taka droga.
Co do kosztów,ogrzewanie elektryczne to koszt w instalacji ok.5tys.zł co daje nam rachunki łącznie z cwu na poziomie ok.3tys.zł rocznie a powietrzna pompa ciepła to koszt 16-20tys.zł i rachunki z cwu ok.1200zł rocznie.
Przyjąłem zapotrzebowanie 40kWh/m2/rok i zużycie cwu 5000kWh/rok.
Wybór należy do Ciebie icon_smile.gif
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

Hymmm a co myślicie o rozwiązaniu np. ekogorszek + kominek z dgp??
Czy to dobre rozwiązanie dla ciepła w domu i portfela?
Czy lepszy np kominek z pw podpieta do tego podłogówka i drugie źródło ciepła grzejniki na prąd?


Wbrew pozorom system grzewczy na ekogroszek nie jest taki tani jak to jest przedstawiane.
Policz sobie ile kosztuje kocioł+komin+dodatkowa kotłownia to raczej zmienisz zdanie a poza tym sam ekogroszek jest drogi a będzie coraz droższy nawet na Śląsku w Rybniku ;)
Kominek z DGP wg mnie jak najbardziej,jak zabraknie prądu przez tydzień to nie zamarzniemy ;)
Ja bym u siebie kominka z PW nie instalował.
Wg mnie do małego,dobrze ocieplonego domu jedynie prąd+kominek z DGP jako rezerwa lub PPC. Edytowano przez arturo72 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Wg mnie do małego,dobrze ocieplonego domu jedynie prąd+kominek z DGP.



Dobrze zaprojektowany i zbudowany dom (+ ocieplenie) to podstawa.
Grzanie prądem w tym wypadku nie będzie strasznie drogie. Kominek/koza wspomoże to w najmroźniejsze dni.

To o czym piszesz ekogroszek + płaszcz to tzw. "prawda ludowa". Rozwiązanie z epoki Gierka monumentalnych rozwiązań niepotrzebnych nikomu. To dobre roziazanie dla domu 250m2 a nie takiego małego.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Pompa ciepła i ogrzewanie podłogowe , albo super ocieplenie i elektryczne .


Pompa ciepła to ogrzewania elektryczne.

Olej drogi, gaz z butli jeszcze droższy.
W rachubę wchodzi pompa ciepła - bezobsługowa, droga w wykonaniu i istnieje możliwość że nie będzie działać tak jak powinna.
Druga opcja to ekogroszek lub pellet. Tu będzie potrzebna spora kotłownia, skład na paliwo oraz praca przy dokładaniu i czyszczeniu.
Edytowano przez Redakcja (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Witajcie,
kupiliśmy działkę i jesteśmy w trakcie projektowania domu.
Dom ok 120 m2, z poddaszem użytkowym.
No i oczywiście na dobry początek od razu pojawił się problem: jakie ogrzewanie??
Gaz odpada, bo w okolicy gazu brak i w najbliższej przyszłości nie będzie....
Kocioł na węgiel czy ekogroszek raczej też odpada, bo nie mamy w planach piwnicy, a kotłowania będzie nie za duża....

Mamy bardzooooo mało czasu na podjęcie decyzji.....
Dlatego proszę Was o wsparcie!

Jakie proponujecie rozwiązania i proszę napiszcie dlaczego takie.

Pozdrawiam i czekam z niecierpliwością na rady!

Coś słyszałem o dotacjach na budownictwo energooszczędne, warto o tym poczytać. Gazu nie masz, olej drogi, piwnicy na węgiel nie masz czyli sami sobie odpowiedzieliście icon_smile.gif Szukać dotacji i to czy na budowanie energooszczędne, czy na zastosowanie PC. Zawszę parę zł. można urwać.
Podstawą dobre docieplenie i odpowiednia stolarka, wtedy co by nie wybrał będzie tanie icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Ja bym się też zastanawiał nad produktami właśnie tej firmy.
Jest tyle lepszych na rynku... i właściwie dlaczego wszystko ma pochodzić od jednego dostawcy?


Może dlatego że są gwarancje w jednym miejscu i można przy zakupie jakiś rabat utargować?
Z tego co widać na ich stronie to nie stoją w miejscu tylko wychodzą z nowościami do klienta. Co do jakości wykonania i cen się nie wypowiadam bo tego nie znam. Schematy ciekawe i na czasie icon_smile.gif Edytowano przez zbigmaz1 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Wbrew pozorom system grzewczy na ekogroszek nie jest taki tani jak to jest przedstawiane.
Policz sobie ile kosztuje kocioł+komin+dodatkowa kotłownia to raczej zmienisz zdanie a poza tym sam ekogroszek jest drogi a będzie coraz droższy nawet na Śląsku w Rybniku ;)
Kominek z DGP wg mnie jak najbardziej,jak zabraknie prądu przez tydzień to nie zamarzniemy ;)
Ja bym u siebie kominka z PW nie instalował.
Wg mnie do małego,dobrze ocieplonego domu jedynie prąd+kominek z DGP jako rezerwa lub PPC.



a dlaczego mieszasz w to Rybnik? icon_biggrin.gif

Cytat

W rachubę wchodzi pompa ciepła - bezobsługowa, droga w wykonaniu i istnieje możliwość że nie będzie działać tak jak powinna.



stereotypy..wcale nie musi być drogo, a przy odrobinie indywidualnego wkładu własnego na pewno będzie działać jak należy...
Link do komentarza
Pozwolę sobie wpiąć się w temat bo jakby zainteresowany jestem.

Cytat

Wbrew pozorom system grzewczy na ekogroszek nie jest taki tani jak to jest przedstawiane.
Policz sobie ile kosztuje kocioł+komin+dodatkowa kotłownia to raczej zmienisz zdanie a poza tym sam ekogroszek jest drogi a będzie coraz droższy nawet na Śląsku w Rybniku ;)


To co innego proponujesz - zwłaszcza, że w projekcie mam kotłownie i kominy są tak czy inaczej.

Cytat

Kominek z DGP wg mnie jak najbardziej,jak zabraknie prądu przez tydzień to nie zamarzniemy ;)


Raczej jestem na nie - ale nie znam kosztów nawet przybliżonych.

Cytat

Ja bym u siebie kominka z PW nie instalował.


Ja kominka nie chciałem bo po co mi kotłownia w salonie - ale poczytałem o kominkach z płaszczem wodnym a małżonka chce kominek bo chce i już. I na chwilę obecną myślę właśnie o kominku z płaszczem wodnym + piec na ekogroszek.

Cytat

Wg mnie do małego,dobrze ocieplonego domu jedynie prąd+kominek z DGP jako rezerwa lub PPC.


Prąd będzie drożał i to znacząco a w piecu zawsze można spalić trochę chrustu przywleczonego z lasu.

A tak serio to jaka alternatywa dla domu 120m2 tak jak wyżej napisałem w planach piec na ekogroszek z możliwością palenia "byle czym" + kominek z płaszczem wodnym. Zadania to ogrzewanie wody i grzanie w zimie. Gazu brak.

Cytat

stereotypy..wcale nie musi być drogo, a przy odrobinie indywidualnego wkładu własnego na pewno będzie działać jak należy...

jakieś konkrety poprosiłbym
Edytowano przez Qubacen (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

To co innego proponujesz - zwłaszcza, że w projekcie mam kotłownie i kominy są tak czy inaczej.


chodzi o to - że wcale tych kominów kotłowni nie musi być....

Cytat

Ja kominka nie chciałem bo po co mi kotłownia w salonie - ale poczytałem o kominkach z płaszczem wodnym a małżonka chce kominek bo chce i już. I na chwilę obecną myślę właśnie o kominku z płaszczem wodnym + piec na ekogroszek.



no i wydasz kupę kasy na kominek, jak z płaszczem to wydasz jeszcze więcej, a prawdopodobnie po krótkim początkowym zachwycie nikt w nim nie będzie palić - znam ten temat - u mnie było tak samo...kominek mam tylko dlatego, że żona chciała i już....palę w nim 2-3 razy w roku.....


Cytat

Prąd będzie drożał i to znacząco a w piecu zawsze można spalić trochę chrustu przywleczonego z lasu.


tak, ale instalację grzania prądem wydasz np 10tys(tutaj już zawyżam), a na klasyczną instalację CO wydasz dużo więcej.....Arturo ma rację, do małego dobrze ocieplonego domu, grzanie prądem to wcale nie jest jakaś fantastyka - coraz więcej ludzi tak buduje...

Cytat

A tak serio to jaka alternatywa dla domu 120m2 tak jak wyżej napisałem w planach piec na ekogroszek z możliwością palenia "byle czym" + kominek z płaszczem wodnym. Zadania to ogrzewanie wody i grzanie w zimie. Gazu brak.



Kolega ma tak jak ja ogrzewanie podłogowe w całym domu -dom podobnej wielkości jak ja
Ja mam gruntową pompę ciepła, on piec z podajnikiem na ekogroszek. Ja wydałem więcej około 12tys. (przy wkładzie własnym w postaci wykonania DZ, a własciwie najęcie koparki+pomagiera do rozkładania rur)
Jak do tego dodasz koszt kominka z PW to masz już sporo drożej niż ja...
PC to system bezobsługowy, z czystą kotłownią w której można suszyć pranie, bez konieczności posiadania komina i składu na opał (to też dodatkowe koszty!)
Pisałeś wcześniej o cenach prądu, które to rosną - zauważ, że cena węgla jest ściśle powiązana z ceną prądu...ceny węgla przez ostatnie lata tez poszły bardzo mocno do góry...





Cytat

jakieś konkrety poprosiłbym



PC wcale nie musi być tak droga jaka jest obiegowa opinia.....to samo dotyczy zresztą instalacji ekogroszkowych - wcale nie są one takie tanie jak się o nich mówi....
już nawet nie wspominam o PPC...arturo ci pewnie zaraz napisze ile go całość wyniesie....
Link do komentarza
Cytat

PC wcale nie musi być tak droga jaka jest obiegowa opinia.....to samo dotyczy zresztą instalacji ekogroszkowych - wcale nie są one takie tanie jak się o nich mówi....
już nawet nie wspominam o PPC...arturo ci pewnie zaraz napisze ile go całość wyniesie....



Przyznaję bez bicia, że ceny znam tylko i wyłącznie z netu ale (i tu jeżeli się mylę to proszę o wyprostowanie zwłaszcza, że możliwe iż przemyślę jeszcze sprawę) przykład jaki znalazłem to: firma X (co by nie robić reklamy) woła za pompę ciepła około 25100 do tego wykonanie odwiertów pod sądy około 18800 reszta to już powiedzmy takie same pieniądze. Więc w/g mojej wiedzy mamy tutaj pompę ciepła za około 43 900 vs piec na ekogroszek z podajnikiem około 10 000. Różnica 33 900. To teraz weź mi łopatologicznie wytłumacz ile czasu zajmie mi "wypalenie" tych 33koła aby zaczęło się zwracać zwłaszcza, że zakładam, że nawet najlepsze pompy ciepła potrzebują jakiś "remontów/przeglądów/konserwacji". 33 900PLN to na moje oko paliwo na 20 lat palenia i to przy założeniu że taka pompa ciepła nie potrzebuje nic aby oddała ciepło, a tak nie jest - czyż nie? Chyba, że mylę się z ceną to popraw mnie. A i żeby jasność była nie spieram się sztuka dla sztuki a również jestem na etapie myślenia co wstawić do przyszłego domu aby mieć ciepłą wodę i jakieś grzanie w zimę.
Link do komentarza
Cytat

Instalacja kotlowni z PCi nie musi być droga – zwłaszcza gruntowej z kolektorem poziomym.
W oparciu o np. taką http://allegro.pl/pompa-ciepla-gruntowa-ci...2636414306.html koszt kotłowni nie przekroczy, kosztów kotłowni (sumarycznych) na kocioł z zasobnikiem - czyli około 20.000zł !!!!!!


Przepraszam, że podważam, ale taką pompę to jako pomocniczą to bym zamontował i owszem (zamiast np. kominka z płaszczem wodnym) ale jako główne źródło ciepła - chyba bym się obawiał. A i mam małą działkę więc raczej muszę/musiałbym ponieść większe koszty na sondy pionowe.
Link do komentarza
Wielkość działki rzeczywiście w tym przypadku może być problemem.
Ale nie mieszkasz w najdroższym rejonie Polski i przypuszczam że jak się dobrze rozejrzysz to znajdziesz firmę wykonującą odwierty za 90-100zł/mb.
Sumaryczna długość odwiertów jest z kolei uzależniona od:
- mocy pompy ciepła,
- gruntu jaki masz do dyspozycji "pod" działką,
- głębokości samych odwiertów.

1. Moc PCi dobiera się do zapotrzebowania domu na ciepło. Warto więc juz na etapie budowy, a jeszcze lepiej na etapie projektu pochylić się nad tym problem.
2. Ilość ciepła jakie możesz pobrać z ziemi uzależniona jest od jego budowy geologicznej i może się zamykać w widełkach 25-100W/mb. Bezpieczną wartością jaką się przyjmuje jest 30-50W/mb, ale dokładniejsze jej określenie jest możliwe dopiero po wykonaniu jednego odwiertu. Trzeba się liczyć z możliwością modyfikacji założonej na wstępie sumarycznej długości sond DZ.
3. Głębsze odwierty (do 100m.ppt.) są z reguły wydajniejsze niż wiercone na głębokość 30-40m. ppt.
Firmy nie mające możliwości technicznych wiercenia głęboko mogą brać mniej za usługę.

I teraz podstawowa zależność. Decydując się na PCi z pionowym DZ którego koszty są zależne od w/w składników warto sobie policzyć czy nie warto część z tych kosztów przerzucić na izolację termiczną domu, która to pozwoli obniżyć zapotrzebowanie domu na ciepło, a co za tym idzie zakupić znacznie tańszą, bo słabszą PCi, która z kolei będzie potrzebowała znacznie słabszego DZ, przez co sumaryczna długość odwiertów będzie dużo mniejsza.
O kosztach samej kotłowni pisał już bajbaga i ich wykonanie może być podobne kosztowo.
Dodatkowym bonusem jest odzyskana powierzchnia, którą można wykorzystać np. na pralnię, czysty składzik gospodarczy.
W przypadku kotłowni "węglowej" jest to raczej niemożliwe, prawda? icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Przepraszam, że podważam, ale taką pompę to jako pomocniczą to bym zamontował i owszem (zamiast np. kominka z płaszczem wodnym) ale jako główne źródło ciepła - chyba bym się obawiał. A i mam małą działkę więc raczej muszę/musiałbym ponieść większe koszty na sondy pionowe.



widzisz, popełniasz podstawowy bład - jak chyba większość....a zacząć trzeba od policzenia zapotrzebowania domu na ciepło......a nie oceniania na oko lub na podstawie wielkości domu...
jakbyś zerknął do mojego dziennika, to wiedziałbyś, że mam jako główne źródło ciepła PC 7,6kw
Moja PC była jeszcze tańsza niż ta z aukcji - kosztowała mnie 11tys + DZ poziome 7tys(kopanie+rury)+1tys glikol
Cała reszta jest taka sama w każdej innej kotłowni
więc dla mnie rachunek jest prosty - 11tys za PC+8tys za DZ=19tys. Biorąc pod uwagę że standardowy piec na ekogroszek to koszt około 7tys wychodzi mi 12tys różnicy...
oczywiście mogłem jeszcze zejść z kosztami - przewymiarowałem i to znacznie DZ, ale zrobiłem to świadomie...
oczywiście, dobór PC był poprzedzony obliczeniami...
w przypadku odwiertów, wychodzi drożej niż DZ poziome...ale odwierty można już od 60-65zł zrobić...
http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&...string=odwierty
ceny mocno tutaj spadły jakiś czas temu....
Link do komentarza
No popatrz jak pięknie... nawet nie wiedziałem że ceny tak spadły icon_biggrin.gif
Konkurencja i duża podaż zrobiła swoje.
Teraz by się przydało żeby "renomowani" producenci pomp ciepła przejrzeli na oczy i zdali sobie sprawę, że ich produkty to już nie technologia kosmiczna w ładniejszej obudowie icon_smile.gif, a ogólnie dostępny produkt.
Link do komentarza
Cytat

widzisz, popełniasz podstawowy bład - jak chyba większość....a zacząć trzeba od policzenia zapotrzebowania domu na ciepło......a nie oceniania na oko lub na podstawie wielkości domu...
jakbyś zerknął do mojego dziennika, to wiedziałbyś, że mam jako główne źródło ciepła PC 7,6kw
Moja PC była jeszcze tańsza niż ta z aukcji - kosztowała mnie 11tys + DZ poziome 7tys(kopanie+rury)+1tys glikol
Cała reszta jest taka sama w każdej innej kotłowni
więc dla mnie rachunek jest prosty - 11tys za PC+8tys za DZ=19tys. Biorąc pod uwagę że standardowy piec na ekogroszek to koszt około 7tys wychodzi mi 12tys różnicy...
oczywiście mogłem jeszcze zejść z kosztami - przewymiarowałem i to znacznie DZ, ale zrobiłem to świadomie...
oczywiście, dobór PC był poprzedzony obliczeniami...
w przypadku odwiertów, wychodzi drożej niż DZ poziome...ale odwierty można już od 60-65zł zrobić...
http://allegro.pl/listing.php/search?sg=0&...string=odwierty
ceny mocno tutaj spadły jakiś czas temu....


Widzisz co prawda to nie mój wątek ale po rozmowie z Jani_63 oraz zapoznaniu się z Waszymi wypowiedziami, przyznam, że zacznę zgłębiać temat. W moim przypadku zmiana pierwotnego projektu już nie wchodzi w grę bo projekt już jest i to po adaptacji (znaczy leżakuje aktualnie w urzędach). Poczytam zobaczę i umówię się z jakimś przedstawicielem regionalnym ewentualnie tutaj coś jeszcze popiszę. Tak czy inaczej jeszcze mam czas na podjęcie decyzji. Nie ukrywam, że do tej pory nie brałem w ogóle pod uwagę takiej alternatywy a teraz już coś pomyślę w temacie. Tak jak napisałem wcześniej - u mnie w rachubę wchodzą sondy pionowe (mała powierzchnia działki) więc w zależności od różnicy w kosztach całości inwestycji decyzja będzie czysto finansową kalkulacją (albo mnie będzie stać i będę myślał, albo rozchodzę temat).
Link do komentarza
pamiętaj - żeby zwiększyć ilość izolacji i dodać wentylację mechaniczną - nie musisz zmieniać projektu....
jak chcesz żeby było taniej, to musisz rozbić roboty na etapy - u mnie DZ wykonywałem we własnym zakresie, podłogówkę inna ekipa, dopiero montaż PC i kotłownię robiła firma od PC. Gdyby kompleksowo robiła mi firma od PC, to sama podłogówka i DZ wyszłoby kosmicznie drożej....podam przykład
u mnie podłogówka wyszła w okolicy 60zł/m2, firma życzyła sobie standardowe 100/m2
DZ wyszło mnie w okolicy 14,5zł/mb firma liczyła sobie 27/mb (dzięki temu mam sporo przewymiarowane DZ, a zapłaciłem dużo mniej)
żeby nie było niejasności - cały mój wkład, to tylko najem ekip i ich nadzór i koordynacja
Link do komentarza
Cytat

adiqq to zadam Ci jeszcze takie pytania które zadałem Janiemu_63: co z awaryjnością? Co w przypadku długotrwałego braku napięcia? W jaki sposób zabezpieczyć się na wypadek awarii w środku srogiej zimy? I czy to jedyne Twoje źródło ciepła?


awarii póki co nie stwierdzono, a użytkuję 2 lata - były pierdółki nie mające wiele wspólnego z samą PC - wymiana zaworu zwrotnego,czujnika zaniku fazy,pompy obiegowej
nie miałem jeszcze naprawdę długotrwałego braku napięcia, ale temperatura spada przy podłogówce i moich parametrach domu bardzo powoli - 1-1,5C/dobe w największe mrozy
mam jeszcze awaryjne źródło ciepła w postaci kominka z rozprowadzeniem ciepła na poddasze, którego na codzień nie używam (przez ostatni rok rozpaliłem dokładnie 3 razy) - i to jest te moje zabezpieczenie(ciepły dom+awaryjnie kominek)
te awaryjne źródło, to przez przypadek mam, tzn żona się uparła że ma byc...i jest icon_lol.gif Edytowano przez adiqq (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

adiqq to zadam Ci jeszcze takie pytania które zadałem Janiemu_63: co z awaryjnością? Co w przypadku długotrwałego braku napięcia? W jaki sposób zabezpieczyć się na wypadek awarii w środku srogiej zimy? I czy to jedyne Twoje źródło ciepła?



Ja tylko zwracam uwagę, że bez względu na sposób ogrzewania (rodzaj kotlowni), każdy z nich jest bezużyteczny bez prądu – no może poza kominkiem z grawitacyjnym rozprowadzeniem ciepła i grawitacyjne C.O. na paliwo stałe (bez pomp obiegowych).
Link do komentarza
A wracając do ogrzewania i braku prądu to można zastosować UPS-y lub inwertery. Sam kupiłem inwerter bo w zimie mam częste wyłączenia prądu. Ostatniej zimy brakło przez 7godz i całość zapotrzebowania w energię (pompy, sterownik z kotłem) zapewnił inwerter z aku samochodowym 74Ah. Temperatura na zewnątrz była -18*C.
Teraz już się nie boję wyłączeń icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

awarii póki co nie stwierdzono, a użytkuję 2 lata



dopiero teraz udało mi się znaleźć ten temat i zaciekawił mnie

też mam rozterki co do systemu ogrzewania

moje przemyślenia szły głównie w stronę pieca na ekogroszek z możliwością palenia drewnem plus kominek - rozważałem też kolektory słoneczne ale jakoś do mnie one nie przemawiają

ale teraz zastanawiam się właśnie nad pompą ciepłą (dom jak autora tematu do 120 m2) po przeczytaniu tego pytania, dlatego chciałbym zapytać o kilka spraw:

- z tematu wnioskuje, żę jak się nie ma miejsca na działce to trzeba robić odwierty; w takim przypadku jaki może być taki przykładowy całościowy uśredniony koszt wykonania systemu ogrzewania z PC - chodzi mi o jakieś widełki?

- czy pompę ciepła stosuje się do podgrzewania wody użytkowej?

- podejrzewam, że PC jest to urządzenie elektryczne - jak wyglądają rachunki za prąd w zimie a jak w lecie?
Link do komentarza
Cytat

ale teraz zastanawiam się właśnie nad pompą ciepłą (dom jak autora tematu do 120 m2) po przeczytaniu tego pytania, dlatego chciałbym zapytać o kilka spraw:
- z tematu wnioskuje, żę jak się nie ma miejsca na działce to trzeba robić odwierty; w takim przypadku jaki może być taki przykładowy całościowy uśredniony koszt wykonania systemu ogrzewania z PC - chodzi mi o jakieś widełki?


niekoniecznie musi być PC gruntowa, cały czas będę powtarzać - budujcie ciepłe domy - ciepłe domy można grzać prądem.
Na innym forum jest użytkownik, który za grzanie kablami eletrycznymi wydaję kwotę porównywalną, może trochę wyższą do tej jaką ja wydaje przy PC - CWU to już inna sprawa....(a instalacja CO kosztowałą go 10tys)
a jeśli chodzi o rozrzut cenowy PC, to może on być bardzo duży...od np. 25tys(PC P-w) do ponad 100tys nawet icon_biggrin.gif (jakiś hiper wypasiony,przewymiarowany markowy sprzęt z "markowymi" odwiertami)

Cytat

- czy pompę ciepła stosuje się do podgrzewania wody użytkowej?


jak najbardziej
Cytat

- podejrzewam, że PC jest to urządzenie elektryczne - jak wyglądają rachunki za prąd w zimie a jak w lecie?



pełny rok od 1.10.2011 do 1.10.2012 to 1893zł
zimą to różnie bywa, inaczej wyszedł luty tego roku icon_biggrin.gif a inaczej grudzień...jak bardzo ci zależy, to mogę tego poszukać, mam w arkuszu wpisane te dane - tyle że na drugim kompie....
latem, jak chodzi tylko grzanie CWU, to idzie mi prądu za około 35zł/m


już pisałem, ale napiszę jeszcze raz - policz, a jak nie potrafisz, to zleć policzenia zapotrzebowania na ciepło (tylko nie broń boże żadnego świadectwa energetycznego!!!)
Znając zapotrzebowanie, można rozsyłać zapytania ofertowe na konkretne modele....
ja rok przed rozpoczęciem budowy rozsyłałem zapytania ofertowe na PC i rozrzut mocy był od 7kw-13kw (wszystkie firmy dostały ten sam zestaw danych icon_biggrin.gif) Najczęściej przewijało się 10-11kw
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • I was really itching to fix it some wager some monied on some sports matches that are happening right now. I wanted to disillusion admit you guys recall that I did spot what I weigh to be the kindest plat in the USA. If you poverty to confound in on the spirit, authenticate it out-moded: [url=https://pokeronline.guru/online-gambling/]real online gambling[/url]
    • A ja się zastanawiał czemu czuć dym jak sąsiad pali i to dwa piętra niżej albo czemu tak czuć smażone nie moje 🤣 Jak widać dodatkowe otwory kanału wentylacyjnego 😁   Jak to zrobić dobrze ? Ponownie pakuł napchać i zapianować?
    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...